Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zoran Stankovic: Smenio bih ljude koji kriju Mladića  (Pročitano 609 puta)
09. Jul 2006, 20:46:43
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Zoran Stankovic: Smenio bih ljude koji kriju Mladića

Ne raspolažemo podacima da u Vojsci Srbije još ima ljudi koji učestvuju u skrivanju Ratka Mladića. Ako bih znao da ih ima, oni bi bili udaljeni iz službe, izjavio je za „Blic“ srpski ministar odbrane Zoran Stanković.
Šta će sadržati akcioni plan za saradnju s Haškim tribunalom?

- Ne znam detalje plana. Verujem da će plan imati više efekta od dosadašnjih aktivnosti.
Ne učestvujete u izradi plana?

- Za sada ne, ali ću učestvovati u njegovoj razradi.
Ko onda učestvuje?

- U ovom trenutku ne znam detalje.
Kakva će biti uloga Vojne službe bezbednosti u sprovođenju akcionog plana?

- Nastaviće, verujem, da radi ono što je njihova obaveza, a u skladu sa zakonom.
Kako ste saznali da vas dvojica pripadnika Vojnobezbednosne agencije prisluškuju?

- Obavestio me je načelnik VBA Svetko Kovač. Rečeno mi je da se radi o dvojici pripadnika VBA koji su premešteni u službu pri Ministarstvu spoljnih poslova i da je protiv njih podignuta krivična prijava. Mislim da su oni samo registrovali brojeve telefona s kojima sam komunicirao i da nisu imali mogućnost da prisluškuju razgovore.
Pojavile su se informacije da vas je i Državna bezbednost Srbije prisluškivala tokom 2001. i 2002.

- Nema smisla ništa komentarisati pre nego što nadležni organi kažu svoje.
Kako komentarišete dvogodišnju zatvorsku kaznu Naseru Oriću? Koje ste dokaze protiv Orića predočili Haškom tužilaštvu?

- Zapisnici sa obdukcionim nalazima iz istočne Bosne koje sam predao Haškom tribunalu govore o nasilju i teškim patnjama žrtava. Ljudima su odsecane glave, ubijani su iz blizine metkom u glavu, bodeni po vratu i telu... Sve je dokumentovano zapisnicima i fotografijama, a Sud je kroz izjave svedoka trebalo da dokaže ko je i kako počinio to nasilje. Neshvatljivo je da bračni par, čiji su sinovi od pet i sedam godina ubijeni, nije pozvan da svedoči.
Šta je s ostalom dokumentacijom o ratnim zločinima nad Srbima?

- Kad smo prikupljali građu o stradalim Srbima, govorilo se da radimo za Miloševića. Imamo više od 200.000 dokumenata koje niko nije koristio, izuzev što je Vladan Batić deo materijala uputio Hagu kao dokaze za stradanje nealbanaca na Kosovu. Posebno naglašavam da je tu dokumentaciju Komitet za ratne zločine još od 1993. godine dostavljao UN, Haškom tribunalu i Republici Srpskoj.
Koji su uzroci učestalih pogibija vojnika?

- Uzroci su mnogobrojni. U slučajevima samoubistava imali smo upozoravajuće podatke o tim ljudima i pre nego što su došli u vojsku. Ali, degutantno je i nekorektno iznositi te podatke u javnost. Neka se time bave nadležni pravosudni organi. Što se tiče ubistva vojnika u Aleksincu, delom je odgovorna vojna organizacija i sigurno će posle istrage uslediti kažnjavanje odgovornih starešina. U Generalštabu smo imali sastanak sa svim starešinama koji se nalaze na komandnim dužnostima do nivoa bataljona. Naredili smo preduzimanje dodatnih mera za sprečavanje novih tragedija u vojsci.
Može li se pri regrutaciji napraviti bolja selekcija?

- Iz junske klase smo već otpustili oko 400 vojnika, što je 9,5 odsto od ukupnog broja regruta. Međutim, postojeći propisi su takvi da ponekad moramo da primimo i određeni broj vojnika koji su osuđivani, koji su uživaoci opojnih sredstava, kao i one s emocionalnom nestabilnošću, nezrelošću ili telesnim anomalijama. To je nešto što opterećuje vojsku. Zato moramo da promenimo ceo set vojnih zakona i pravilnik o regrutaciji i da preciziramo ko je sposoban da služi vojsku, što nismo uspeli u prethodnom periodu zbog načina funkcionisanja državne zajednice.
Javnost je posebno osetljiva na tragedije u vojsci od slučaja Topčider. Još se ne zna kako su stradala dvojica gardista.

- To je sada isključivo pitanje suda, a ne vojske, koja ne sme ni na koji način da optereti sudske organe. I ja sam za to da se to pitanje što pre razreši.
Kada će Srbija dobiti profesionalnu vojsku?

- Profesionalizacija vojske odvijaće se u fazama i očekujemo da bude završena 2010. Ljudima koji to i dalje budu želeli biće omogućeno da služe vojni rok, što će biti regulisano zakonom. Sada se javlja problem regrutnog potencijala, jer će neki ljudi odlagati vojsku sve do 2010. I to pitanje ćemo zakonski regulisati, tako da ne bi trebalo da bude problema s brojem vojnika.
Zašto poslednjim povećanjem plata zaposlenima u državnoj upravi nisu obuhvaćeni i pripadnici vojske?

- Vaš list je 5. jula 2006. objavio izjavu ministra Dinkića da će povećanje plate vojnim licima biti 12 odsto po usvajanju Zakona o ministarstvima, ali drugi nisu. Mi smo se dogovorili s ministrom finansija da plate budu povećane u junu. Verujem da će ministar finansija ispoštovati dogovor i da će plate u vojsci biti povećane, s obzirom na to da pripadnici vojske i vojni penzioneri izuzetno teško žive.
Šta se dešava s prodajom vojne imovine?

- Plan u prvoj fazi podrazumeva prodaju 420 vojnih objekata. Postupak kreće ovih dana preko Direkcije za imovinu, a dobijena sredstva biće namenjena za izgradnju vojnih stanova, opremanje vojske i ulaganje u infrastrukturu.
Kada će Skupština usvojiti izmene Zakona o ministarstvima i imenovati vas za ministra odbrane?

- Najmanje je bitno da li ću ja biti ministar. U svakom slučaju, Skupština treba da izabere ministra. Ministarstvo odbrane je predlog zakonskih rešenja imalo još 22. maja, ali morali smo da sačekamo konačne rezultate referenduma. Posle toga, ti predlozi su predati nadležnima u Vladi Srbije. Izrada zakona je u završnoj fazi i nadam se da će uskoro biti usvojen.

Dejan Vukelić

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.