Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 00:20:59
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: 1/72 Academy F-51D Mustang "Korean War"  (Pročitano 4732 puta)
23. Okt 2011, 12:51:30
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 431
Browser
Opera 11.01
Posto sam u septembru na spektakularan nacin unistio maketu MiG29 zajedno sa zavesom, delom komode i parketa, odlucio sam da maketa iz naslova bude sledeca zrtva mog nesvakidasnjeg talenta.

Za oko 800 dinara u kutiji dobijate jednu maketu F-51D Mustang aviona i jednu maketu legendarnog "Willys" dzipa kojeg je moja generacija rastuci uz 12 zigosanih bar jednom morala da vidi. Ako poblize pogledate videcete da dzip nema stakla pa ce vozac od silne promaje navuci nazeb i zaraditi postedu. Kad jos malo poblize pogledate videcete da Mustang nema "shinu" iza kokpita, mehanizam za pomearnje potrupnih vrata za tockove, a nikakva spona izmedju drski tockova i njihovih zatvaraca takodjer ne postoji. Posebnu draz daje cinjenica da je data pitoova cev ali se nigde u sastavnici ne spominje. Neki ce reci: "Pa sta hoces za 800 dinara?". Da bih valjano odgovorio na taj argument, morao bih prvo da pojedem cabar prebranca i sacekam oko sat vremena.

Rad na maketi pocinje sklapanjem unutrasnjosti - koja je prijatno iznenadjenje. Zidovi kokpita su lepo popunjeni odgovarajucim instrumentima a vi cete morati jos da ofarbate i namestite rucku gasa. Sediste je dato sa pojasevima pa je dobro odvojiti vremena na njihovo farbanje a posebnu draz daje vrlo detaljan radio uredjaj na koji otpada dosta delica. Kad to sve zavrsite ostaje vam da se divite kako polovine trupa lepo nalezu. Pre nego sto spojite polovine krila setite se da blago prosirite svaku rupu na maketi. Kad stavite krila u trup - eto hladnog tusa, izmedju trupa i krila dobili ste ogromne "stepenice".

Posle duze sesije s vodenom smirglom i skalpelom mozete bez veceg grca da privodite maketu kraju jer je jedini izazov koji vas jos ceka ugradnja izduvnika koji su dosta veci nego sto bi trebalo.

Posto odaberete jedan od dva ponudjena tipa potkrilnih rezervoara za gorivo mozete preci na oznacavanje aviona. U kutiji dobijate dekale za dva Juznokorejska i jedan americki avion. Koji god da odaberete ne propustite da primetite da ce krilna oznaka morati "da uzjase" dve sinice na krajevima krila te da ne bi dobili efekat zguzvotine morate na tim mestima proseci dekal. Ukoliko ste se opredelili za americki avion videcete da crne pruge iza mitraljeza na gornjoj strani krila prelaze preko nekih ostrih izbocina ali tako da ne pokrivaju cele izbocine - bilo da idete na dekal ili na maskiranje i farbu stvar je malko neprijatna. Izrazavajuci svoje negodovanje glasnim podrigom poslao sam dekale u kantu.

______________________________ _______


Tokom i po zavrsetku drugog svetskog rata vodeca licnost u politici Kosta Rike bio je Jose Figueres Ferrer, po opredeljenju moderni socijalista - imao je viziju svoje zemlje kao savremenog demokratskog drustva koje ce uticati na urusavanje tiranije u zemljama centralne i juzne amerike. Vec 1942 posle intervjua lokalnoj radio stanici biva prinudjen da napusti zemlju te ratne godine provodi u inostranstvu prikupljajuci podrsku za svoje ideje te zajedno Rodrigom Facio Brenesom i Carlosom Monge Afarom osniva "Partiju demokratske akcije". Vec 1947 imaju prve poligone za obuku pristalica.

1948. predsednik Kosta Rike Picado proglasava izbore neregularnim i odbija da prepusti mesto protivkandidatu Otilio Ulateu. Videvsi sjajnu priliku da gradjanski rat maskira kao nerede izazvane narusavanjem demokratskog procesa Ferrer sa pristalicama upada u Kosta Riku i posle 5 nedelja krvavih sukoba Picado i bivsi predsednik koji je izgnao Ferrera - Rafael Calderon Guardia potpisuju predaju uz uslov da im se ne dira imovina i da im se postedi zivot. Cim su se sukobi okoncali Ferrer im je oduzeo imovinu, zabranio njihove partije a gubitnicki dvojac je sa nesto imovine pobegao u dzunglu.

Ferrer je narodu obecao da ce biti predsednik 18 meseci koliko je smatrao da je neophodno da izvrsi reforme i da ce posle prepustiti mesto pobedniku na izborima Otiliu Ulateu. Posto je omogucio pravo glasa zenama i crncima, stavio banke pod drzavnu kontrolu, ugasio vojsku a osnovao lako naoruzanu nacionalnu gardu Ferrer je zaista i sisao s vlasti.

Medjutim narod Kosta Rike ga nije zaboravio i vec je 1953 ponovo izabran za predsednika. Nije ga zaboravio ni Calderon koji se nastanio u pogranicnom pojasu sa Nikaragvom uzivajuci zastitu diktatora Anastasia Somoze koji je tripovao da mu Ferrer radi o glavi. Calderon je naoruzao oko 200 pristalica koji su boravili s njim ali nije bio toliko glup da veruje da ce sa tolicno ljudi da pobedi Ferrera. Veze Somoze sa kompanijom "Interarms" vidi kao nacin da svojim pristalicama omoguci ogromnu tehnicku nadmoc znajuci da je Ferrer ugasio vojsku. Dresi kesu i za novac koji je imao kupuje jedan P-47D, dva C-47 i dva AT-6 Texan aviona a za "kusur" nekoliko Vickersovih "Universal Carriera". Iza americke misije u Nikaragvi ostalo je nesto ljudskog sljama nesposobnog za zivot bez rata i Calderon najmi Amerikanca Freda Dzerija Del Arma da pilotira P-47D za njega.

11. Januara 1955 Calderon upada u Kosta Riku i posle nesto puskaranja zauzima gradic Villa Quesada. Ferrer panici i obraca se komisiji "Organizacije Americkih drzava" za izvestaj o pobunjenicima i ko stoji iza njih. Objavljuje i mobilizaciju Nacionalne garde a od drzavnog avioprevoznika zajmi jedan DC-3 i naoruzava ga s dva laka mitraljeza. Koliko DC-3 vredi u ulozi teskog presretaca Ferrer ce se uveriti dan posle kad je Del Arm isprasio centar San Jose-a sa svojim P-47D...

Del Arm ne miruje i odmah posle sa jos dva AT-6 dejstvuje po jedinicama Nacionalne garde koja napreduje ka Villa Quesada i uprkos znatnim gubicima uspevaju da isteraju Calderonove pristalice iz grada.

Sledeceg dana Ferrer dobija izvestaj od komisije Organizacije Americkih Drzava - iza pobune stoji Nikaragva. Somozi je dosta svega i ogradjuje se - Calderonu nema vise povratka.

18. Januara borbe traju oko Hacienda Santa Rosa. Nacionalna garda trpi znatne gubitke ali uspeva puskama da obori jedan Calderonov DC-3. Pobunjenici se dalje povlace.

19. Januara sledi veliki preokret - na osnovu izvestaja komisije Organizacije Americkih Drzava Ferreru se omogucava kupovina 4 aviona P-51D Mustang od 182. eskadrile nacionalne garde Teksasa za jedan dolar po avionu. Regruti se nalaze u lokalnim avanturistima i ljudima koji su bili u ratu a potom se zaposlili kod drzavnog avioprevoznika. Imena pilota - Fernando “Muneco” Araya, Manuel “Pillique” Guerra i Johnny Victory postaju poznata sirom Kosta Rike i zajedno sa avionima nazvanim "jedan, dva, tri i cetiri" deo nacionalnog folklora i na kraju osnova konacnog slamanja Calderonove pobune. Danas je jedan od njih sacuvan u Americi posto ga je otkupila firma Maco.

Nacionalne oznake na krilima ova 4. Mustanga su u stvari americki "Bars" bez "Starsa" i samim tim ne postoji problem da se bez dalje obrade stave na maketu.






Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

F-51DComp1.jpg
(308.85 KB, 2592x1944)
F-51DComp2.jpg
(331.3 KB, 2592x1944)
F-51DComp3.jpg
(210 KB, 2592x1944)
F-51DComp4.jpg
(284.62 KB, 2592x1944)
F-51DNo3.jpg
(67.85 KB, 640x413)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.23
Ah, ovo si odradio poputa Talicnog Toma - Daltoni su zanemeli, iz revolvera se samo video dim... Smile
Fenomenalno, to je pravo maketarstvo, istorijska podloga; svaka cast Smile Smile Smile Smile Smile Smile
a i nasmejao si me ("Izrazavajuci svoje negodovanje glasnim podrigom poslao sam dekale u kantu" Smile Smile Smile).
A ona figura, jel to pilot ili... ne vidi se tamno je ispala Smile
Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 431
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.01
Ljudi koji su radili na letelistu s ova 4 Mustanga su bili odevno vrlo sarolika druzina i moglo se videti sve - od starih USAAC uniformi pa do plantazerskih kosulja i sesira. Coveculjak je uzet iz Hellerovog seta sa americkim pilotima i tehnicarima jer je odevno i facijalno solidno mogao predstaviti osobu sa slike dole.

Sto se makete tice, ja imam vrlo solidan pojam kako su ova cetiri Mustanga izgledala ali sam u izradi makete uvazavao i to da je Kosta Rika jedna od najmiroljubivijih zemalja sveta i da je jedini put kad su imali ratno vazduhoplovstvo doba Calderonove pobune i nekoliko potonjih godina, te da su vrlo brzo postali predmet predanja i simbol nacionalne sabornosti. Stoga sam, iako sam znao da tako ne treba, uneo nekoliko detalja iz prica lokalnih poznavalaca  - prosirio sam mu za jedan kvadratic nacionalnu zastavu na krmilu, kako bi pokrila celo krmilo, stavio sam mu bedz navrat nanos formirane sluzbe i spustio mu delic crne trake ispod vetrobrana i tako mu dao blag "metafizicki" karakter  Smile

Avion koji sam predstavio je cak i predmet vecih kontroverzi nego ostala trojica. Naime on se ubrzo prestao pojavljivati a Calderonov placenik Del Arm je tvrdio da ga je oborio. Vodeci vazduhoplovni sajtovi tvrde da niko ne zna u stvari sta je bilo s trojkom i da niko ne zna kako je izgledao.

Burek forum je mozda i jedini u Evropi koji se sad moze podiciti sa cak dve slike trojke a Del Arm je posle Fudbalskog rata okarakterisan kako kukavica i smrad.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

F-51DNo3cock.jpg
(72.08 KB, 640x413)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Nokia N70
Bas lep rad. Jes da sam ja fan jet aviJona,al P-51 je stvarno legenda! Smile Smile
Nego,uciinilo mi se da u onim silnim kutijama vidim jedan MiG-21UM,cini mi se kamuflazni. Oce to skoro doci na red? Smile
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
SonyEricsson C702i
Dopada mi se jako konacan rezultat, egzoticna tema u potpunosti.
Da ne bude bas kako te stalno hvalim, rekao bih da bi mozda zastavu na izlaznoj ivici vertikalca mogao da dobojis (ako uspes da ubodes nijansu), no ne mari previse, sve ostalo je bas super i jako pedantno. Bravo  Smile Smile Smile

Uh sto volim da vidim tvoje teme, svasta se tu moze nauciti.
Hvala na lekciji  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Je vois tout!

Zodijak
Pol
Poruke 395
OS
Windows XP
Browser
MSIE8.0
uuuu lave!jako lepo,kako tema tako i rad! Smile
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 431
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.01
Sasa 92: U kutiji se nudi mogucnost izrade dva Libijska MiG-21UM. Imajuci u vidu da smo vec ranije ove godine imali kamuflazni MiG-21MF u mom izvodjenju, da je data maketa slabijeg uklapanja i na kraju da je ta eskadrila presla pobunjenicima (a onda se skrsili sirom zemlje) ne treba da cudi sto to odlazem u nedogled.

Samuraj: Malo sam razmislio o recenom i mislim da si u pravu, uopste nisam razmisljao u pravcu da mu zastave treba spojiti preko ivice ali tako da ne pokriju svetiljku na donjem delu ivice. Mada iskreno zesce bi me mrzelo da to uradim pogotovo sad kad sam vec otvorio sledecu maketu  Smile  Smile

Sveti Dzordz: Hvala  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
SonyEricsson C702i
Samuraj: Malo sam razmislio o recenom i mislim da si u pravu, uopste nisam razmisljao u pravcu da mu zastave treba spojiti preko ivice ali tako da ne pokriju svetiljku na donjem delu ivice.

Naravno, kao sto rekoh, ne mari samo raspali dalje sa novom maketom...

P.S. Jel su ovo bili Aztec dekali?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 431
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.01
Jesu samo delimicno - ima tu kojecega.

Za ovakvu temu nema dobrih resenja i aztec moze na prvi pogled delovati kao autoritet po pitanju tema srednje i latinske amerike ali on to nije sto sam spreman i da argumentujem na osnovu onoga sto sam do sada video.

Drugi izbor za ovo je engleski "Blue rider" koji takodjer uprkos dobroj volji ne moze da se izbori sa ovom temom. Upravo sam dosao u posed ovih dekala kad je maketa vec dobro zagazila u zavrsnicu i oni su ostali netaknuti. Oni omogucavaju izradu aviona "dva" i ukoliko bi se maketar posluzio fotografijom mogao bi da napravi vernu reprodukciju. Ovim hocu da objavim da sam spreman da ove dekale dam bez naknade bilo kojem clanu Burek foruma s kojim sam u kontaktu i koji ih zeli  Smile

Slobodno se javite.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.23
Ja nema sanse da zapocnem ista novo dok onog junkersa ne sredim. Valjda ce se javi neko Smile
Nego Mr_Ace ovo me je razvalilo od smeha "Posto sam u septembru na spektakularan nacin unistio maketu MiG29 zajedno sa zavesom, delom komode i parketa" Smile Smile Smile Smile  pa, sta se desilo, dao si mu po pivcugi pa se peo na zavesu, sta li  Smile Smile  izvini, evo opet se smejem, opis je neverovatan Smile Smile Smile

Ajd' ziveo Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 00:20:59
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.36 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.