Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Arheološko otkriće u Gornjim Levićima ~ Utvrđenje iz petog veka  (Pročitano 2647 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
   Evo mog obecanog odgovora a koji se tice teskoca u arheoloskim

istrazivanjima. Do svih saznanja koje cu ovde izneti dosao sam u neposrednom radu i

razgovoru sa upucenim istoricarima i arheolozima.

   Grad Krusevac je verovatno jos iz vremena Rima. Na to ukazuje ostatak

temelja koji neodoljivo lice na ambare iz doba Rima. Trebalo je da se vrsi

punktiranje da bi se tacno utvrdilo poreklo. Iz starih zapisa se saznaje za kne za

Lazara "... i obnovi grad Krusevac" sto nepobitno ukazuje na to da ga nije on podigao

vec samo obnovio. Ono sto smo mi mogli da uradimo to je da izvrsimo punktiranje

kod Don Zon kule. Iskopavali smo rupu za djubre i u njoj nasli dosta zanimljivih

predmeta ali sve iz kasnog doba. Recimo dva primerka bocice sa srpskim grbom a

dotle je postojao samo jedan primerak u Narodnom Muzeju u Beogradu. Na ulazu u

stari grad Krusevac [mislim na utvrdjenje] odma sa desne strane je uradjen kameni

deo sa klupama. A ispod toga postoji groblje jos iz dvanaestog veka a u blizini i

ostaci kovacnice. Nista od toga se ne istrazuje jer kako sam saznao ne daje se

dozvola odozgo. Samo jedne godine kada je jedna ekipa otisla do Koznika, to je

blizu, nasli su deset hiljada vrhova strela.

Postoji i tunel koji po predanju ide preko Morave ali samo retki znaju za njega. On

pocinje u tvrdjavi a zavrsava se tu u podrumu obliznje kuce a vlasnik kuce ne sme ni

da prica o tome. Svojevremeno ako vam nadju da ste na mestu nalazista drzava vam

je odmah oduzimala neporatno imovinu ali moram reci da se zakon od tada bitno

promenio i sada ne smeju nista da istrazuju bez dozvole vlasnika. Nije teskoca ni ako

u posedu imate neku staru vrednu stvar- nece je oduzeti ali ako je prodajete duznost

vam je da prvo   ponudite drzavi pa ako ona to ne kupi mozete dati ponudu bilo

kome. Naravno drzava je duzna da vam plati po merodavnoj svetskoj ceni.

Sad malo nazad u istoriju. Znate vec kakvi su podaci o bici na Kosovu. E kad sam ja

cuo iz istrazivanja kakva je prava istina tek onda sam ostao bez teksta. Kao prvo

knez Lazar uopste nije pogino na Kosovskom polju u borbi protiv Turaka vec kasnije

protiv Ugara. Sama bitka na Kosovu je bila veoma teska za nas i iza tog okrsaja

Srbija izlazi bitno oslabljena. To koristi Ugarska i napoada Srbiju. Da se razmemo

Srbija je tada bila do danasnje Jagodine a okolo su bile zemlje srpskih plemica.

Ugari osvajaju dva nasa utvrdjenja ali se nasa vojska brzo oporavlja i obacuje Ugare

ali pri tom gine i Knez Lazar. E sad dal naon okrsaja sa Turcima ili Ugarima, to nisam

bas dobro upamtio, ali dvor se iz Krusevca privremeno seli na Jastrebac. Bio sam sa

drustvom i prvo smo u jednom zavucenom delu nasli malu staru crkvicu. Dobar znak

jer su uz utvrdjenja nicale rkve. Popnemo se odma na brdo iznad i nadjemo na tlu

ostatke neceg sto bi mozda nekad davno bila gradjevina.

Kako je doslo do bitke na Kosovu to je vec posebna prica. U to vreme bila su

natezanja ko ce doci na autsrijski presto. Nasa vlastela je bila na strani jednog od

kandidata, kneza iz Luksmeburga a hrvatska na drugoj. Po dolasku novog coveka na

presto hrvatska vlastela je odlucila da se osveti srpskoj tako sto je uputila pismo

turskom sultanu i uputila ga na bogatstvo srpskih zemalja. Dobro je poznato da su

Turci isli iskljucivo za ratnim plenom i to je upalilo. Jedan tip koga sam slusao davno

na radiju je magistrirao na toj temi a inace uspeo je nekako da se dokopa

dokumenata iz turskih arhiva. Kazem dokopa jer je nama, Bugarima i Grcima

zabranjen pristup u te arhive. Pravo pitanje je zasto se to krije i ne obelodani. Cak

postoji postoji i knjiga o boju na Kosovu pisana odmah nakon bitke i primerak je u

Hilandaru. Jel toliko tesko da se knjiga prebaci u mikrofilm, da na prevodjenje i

napravi veliki korak na saznanju nase istine. Ko su ljudi koji o tome ne razmisljaju i

ne preduzimaju nista.

Djunis je selo u blizini Krusevca i tamo je ta velika vizantijska rusevina. kao sto sam

vec rekao jedan profesor je dao negde u casopisu ili novinama rad u vezi njega i

dobio odma po nosu. Od coveka koji je valjda clan akademije nauka i najjaci za tu

Vizantiju. I to zato sto je ovaj nas Krusevljanin rekao istinu a ovaj je tvrdio da to ne

postoji.   

Tu u blizini su i Mojsinjske planine. Tu na prostoru dva brda ima ocuvanih ili ostataka

preko devedeset crkava!!! To nepobitno upucuje da je mesto bilo od visoke vaznosti

u nekom razdoblju istorije. I precniku od nekih pedeset km oko Krusevca ima kao sto

sam vec rekao sezdesetak tvrdjava. Nadjen je u sred Vrnjacke Banje ostatak starih

gradjevina i radovi obustavljeni. Sad se ne mogu setiti kad su neki iz Krusevca isli

negde ka Uzicu da vide jednu tvrdjavu. Svi znali za nju al niko je nije obiso. Dodju

do nje premoste kanal stubama i unutra arheoloski raj- kao ustripovima dole u

podrumu, grede istrulele, na zidu jos uvek stoji okovan kostur nekod davno

zaboravljenog jadnika.

Ajd da zavrsim pricu- deo moje brigade posebnih jedinica republickog MUP-a je bio u

prizrenu. I lepo sa naseg mesta gde smo bili se videla srednjovekovna srpska

tvrdjava. Predlozim ja da kad nismo u patroli da odemo do tamo, ponesemo jelo i

pice i napravimo mini izlet... dobijem odgovor da siptari tamo drze skladista oruzja i

da tamo ne sme da se ide... to je bilo u leto '90...

Ni da psujes ni da kukas... ne znam.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.