Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zrela seksualna veza - mit ili stvarnost?  (Pročitano 2573 puta)
21. Feb 2008, 08:48:15
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Nokia 
Zrela seksualna veza - mit ili stvarnost?

Prava ljubav je otkrivanje slobode druge osobe, a seks prirodan način njenog izražavanja . To je moguće samo ukoliko su muškarac i žena emotivno zrele osobe, sigurne u sebe i bez kompleksa niže vrednosti.

Autor: Aleksandra Arizanović


U savremenom svetu ljudi imaju pravo na izbor ljubavnog i bračnog partnera, dok je razvod sve više normalna pojava, za razliku od vremena kada je jedino bilo važno venčati se i ostati čak i u lošem braku do kraja života. Danas ima mnogo ljudi koji žele da nađu pravu ljubav, a nisu sigurni šta je to i da li uopšte postoji. Da li ste se nekad zapitali šta sve čini normalnu i zrelu seksualnu vezu između žene i muškarca?

Prema savremenim psihoanalitičkim shvatanjima za postojanje zrele seksualne ljubavi je neophodno integrisati:

1. seksualno uzbuđenje transformisano u erotsku želju za drugom osobom;

2. nežnost koja potiče od integracije libidno i agresivno investiranog selfa i objektnih predstava u kojima preovlađuje ljubav u odnosu na agresiju i tolerancija normalne ambivalencije koja karakteriše sve ljudske relacije;

3. identifikaciju i duboku empatiju sa partnerom i njegovim polnim identitetom;

4. zrela forma idealizacije sa dubokom privrženošću drugome i odnosu;

5. strasni karakter ljubavnog odnosa

Volim te – mrzim te!


Ambivalentna ili suprotna osećanja se prvi put javljaju u najranijem stadijumu dečjeg razvoja, u tzv. paranoidno-šizoidnoj poziciji kada beba majčine dojke deli na „dobru“ i „lošu“. Ukoliko majka prihvati dete i integrisana je, dete će preći u depresivnu poziciju brige za objektom.

U odraslom dobu, ljudi se često nalaze čas u jednoj, čas u drugoj poziciji, tako da je u zreloj ljubavi u kojoj postoji nežnost neophodno integrisati predstavu selfa na „sve dobro“ i „sve loše“ i preći u depresivnu poziciju u kojoj postoji ljubav i briga da se ljubavni objekat ne uništi.

Savršenstvo ne postoji ni u odnosu, kao što ne postoji ni savršen čovek, a mnogo je perfekcionista koji to očekuju i od sebe i od drugih.

Normalno je da se u vezi osećaju i pozitivne i negativne emocije prema partneru, da partneri ljubav i mržnju integrišu tako da preovlađuje ljubav, ali da mogu slobodno da izraze svoja osećanja.

Otkrivanje slobode partnera


Za razliku od simbiotskog odnosa, u zrelom seksualnom odnosu muškarca i žene dolazi do fizičkog spajanja sa partnerom, ali u stabilnoj vezi oni bi trebalo da budu dve individue potpuno nezavisne i samosvesne, jer je ljubav otkrivanje slobode druge osobe. Seks je prirodan način izražavanja stvarne ljubavi.

Ukoliko su u pitanju emotivno zrele osobe to je moguće, dok će u suprotnom veza postati patološka simbioza u kojoj dve osobe ne mogu da funkcionišu kada su odvojene.

Ako ljubav („sve dobro“) i mržnja („sve loše“) nisu dovoljno integrisane, posebno kod poremećenih ličnosti, dolazi do dramatičnih konflikata u vezi koji se nekad završavaju tragično. Do takvih konflikata u vezama najčešće dolazi kada se nepriznati i netolerišući aspekti selfa projektuju na partnera kako bi zaštitili idealizovanu sliku o sebi, kao što je npr. ljubomora.

Neophodno je prvo prihvatiti i zavoleti sebe kako bismo mogli da volimo druge.

Roditelji često svojoj deci prenose pogrešne obrasce ponašanja iz porodice, ukoliko deca ne postanu svesna toga i odluče da se promene.

Menjajte sebe, a ne partnera


Potreba za dominacijom u ljubavnoj vezi je veoma česta kod nezrelih i osoba sa kompleksima, a takve sadističko-mazohističke veze su i najzastupljenije. Zbog toga je potrebno razgraničiti šta je konflikt u vezi koji se može rešiti razgovorom, a šta patologija ličnosti koja se leči psihoterapijom, ali ugrožava drugu osobu.

Za ljubav nije neophodna zaljubljenost, jer je to samo projekcija idealnog partnera koji u stvarnosti ne postoji. Posle velike zaljubljenosti i idealizacije najčešće dolazi do razočaranja kad se stvarna osoba upozna, a retko zaljubljenost prelazi u kvalitetnu ljubav. Psihološki zrela ličnost gubi sposobnost zaljubljivanja.

Empatija, kompromis,razumevanje i prihvatanje su najvažniji uslovi za ostvarenje prave zrele ljubavi.

B92
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Prava ljubav je otkrivanje slobode druge osobe, a seks prirodan način njenog izražavanja . To je moguće samo ukoliko su muškarac i žena emotivno zrele osobe, sigurne u sebe i bez kompleksa niže vrednosti.
U poslednje vreme imam osećaj da je veća verovatnoća da sretnem belog medveda na ulici, nego nešto ovakvo... Nažalost...
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Ista je ova tema na prirodi postavljena.

Elem, meni se najvise svidja ovaj deo kad kaze da je ljubav otkrivanje slobode druge osobe. Slazem se s tim.

Ono s cime se ne slazem je to da se psihicki zrele osobe ne zaljubljuju; po tome, niko nikad nije bio psihicki zreo, s obzirom na to da smo svedoci da se ljudi zaljube u osamdesetoj. Godine u principu i nisu neka garancija za zrelost, ali u svakom slucaju, veca je mogucnost da ce neki peMziJoner biti zreliji od dvadesetogodisnjaka.

Uostalom, ljudi se ne zaljubljuju samo u osobe, vec i u pojave, godisnja doba, sportove, filmove .. Zakljucujem da smo jedno krajnje nezrelo drustvo  Smile

IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Oni koji pišu ovakve tekstove se ponekad malo i zanesu, i dele savete koji se odnose pre na neke idealne, superljude, nego na običnog, prosečnog čoveka, sa svim njegovim vrlinama i manama. Postave ideal normalnog i uravnoteženog čoveka, i samo o njemu raspredaju. Realno, plašim se da ti "supermeni" zapravo i ne postoje.

A ko kaže, recimo da, ako sam ja npr. sadista, a moj partner mazohista, da naša veza ne može biti funkcionalna? Možda ne "normalna" (namerno navodnici), ali ako se nama sviđa naš odnos, šta se koga tiče da li koristimo bič ili ne...

(Napomena: ovo sa s/m je bio samo primer... Da se ja lepo na vreme ogradim...  Smile)
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Ne ok, bic je sasvim uredu .. uz neke lisice naravno, ne moze lonac bez poklopca  Smile

Po meni, osoba koja izgubi sposobnost da se zaljubi je sve osim idealna, mada sam i ja, ruku na srce, par puta pozeljela da postanem flegma koju niko ne moze fascinirati.
Sve u svemu, volim kad sam zaljubljena, tad sam najproduktivnija. Smiley
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Ne znam ko ne voli kad je zaljubljen...
Nema lepšeg osećanja na svetu... Pa neka me i tamo negde obeleže kao nezrelo derište, odbijam da "porastem", ako to podrazumeva da se nikad više neću zaljubiti...  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Ne znam ko ne voli kad je zaljubljen...

Onaj ko je nesrecno zaljubljen ?  Smile

IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Ne znam ko ne voli kad je zaljubljen...

Onaj ko je nesrecno zaljubljen ?  Smile
Pa neki ljudi u tome nađu inspiraciju... Neka od najlepših umetnilčkih dela nastala su kao posledica neuzvraćene ljubavi... Tuga, melanholija, razočaranost = inspiracija... Kod nekih ljudi, ne kod svih...

A meni je nekako uvek bilo nemoguće da dugo budem nesrećno zaljubljena (osim u VI osnovne), jer ako nemam pristup (emocionalni) toj osobi, onda ta zaljubljenost prođe, kao prehlada... One patološke slučajeve zaljubljenosti (nesrećne) od po nekoliko godina, nikad nisam razumela... Uvek ljubav prema sebi pobedi zaljubljenost prema nekome.

Ces, 'ajd ne filozofiraj više, nego bež' u kafanu, ona votka će nam se ugrejati, ni za šta neće biti...  Smile

« Poslednja izmena: 24. Feb 2008, 00:12:30 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Dobro, imas ljudi koji se zaljubljuju vise sto ih vise teras od sebe ( licno osetila na svojoj kozi, neponovilo se ). Imas ljudi koji stvore toliko savrsenu sliku neke osobe da i pored oba oka ne vide realnost pa tako tuguju i tuguju godinamaaa ( i to sam videla u blizoj okolini )
Mada, to su sve patoloski slucajevi  Smile

* votku sam popila 
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Pa patologija... dabome... od toga najviše treba bežati...

Mada, nisam ni sigurna koliko se zapravo osobina sme podvesti pod normalno, a koliko pod patološko... Mnogo je nijansi... Smile

edit: Eno u kafani stigli kokteli... ko voli, nek' izvoli...
« Poslednja izmena: 24. Feb 2008, 00:23:03 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.067 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.