Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 17:37:50
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

 Napomena: Za sva pitanja u vezi kupovine novog hardware-a ili procene vrednosti i preporuke koristite - ovu temu

Spyware,sta je,kako radi,kako se zastititi? :: Kako rade mreze :: Burek Anti-virus software review :: Index tema koje ne treba propustiti

Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Alternativno povezivanje računara  (Pročitano 5032 puta)
07. Jan 2006, 20:06:25
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Alternativno povezivanje računara
Serijski i paralelni kablovi

Od samih početaka personalnih računara, pred korisnicima se postavljao problem kako da rezultate svog rada podele sa drugima.
Diskete su bile prvo rešenje, i veoma dugo su taj prioritet zadržale. Čak i danas, disketne jedinice možemo sresti u većini računara i stari dobri "frizbi-net" još uvek nije samo loša uspomena.
Ipak, ovakav vid razmene informacija nikad nije izazivao veliko oduševljenje korisnika. Mali kapacitet disketa, prvo 360KB a kasnije 1.2 i 1.44MB, u početku nije bio veliki problem jer su programi i njihovi dokumenti bilo veoma mali po današnjim merilima. Mnogo veći problem je bio niska pouzdanost disketa i velika sporost disketa.
Rešenje koje se nametalo samo od sebe bilo je direktno povezivanje dva računara kablovima. Serijska veza, bila je očigledno rešenje. Svi PC računari imali su na sebi serijske ulaze a terminali velikih računara najčešće su tako bili povezani sa serverom. Brzina je i dalje bila veliki problem svega 9600 baud-a tj u praksi ste mogli prebacivati svega 1.2 KB u sekundi. Kasnije je brzina serijske veze puno povećana i već dugo vremena iznosi 115200 baud-a odnosno oko 13 KB u sekundi. Očigledno je da je brzina serijske komunikacije uvek kaskala za potrebama korisnika, a danas je već beznadežno zaostala za njima. Uprkos sporosti, ovaj način rada je bio znatno komotniji za korisnika od disketa.
Sledeće rešenje bila je paralelna komunikacija. Svi PC računari poseduju paralelni ulaz na koji se priključuju štampači. Nije prošlo mnogo vremena, i pronađen je način da se ovaj ulaz iskoristi za povezivanje dva računara. Rad preko paralelnog kabla je mnogo brži od serijske komunikacije. Zavisno od vrste ulaza (Normal, ECP ili EPP) korišćenjem običnog paralelnog kabla transfer iznosi oko 60 KB u sekundi, a uz pomoć specijalnog DirectParallel® kabla koji na sebi sadrži i kontrolnu elektroniku postižu se brzine od preko 1 MB u sekundi pa ovaj način komunikacije konkuriše mrežnim karticama.
Serijska komunikacija nije zahtevala specijalan softver, dovoljan je bio program za modemsku komunikaciju. Paralelna veza zahtevala je posebne programe i mnogi, malo stariji, korisnici računara sećaju se čuvenog LapLinka. Takođe, dosta igara iz tog perioda podržavala je igranje u paru preko jedne od ove dve vrste komunikacije.

Vreme Windows-a
U doba Windows XP-a to se čini neverovatnim ali Microsoft dugo nije obraćao pažnju na povezivanje računara i tek je operativnim sistemom Windows for Workgroups 3.1, omogućio umrežavanje PC računara bez programskih rešenja drugih proizvođača.
Microsoft je kasno ušao na tržište mrežnih sistema ali, kao i obično, kada se tamo jednom našao brzo je napredovao i istiskivao konkurenciju. Od verzije do verzije Windows sve je manje bio jednokorisnički sistem. U početku su mrežne mogućnosti Microsoft-ovog operativnog sistema koristile firme ali danas je mreža uobičajena i u domovima. Mnogi korisnici poseduju dva ili više računara a glavni podsticaj eksplozivnom rastu kućnog umrežavanja dao je Internet, odnosno želja da svi računari u kući imaju pristup njemu
Umreženi računari danas su toliko uobičajeni da su drugi načini njihovog povezivanja polako pali u zaborav. Ipak, česte su situacije kada alternativni načini mogu biti vrlo korisni.
Konfigurisanje mreže, naročito složenije, nije nešto što se može očekivati od manje iskusnog korisnika. Moguća je i situacija da u sviču ili hub-u jednostavno nema slobodnih ulaza, a da ne govorimo o tome da se još uvek često susreću mreže sa BNC kablovima . U poslovnim mrežama uobičajeno je korišćenje administrativnih ograničenja (Policy) kojima se običnim korisnicima onemogućava da nešto menjaju u mrežnim parametrima.
Izlaz iz takve situacije korisnici su našli u čuvenom "Baci mi to na mejl" ili u, danas svuda prisutnim, USB diskovima.
Povezivanje računara modemom
Malo korisnika zna da modem ne služi samo za pozivanje Internet provajdera nego i da se računari međusobno mogu konektovati. Još manje njih zna da za to nije potrebna čak ni telefonska linija!
Svaki Windows od 3.1 na ovamo sadrži komunikacioni program. U savremenim 32-bitnim verzijama (od Windows-a 95 do XP-a) to je Hyper Terminal. Uz njegovu pomoć možete razmenjivati datoteke sa drugim korisnicima ništa ne plaćajući Vašem provajderu. Napravite konekciju na telefonski broj koji želite. Druga strana u svoju konekciju ne mora uneti nikakav broj, dovoljno je da klikne na
Call -> Wait for Call. Kada se veza uspostavi kliknite na Transfer -> Send File ,izaberite datoteku i  prebacivanje će automatski otpočeti. Maksimalna brzina koju dva direktno povezana modema mogu postići je 33600 bez obzira na njihovu vrstu.
Kad želite da povežete računare direktno, tj bez telefonske linije postupak je malo složenij jer bez lemilice i znanja elektronike ne možete imitirati telefonski poziv. Ubacite obični telefonski kabl u Line ulaz oba modema. Pokrenite Hyper Terminal i otkažite ponudu da Vam napravi novu konekciju. Zatim jedna strana neka otkuca ATD tj komandu za uspostavljanje veze bez parametara a druga ODMAH za njom ATA tj komandu za prihvatanje poziva. Kada se računari povežu prebacivanje datoteka se odvija na uobičajen način. Napredniji komunikacioni programi mogu prebacivati više datoteka odjednom. Brzina ovakve veze je takodje 33600.
Serijski i paralelni kabl

Total Commander
Najbolji fajl menadžer omogućuje prebacivanje datoteka sa jednog na drugi računar paralelnom komunikacijom sopstvenim sredstvima, bez ikakvih pomoćnih programa ili drajvera.
1. Povežite računare paralelnim kablom
2. Na jednom računaru kliknite na Net -> Port connection to other PC pa zatim kliknite na dugme Server
3. Na drugom računaru ponovite postupak ali izaberite opciju Client


Paralelna veza pomoću Total Commander-a -klijentska strana
Kad se veza uspostavi sa diskovima drugog računara možete raditi kao sa sopstvenim. Ako posedujete paralelni kabl ovo je najlakši način da povežete dva računara.
Serijska veza uz pomoć Total Commandera moguća je ako sa adrese http://ghisler.com/serial.htm preuzmete fajl sistem plug-in sertransplg.zip i datoteku serialserver.zip koja sadrži serverski program. Instalirajte plug-in prostim ulaskom u ZIP fajl i raspakujte sertransplg.zip. Na računaru koji će biti server pokrenite program SerialServer.exe i izaberite brzinu komunikacije i serijski ulaz preko koga će se komunikacija odvijati. Na savremenim računarima brzina je uvek 115200 a ulazi su COM1 ili COM2. Na klijentskom računaru uđite u mrežno okruženje pa zatim u folder Serial Port ili u komandnoj liniji otkucajte cd \\\Serial port\ i pojaviće se dijalog kao na slici dole:

 Izaberite ulaz na koji ste priključili serijski kabl i ISTU brzinu kao na serveru. Dalji rad je identičan kao i sa paralelnom komunikacijom, osim, naravno, 6 puta manje brzine.
Direct Cable Connection
Ovo je Microsoft-ov način za umrežavanje računara putem serijskog ili paralelnog kabla. Za razliku od direktnih veza npr pomoću Total Commander-a ovim putem se uspostavlja prava mrežna veza kao da se koriste mrežne kartice. To znači da se ne samo mogu deliti datoteke nego i svi drugi mrežni resursi kao što su štampači i , uz malo više truda na starijim sistemima, Internet konekcije. Suštinska razlika od "pravog" umrežavanja je samo u brzini. Kako je način povezivanja različit za Windows-e serije 9x (95, 98 i Me) i za Windows XP razmotrićemo ih posebno.

DCC dva Windows-a XP
U Control Panel-u, dvokliknite na Network Connection ikonu  pa potom File -> New Connection pa zatim Next pojaviće se dijalog kao na slici:

Izaberite da li će kompjuter prihvatati pozive od drugih računara ili će ih sam pozivati:

U našem primeru prihvatamo pozive
Kliknite na Next pa odredite preko čega će se odvijati komunikacija:

Izabrali smo paralelni kabl
Kako bi koristili serijski kabl potrebno je da ga konfigurišete kao modem.Dvokliknite na "Phone and Modem Options" u Control Panelu pa zatim kliknite na dugme Add. Ne dozvolite Windows-u da sam pronađe modem obeležite opciju "Don't detect my modem, I will select it from a list" pa u dijalogu koji će se pojaviti izaberite:  Potrebno je još da odredite koji ćete port koristiti, a kada završite sa dodavanjem novog modem u njegovim  Properties-ima podesite brzinu na 115200

Windows će vas pitati da li želite VPN konekciju - odgovorite negativno: "Do not allow Virtual private connections"
Odredimo ko se može konektovati na naš računar:

U Windows-u će se pojaviti nova konekcija pod stavkom Incoming Potrebno je još da podesimo TCP/IP parametre. Ako su vam je računar već deo "prave" mreže obeležite opciju "Allow callers to access my local area network" pa će gostujući računar moći da pristupi svim deljenim resursima na mreži. Ako nemate specijalne razloge protiv toga odredite da se IP adresa gostujućeg računara dodeljuje automatski.
Podešavanje gostujućeg računara je mnogo jednostavnije. Postupite isto kao i u prethodnom primeru ali umesto "Accept incoming connections" izaberite "Connect directly to another computer". U sledećem dijalogu kliknite na "Guest". pa na Next a zatim unesite ime računara na koji želite da se povežete pa opet kliknite dugme Next. Izaberite serijski ili paralelni port. U Network Connections  pojaviće se nova konekcija. Postupak povezivanja  isti je kao da zovete vašeg Internet provajdera.

DCC dva Windows 9x računara
Stariji Windows-i sadrže poseban program po imenu Direct Cable Connection. Pronaći ćete ga u Accessories -> Communications.
Pokrenite ga pa kliknite na dugme Change. Izaberite da li će računar biti gost ili domaćin (Guest or Host) pa zatim izaberite da li hoćete paralelnu ili serijsku vezu. Možete definisati lozinku ali je to nepotrebno za ovakvu vrstu direktne komunikacije.

Host računar očekuje poziv
Na oba računara mora biti startovan Direct Cable Connection.
Kako biste podelili resurse mreža mora biti pravilno podešena i tom smislu DCC se ne razlikuje od "prave" mreže.

Kod uspostavljanja veze DCC zahteva da unesete ime Host računara kako biste pristupili njegovim datotekama i fajlovima (slika gore). Ako ne želite da koristite usluge koje pruža Microsoft Network možete i preskočiti ovaj korak.
Deljenje internet konekcije je znatno složenije nego na Windows-u XP pa Vam zato preporučujem da za to iskoristite neki jednostavni proxy server na primer AnalogX Proxy koga možete preuzeti sa stranice http://www.analogx.com .
Direct Cable Connection se ne instalira automatski sa Windows-om tako da ga prvo morate sami instalirati.
DCC između Windows-a XP i Windows-a 9x
Kada je gostujući računar XP potrebno je samo na 9x mašini pokrenuti Direct Cable Connection kao Host. Problem postoji u obrnutom smeru jer u Windows-u 9x ne možete uneti lozinku za gostujuću DCC konekciju. Ne pomaže ni ako je ime računara  i lozinka samog Windows-a identična onima u Incoming Connections Windows-a XP. Jedino rešenje je da u Properties-ima XP konekcije dozvolite da direktno povezani računari ne zahtevaju autorizaciju.

Kada je Windows XP domaćin deljenje Internet veze radi automatski pod uslovom da je gostujućem računaru dozvoljen pristup mrežnim resursima. U drugom smeru, međutim, najbolje je poslužiti se proxy serverom.

pripremio Nenad Rondović
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 17:37:50
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.