Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 13:14:11
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: AT-802U  (Pročitano 10627 puta)
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8


Sta reci na tvoj post... jos cekam da mi kazes koji avion je bolji od Laste za pocetnu obuku a da kosta 350.000E...eto strpljiv sam.

avioni tipa lasta-95 (avion za osnovnu obuku)  se vishe ne proizvode . ono shto je proizvedeno (neke tipove si sam naveo ) je daleko jeftinije jer se radi o polovnim avionima . neka vazduhoplovstva koriste i komercijalne letelice kao npr ovo :

https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/Diamond_DA42

 uglavnom se radi o letelicama visestruke namene , da bi se dobila vece korist prilikom eksploatacije .


Citat
Tacno Svica koristi PC-9 za pocetnu i naprednu obuku a zamisli oni su jedini i jos ga oni i proizvode... mozes ti to i malo bolje aj' cackaj jos po netu. Niko ne kaze da su to losi avioni ali NISU za pocetnu selekcionu obuku ili mislis da treba u auto skoli da se vozi ferari i porse?

pa pravo da ti kazem , vishe ni u auto-shkoloama ne voze jugice  Smile . kad sam se ja obuchavao pre dosta vremena vozio sam sasvim solidnog citroena c3  Smile . dakle , shalu na stranu , sistem obuke se menja u skladu sa zahtevima vremena .

Citat
Svako ozbiljno vazduhoplovstvo ima isti ili slican sistem:

1. Lasta (Utva75), Zlin....
2. G-4, Hawk, Alpha Jet...
3. Preobuka na lovacki avion

to je sistem iz doba hladnog rata koji se postepeno napushta . primeticesh da su i 1. i 2. korak avioni koji su projektovani 70ih i 80-ih i vishe se ne proizvode . za ovaj 2.korak takodje se sve vishe ide ka tome da se od tih aviona naprave moderni laki jurishnici/bombarderi (pametno oruzje ) , da bi im se povecala upotrebna vrednost .

poshto cene aviona konstantno rastu sasvim je jasno da siromashnije zemlje ne mogu da imaju ovakav vid obuke , a ni bogatima nije svejedno na ovu krizu  Smile . i zato se sad ide na obuku iz 2.koraka :

1. obuka svih pilota na PC-9 , T-6 Texan II , supertucano ...

2. obuka boljih pilota za neki mlaznjak

to je mozda amaterizam za tebe ,ali je jedina opcija za sirotinju kakva smo mi .

Citat
Air_ ractor AT-802 je odlican za zaprasivanje komaraca kod mene u blokovima i za seoske radove za COIN je promasaj ali dobar marketing bi i od fiće napravio ultimativno visenamensko borbeno vozilo...

 imash li neki argument ili se radi samo o pljuvanju radi pljuvanja ?  Smile


Citat
Drugo, nemoj da dezinformises ovde o ceni, osnovna cena aviona bez prskalica i opreme iznosi 2 mil. $ a verzija AT-802U iliti COIN je skoro 10 mil.$ a za 14 imas Mil-28 koji je mamojebac za ovaj traktor...

osnovna verzija traktora koshta 1.3 miliona $ ,a ja ne znam gde si nashao da borbena verzija koshta 10 miliona $ . po netu se pricha da naoruzana verzija koshta upola od super tucanovih 9 miliona :

http://www.timawa.net/forum/index.php?topic=2837.60;wap2

eve josh nekih slika u akciji (kolumbija)  Smile






IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
Au Bf pa tebi se i deca smeju kako lupaš, obuka iz dva koraka se svuda gde je pokušana napušta kao potpuno promašena i gledaju kako da se vrate na obuku iz tri koraka. Izgleda da Bf nije baš u toku, zabranili u stranci da se bude u toku sa vazduhoplovstvom kako se slučajno ne bi pohvalio neki domaći projekat. Gazde sa zapada naredile da ništa što izađe iz srpskih fabrika ne sme da se pohvali, mora da se laže da ne valja čak i ako valja Smile
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.19
mob
Nokia N70
Citat
Gazde sa zapada naredile da ništa što izađe iz srpskih fabrika ne sme da se pohvali, mora da se laže da ne valja čak i ako valja

E tu se apsolutno slazemo!!! Smile
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 431
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.19
Razmatranje aviona Lasta malo prevazilazi skromne forumske mogucnosti iz nekoliko razloga:

Lasta je jednostavan avion koji je razvijan preko 10 godina, postavlja se pitanje da li je cena aviona Lasta realna uzevsi preterano dug razvojni period? U svakom slucaju imamo dve mogucnosti - prva je da je avion skuplji u odnosu na slicne avione koji su imali razuman razvojni period. Druga je ta da je avionu cena "unormaljena" od strane drzave koja je na sebe preuzela gubitke nastale preterano dugim periodom razvoja.

Isplativost razvoja i serijske proizvodnje takodjer nije zanemarljiv faktor. Za sada znamo da je za Lastu zainteresovan Irak i Srbija. U slucaju Srbije mozemo imati slucaj da skolske centre popunimo Lastama da bi polaznici koji prodju selekciju na kraju zavrsili u jedinicama u kojima se sporadicno leti i gde ispravne tehnike nema dovoljno da bi se formirale formacije tipa eskadrila, . Ako ne bismo isli na to da nam letacko skolstvo bude popunjenije od borbenih formacija to bi automatski znacilo malu seriju za Srbiju.

Slucaj Iraka ne treba posebno ni razmatrati. Srbija dobija izvesne poslove u Iraku kao cisto politicke dilove u funkciji oprosta kolosalnog Irackog duga. Ti poslovi se u Srbiji prikazuju kao znacajni uspesi dok u realnosti na svaki zaradjen dolar u takvim shemama Srbija gubi daleko vishe istih.

Ovu prilicno tragicnu perspektivu moze da popravi jedino inostrani kupac koji ce biti privucen mogucnostima aviona i cenom a ne politickim kvazidilovima a takvog kupca za sad nema.

_________


Treba jos jednom podvuci da je serijska proizvodnja Laste posle vise od 10 godina pravdana potrebom za avionom na kojem ce vojska vrsiti pocetnu selekciju polaznika.

S obzirom da se posle 2000 kod nas mnogo forsira fleksibilnost, efikasnost, evropejstvo itd hteo bih da se pozovem na tekst iz poslednjeg broja casopisa Aeromagazin od autora Roberta Della Croce-a o Svajcarskom vazduhoplovstvu:

"... Posle pocetne selekcije od devet casova naleta, koja se odvija u CIVILNIM AEROKLUBOVIMA i jednogodisnjeg perioda uvojnicavanja ovaj pripremni ciklus za akademiju se zaokruzuje vojnim selektivnim letenjem od dvanaest letova na avionu PC-7..."

Dakle Svajcarska, neutralna zemlja koja ima koherentne vazduhoplovne snage ciju udarnu pesnicu cini preko 30  savremenih aviona F/A18 potpuno izmesta pocetnu selekciju polaznika iz vojnih institucija u civilne dok se prvi koraci sa nazivom "vojni" cine na donekle ambicioznijem avionu. S druge strane Srbija kao osiromasena i korumpirana zemlja lansira proizvodnju sopstvenog klipnog aviona, za kojeg ne postoji sire trziste, u maloj seriji zarad pocetne selekcije u okviru vojnih institucija za vazduhoplovstvo koje formacijski uopste nije koherentno zbog malog broja ispravnih aviona. Pametnome dosta...

Takodjer je simpaticno kako pojedini mesaju babe i zabe. Mi28 stvarno jeste "mamojebac" za AT-802U ako treba da zaskocite oklopnu kolonu sa daljina koje onemogucavaju PA topovima da vas udese, ali mi ovde govorimo o COIN letelici. Pobunjenike svakako necemo da gadjamo savremenim protivoklopnim raketama, a ako necemo da ih gadjamo njima ostaju nam nevodjene rakete i topovi. Postoji veci broj jeftinijih platformi koje mogu da gadjaju nevodjenim raketama i topovima a nalazimo se upravo na temi jedne od njih.

Bf.109 jeste na ovom forumu napisao vise stvari od kojih normalnom coveku pripadne muka sto ovde nije poenta. Poenta je koliko cete u nastojanju da mu se posto poto suprotstavite postati slicni njemu.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8


Lasta je jednostavan avion koji je razvijan preko 10 godina, postavlja se pitanje da li je cena aviona Lasta realna uzevsi preterano dug razvojni period? U svakom slucaju imamo dve mogucnosti - prva je da je avion skuplji u odnosu na slicne avione koji su imali razuman razvojni period. Druga je ta da je avionu cena "unormaljena" od strane drzave koja je na sebe preuzela gubitke nastale preterano dugim periodom razvoja.

cenu aviona ne formira proizvodjach nego trzishte  Smile . lasta se ne moze prodavati za ne znam koje pare , kad konkurencija i potraznja diktira nize cene . od tog novca se mogu pokriti troskovi proizvodnje ,ali ne i razvoja .

 s druge strane troshkovi razvoja aviona tipa lasta se ipak mogu isplatiti , ali samo ako se stecheno znanje upotrebi na izradu nekih isplativijih tipova . medjutim , s obzirom na trenuti politichki sistem to se ne moze ochekivati  .

 ja bih samo da podsetim da je ikarus pre 70 godina proizvodio avione sa motorima od oko 1000 hp ( Ik-3 i licencni hurricane ) . ako mi to danas ne mozemo da ponovimo , onda ostaje pitanje - chemu sve to ?  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 13:14:11
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.