"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Poruke 10121
Opera 8.51
Samsung
I Tunis medju osam veličanstvenih

Plasman medju najboljih osam ekipa na turniru uspeo je da obezbedi i Tunis, koji je u drugoj utakmici C grupe u Aleksandriji pobedio Južnu Afriku sa 2:0.

Vodjstvo ekipi Tunisa doneo je naturalizovani Brazilac Santos, pogotkom u 32. minutu. To je njegov četvrti gol na turniru, jer je u prvom kolu u triijumfu nad Zambijom (4:1), zabeležio het-trik.

Pobedu aktuelnog šampiona Afrike potvrdio je vezista Slim Benahur razornim udarcem sa ivice kaznenog prostora u 58. minutu.

Gvineja i Tunis, koji će u poslednjem kolu u medjusobnom duelu odlučiti ko će biti prvi u grupi, sada imaju po šest bodova, dok su Zambija i Južna Afrika ostale na nuli.

izvor: mondo
Ne radim brzo, al' zato radim nekvalitetno
Život nas uči su ljudi mnogo manje rđavi nego što se misli, ali i da su mnogo gluplji nego što je moguće i uobraziti.

AKN: Tragedija Gane, Senegal u 8
Fudbaleri Senegala plasirali su se u četvrtfinale Afričkog kupa nacija, iako su izgubili od Nigerije sa 1:2, u trećem kolu Grupe D.

Senegal za plasman u dalje takmičenje može da zahvali selekciji Zimbabvea, koja je iznenadila i pobedila Ganu sa 2:1.

Tako iz Grupe D u četvrtfinale idu Nigerija, koja je i posle drugog kola bila sigurna, i Senegal, a takmičenje završavaju Gana i Zambija, iako kao i Senegal imaju takodje po tri boda.

Dva gola Obefamija Martinsa donela su Nigeriji pobedu nad Senegalom od 2:1. Martin je prvi gol postigao u 79. minutu, a pobedu je osigurao u 88. minutu.

U drugom meču, Zimbabve je došla u vodjstvo pogotkom Čepasa Čimedže u 60. minutu. Napadač Nenjani Mvaruvari je udvostručio tu prednost, a Baba Adamo je postigao utešni gol za Ganu.

Tako je Senegal otišao u četvrtfinale, zahvljujući boljoj gol razlici od Gane.

4. Zimbabve 3 1 0 2  2:5  3

U četvrtfinalu se sastaju: Egipat - DR Kongo, Kamerun - Obala Slonovače, Gvineja - Senegal i Nigerija - Tunis.

Izvor: B92-Sport

Dumitru prva "žrtva" Kupa Afrike

Dosadašnji selektor fudbalske reprezentacije Južne Afrike, Ted Dumitru, postao je prva trenerska "žrtva" afričkog Kupa nacija u Egiptu. Pošto je Južna Afrika prvi deo takmičenja završila na poslednjem mestu u grupi sa tri poraza i bez postignutog gola, Dumitru je dobio otkaz.

“Iako imamo mladu ekipu, rezultati koje smo ostvarili u Egiptu zaista su sramotni. Morali smo nešto da preduzmemo,” poručio je izvršni direktor Južnoafričkoga fudbalskog saveza Rejmond Hak.

Dumitru je reprezentaciju preuzeo u novembru prošle godine, pošto je Englez Stjuart Bakster dobio otkaz posle neuspeha u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo. Dumitru je bio dvanaesti selektor koji je vodio Južnu Afriku u poslednjih 14 godina.

KAN: Senegal u polufinalu

Fudbalska reprezentacija Senegala prvi je polufinalista Kupa afričkih nacija. Senegalci su pobedili susede iz Gvineje rezultatom 3:2 u veoma uzbudljivom meču, u kojem je viđen jedan preokret i dva gola u sudijskoj nadoknadi.

Kaba Dijavara dao je prvi gol za Gvineju pre isteka pola sata igre, a izjednačio je Papa Buba Diop u 61. minutu.

Vođstvo Senegalcima donosi Mamadu Nijang u 83. minutu. U nadoknadi Anri Kamara donosi Lavovima Terange nedostižnih 3:1, a konačan rezultat postavlja Paskal Fenduno.

Gvineja je neočekivano dobru formu na prvenstvu potvrdila u uvodnih pola sata utakmice, uz veoma zapažen nastup Dijavare. On ej dva puta šutirao glavom pored gola, od toga jedno iz čiste situacije, a u 19. minutu postigao je i golo koji je ponmišten zbog ofsajda.

Sedam minuta kasnije Gvinejci su vodili, posle greške Tonija Silve. Golman Senegala, krivac za gol Nigerije u prošlom meču, koji je umalo izbacio Senegal iz druge faze, loše je ispucao vraćenu loptu, koju je Dijavara prihvatio i ušetao se sa njom u gol.

Gvineja je imala još jednu priliku desetak minuta kasnije, a Senegalci se bude u samom finišu poluvremena, kada su dva puta ugrozili gol Nabija Dijarsoa.

Akteri ta dva pokušaja Diomansi Kamara i Pape Buba Diop učestvovali su u akciji, koja je odmah po isteku sata igre donela Senegalu izjednačenje – prvi je centrirao, a drugi bio najbolji pred golom.

Senegal je tada potpuno preuzeo kontrolu, gol Gvineje napadan je sa svih strana, a odbrana je konačno popustila u 83. minutu – Bobo Balde nije mogao da zaustavi Anrija Kamaru, koji je asistirao Nijangu, preciznom sa 15 metara.

Drami tu nije bio kraj. Gvineja je tada krenula na sve ili ništa, ostavivši prostora za jkontre Senegalaca. U 93. minutu Dijarso brani dva Nijangova šuta, ali loptu u mrežu ubacuje Anri Kamara, čime je pobednik odlučen. Stotinak sekundi kasnije fenomenalni Paskal Fenduno iz slobodnog udarca postiže četvrti gol na turniru, prekasno za potpuni povratak svoje selekcije.

Protivnik Senegala u polufinalu (koje se igra u utorak) biće bolji tim iz duela Egipta i DR Kongo, a ta utakmica igra se u Kairu od 18 časova

Fudbaleri vratili osmeh Egiptu

Domaćin Kupa afričkih nacija fudbalska reprezentacija Egipta plasirala se u polufinale pobedom nad timom Demokratske Republike Kongo 4:1.

Faraoni su do pobede u veoma uzbudljivom nadmetanju dva po pristupu različita tima došli posle dominacije tokom većeg dela meča.

Dvostruki strelac za Egipat bio je Ahmed Hasan, jednom iz penala, drugi put iz slobodnog udarca. Ostali strelci za Egipat bili su Imad Motaeb i legendarni Hosam Hasan, koji je pogodak proslavio sa suzama u očima. Jedini gol za Kongoance postigao je El Saka, nespretnom intervencijom pred svojim golom.

Pomognuti podrškom bezmalo sto hiljada navijača Egipćani su od samog starta igrali ofanzivno, ali je prvu šansu imao Lua Lua. Napadač Portsmuta je već u prvom minutu opasno ugrozio domaći gol, ali je šutirao iznad prečke. Usledio je niz pokušaja Egipćana, ali je posle pola sata rezultat bio 0:0.

Najavu raspleta videli smo u 34. minutu, kada je Kasongo nespretno startovao na Zakija, a sa bele tačke precizan je bio Ahmed Hasan. Samo sedam minuta kasnije 39-godišnji Hosam Hasan odlično se snašao u šesnaestercu i zakucao loptu pod prečku, pa su mnog pomislili da je neizvesnost otklonjena.

Ipak, Egipćani su sami vratili protivnika u život. Igrao se poslednji minut poluvremena, kada je Siril Mubiala ne preterano opasno šutirao, ali je Abdelzaher el Saka skrenuo loptu u suprotni ugao svog gola.

Najkontroverzniji detalj na meču dogodio se u 60. minutu. Lopta se odbijala u šesnaestercu DR Kongoa potpuno nekontrolisano, od Zakijeve ruke spustila se na nogu Motaebu, koji je precizan sa sedam metara – 3:1. Proteste Kongoanaca gabonski sudija nije prihvatio.

Moral gostujuće selekcije nije tada slomljen. Preostalih pola sata po tempu je ličilo na bolje mečeve Premijer lige, sa šansama pred oba gola i izvanrednim prodorima, a najbolji je imao Zola, koji je predriblao četiri egipatska igrača i pogodio – prečku.

Poslednji gol na meču postignut je u 87. minutu. Hasan je izveo slobodan udarac sa leve strane, uputivši prilično nizak centaršut pred gol. Nekoliko igrača nije stiglo na vreme, dvojica su pala u zagrljaju, a do tada odlični Paskal Kalemba samo je nemo gledao kako mu je lopta uskakutala u mrežu pored zadnje stative.

Kalemba je još jednom odlično intervenisao u preostalom vremenu, obe ekipe nastavile su kao da pobednik nije odlučen, a kada je sudija odsvirao kraj stadion je eksplodirao od sreće. Fudbaleri su Egiptu poklonili veliku radost samo petnaestak sati posle tragedije na Crvenom moru.

Egipat će u polufinalu igrati sa ekipom Senegala, koja je bila bolja od Gvineje (3:2), a taj meč na programu je u utorak, ponovo na Internacionalnom stadionu u Kairu. Drugi par polufinala biće poznat u subotu, kada se sastaju Tunis – Nigerija i Obala Slonovače – Kamerun.

Poruke 2
da li su igrali kamerun i obala slonovace i koji je rezultat

Opera 8.51
Eto promašio penal, OS u polufinalu

Fudbaleri Obale Slonovače savladali su Kamerun u četvrtfinalu Kupa afričkih nacija posle neverovatne penal-serije.

Subota je očigledno bila dan za penale na Kupu afričkih nacija, pošto je prethodni meč između Nigerije i Tunisa završen pobedom “Superorlova” takođe sa penala i takođe posle 1:1.

Ovog puta je posle 90 minuta bilo 0:0, Obala Slonovače povela je golom Konea u 92. minutu, a izjednačio je Mejong tri minuta kasnije.

Onda je krenuo festival penala – u prvom krugu pogodila su 22 od 22 igrača! Onda se krenulo od početka, zaleteo se Samjuel Eto i šutirao preko gola. Didije Drogba nije pogrešio, penali su opet srušili Kamerun i pomogli Obali Slonovače (u kvalifikacijama za SP promašaj Vomea sa bele tačke u 95. minutu poslednjeg meča odlučio je da OS ode u Nemačku).

Tako je Neukrotivim lavovima nastavilo da se vraća za dve penal-titule šampiona Afrike (2000. protiv Nigerije i dve godine kasnije u duelu sa Senegalom).

U polufinalu Obala Slonovače igra sa Nigerijom, dok će se domaćin Egipat boriti sa Senegalom.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Enejama odveo Nigeriju u polufinale

Fudbalska reprezentacija Nigerije plasirala se u polufinale Kupa afričkih nacija, pošto je posle boljeg izvođenja jedanaesteraca izbacila branioce titule, fudbalere Tunisa.

“Superorlovi” su poveli već posle pet minuta igre pogotkom Viktora Nsofora Obine,a  izjednačio je Karem Hagi u 48. minutu. Meč je završen rezultatom 1:1, a u produžecima nije bilo golova.

Golman Nigerije Vinsent Enjeama ušao je u penale samopouzdano, pošto je u regularnom toku odbranio penal Klejtonu.

Serija je, međutim, počela odlično za Tunis, koji je stekao dva gola prednosti – Ali Bumnižel odbranio je udarac Džozefa Joboa, a Ajila Jusuf pogodio je prečku. Tada na scenu stupa Enjeama, koji brani udarce Adela Šedlija i Salema Benašura i obezbeđuje nastavak borbe.

U šestoj seriji Bumnižel pogađa mrežu kolege, ali mu heroj dana uzvraća istom merom, a onda brani mlaki udarac Rijada Buzazija, čime su se šampioni oprostili od trofeja.

Meč je počeo silovitim naletom Nigerije, koja je brzo povela – martins je bio odličan na desnoj strani, Bumnižel je samo odbio udarac, a napadač Kjeva Obina snašao se najbolje.

Zapadnoafrička selekcija nastavila je da napada, ali se Tunis polako budio i stigao do sjajne prilike, kada je Enakarhir oborio Žazirija u šesnaestercu. Ipak, Enjeama je već tada najavio da će ovo biti njegov dan.

Na startu drugog poluvremena opet Nigerija kreće ofanzivno, i već posle tri minuta – prima gol. Tunišani su izveli slobodni udarac prebrzo za protivničku odbranu, Buazizi je centrirao idealno, a Hagi zakucao loptu u mrežu.

Ostatak meča protekao je u preteranoj brizi za spostvenu mrežu, ali su uzbuđenja u penal-seriji nadoknadila sve.