Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 07. Jun 2024, 10:48:46
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Čemu služe slane sobe?  (Pročitano 549 puta)
15. Apr 2011, 11:57:25
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.16
mob
Nokia 
Prvi put sam za slane sobe čula prošlog leta i to zahvaljujući iznenadnoj navali oglasa o ovoj vrsti usluge u gotovo svim medijima. Sada sam dobila priliku i da ih izbliza upoznam.

Većina njih hvali se da jedan tretman „menja tri dana na moru“ i da najblaže rečeno, vaši respiratorni putevi doživljavaju preporod. Budući da od malih nogu kuburim s bronhitisom, a vučem nekoliko dana neku slabu prehladu, rešila sam da pokušam da što je moguće više smanjim šanse za još jedan napad mojih trošnih bronhija.

Već na ulazu znala sam da će mi prijati, ako ništa drugo, barem za opuštanje. Zidovi, kao i pod su obloženi velikom količinom kamene soli tako da podseća na pećinu, a njihova belina prigušena je blagim plavim svetlima. Mirna ambijentalna muzika, udobne stolice – ležaljke, sve onako kako se i očekuje na bilo kom spa tretmanu.

Ono što je drugačije, to je miris. Ako ste nekada bili na inhalacijama slanim fiziološkim rastvorima (koja se primenjuje u svim ambulantama), primetićete da je miris veoma sličan, ali mnogo blaži. On dopire iz otvora u zidu koji je povezan sa takozvanim halogeneratorom. Ta sprava melje čestice soli na veoma sitne, mikronske delove (kada se zagledaju pod snopom svetlosti podsećaju na prašinu).

Objašnjeno mi je da se količina tih čestica u vazduhu meri senzorom, koji zatim šalje signal halogeneratoru da ponovo počne izduvavanje. Količina čestica i brzina izduvavanja podešava se prema potrebama korisnika. Za moj, bronhitični slučaj, odabrana je neka srednja varijanta (procenata se nažalost ne sećam) u trajanju od 40 minuta.

U početku sam se (da li zbog udobne stolice ili lepe muzike) toliko opustila da sam mislila da ću zaspati. Zatim sam osetila blagi pritisak u sinusima i slanoću u grlu. Pri svakom gutanju pljuvačke, imala sam osećaj da gutam i po malo soli. Propisano vreme zaista je brzo prošlo, a ja sam po izlasku iz prostorije primetila da imam potrebu da se dobro iskašljem.

Do toga nije došlo, verovatno zato što bi trebalo proći bar još nekoliko tretmana. U svakom slučaju, disala sam mnogo lakše.

Zašto?

Ako je verovati tridesetogodišnjim ruskim istraživanjima, olakšanje sam osetila zbog toga što so za sebe vezuje tečnost i donosi je u disajne puteve, a zatim razblažava nakupljenu sluz. Oni nisu otkrili ništa novo, jer se metod lečenja solju ili haloterapija (od grčkog halos što znači so) primenjuje još od 18. veka - prvi put u Poljskoj.

Jedan tamošnji lekar primetio je da radnici koji rade u rudnicima soli navodno nikada ne dobijaju respiratorne infekcije. 1843. o tom svom otkriću napisao je prvu knjigu, a nedugo potom otvorio i prvi slani spa centar. Ono što je njegovoj priči nedostajalo bila su podrobna medicinska istraživanja koja su naknadno sproveli Rusi (zato je ono što savremena nauka poznaje o haloterapiji, nažalost dostupno isključivo na ruskom jeziku).

U nizu ispitivanja koja su najspre sprovođena u prirodnim slanim pećinama, a kasnije u posebnim komorama ispunjenim solju došlo je do nekoliko značajnih otkrića. Pre svega, pokazalo se (na uzorcima od 50 do 250 osoba) da slano okruženje smanjuje broj bakterija u respiratornom sistemu, poboljšava izbacivanje šlajma i razređivanje sluzi u gornjim respiratornim organima.

Takođe, jedno istraživanje predvođeno ruskim naučnikom Puriševim pokazalo je na uzorku od 112 dece značajan uticaj slanih rastvora na smanjenje simptoma akutnih dermatitisa. Ohrabreni ovakvim rezultatima, naučnici su pokušali da naprave kontrolisane uslove za sprovođenje haloterapije.Tako su nastale prve slane sobe.

One su se pravile tako što su se zidovi neke slabo ventilirane prostorije oblagali velikim količinama kamene soli. Merenja su, međutim, utvrdila da je količina čestica soli u vazduhu zapravo suviše niska da bi se pozitivno odrazila na respiratorne organe, pa su posegli za upotrebom posebnih aparatura (kasnije nazvane halogeneratorima) raspršivale čestice soli u prostoriji.

Prvo istraživanje koje je uključivalo upotrebu ovakvih aparata bila je studija prof. Dr Aline Červinskaje (naravno, još jedna Ruskinja). Efekat haloterapije ispitan je na 124 pacijenta sa raznim tipovima respiratornih oboljenja kod kojih je haloterapija sprovođena 10 do 20 dana u trajanju od po jednog sata. Rezultat je bio bolje iskašljavanje sluzi i smanjenje broja bakterija u gornjim respiratornim putevima. Červinskaja smatra da je do značajnog poboljšanja zdravlja došlo zbog malih količina sitnih čestica soli u vazduhu.

Sta je od toga dostupno u Srbiji

Bitno je znati da na Balkanu i terapija solju nije priznata kao zvanična medicinska fizikalna terapija, pa je reč dakle isključivo o spa tretmanima. Tretmani solju se u Srbiji nudi u nekoliko oblika, koji se ugrubo mogu svrstati u dve grupe – kontrolisane i nekontrolisane. Slane sobe postoje u gotovo svim spa centrima, ali dobar deo njih nema apsolutno nikakve aparate za raspršivanje.

Cene su, u skladu sa „složenošću“ aparature (a to je dakle puka so na zidovima) prilično niske. Međutim, za tretman koji podrazumeva i halogenerator, potrebno je izdvojiti nešto veću svotu novca (od 1.000 do 3.000 dinara). Ljudi koji su obučeni da rade na tim spravama takođe je malo.

Naprimer, prema preporukama gore pomenute Aline Červinskaje radi svega četiri salona – „St. Anđelino“, „Slana pećina“ i „So Relaks“ sve tri u Beogradu i „Galasal“ iz Novog Sada. Vlasnica „So Relaksa“ Biljana Hinić objašnjava da je zbog saveta ruskog tima, morala da napravi dve odvojene slane sobe.

„Koncentracija soli i trajanje tretmana se razlikuje u odnosu na starost i na tip zdravstvene tegobe. Recimo, deca ne bi trebalo da provode duže od 20 minuta u slanoj sobi, dok odrasli mogu i do 40 minuta. Da bih mogla da prilagodim programe po tim kategorijama, morala sam da napravim dve slane sobe“, kaže ona.

U te svrhe koristi se samo kamena so, nipošto morska jer može da isparava teške metale. U ovom salonu postoje posebni programi za svaku od navedenih tegoba: astma, hronične upale grla.angine,upale krajnika, gastritis, Kronova bolest, regulisanja šećera u krvi i tako dalje.

Kako kaže Biljana Hinić, nije reč o tome da tretman solju nudi izlečenje bolesti, ali svakako može da olakša neke simptome.

Međutim, postoji i nekoliko neželjenih efekata.

“Jedna žena je kod nas došla misleći da pati od pušačkog kašlja, a ustvari je imala akutnu upalu pluća. Posle tretmana, u toku noći joj je pozlilo i tek kad je došla kod lekara, saznala je da ima to oboljenje. Slično se može desiti i kod astmatičara i upravo zbog toga su njima namenjene znatno manje koncentracije, dodatno isitnjenih čestica”, objašnjava gospođa Hinić.

Pošto lekari u Srbiji još ne priznaju ovakav vid lečenja, veoma je teško pronaći odgovore stručnjaka koji bi ukazali na efikasnost halotretmana.

Prof. dr Branimir Nestorović pedijatar pulmolog i alergolog, jedan je od najpoznatijih stručnjaka za dečju astmu, atopijski dermatitis i infekcije disajnih puteva, smatra da ovakvi tretmani ne nude ništa više od obične inhalacije fiziološkim rastvorom.

“Tačno je da mogu olakšati izbacivanje sekreta iz sinusa i nosa, ali to je sve. Za astmatičare ovakav vid tretmana, čak može biti veoma opasan, jer krupne čestice, ne samo da ne proređuju, negp i izazivaju astmatične napade”, objašnjava on.

Iako je potrebno mnogo vremena da bi se i na ovim prostorima ispitali efekti halotretmana i eventualno, na posletku uvrstili i u zvaničnu medicinsku terapiju, ja ću na svoj drugi tretman sigurno otići (ako ništa drugo, bar zbog relaksacije).

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 779
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
IP sačuvana
social share
Ausvic , Buhenvald , Treblinka su "Nemacka Industrija Smrti" , a Jasenovac , Jadovno  - "Rucni rad Neovisne Drzave Hrvatske" ..., [b]
A EUropo zdaj...? "Nema alternativu" -  jel`te?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 07. Jun 2024, 10:48:46
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.