Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 06:31:26
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Arapska neoplatonska filozofija  (Pročitano 1997 puta)
30. Sep 2008, 14:03:44
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia 
Arapska neoplatonska filozofija

Tokom 8. i 9. veka došlo je do procvata nauke i filozofije u islamskom svetu, kada bivaju prevedena glavna dela grčkih i helenističkih autora. Međutim, tokom prevođenja dolazilo je do (pre)slobodne interpretacije nekih tekstova, posebno za dela pripisana Aristotelu. Za razliku od Evrope, u arapskom svetu se vodeći filozofi poput al-Kindija i al-Birunija, bave takođe i astrologijom. Celo razdoblje od 9. do 12. veka obeležiće eklektični spoj neoplatonizma i aristotelizma.

Među brojnim su prevodima filozofskih tekstova bila i dva pseudoepigrafska rada koja su veoma uticala na dalji razvoj islamske metafizičke misli. Prvi je bio Uthulijiyya Aristutelis (Aristotelova teologija), u prevodu jednog sirijskog hrišćanina, za filozofa al-Kindija. Ovaj rad (pogrešno pripisan Aristotelu) u svojoj je biti parafraza odlomka iz poslednje tri knjige Plotinovih Eneada. Drugo je delo Kalam fil mahd al-khair (Teologija čistog dobrog). Radi se takođe o parafrazi, i to 32. odjeljka Proklovih Elemenata teologije, a i ovaj je tekst pripisan Aristotelu. Oba dela detaljno razlažu neoplatonistički nauk emanacije iz Jednoga.

Utemeljiteljem islamskog neoplatonizma uopšteno se smatra filozof al-Farabi. On je od Aristotelovih dela ponajviše izučavao spise O duši  i Metafiziku. Al-Farabijeva metafizička misao fokusira se uglavnom oko tri bitne teme, a to su: Prvo Biće, odnosno Bog; emanacija  i hijerarhija bića; unutrašnja struktura bića. Na vrhu hijerarhije stoji Božansko biće, koje al-Farabi označava kao «Prvo». Iz njega proističe drugo biće, odnosno Prvi Um. Prvi Um shvata Boga, te shodno ovom shvatanju proizvodi treće biće, tj. Drugi Um. Svaki od sledećih umova što emaniraju, povezani su s proizvođenjem sličnih astralnih fenomena, uključujući fiksne zvezde, Saturn, Jupiter, Mars, Sunce, Veneru, Merkur i Mesec. Od posebnog je značaja emanacijska hijerarhija Desetog Uma, stoga što premošćuje nebeski i ovozemaljski svet. Ovaj deseti um (nous poietikos) odgovoran je za aktualizaciju potencijala misli u čovekovu umu, kao i emanirajuće forme čoveka i sublunarnog sveta. Ovde aktivni um praktično preuzima ulogu Plotinove Univerzalne Duše.

Delom neoplatonistički karakter ima knjiga Picatrix, delo nepoznatog autora iz 10. veka. Misao o lancu hipostaza, kao vezi između višeg i nižeg sveta upućuje na primarno načelo umeća magije. Ovde se radi o astrološkoj magiji, koja je takođe i božanska magija. U delu su date upute za obožavanje planeta, prema običajima Sabejaca (sledbenici neoplatonizma i hermetizma u Haranu), ali takođe se daju i poticaji za ljubav prema Bogu. Ovo će delo imati odeka u astrološkoj magiji Marsilija Ficina.

Put kroz filozofiju lekaraa i filozofa Avicene započeo je u Aristotelovoj logici, no kasnije usvajanje neoplatonske teorije evolucije filozofa je postupno vodilo do misticizma. Njegova je emanacijska shema je potpuno u skladu al-Farabijevoj. Slično kao i on, Avicena je smatrao da iz Božije kontemplacije proističe Prva inteligencija, a iz ove druga. Proces emanacije odvija se do desete, poslednje, koja se povezuje s Mesecom i vlada sublunarnim svetom. Ova se emanacija naziva Aktivnim umom, a mnogi je islamski filozofi poistovećuju s arhanđelom Gabrijelom.
Al-Ghazali, sufi filozof koji je delovao na prelazu iz 11. u 12. vek takođe naglašava važnost intermedijarnih entiteta, pa tako kaže da su čoveku po svojstvima bliski anđeli. Što je čovek po svojstvima bliži anđelima, bliži je Bogu i konačni je cilj ljudske naravi da bude nalik anđelima. Pod nebeskim anđelima al-Ghazali podrazumeva duše što pokreću nebesa, utelovljene u njihovim sfernim oblicima. Ono što tera ova nebeska tela na kretanje jeste njihovo davanje dobra donjem, sublunarnom svetu. I aristotelovac Averroes slagao se da «svako kretanje zvezda utiče na sve što postoji na ovom svetu».
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 06:31:26
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.