Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Apel građanima da češće prijavljuju korupciju  (Pročitano 958 puta)
14. Okt 2007, 10:56:34
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalne politike Snežana Lakićević Stojačić uputila je apel građanima da češće prijavljuju slučajave korupcije u Inspekciji rada.

"Pozivam građane da nas o svim slučajevima češće obavesatavaju putem telefona za prijavu korupcije u Inspekciji rada, kako bismo zajedno rešavali taj problem", kazala je Lakićević Stojačić agenciji Beta.

Ona je navela da je na osnovu telefonske prijave krajem avgusta pokrenut i jedan disciplinski postupak protiv inspektora "zbog korupcije i nezakonitog rada", a taj proces je i dalje u toku.

Lakićević Stojačić je dodala da se trenutno utvrđuju navodi još jedne prijave kako bi se ustanovilo da li postoji osnova za pokretanje postupka.

Prema njenim rečima, u protekla dva meseca putem telefona za prijavu korupcije 011/36-31-074 registrovano je ukupno 293 poziva građana, a od tog broja samo se 59 poziva odnosilo na Inspekciju rada.

"Registrovali smo svega 22 prijave koje se odnose na korupciju jednog konkretnog inspektora i 15 anonimnih prijava", dodala je Lakićević Stojačić.

Državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalne politike istakla je da su rad na crno i povrede na radu i dalje veliki problemi u Srbiji.

"Procenat rada na crno je ogroman i mi sve to moramo da uvedemo u prave, legalne tokove. Povrede na radu se ne mogu izbeći, ali je naš cilj da ih svedemo na najmanju moguću meru", navela je Lakićević Stojačić.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
Savet Evrope nezadovoljan, upozorenja srpskim vlastima ozbiljna
Borba protiv korupcije viza za Srbiju u Uniji
Autor: B. Bednar, D. Nišavić | 16.10.2007 - 08:54

Verica Barać
Hvatanje u koštac sa korupcijom, rak-ranom svih tranzicionih društava, veliki je uslov koji Srbija mora da ispuni ukoliko računa da stane rame uz rame s Evropljanima. Uz saradnju s Hagom to je najveći stepenik koji Srbija mora da pređe ukoliko želi u EU, a sudeći po oceni koja stiže iz Saveta Evrope - mnogo kasnimo i još više rizikujemo.

Upozorenje koje stiže iz GREKA, antikorupcijskog radnog tela Saveta Evrope, ozbiljna je dijagnoza stanja u zemlji, bez obzira na to kako domaći političari ocenjuju postojeće stanje. Predsednik GREKA, Slovenac Drago Kos upozorava na to da je vreme da Srbija usvoji zakon koji odavno čeka spremljen i da krene u ispunjavanje opšteprihvaćenih standarda. On neće da
Čedomir Čupić
se izjašnjava o tezi da Srbija nema tvrd antikorupcijski zakon jer on ne odgovara vladajućoj garnituri u Srbiji. Insistira na tome da je to pitanje političkih stranaka i generalnog opredeljenja zemlje. Čak podseća da je Nacrt zakona o borbi protiv korupcije, koji je napravljen, jedan od najkvalitetnijih u Evropi i da je osnovni problem u tome što ga Skupština Srbije ne usvaja. Pošto se ne usvaja i nije obavezujući, on se uglavnom i ne primenjuje. Neprihvatanje preporuka iz Saveta Evrope moglo bi Srbiju obeležiti kao "nekooperativnu zemlju", što je do sada doživela samo Gruzija, a najgori mogući scenario predviđa i izbacivanje naše zemlje iz članstva u Savetu Evrope.

Političari neće zakon
Naši sagovornici u Srbiji ipak sa žaljenjem konstatuju da takav epilog najverovatnije ne bi mnogo uzbudio ni javnost ni političku nomenklaturu.
- Izbacivanje iz Saveta Evrope nije nikada bez posledica, ali eventualne sankcije ne bi izazvale nikakav potres u javnosti koja nije reagovala ni u drugim slučajevima. Kada je otkriven šverc šećera, Srbija je nekoliko meseci bila izbačena iz Saveta Evrope, ali ni tada niko nije odgovarao, čak nije pozvan ni na političku odgovornost - kaže Verica Barać, predsednica Saveta za borbu protiv korupcije.

Srbija na 79. mestu
Plasman zemalja bivše SFRJ na listi od 180 najkorumpiranijih zemalja sveta prema "Transparensi internešenelu"
27. Slovenija
64. Hrvatska
79. Srbija
84. BiH
84. Crna Gora
84. Makedonija
Ona smatra da rok do kraja godine nije dovoljan za ispunjenje preporuka. Prosto kasnimo, ali osnovni problem je u tome što političari ne žele da usvoje zakon koji im ne ide naruku.
- I ono što je učinjeno bilo je traljavo i kontraproduktivno. Osim formalnog ispunjenja pojedinih preporuka GREKA, Srbija nije učinila ništa konkretno u borbi protiv korupcije. Akcioni plan za primenu nacionalne strategije za borbu protiv korupcije je usvojen, ali bolje da nije. Komisija koja je trebalo da kontroliše primenu strategije sastala se samo dva puta, a njen predsednik je još bivši ministar pravde Zoran Stojković, što govori o tome koliko vlast misli na borbu protiv korupcije - kaže Baraćeva.
Kada je pretnja "gruzijskim scenariom" u pitanju, ona kaže da je situacija u Srbiji čak i gora.
- Srbija je jedina zemlja u Evropi koja nema reviziju javnih finansija, dakle ne postoji nikakva kontrola trošenja državnog novca, i po tome smo u goroj situaciji od Gruzije. Ministar Dinkić nikada nije podneo izveštaj o završnom računu i na taj način je pokazao kako se ne poštuje zakon i ruše institucije. Iako je tokom kampanje insistirao na osnivanju Antikorupcijke agencije, on u svojim izjavama često insistira na tome da rad tog tela mora biti sklonjen od javnosti, što je nedopustivo jer nema tajne borbe protiv korupcije - kaže Baraćeva.
Bivši član Saveta za borbu protiv korupcije Čedomir Čupić veruje da je pretnja izbacivanjem iz Saveta Evrope samo upozorenje.
- Gotovo je sigurno da će nam, bar zbog ovog pitanja, progledati kroz prste, iako bi čak i tihe sankcije imale katastrofalne posledice po domaću privredu. Mlade generacije bi posebno ispaštale, a život u Srbiji bi bio zaustavljen - kaže Čupić.
On smatra da rok do kraja godine nije dovoljan, pogotovo što "Parlament ne usvaja ni redovne zakone".
- Ni oni zakoni koji su usvojeni ne funkcionišu. Političke partije i dalje ne podnose finansijske izveštaje, a bez toga se ne može u Savet Evrope. Zakon o denacionalizaciji je donet još 2003. godine, ali se imovina poznatih vlasnika uveliko prodaje. Ako samo nekoliko takvih slučajeva dospe pred Evropski sud za ljudska prava u Strazburu, Srbija će izgubiti šansu za napredak - kaže Čupić.
On kaže da "ima pokušaja da se uradi nešto" na ispunjavanju preporuka GREKA, ali da su u pitanju isključivo formalnosti.
U Ministarstvu pravde povodom izveštaja GREKA kažu da će "biti oformljena radna grupa koja će sagledati preporuke i da će u što skorijem periodu izaći s nacrtom zakona u borbi protiv korupcije". Zašto sve kasni, objašnjenja nema.

Javne nabavke
Nacrt zakona o javnim nabavkama jedan je od seta zakonskih rešenja koja treba da onemoguće korupciju. Predrag Jovanović, direktor Uprave za javne nabavke Srbije kaže za "Blic" da ove nedelje očekuje završetak nacrta zakona.
- Nacrtom će se unaprediti sistem javnih nabavki tako što bi se obavljala obuka i profesionalizacija onih koji neposredno primenjuju ovaj zakon. Mislim da je jako važno da ovaj propis usvojimo što pre i time pokažemo našu odlučnu nameru GREKA, telu Saveta Evrope za nadgledanje borbe protiv korupcije - kaže Jovanović.
Prvi korak je, kaže on, da se uvede struka, odnosno profesija koja sprovodi zakon o javnim nabavkama, a to podrazumeva da ti ljudi prođu određenu obuku i steknu sertifikat.
- Do kraja godine trebalo bi da donesemo zakon, a od iduće da sprovodimo obuku i izdajemo sertifikate. Vrlo je bitno da zakon bude što pre usvojen i da se što pre primeni u praksi. Uostalom, Savet Evrope je i primetio da je implementacija propisa važnija od samog donošenja zakona. Oni su još prošle godine ukazali šta treba da uradimo, ali zbog brojnih okolnosti mi smo kasnili u tome. Mislim da će usvajanje zakona i najava programa koje ćemo sprovoditi biti dovoljni i da nećemo snositi ozbiljne posledice neispunjavanja preporuka GREKA - kaže Jovanović i dodaje da ne treba zaboraviti da će iduće godine to telo Saveta Evrope opet davati ocene i da će biti još stroži.

Preporuke Saveta Evrope
- Unaprediti primenu Zakona o javnim nabavkama.
- Produžiti mandat specijalnog tužioca za organizovani kriminal i njegovih zamenika.
- Obrazovati posebno odeljenje koje bi se bavilo krivičnim delima korupcije pri javnom tužilaštvu.
- Podstaći sprovođenje mera privremenog i trajnog oduzimanja imovine u slučajevima korupcije, kao i nezakonito stečene imovine koja je preneta na druga lica.
- Usvojiti Akcioni plan za primenu nacionalne strategije za borbu protiv korupcije i obezbediti sistem za nadgledanje sprovođenja.
- Zakon o sprečavanju sukoba interesa pri vršenju javnih funkcija proširiti na sve funkcionere organa državne uprave.
- Doneti jasna pravila za slučajeve prelaska funkcionera u privatni sektor kako bi se izbegao sukob interesa.
- Vrednost poklona koje funkcioneri mogu primiti svedu na nivo koji nikako neće izazvati sumnju da se radi o mitu.
- Ubrzati proces osnivanja nacionalne revizorske institucije.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
G17: Stručnjaci u borbu protiv korupcije
Autor: M.M. | 17.10.2007 - 08:39

Agencija za borbu protiv korupcije ne treba da bude pod nadležnošću Vlade Srbije, već da Upravni odbor Agencije, po preporuci Saveta Evrope i Greko (Evropskog udruženja država za borbu protiv korupcije), bude sastavljen od ljudi različitih profesija, iz medija i stručne javnosti i G17 na tome insistira, tvrdi za „Blic“ Željko Ivanji, član Predsedništva G17.

- Predložili smo da kriminalci i osobe koje su počinile teška krivična dela ne mogu da učestvuju u aukcijama, dok ćemo krajem meseca predložiti zakon o zapleni imovine stečene u izvršenju krivičnih dela, a insistiraćemo i na donošenju čitavog seta antikorupcijskih zakona, kako bi koren korupcije bio posečen - obećava Ivanji.
Za donošenje zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije zaduženo je Ministarstvo pravde, a Ivanji očekuje da će, s obzirom na to da su formirane radne grupe, parlament ovaj zakon usvojiti u najkraćem mogućem roku. On istovremeno demantuje izjavu Verice Barać da ministar Mlađan Dinkić nikada nije podneo izveštaj o završnom računu.
- Izveštaj je poslednji put podnet i zaveden 12. maja 2006. Skupštini, kao i računi za sve predhodne godine, počevši od 2001, u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu. Izjava Baraćeve govori o njenoj nekompetentnosti jer, ako je neko predsednik Saveta za borbu protiv korupcije, trebalo bi da poznaje činjenice - kaže Ivanji.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.