Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Africka ljubicica (Saintpaulia ionantha)  (Pročitano 8922 puta)
29. Sep 2005, 03:23:38
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Africka ljubicica (Saintpaulia ionantha)

Porodica: Gesneriaceae
Rod: Saintpaulia
Vrsta: Ionantha
Engleski naziv: African violet
Nas naziv: Ljubicica



Saintpaulia ionantha

Africka ljubicica je jedna od najomiljenijih kucnih biljaka.Cvjeta gotovo cijele godine,a poznato je oko 4000 vrsta.
Cvjetovi mogu biti jednostruki,dvostruki,naboranih rubova,zvjezdoliki i dvobojni.
Listovi su takodje razliciti,sa zupcastim rubovima,u obliku kasike,sareni, kopljasti ili jajastog oblika.

Potice iz planine Usambara (Tanzanija) na istocnoj obali Afrike.
Oko 1890. g. otkrio ju je Walter von Saint Paul po kome i nosi naziv.
Pronasao ju je prilikom izleta sa svojom buducom zenom.
Mozda zbog toga ovaj biljka simbolizira ljubav,vjernost i odanost.
Od samog pocetka nazivaju je "cvijet nalik ljubicici" pa je ostala poznata po tom nazivu.

Africka ljubicica spada u porodicu gesneriad u koju spadaju jos i gloxinia,streptocarpus,columnea,sinningia.


Smjestaj i svjetlo:
Toplo mjesto sa sto vise svjetlosti (najmanje 8 h dnevno,idealno 12 h), ali nikako na direktnom suncu.Juzni prozor se ne preporucuje.


Temperatura:
Idealna je oko 18°C - dakle zimi od 13-18°C,a ljeti od 18-24°C


Razmnozavanje:
Postoje tri nacina:
- 1. Kod presadjivanja se mladi izboji odvajaju od maticne biljke i zasebno sade.
- 2. Putem lisnih reznica - preporucuje se proljece ili ljeto.
Postupak:
Odrezati list kojem peteljka treba biti minimalno 3 cm duga,zatim list utaknuti u vlaznu zemlju s dodatkom pijeska oko 1.5 cm duboko.
Moze se staviti i prozirna plasticna vrecica preko saksije da bi s odrzavala stalna vlaga.
List se moze staviti i u vodu.Kad pusti korijenje,oko 1 cm dugo,zasadite ga u zemlju.
- 3. Sjemenom:
sjeme se posadi i stavi na toplo mjesto


Zemlja:
Normalna zemlja za cvijece s dodatkom pijeska i treseta


Zalijevanje:
Umjereno zalijevanje odstajalom i mlakom vodom.
Ako se zalijeva hladnom vodom moguce je da se na listovima pojave svijetle brazde.Preporucuje se zalijevanje u podlozak,da listovi ne dodju u kontakt s vodom jer su osjetljivi i mogu se pojaviti mrlje ako voda dodje na listove.Treba pustiti da zemlja upije onoliko vode koliko moze,a ostatak izliti da ne dodje do truljenja korijenja


Gnojenje:
Kada je u punom cvatu preporucuje se u vodu za zalijevanje svake 2-3 sedmice dodati tekuce gnojivo,ali u razblazenom obliku.Ovo se radi od
proljeca do jeseni kad se prestaje i pusta da ljubicica miruje.


Vrijeme cvatnje:
Ljubicica moze cvasti od I.-XII. mjeseca,s tim da u toku tog razdoblja ima period mirovanja.


Presadjivanje:
u proljece, kad korijenje ispuni saksiju, svake godine ili svake 2 godine.

Izvor: SvetBiljaka
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol Žena
Poruke 16
To bre, Fighteru, tj. plemeniti administratoru... Eh, skim ja zivim, pa citiram...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Izgubljeno je samo ono cega smo se odrekli...

Zodijak Aquarius
Pol Žena
Poruke 28108
mob
SonyEricsson X10 Mini Pro
Moja mama je pravi ljubitelj cveca! A i na mene je preslo Smiley .. obozavam ljubicice.









« Poslednja izmena: 29. Nov 2005, 18:08:47 od Pahuljica »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol Žena
Poruke 16
Da li ste znali da Africke ljubicice vole da se zalivaju kisnicom? Nije lose ni povremeno dodavanje secera u vodu za zalivanje, to im pospesuje cvetanje, ja sam probala i, verujte mi, bolje cvetaju nego sa prihranjivanjem. Ili moje ljubicice vole secer, ili ja ne znam kojim sredstvom da ih prihranjujem.
U svakom slucaju, najlepse su sobno cvece...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.