Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 05. Apr 2025, 17:08:07
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Adolfov kipar na udaru  (Pročitano 694 puta)
29. Jul 2006, 13:29:44
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4

Posjetiteljica ispred brončane skulpture Rom Arna Brekera iz 1928. godine

Izložba radova Arna Brekera, čije su monumentalne, klasicističke likove nacisti jednostavno obožavali, izazvala je proteste zbog umjetnikove povezanosti s Hitlerom i režimom.

Vlasti grada Schwerina na sjeveroistoku Njemačke kažu da izložba predstavlja priliku za ponovno vrednovanje rada talentiranog umjetnika čija je karijera obilježena bliskom vezom s Hitlerom i vodećim nacističkim arhitektom Albertom Speerom.

No, 30-ak lokalnih umjetnika, vlasnika galerija i povjesničara umjetnosti traži od grada da otkaže izložbu. Istovremeno je Klaus Staeck, ravnatelj Likovne akademije u Berlinu, u znak protesta otkazao vlastitu izložbu, koja je u Schwerinu trebala biti postavljena sljedeće godine.

Hermann Junghans, zamjenik gradonačelnika Schwerina, kaže da će opsežna dokumentacija koja prati 70 izloženih radova spriječiti ikakvo uljepšavanje prošlosti.

"Izložba je apsolutno potrebna kako bismo uopće raspravljali o Brekeru, no nismo ni slutili da ćemo biti oni koji će završiti diskusiju", rekao je Junghans.

"Bilo nam je jasno da će biti protesta i zato se nismo lako odlučili za tu postavu. Svatko može vidjeti da smo isuviše kritični prema Brekeru te da se ne radi ni o kakvoj rehabilitaciji".

Breker, koji je umro 1991. u 90. godini života, studirao je arhitekturu i kiparstvo u Düsseldorfu. Divio se Augusteu Rodinu, a prije povratka u Njemačku početkom 1930-ih nekoliko je godina radio u Parizu.

Njegov se stil jako dopao čelnicima nacističkog režima, koji su mu obilno plaćali za projektiranje zgrada kao što je Hitlerov kancelarat ili Olimpijski stadion u Berlinu koji je još uvijek u upotrebi. Mnoge su njegove skulpture bile uništene nakon rata.


Albert Speer, Adolf Hitler i Arno Breker u Parizu 23. lipnja 1940.

Na izložbi su predstavljeni radovi iz razdoblja prije veze s nacistima, zatim oni iz Trećeg Reicha te oni izrađeni nakon 2. svjetskog rata.

Rani radovi, nježniji i inspirirani grčkim i rimskim skulpturama, utrli su put nadljudskim mišićavim likovima koje je radio za naciste, a slijede ih osobniji radovi i portretne skulpture, kakve je izrađivao u kasnijim godinama, kao što su poprsje Salvadora Dalija i skluptura francuskog pisca i redatelja Jeana Cocteaua.

Kustos Rudolf Conrades kaže da je bio fasciniran osobom koja je mogla raditi s nacistima i istovremeno zadržati prijateljske veze s ljudima poput nadrealista Dalija.

"Postoji li nešto opasno u vezi s Brekerom, onda je to naš strah od njega", misli Conrades.

Bernd Neumann, njemački ministar kulture, kaže da će izložba skinuti "auru zabranjenog", koja uvijek ide sa spomenom Brekerovog rada.

"Ja sam za solidno utemeljenu kritičku razmjenu u kojoj, uz raspravu o estetici i ideologiji, pitanja političke korumpiranosti umjetnika, umjetničke slobode i odgovornosti moraju imati svoje mjesto ", navodi se u Neumannovoj pismenoj izjavi za medije.


Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 05. Apr 2025, 17:08:07
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.048 sec za 14 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.