Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 02:53:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Agresija u pubertetu  (Pročitano 14206 puta)
03. Mar 2009, 22:41:08
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
Nokia the best
Agresija u pubertetu

Agresivno ponašanje može se manifestirati na različite načine prema okolini. Neka djeca mogu biti agresivna samo u mislima, neka su agresivna riječima, a treća u djelima.

Pubertet i adolescencija

Pubertet je normalno razdoblje u razvoju svakog djeteta u kojem pod utjecajem hormona dolazi do znatnih promjena, kako fizičkih tako i psihičkih. Pubertet nastupa nešto ranije kod djevojčica, oko 10 godine, nego je to slučaj kod dječaka. Kod dječaka se promjene počinju javljati nešto kasnije, oko 12 godine. Adolescencija obuhvaća širi pojam i pubertet je njen početak. Adolescencija traje sve do prestanka rasta i razvoja i konačnog osamostaljenja što se događa tek nakon 20 godine života.
Uz silne promjene koje se događaju u ovom "razdoblju bura i oluja" vrlo su česte emocionalne i psihičke prilagodbe. Neki tinejdžeri će se u tom razdoblju osjećati pretjerano tužno, čak depresivno, drugi će biti puni života, a kod većine će se vidjeti i znakovi agresije, pogotovo prema starijim autoritetima.

Kako se manifestira agresija u pubertetu?

Agresivno ponašanje može se manifestirati na različite načine prema okolini. Neka djeca mogu biti agresivna samo u mislima, neka su agresivna riječima, a treća u djelima. Agresivno ponašanje može se promatrati kroz dvije krajnosti. U jednoj krajnosti osoba u potpunosti potiskuje agresiju i agresivno ponašanje. U takvim slučajevima zbog dugotrajne ne mogućnosti da se nosi sa svojim emocijama nastupaju različite psihičke promjene kao što su depresije, pa i pokušaji suicida. Druga krajnost su nekontrolirani izljevi bijesa i agresivnosti. Agresivnost se može zamijetiti još kod djece u najranijim godinama života kroz igru sa drugom djecom ili sa igračkama.

Ipak moglo bi se reći da takvo, agresivno, ponašanje "kulminira" u burnom razdoblju puberteta. Agresivnost u adolescenciji se uglavnom manifestira kroz bunt prema okolini, stalno suprotstavljanje roditeljima i autoritetima, otkačeno odijevanje, zapuštanje školskih obaveza. U agresivnost adolescenata ubrajaju se i znatno opasnije situacije kao što je brza vožnja, ili vožnja u alkoholiziranom stanju, te eksperimentiranje s drogama. Agresivnost u razdoblju puberteta i adolescencije često može biti izraz svjesnih i nesvjesnih nastojanja odvajanja od roditelja, separacije i osamostaljivanja.

Sukobi između roditelja i tinejdžera

Za pubertet su karakteristični sukobi mladih sa starijima, uglavnom autoritetima. To se najbolje očituje kroz odnos roditelja i djece, koji je do tada bio sasvim uredan i normalan, a u pubertetu se promijenio. Sukob je obično rezultat promjena i sazrijevanja adolescenta i načina na koji se ostatak obitelji prilagođava ostatak obitelji. Nesuglasice će se češće javiti između majki i adolescenata jer su majke obično više vezane uz djecu u prethodnim razdobljima.

Količina i jačina sukoba razlikuje se u pojedinim obiteljima. Sukobi se uglavnom javljaju oko jednostavnih stvari kao što j obavljanje svakodnevnih kućanskih poslova, izvršavanja školskih obaveza, izlazaka, ljubavi ili džeparca. Do nesuglasica uglavnom dolazi jer adolescenti konstantno osjećaju napetost između potrebe da ostanu bliski sa roditeljima i shvaćanja da mogu biti nezavisni. Tome pridonosi razvijanje vlastitih stavova i oblikovanje vlastitog identiteta koji je različit od roditeljskog. Sukobi imaju tendenciju povećavanja tijekom rane, 13 gododina, i srednje faze adolescencije 16 godine, situacija se polako smiruje tijekom kasne faze adolescencije oko 20te godine.

Kako reagirati na agresivne ispade?

Određeni stupanj agresivnosti je normalan. I za njega zaista jesu krivi hormoni. Iako nije lijepo, u "normalno" pubertetsko ponašanje strpali bismo vikanje, sarkazam, izgovaranje ružnih riječi i psovanje. Ukoliko agresivnost preraste u fizičko nasilje onda to svakako više nije normalno i zahtjeva detaljniju analizu i pomoć. Sa svakodnevnim izljevima nervoze i živčanosti obiteljskih pubertetlija treba se naučiti nositi i odnositi se prema na pravilan način kako bi takvi ispadi postali što rjeđi. Prije svega napade agresije ne shvaćajte osobno i nikako ne uzvraćajte istom mjerom, dakle ponovno agresijom. Agresivnim pristupom izazvat ćete još goru povratnu reakciju, a moguće je i izbijanje pravog "rata" što će svakako poremetiti i pogoršati odnose u kući. Kod agresije adolescenta potrebno je prije svega utvrditi uzrok agresivnog ponašanja i reagirati na pravi način tako da se uzrok ukloni. Rješavanje sukoba nije lagan zadatak, ali i sama želja da se sukob riješi pridonosi pozitivnom ishodu. Potrebno je prihvatiti da dijete odrasta i odnositi se prema njemu s jednakošću, kao i prihvatiti neke od potreba adolescenata. Prihvaćanje i razumijevanje potreba olakšat će komunikaciju i omogućiti roditelju da bude od većeg utjecaja na korekciju agresivnog ponašanja.

Kod bilo kakvog agresivnog ponašanja djeteta potrebno je jasno postaviti granice do koji se smije ići, jer većina agresivne djece nema razvijen osjećaj za granicu. U protivnom će se kod djeteta vidjeti znakovi agresije kod svake sljedeće, pa i najmanje zabrane.

Kako razgovarati sa tinejdžerom?

U razdoblju intenzivnog razvoja i velikih promjena za dijete je izuzetno važno da se s roditeljima održi kvalitetna komunikacija. Razgovor je koristan za obje strane. Roditelji će vjerojatno umiriti svoju savjest nakon što si osvijeste djetetove probleme. Isto tako i tinejdžeri jako puno dobivaju iz kvalitetne komunikacije s roditeljima. Ne samo da će im ona pomoći da riješe probleme i nedoumice, nego će i smanjiti napetosti unutar obitelji i olakšati i tako burno razdoblje u životu. Pri razgovoru a vašim tinejdžerom trebalo bi se ipak držati nekih pravila. Prije svega potrebno je dobro i puno slušati, odnosno reći što manje kako bi dijete reklo što više. Kada govorite koristite se kratkim rečenicama i nikako se nemojte ponavljati jer je to djeci uglavnom dosadno i naporno pa riječi ne padaju na "plodno tlo". Potrebno je komunicirati mirnim glasom. Vikanjem se ne postiže puno, osim što dijete nesvjesno učite jednom vidu agresivnog ponašanja. Što više vičete to vas se manje čuje. U razgovoru ne bi trebalo biti ultimatuma jer adolescenti uglavnom ne reagiraju pozitivno na njih tako da će vjerojatno doći do bloka u komunikaciji. Kada osjetite da vam raste ljutnja radije napravite pauzu i razgovor završite kasnije. U razgovoru nikada ne ponižavajte dijete već razgovarajte s poštovanjem. Razgovarati je potrebno stalno i o bilo čemu, a ne samo kada je potrebno riješiti neki problem.

Je li agresivnost nasljedna?

Za sada ne postoji znanstvenih dokaza da je agresivno ponašanje povezano sa nekim određenim genom i da je nasljedno. Agresivno ponašanje, kao i sva ostala znanja i sposobnosti, uči se tijekom života u interakciji s prijateljima, roditeljima, nastavnicima, a važnu ulogu imaju i mediji, odnosno televizija i agresivne računalne igrice.

Ako dijete odrasta u agresivnoj sredini, i agresivnoj obitelji, posebno ako se roditelji agresivno postavljaju prema djetetu, postoji velika vjerojatnost da će se i dijete tada agresivno ponašati.

Iako izgleda da se roditelji i adolescenti često svađaju, to obično ne ugrožava znatno njihov odnos. Većina adolescenata govori o osjećaju poštovanja i divljanja prema roditeljima. Sukob u tom razdoblju života predstavlja dio normalnog procesa odrastanja. Takve svakodnevne nesuglasice olakšavaju adolescentima prijelaz iz dječje ovisnosti o roditeljima prema nezavisnosti i samostalnosti odrasle dobi.

Izvor: Pliva Zdravlje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2107
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
LG 
Fantastican text i jako zanimljiva tema.Sve ostalo je u globalu vec spomenuto u textu  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 02:53:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.054 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.