Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Đacima će pregledati torbe u školi?  (Pročitano 2508 puta)
09. Nov 2012, 19:10:35
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
Browser
Chrome 23.0.1271.64
mob
Samsung GT-S7580
Savet za javni red i mir i bezbednost zaključio je danas da je školama u Novom Sadu, u cilju prevencije nasilja, potrebno uz saglasnost roditelja odobriti obavljanje povremenog pregleda učeničkih torbi.

Kako se navodi u saopštenju sa vanredne sednice ovog Saveta, koji je održan povodom ovonedeljnog ranjavanja učenika u Mašinskoj školi u Novom Sadu, roditelj koji ne bude želeo da se njegovom detetu pregleda torba o tome će morati da pismeno obavesti savet roditelja u školi.

Kriminolog Biljana Kikić Grujić iznela je podatak iz ankete koju je sproveo Centar za prevenciju devijantnog ponašanja mladih u osnovnim školama u Novom Sadu po kojem je 30 odsto mladih tokom školovanja bilo žrtva nasilja.

Po njenim rečima, 50 odsto ispitanih učenika je videlo kod drugih ili i samo nosi neku vrstu oružja svakako, što zahteva izuzetan angažman svih institucija za suzbijanje maloletničke delikvencije.

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević osudio je teže povređivanje dva mladića u Mašinskoj školi, i naveo da je to samo jedan u nizu takvih incidenata.

Osvrnuvši se na obračune navijačkih grupa, neregulisano radno vreme ugostiteljskih objekata i druge probleme u gradu, Vučević je zatražio od Saveta za javni red konkretne predloge da se spreči nasilje.

Sednici su prisustvovali i načelnik Policijske uprave Stevan Krstić, kao i načelnik Odeljenja za suzbijanje maloletničke delikvencije Nenad Erdeljan, koji je rekao da policija intenzivno radi na detaljnom rasvetljavanju obračuna u školi.

Dvojica mladića pre dva dana teško su povređena u krugu Srednje mašinske škole, ubodima noža koje im je zadao petnaestogodišnjak iz Kaća. Državljanin Bosne i Hercegovine B. S. (19) i M. Š. (22) iz Beočina zbrinuti su u Kliničkom centru Vojvodine, sa teškim telesnim povredama, opasnim po život.

Dečku iz Kaća, koga su dva ranjena mladića maltertirala u školskom dvorištu, pre nego što ih je izbo nožem, određen je pritvor.

Izvor
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Ego sum qui sum.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 15076
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.02
Sami su doveli do toga...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Gusarska posla...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 3646
Zastava The Golden Age of Piracy
OS
Windows 7
Browser
Chrome 23.0.1271.64
mob
Samsung Galaxy S III
da.. i onda ce krvozedna djecica sakrivati nozeve  iza skolice
« Poslednja izmena: 09. Nov 2012, 19:54:24 od Black_Pirate »
IP sačuvana
social share
Above _ Beyond - Sun In Your Eyes (chillout video) .mp3
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 5470
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.10
Sami su doveli do toga...

+1

da je i ranije to radjeno ne bih doslo do incidenata onakve vrste po skolama !!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
androidNepoznat
Browser
Opera 11.10
mob
Apple iPhone SE 2020
Zanimljivo... ja retko kada vidim djaka kako nosi torbu...
Devojcice nose tasnice, a ovi drugi svesku u dzepu... ako i to....
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows XP
Browser
Chrome 23.0.1271.64
mob
Samsung GT-S7580
Zanimljivo... ja retko kada vidim djaka kako nosi torbu...
Devojcice nose tasnice, a ovi drugi svesku u dzepu... ako i to....

То можда ови у техничкој.. у озбиљнијим школама то слабо пролази, али девојке стварно знају да носе торбице..  Smile  Углавном, средњошколци само понесу свеске, тако да то свугде може да стане.. у џеп јебига, не мере..  Smile
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 16.0
mob
LG Nexus 5
„Naoružan" šetao kroz škole i niko ga nije zaustavio




Sa povelikim rancem, u kojem su mogli da budu nož, pištolj i bilo koje drugo oružje, novinar Pressa ulazio u škole, prilazio učenicima i razgovarao sa njima. A šta bi bilo da je na njegovom mestu bio neki siledžija?



 Ko nam čuva decu u školi? Logično pitanje posle teškog incidenta u Mašinskoj školi u Novom Sadu, gde je 15-godišnji učenik nožem izbo dvojicu četiri godine starijih nasilnika.

Tragom ove priče reporter Pressa je juče, sa povelikim rancem, u kom su mogli da budu nož, pištolj ili bilo koje drugo oružje, krenuo u patrolu po beogradskim srednjim školama. I ulazio je i šetao tim školama bez problema, prilazio učenicima, razgovarao sa njima. A šta bi bilo da je na mestu novinara bio neki nasilnik poput onih novosadskih? Da stvar bude gora, u deset škola zatekli smo samo jednog školskog policajca i jednog radnika obezbeđenja. Evo šta je zabeležio naš reporter:

1. U Osmu beogradsku gimnaziju ušao sam na sporedna vrata, iz dvorišta, i neko vreme osmatrao situaciju gledajući trofeje izložene u prizemlju. Pošto nije bilo ni obezbeđenja ni dežurnog učenika, prošetao sam se po svim spratovima. Nakon što me je nekoliko profesora zaobišlo bez ikakvog pitanja, istim putem sam i napustio školu.

2. Prilikom ulaska u Arhitektonsku školu zadržao sam se pet minuta među đacima koji su bili napolju na odmoru, a potom sam se prošetao svim hodnicima i pritom pitao dva đaka koji čas po redu treba da počne. Niko me nije pitao ko sam.

3. U Saobraćajnu školu sam ušao na sporedni ulaz i posle kraće šetnje po hodnicima ušao sam i u dve prazne učionice. Prilikom izlaska prošao sam kroz glavni ulaz kako bih proverio ima li bilo kakvog obezbeđenja. Nije ga bilo.

4. Druga ekonomska škola je pozitivan primer. Čas je bio u toku, pa sam se samo prošetao dvorištem i video da tamo dežura školski policajac.

5. U Šestu beogradsku gimnaziju uspeo sam da uđem na službeni ulaz, na kome, iako jasno piše da je samo za roditelje i zaposlene, ne postoji nikakav čuvar koji bi to proveravao. Nakon šetnje kroz školu u grupi đaka, izašao sam na istim putem.

6-7. Srednja građevinska škola i Tehnoart nalaze se u spojenim zgradama, pa se kroz hodnike mogu obići obe ustanove. Ušao sam na glavni ulaz Građevinske škole i nakon kraće šetnje izašao na izlaz Tehnoarta. Potom sam sa đacima u dvorištu proveo narednih nekoliko minuta u neformalnoj priči.




8.
U Prvu beogradsku gimnaziju nisam ni pokušao da uđem na glavni ulaz, jer je tamo bio čuvar. Taman kada sam hteo da ih pohvalim, krenuo sam za nekim učenicima i pored njih bez ikakvih problema ušao na sporedni ulaz i prošetao se školom.

9. Drvoprerađivačka škola ima nekoliko ulaza, a ja sam se opredelio za sporedni iz dvorišta. Tokom desetominutne šetnje po školi nisam uspeo da vidim ni dežurne đake, ni obezbeđenje, ni školskog policajca. Nakon toga, napustio sam dvorište i na samom izlasku ispitao dve devojke koja je smena i koji čas je u toku i kada počinje sledeći, a pošto nikome ništa nije bilo ni najmanje sumnjivo, nastavio sam dalje.



10. Poslednja u nizu bila je Brodarska škola, koja ima glavni i sporedni ulaz iz dvorišta. Pošto nije bilo nikakve kontrole, „poslužio" sam se glavnim ulazom i potom prošetao po svim spratovima. Niko me nije ni zaustavio.


SOS linija


Press i Ministarstvo prosvete pokrenuli su pre godinu dana SOS liniju na kojoj svi zabrinuti roditelji mogu da prijave slučajeve nasilja u školama. Pozivi na SOS telefon 0800/200-201 su besplatni, a radi od 8.30 do 16.30.




Znaci da učenik trpi nasilje:

- manje komunicira sa okolinom
- priča više nego ranije
- nervozan je
- gubi apetit
- pati od nesanice
- popušta u školi
- izbegava odlazak u školu




Hronologija nasilja u školama

- Mart 2008.     
U Elektrotehničko-građevinskoj školi „Nikola Tesla" u Zrenjaninu učenik prvog razreda S. C. (16) ubo nožem u leđa svog druga S. G.
- Decembar 2009.
N. K. (18), učenika trećeg razreda beogradske Brodarske škole, nožem je izbo vršnjak M. C (17)
- Oktobar 2010.     
U dvorištu Srednje poljoprivredno-hemijske škole u Obrenovcu učenik je kuhinjskim nožem izbo vršnjaka
- Novembar 2010.
U OŠ „Dositej Obradović" u Irigu trojica učenika bacila devojčicu kroz prozor
- Februar 2011.
Učeniku prvog razreda Mašinsko-tehničke škole „15. maj" iz Niša M. D. (15) drugi učenik je u tuči odgrizao deo uveta. Incident se desio u dvorištu škole na školskom odmoru
- Oktobar 2011.     
Učenik N. J. (17) teško je povređen kad su ga pretukla trojica mladića u dvorištu Škole za negu lepote na Voždovcu. Tom prilikom mu je izbijen zub i slomljena nosna kost
- Novembar 2011.
E. Z. (14) iz Novog Pazara nožem je izbo vršnjak A. T.
- April 2012.     
U tuči grupe srednjoškolaca u Zemunu, u naselju Pregrevica, izboden 18-godišnji mladić





Novosadski slučaj - Promena u ponašanju alarm za roditelje i školu
Dečak iz Novog Sada ćutao o torturi


Vapaj K. V. (15), učenika Srednje građevinske škole u Novom Sadu, niko nije čuo i zbog toga je na kraju potegao nož da se zaštiti.
Direktor Srednje građevinske škole Stanko Matić kaže za Press da je juče od predstavnika Đačkog parlamenta čuo da se učenik K. V. nikome nije požalio na maltretiranje.
- Dečak je najverovatnije maltretiran u više navrata. Njegov drug iz školske klupe nam je ispričao da je pre nekoliko dana video masnice na njegovom vratu, da ga je pitao o čemu se radi, ali da mu je on rekao da ima alergiju. Njegovi roditelji su mi rekli da im nijednom rečju nije pomenuo da ga neko maltretira, a nije se poverio ni svojoj sestri bliznakinji. Nije se obratio ni pedagoško-psihološkoj službi u školi, niti razrednom starešini - priča Matić.
Koordinator Jedinice za prevenciju nasilja u školama Biljana Lajović kaže da ne možemo uvek da primetimo da neko trpi nasilje, ali da postoje znaci koji mogu da ukažu da se nešto dešava sa detetom.
- Treba da se zapitamo o čemu se radi uvek kada primetimo da učenik menja ponašanje - da manje komunicira sa okolinom ili da odjednom mnogo više priča nego inače, da se manje druži sa vršnjacima, da ne želi da izađe iz kuće, da gleda u prazno, da gubi apetit ili da lošije spava, da se ujutru teško budi i teško sprema, a ranije nije bilo tako, da šapuće dok priča telefonom... - navodi Biljana Lajović.
Naša sagovornica ističe da je malo verovatno da je učenik K. V. patio a da se nije desila nikakva promena u njegovom ponašanju.





Predlozi... Kako povećati bezbednost u školama
Pretresanje ili detektori metala


Bezbednost u školama trebalo bi podići na viši nivo tako što bi se uveli pretresanje školskih torbi ili detektori koji bi mogli da otkriju nož, britvu ili pištolj, slažu se sagovornici Pressa.
Načelnik školske uprave za Južnobački i Sremski okrug Petar Viđikant navodi da je nedavno Skupština Novog Sada predložila da dežurni nastavnici, odnosno osoba zadužena za bezbednost mogu da prekontrolišu torbu učenika ako se za tim pojavi potreba, kako bi se sprečilo unošenje oružja.
Predsednik Skupštine Društva direktora škola Dejan Nedić zdušno podržava mogućnost da se ovako nešto uvede u sve škole u Srbiji:
- Nisam za to da se pretresaju svi učenici, već samo oni koji su sumnjivi. Ovu inicijativu bi na nivou Srbije trebalo da što pre pokrenu aktivi direktora škola u saradnji sa Ministarstvom prosvete i policijom.
S druge strane, metal-detektorska vrata koštaju u proseku između 4.000 i 5.000 evra, dok ugradnja i puštanje u rad mogu da iznose još do 100.000 dinara. Ugradnja u oko 1.800 škola, koliko ih je u Srbiji, koštala bi oko devet miliona evra.
Marko Milošević, istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, smatra da je za sada ekonomski najisplativije rešenje koje postoji u opštini Zemun, gde je video-nadzor u školama povezan sa lokalnom policijskom stanicom.


Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 5470
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.10
@Crowz

Posle ovog sto si postavio svaki komentar je suvishan ..........
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 42576
Zastava BG, Savski Venac
OS
Windows 7
Browser
Chrome 23.0.1271.64
Ništa to neće sprečiti .. ko hoće da prenese nešto, preneće i ovako i onako
IP sačuvana
social share
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam

Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Same rules apply

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 74299
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 16.0
IP sačuvana
social share
Jeka je moj drug 
And I won't show or feel any pain even though all my armor might rust in the rain!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.124 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.