Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 12:37:08
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zvoncekova Biljeznica  (Pročitano 3212 puta)
15. Avg 2006, 02:54:23
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Posto kolko ja znam nigde nema njihov istorijat moracemo ovako preko intervjua  Smile

Intervju sa Tozom Rabassom:
Mentalni holokaust


"Mnogi od vas nikad nisu cepali drva i jeli pitu od kopriva i suve oblande. Dolazi vreme kad kad će se rock n roll slušati u zemunicama, pored šporeta i uz gibanicu. Bendovi će uskoro promocije svojih izdanja praviti idući u kućne posete..."



    Za vreme kratkog boravka u Beogradu, uspeo sam da se nakon tri godine, vidim sa Tozom Rabassom, pevačem i liderom grupe Zvoncekova bilježnica. Tad sam dobio album Gavrilov princip i dogovorili smo se da putem e-maila uradimo intervju na relaciji Aranđelovac – Toronto, koji je upravo pred vama.

    Počnimo od manje poznatih detalja: ko je taj Zvoncek i šta je Zvoncekova bilježnica?

    TOZA: Bend trenutno funkcioniše u sastavu: starac Vujaklija – gitare, Jakob Jakobsfeld – bas, Boban – bubnjevi i Toza Rabassa – vokal. Negde 1989. izašlo je prvo demo izdanje – Lorka nije pisao moju pesmu, a ubrzo i retrospektiva 1988.-91. Usledio je album Inžinjeri ljudskih duša, koji je doživeo već pet reizdanja, iako do sada ni za jednu pesmu sa njega nije snimljen spot... Album Mrzim svoju mesnu zajednicu izašao je na kaseti i na vinilu 1994. S njega je skinut do sada jedini spot A slanina slanina forever. Doživeo je tri izdanja a štampano je ukupno 300 ploča. Nakon četiri godine pauze, svetlo dana ugledao je konačno album Gavrilov princip, u obliku kompakt diska i kasete, a izdavač je tvrtka Neprijatelj prelazi rijeku records... Taj album smo radili 1994. uz pomoć štapa i kanapa na četvorokanalnom magnetofonu. I danas tvrdim da bi, da je rađen u iole boljim uvjetima, bio bolji od svega što je te godine objavljeno. Tu godinu pamtim po nekim suludim promocijama i turneji “Četiri skakaonice”.
    Na promociju, u KST doneli smo sekiru i jednu panjinu. Tad sam rekao: "Mnogi od vas nikad nisu cepali drva i jeli pitu od kopriva i suve oblande. Dolazi vreme kad kad će se rock n roll sllušati u zemunicama, pored šporeta i uz gibanicu. Bendovi će uskoro promocije svojih izdanja praviti idući u kućne posete... Jebo svekar u hladnoj sobi sve one koji će od ove scene napraviti beogradski pašaluk. Aleluja...”

    Malo je ko početkom devedesetih shvatao da je u toku stvaranje nove srpske rock scene...

    Mislim da su Niš, Šabac, Obrenovac. Kragujevac, Aranđelovac, Gornji Milanovac... spasli ono što se spasti moglo. Pojaviii su se bendovi koji su poneli tu novu srpsku scenu, tako da me je sve to podsetilo na 1980. i onaj zamah koji je nastao pojavom novog talasa. Šansu su dobili neki novi klinci, koji su ustali i rekli: "Ko vas jebe” Mi ćemo da pržimo a vi vidite šta ćete s nama." Danas mi to što se tad dešavalo izgleda fenomenalno. Nas tridesetak smo gurali nove grupe koliko smo god mogli, tako da je svaki bend koji bi izbacio album imao maksimalan tretman na lokalnim medijima. Sad je sve to dobilo neku drugu dimenziju. Na prste možeš da izbrojiš mesta na kojima možeš da sviraš, postoje dva lista koja valjaju... Kad sve saberem i oduzmem, divim se svim bendovima koji uopšte funkcionišu, ako se taj seks na suvo uopšte može tako nazvati.

    Kako je tekao rad na pripremi i snimanju "Gavrilovog principa"?


    Album je dosao nakon pauze od četiri godine, tokom kojih nismo ni imali ništa novo da kažemo, niti smo nešto propustili. Spremali smo ga godinu dana, u studiju "Češnjak", kod Vuje, u ovoj atmosferi opšteg, mentalnog holokausta, u kojoj ljudi pokušavaju da pobegnu od nečeg od čega ne mogu... Prvi put smo bili u situaciji da odvojimo gomilu kanala za vokai i gitare, ali nismo želeli da to sad nešto posebno filujemo. Želeli smo da zvučimo što sirovije i što sličnije živom nastupu. Čak smo razmišljali o tome da odjednom sve odsviramo i da tako objavimo. Drago mi je da su naša tri benda: Trula koalicija, KBO i ZB uspela da zadrže identitet nakon svih ovih godina mraka, i drago mi je da, nakon svega ovoga što smo prošii, ne moramo nikom da duvamo da nam objavi izdanje, da nam napravi spot... Bilo je mnogo gostiju na ploći. Mislim da smo time apsolutno zadržali onaj underground duh i tako će ostati. Ne mogu ja sad da krenem da tupim po medijima i da se nekom uvlačim, a da ne smem da jebem kevu nekom ko je to zaslužio. A sad je situacija takva da je prostor mali i Ijudi jednostavno ne žele da se međusobno zameraju. Nekima, opet, packe udaraju izdavači, trećima se stopiraju spotovi na TV jer su se nekim bendovima zamerili... Jebo ti posao i scenu kad bend mora da se pojavi u nekoj emisiji na Prvom programu RTS-a, zato što se to gleda u celoj zemlji, pa se, ni kriv ni dužan, nađeš na listi s gomilom gluposti s kojima nemaš ama baš nikakve veze. Ako je cena da se pojavim negde ili da mi puste spot, to da budem u istoj emisiji sa denserima ili pop-folk narodnjacima, onda neće nigde da me bude. Za sve ove godine Zvoncek je snimio jedan spot, KBO! - dva, Trula koalicija - jedan, pa opet postojimo. U ovakvim uslovima nije potrebno da mi se spot vrti samo zato da bi me neko poznao ili da bih kupio kafu preko reda. Mislim da nema ni jednog zalutalog fana koji je kupio izdanje zato što nas je neko vrteo.

    Još uvek si aktivan na radiju i TV. Ima li novih bendova?

    S prijateljima Zoranom Simonovićem i Zoranom Novakovićem, već više od deset godina radim na Radio Šumadiji emisiju - "Aranđelovac calling". Puštamo samo pravi r'n'r i tu nema švercovanja, niti mešanja baba i žaba. Na TV "Suncu" i dalje radim, već tri godine, emisiju "Buka u modi", koja je, smatram, vrlo dobra, jer pričam samo o rock'n'roll-u i pokušavam da dovučem u emisiju što više klinaca. Čak im, za džabe, snimamo radne spotove, s kojima mogu bar negde da se pojave. A oni često nemaju para ne samo da snime nešto, nego ni da doputuju do Aranđelovca... Šta da ti kažem? Pala je noć a dece nigde nema. Možda su u šumi?


"Gavrilov princip"
(Neprijatelj prelazi rijeku records)




    Rad Zvoncekove bilježnice svih ovih godina (u Aranđelovcu & okolini) možda je najbolji primer gerilskog rock delovanja unutar SPS SRS zemlje Srbije; ono što ZB sezonama rade – snimajući suvisle i ortodoksne off projekte, kurčevito uperene protiv menrtaliteta ovdašnjih podanika, diverzantski je udar na populistički ukus nacije nenavikle da se na jednom mestu suoči sa sa svojom sudbinom u obliku 11 pesama čiji naslovi (Ska Kolo, Toširo Mifune A Kolo, Koka Kolo, Sladak Kupus Za Vreme Berbe, Đurino Kolo, Razbivanje Kolo, Ne Zovi Me, Krši And Lomi Kolo, Dilerovo Kolo i Op, Op, Snajka Kolo) s šumadijskim cinizmom govore o općem veselju unutar establišment klinike za mentalno obolele.

    Gavrilov pricip je samo u teoriji rock album, a u praksi eksplicitni Manifest političkog rada sa masama: reč je o numerama koje svojom sirovošću, hard core / post punk zvukom i bizarnim melodijama na granici horor napeva, uz tradicionalnu refren – solo - refren ideologiju uspevaju da čitavu Stvar pretvore u maksimalni zvučno / tekstualni udar, gde, jednog momenta više niko ne vodi računa o produkcijskoj sofisticiranosti (koja ne postoji) ili o zvučnim naslagama koje se gomilaju u slojevima, taman da svaka od »Kolo« pesama postane vrsta lične, pobunjeničke himne. Zvoncekova bilježnica svojim pesmama – gromoglasnim gitarama, očajničkim vokalima i već odavno viđenim rifovima – večito vibrira na tankoj off punk žici, pokušavajući (i uspevajući) da u nekim od numera (Neprijatelj Prelazi Rijeku Kolo ili Razbivanje Kolo) proširi muzički aspekt na ambijentalnu etno formu s lažnim industrial pasažima; opet, kad se vrate ska korenima (Ne zovi me), ZB zvuče nepodnošljivo nostalgično (šifra: Prljavo Kazalište) što opet, jebi ga, govori o Senzibilitetu i Pravu na političko mišljenje, makar mišljenje bilo – muzika iz hrvatskih primalnih izvora.

    Radeći u sredini koja je atipično daleko od velikih centara – ZB obavljaju ogroman posao: Gavrilov princip je album koji se ne bi usudili da snime mnogi tzv. beogradski heroji. Reč je, ako se baš nismo razumeli, o gotovo 35 minuta znoja, brige, besa, energije i entuzijazma čiji se oblog od leda u primerenoj sirovoj produkciji i izvrnutim tekstovima koji se iščitavaju kao neka vrsta Biblijskog otkrića: kao dokaz da se Srbija, ipak – nije predala i da Otpisani još uvek jašu.

IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
"XZabava" - 1998.
Marjan Stojanović

Intervju sa Tozom Rabassom:
Mentalni holokaust

"Mnogi od vas nikad nisu cepali drva i jeli pitu od kopriva i suve oblande. Dolazi vreme kad kad će se rock n roll slušati u zemunicama, pored šporeta i uz gibanicu. Bendovi će uskoro promocije svojih izdanja praviti idući u kućne posete..."


Zvoncekova Bilježnica

Za vreme kratkog boravka u Beogradu, uspeo sam da se nakon tri godine, vidim sa Tozom Rabassom, pevačem i liderom grupe Zvoncekova bilježnica. Tad sam dobio album Gavrilov princip i dogovorili smo se da putem e-maila uradimo intervju na relaciji Aranđelovac – Toronto, koji je upravo pred vama.

Počnimo od manje poznatih detalja: ko je taj Zvoncek i šta je Zvoncekova bilježnica?

TOZA: Bend trenutno funkcioniše u sastavu: starac Vujaklija – gitare, Jakob Jakobsfeld – bas, Boban – bubnjevi i Toza Rabassa – vokal. Negde 1989. izašlo je prvo demo izdanje – Lorka nije pisao moju pesmu, a ubrzo i retrospektiva 1988.-91. Usledio je album Inžinjeri ljudskih duša, koji je doživeo već pet reizdanja, iako do sada ni za jednu pesmu sa njega nije snimljen spot... Album Mrzim svoju mesnu zajednicu izašao je na kaseti i na vinilu 1994. S njega je skinut do sada jedini spot A slanina slanina forever. Doživeo je tri izdanja a štampano je ukupno 300 ploča. Nakon četiri godine pauze, svetlo dana ugledao je konačno album Gavrilov princip, u obliku kompakt diska i kasete, a izdavač je tvrtka Neprijatelj prelazi rijeku records... Taj album smo radili 1994. uz pomoć štapa i kanapa na četvorokanalnom magnetofonu. I danas tvrdim da bi, da je rađen u iole boljim uvjetima, bio bolji od svega što je te godine objavljeno. Tu godinu pamtim po nekim suludim promocijama i turneji “Četiri skakaonice”.
Na promociju, u KST doneli smo sekiru i jednu panjinu. Tad sam rekao: "Mnogi od vas nikad nisu cepali drva i jeli pitu od kopriva i suve oblande. Dolazi vreme kad kad će se rock n roll sllušati u zemunicama, pored šporeta i uz gibanicu. Bendovi će uskoro promocije svojih izdanja praviti idući u kućne posete... Jebo svekar u hladnoj sobi sve one koji će od ove scene napraviti beogradski pašaluk. Aleluja...”

Malo je ko početkom devedesetih shvatao da je u toku stvaranje nove srpske rock scene...

Mislim da su Niš, Šabac, Obrenovac. Kragujevac, Aranđelovac, Gornji Milanovac... spasli ono što se spasti moglo. Pojaviii su se bendovi koji su poneli tu novu srpsku scenu, tako da me je sve to podsetilo na 1980. i onaj zamah koji je nastao pojavom novog talasa. Šansu su dobili neki novi klinci, koji su ustali i rekli: "Ko vas jebe” Mi ćemo da pržimo a vi vidite šta ćete s nama." Danas mi to što se tad dešavalo izgleda fenomenalno. Nas tridesetak smo gurali nove grupe koliko smo god mogli, tako da je svaki bend koji bi izbacio album imao maksimalan tretman na lokalnim medijima. Sad je sve to dobilo neku drugu dimenziju. Na prste možeš da izbrojiš mesta na kojima možeš da sviraš, postoje dva lista koja valjaju... Kad sve saberem i oduzmem, divim se svim bendovima koji uopšte funkcionišu, ako se taj seks na suvo uopšte može tako nazvati.

Kako je tekao rad na pripremi i snimanju "Gavrilovog principa"?

Album je dosao nakon pauze od četiri godine, tokom kojih nismo ni imali ništa novo da kažemo, niti smo nešto propustili. Spremali smo ga godinu dana, u studiju "Češnjak", kod Vuje, u ovoj atmosferi opšteg, mentalnog holokausta, u kojoj ljudi pokušavaju da pobegnu od nečeg od čega ne mogu... Prvi put smo bili u situaciji da odvojimo gomilu kanala za vokai i gitare, ali nismo želeli da to sad nešto posebno filujemo. Želeli smo da zvučimo što sirovije i što sličnije živom nastupu. Čak smo razmišljali o tome da odjednom sve odsviramo i da tako objavimo. Drago mi je da su naša tri benda: Trula koalicija, KBO i ZB uspela da zadrže identitet nakon svih ovih godina mraka, i drago mi je da, nakon svega ovoga što smo prošii, ne moramo nikom da duvamo da nam objavi izdanje, da nam napravi spot... Bilo je mnogo gostiju na ploći. Mislim da smo time apsolutno zadržali onaj underground duh i tako će ostati. Ne mogu ja sad da krenem da tupim po medijima i da se nekom uvlačim, a da ne smem da jebem kevu nekom ko je to zaslužio. A sad je situacija takva da je prostor mali i Ijudi jednostavno ne žele da se međusobno zameraju. Nekima, opet, packe udaraju izdavači, trećima se stopiraju spotovi na TV jer su se nekim bendovima zamerili... Jebo ti posao i scenu kad bend mora da se pojavi u nekoj emisiji na Prvom programu RTS-a, zato što se to gleda u celoj zemlji, pa se, ni kriv ni dužan, nađeš na listi s gomilom gluposti s kojima nemaš ama baš nikakve veze. Ako je cena da se pojavim negde ili da mi puste spot, to da budem u istoj emisiji sa denserima ili pop-folk narodnjacima, onda neće nigde da me bude. Za sve ove godine Zvoncek je snimio jedan spot, KBO! - dva, Trula koalicija - jedan, pa opet postojimo. U ovakvim uslovima nije potrebno da mi se spot vrti samo zato da bi me neko poznao ili da bih kupio kafu preko reda. Mislim da nema ni jednog zalutalog fana koji je kupio izdanje zato što nas je neko vrteo.

Još uvek si aktivan na radiju i TV. Ima li novih bendova?

S prijateljima Zoranom Simonovićem i Zoranom Novakovićem, već više od deset godina radim na Radio Šumadiji emisiju - "Aranđelovac calling". Puštamo samo pravi r'n'r i tu nema švercovanja, niti mešanja baba i žaba. Na TV "Suncu" i dalje radim, već tri godine, emisiju "Buka u modi", koja je, smatram, vrlo dobra, jer pričam samo o rock'n'roll-u i pokušavam da dovučem u emisiju što više klinaca. Čak im, za džabe, snimamo radne spotove, s kojima mogu bar negde da se pojave. A oni često nemaju para ne samo da snime nešto, nego ni da doputuju do Aranđelovca... Šta da ti kažem? Pala je noć a dece nigde nema. Možda su u šumi?
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 12:37:08
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.