Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 03:59:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 27
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: 3d studio max  (Pročitano 78426 puta)
27. Dec 2007, 02:01:12
Zvezda u usponu

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1763
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Otvaram ovu temu u nadi da na forumu ima zainteresovanih ljudi koji bi pričali o programu 3d studiju, i razmenili neka iskustva.

Nisam mnogo vešt u ovom programu ali imam veliku želju da njime ovladam. Zapeo sam na nekim problemima koje nikako ne uspevam da rešim, ako neko zna da mi pomogne bio bih mu mnogo zahvalan. Prvo što mi pravi veliki problem je eksportovanje modela iz cad-a u max. Ne znam da li max nema dovoljno dobru podršku za cad ili ja radim nešto loše, ali max mi neželjeno pretvara krivolinijske površi u trapezoidne. Objekte koje sam pravio ekstrudovanjem krivolinijskog polilajna, max posmatra kao poligonalne objekte a ne zaobljene. Da li mi je možda rešenje da pravim krivolinijske objekte ekstrudovanjem elipse?
Drugi problem je vezan za postavljanje mapa na objekte. Max mi objekte iz cad-a posmatra kao gomilu spojenih poligona i kad ih materijalizujem on na svakom poligonu postavi materijal prema njegovim koordinatama, i to sve skupa ne liči ninašta. E sad, ja sam uspeo da pomoću modifikatora za mape materijal postavim na objekat u odnosu na svetske koordinate, ali opcije u ovom modifikatoru mi baš nisu jasne (obično ih nasumično pritiskam dok se ne namesti onako kako hoću, ako se to uopšte desi).
Poslednje što me mnogo muči je verovatno jednostavan problem. Ne mogu da pronadjem kako se svetlo šteluje da stvara difuzne senke. Kolko sam provalio, difuzno svetlo se dobija postavljanjem skylight-a, ali ne znam kako da obična osvetljenja podesim da stvaraju isti efekat.

Nadam se da ovde postoji neko ko je u mogućnosti da mi pomogne.


Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora enaB (Vreme: 27. Dec 2007, 06:44:38)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


~ Shabaniqus Vulgaris ~

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 12758
Zastava Sabac
OS
UNIX
Browser
Opera 9.24
mob
Nokia 6120c
pazi... sto se tice cad podrske... tu sam slab.  Smile
Sto se tice difuznih senki, verovatno mislis na area shadows, ukljucis samo da je tip shadows-a area....
IP sačuvana
social share

You know what? Screw you guys I'm going home... Wait, I am home... Screw you guys I'm getting off line...
Najbolji imperator na svetu
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Hronicar svakodnevice


baby face killer

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 680
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia N96
Hi. Ja vec duze vrijeme radim u 3ds Maxu i dosao sam do nekog osrednjeg nivoa znanja. Cak sam prije dvije godine radio i maturski iz informatike na temu 3ds max. By the way skromnost  mi je jaca strana  Smile.
Sto se tice eksportovanja i inportovanja modela iz nekih drugih programa u Max mislim d ati je to u najmanju ruku nepotrebno. Max ima toliko mogucnosti za modelovanje da je cista glupost praviti modele u nekim drugim programima. To sto ti se desava cesto moze biti razlog koristenja razlicitih verzija programa. Npr. Koritis prvu verziju Max-a, a posljednju CAD-a. Postoje na internetu pluginovi za prebacivanje ali moj ti je savjet udri po Maxu jer je bolji i laksi nego drugi. Ista ti je prica i sa materijalima. Max ima toliko mogucnosti za kreiranje materijala da je to strasno.

Svjetlo. Hm. Stalna boljka. Svjetlo ti se radi po principu pokusaja i pogresaka. dakle nema nekog posebnog pravila vec postavljas razlicite vrste i jacine svjetla sve dok ne dobijes ono sto zelis. Takodje obavezno skini i Vray. On pored toga sto je fenomenalan renderer ima i svoje svjetlo koje je dovoljno da samo jedno postavis i imas atmosferu boli glava. Toliko od mene za sada. Nadam se da ce se i ostali zainteresovani prikljuciti.

Evo i mojih nekih radova:

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

ACF2C0.jpg
(152.25 KB, 1024x768)
blue room.jpg
(175.06 KB, 640x480)
kockica 2.jpg
(82.57 KB, 999x759)
LUDA CASA.jpg
(55.7 KB, 999x759)
sobica.jpg
(156.23 KB, 640x480)
« Poslednja izmena: 27. Dec 2007, 08:23:15 od stevicakurcubic »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
Sto se tice eksportovanja i inportovanja modela iz nekih drugih programa u Max mislim d ati je to u najmanju ruku nepotrebno. Max ima toliko mogucnosti za modelovanje da je cista glupost praviti modele u nekim drugim programima.
opa bato, samo ostro Smiley

radi se o tome da modelujes nesto za sta ti npr. treba tehnicki crtez ..a za to lakseg i boljeg nema od cad-a, kako za crtanje, tako i za eventualne modifikacije, a i o tome da u zahtevu za pojedine projekte stoji da mora biti crtez u cad-u, a onda kad si vec sve nacrtao i napravio, potpuna je besmislica raditi sve od nule u maxu Smiley



Prvo što mi pravi veliki problem je eksportovanje modela iz cad-a u max. Ne znam da li max nema dovoljno dobru podršku za cad ili ja radim nešto loše, ali max mi neželjeno pretvara krivolinijske površi u trapezoidne.
imala sam isti problem [u apsolutno neodgovarajucem trenutku, normalno] ..max 6 je bio u pitanju ...tvrdoglava mazga, nikako nisam uspela da se resim uglova, probala sam sve moguce i nemoguce, proverila hiljadu puta da nisam u cad-u nesto zabrljala, i nista ... na kraju sam iz ocaja model ubacila u max5 i sve je bilo potpuno normalno ..
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1763
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Da upravo je to i problem, što se bavim arhitekturom, i počinjem od 2d tehničkih crteža, i očekuje se znatna preciznost. Znam opet, da bih mogao da prebacujem 2d crteže iz cad-a u max, pa da u njemu modelujem, ali mi ne uspeva da u max ubacim linijske objekte, već samo trodimenzionalne (plus nisam baš vešt u modelovanju u maxu). Kolko ja shvatam, problem sa zakrivljenim površinama u maxu je taj što max ne pravi krivu linuju kao cad, već je pravi od više manjih pravih linija zavisno koliki broj segmenata joj podesimo.
Što se tiče osvetljenja, u pitanju jeste bila area shadows, mada sam bio ubedjen da sam i to isprobao. Hvala na informacijama.
Jel zna neko gde mogu da skinem modele trave i žbunja (ili bi mogao čak i sam da okači nešto ako ima). Na internetu sam pronašao mnogo dobrih stvari, ali ti modeli su bez materijala (koje sam ne mogu da postavim). Da bih skinuo sa materijalima moram da platim. Zapravo, instalirao sam max 2008, i čudi me što u njemu nema ponuđenih gotovih modela kao što je bilo u ranijim verzijama, takodje mi je čudno što nisu napravili još vrsta drveća, jer je onaj izbor zaista skroman. A evo još jedno pitanje, kako se postavljaju materijali na drveće, ovako mi deluju malo beživotno?
A mogao bih i ja da postavim nešto na čemu upravo radim:

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

05.jpg
(81.85 KB, 800x600)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Sony xperia
Citat
već je pravi od više manjih pravih linija zavisno koliki broj segmenata joj podesimo.

Tacno

Citat
kako se postavljaju materijali na drveće, ovako mi deluju malo beživotno?

Ako je sve odradjeno kao jedna celina, oznacis objekat, pa desnim i izaberes Convert to Editable Mesh. Imas mogucnost upravljanja Vertex-ima, Edge, Face, Poligon i Element. Klik na Face ili Poligon, i dodeli im teksturu ili materijal koji hoces.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1763
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Da da, to radi. A jel postoji opcija da se objektima konvertovanim u editable mesh poveća broj segmenata?

(Zašto su moderatori prebacili ovu temu u oblast umetnosti, kada se ovde ne govori o umetničkim slikama koje mogu da se naprave u maxu, već o korišćenju samog programa?)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


~ Shabaniqus Vulgaris ~

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 12758
Zastava Sabac
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Nokia 6120c
A jel postoji opcija da se objektima konvertovanim u editable mesh poveća broj segmenata?
turbo smooth, mesh smooth... pa sta ti lezi...
IP sačuvana
social share

You know what? Screw you guys I'm going home... Wait, I am home... Screw you guys I'm getting off line...
Najbolji imperator na svetu
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Hronicar svakodnevice


baby face killer

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 680
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia N96
Da da, to radi. A jel postoji opcija da se objektima konvertovanim u editable mesh poveća broj segmenata?

(Zašto su moderatori prebacili ovu temu u oblast umetnosti, kada se ovde ne govori o umetničkim slikama koje mogu da se naprave u maxu, već o korišćenju samog programa?)
Vjerovatno zato sto ovdje dolazi vise ljudi koji koriste max. Nema veze sto se govori o radu programa. Nije iskljuceno da cemo malo poceti govoriti i o umjetnickim mogucnostima Max-a. Ali za pocetak neka svako postavi neke svoje radove da vidimo ko je gdje.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1763
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Dobro, onda u redu, mene je brinulo da se ne dogodi nešto suprotno, to jest, da ljudi ne dolaze na ovu temu.

Ovo je jedan dobar sajt sa koga možete da skinete neke odlično izmodelovane biljke. Mislio sam da ne može da se na njih stave materijali, ali zapravo je samo potrebno da im se odrede koordinate UVW mapiranjem. Inače ove opcije nisu teške za korišćenje, samo malo da se provale. 3DPlants

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

trave.jpg
(89.39 KB, 800x600)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 27
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 03:59:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.277 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.