Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zoran Drakulić i Veselin Jevrosimović ~ Naš glas vladi stručnjaka  (Pročitano 1207 puta)
19. Feb 2007, 14:02:49
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
mob
Apple iPhone SE 2020

GOSTI REDAKCIJE: Zoran Drakulić i Veselin Jevrosimović
Naš glas vladi stručnjaka

Kako poslovni ljudi gledaju na pregovore o formiranju buduće srpske vlade? Kakvu vladu priželjkuju i šta očekuju da novi ministri učine na poboljšanju poslovne klime u Srbiji? O tome za čitaoce „Blica“ govore gosti redakcije, ljudi iz najužeg vrha srpskog biznisa - „dunavski Onazis“, kako ga zovu nakon kupovine austrijske i mađarske trgovačke flote, vlasnik „Ist pointa“ Zoran Drakulić i kompjuterski mag, vlasnik „Komtrejda“ Veselin Jevrosimović.

DRAKULIĆ: Ako dobijemo radikalsku vladu, a nadajmo se da su za tako nešto šanse male, mnogi investitori će sigurno odustati. Ja lično želim vladu koju sigurno nećemo dobiti - a to je da bar u ovom privrednom delu dovedemo najbolje ljude. To je suština. Ali opet će te funkcije podeliti shodno političkim dogovorima pa tako sigurno nećemo imati najkvalitetnije ljude.

JEVROSIMOVIĆ: Nije bitno ko će biti premijer, ali je bitno da se vlada izabere. I da svako svoj posao radi na najbolji način. Jer u našem se biznisu nepromišljene izjave političara vrlo brzo osete. Na primer, ako neko kaže da će smanjiti porez na računare, to je u redu. Ali ja bih ipak zamolio da se sa tim izjava ne izlazi tako ishitreno. Sada je prodaja PS računara stala jer svi čekaju to smanjenje poreza.

Zvuči kao da niste prezadovoljni radom odlazeće vlade. Šta joj najviše zamerate?

DRAKULIĆ: Suština je da se prethodna vlada jako malo bavila privredom. A posebno se malo bavila proizvodnjom. Naša je proizvodnja mala, a naš izvoz je katastrofalan. Pet milijardi izvoza Srbije u odnosu na 20 milijardi Slovenije ili 12 milijardi Hrvatske, bez devet milijardi prihoda od turizma, to su jako loši podaci. Spoljnotrgovinski deficit je sedam milijardi. Ako to ne rešimo, mi 2008. i 2009. nećemo moći da otplaćujemo dugove.

JEVROSIMOVIĆ: U našoj branši problem je to što ne postoji telo koje se bavi standardima. Eto, neko pametan na Carini smislio da je kompjuterske monitore tretira kao televizore i sada je carina na monitore skočila 15 odsto. A zna se da monitori učestvuju sa 50 odsto u ceni računara. Samim tim cena računara je, umesto onoga što su svi obećavali, porasla.

Većina građana bar psihološki oseća vidno olakšanje zbog jačanja dinara i činjenice da za svoju platu mogu da kupe više deviza. Kako vi na to gledate?

DRAKULIĆ: Ako dinar apresira, iza toga mora da stoje jaki ekonomski razlozi. A ovo je spekulativno. Da bi neko dokazao da inflaciju može da održi u planiranim okvirima, rešio je da „udri po izvoznicima!“. Takvi eksperimenti strašno koštaju. Drugo, zašto je Jelašić dao na domaće hartije prinos od 24 odsto. A planska inflacija je devet odsto. Pa gde je prostor za onih 15 odsto? Proverite koja je banka od početka godine permanentno u domaćim hartijama držala 300 miliona evra. To je jedna od najvećih investicionih kuća na svetu. Pa nemojte da mi kažete da je to slučajno.

JEVROSIMOVIĆ: Biznis kojim se ja bavim nije tako osetljiv na fluktuacije u kursu kao biznis gospodina Drakulića. Međutim, monetarna politika i realan kurs dinara jesu vrlo bitni da bi mi mogli da planiramo.


Koliko je vaš biznis zavistan od „dobrih“ odnosa sa vladajućim političkim strankama i njenim liderima?

DRAKULIĆ: Posle 2000. ja sam rekao da neću više nikom da dam pare. Do tada sam davao, ali sad više neću po cenu da izgubim posao. Verovatno ovi koji imaju bolji stomak to mogu. I oni dobro prolaze. Ako je to uslov da dobijemo posao, onda ćemo da menjamo zemlju. Prodaćemo ovo što imamo ovde i radićemo u drugim zemljama.

JEVROSIMOVIĆ: Mi smo sebi obezbedili egzistenciju da ne zavisimo samo od srpskog tržišta. Ali ja ne mogu da budem zadovoljan ako je meni dobro, a svima oko mene je loše. U školama na 72 deteta dolazi jedan računar. I imali ste ovaj tender za 30.000 računara gde smo mi na kraju dobili jer smo dali najbolju ponudu. A onda su razni lobiji počeli da nas obaraju. Jer nisu tu videli svoj finansijski interes. A nacionalni interes niko nije sagledavao.

U mom sektoru državni sektor je najveći. A to su firme koje su napravljene zbog jednog ili dva posla i posluju samo sa državom. A meni je pet odsto posao gde je neki kontakt sa državom. Sve ostalo je privatni sektor.


Koji su po vama razvojni prioriteti Srbije? Da li je to izgradnja skijaških centara?

DRAKULIĆ: Zbog klimatskih promena švajcarske banke su polovinom 2006. zabranile sve investicije u skijališta ispod 1.600 metara. Verovatno je to odgovor na vaše pitanje. Inače, nama je sve prioritet. Samo nam treba maksimalna liberalizacija. Ljudi, nas je samo 7,5 miliona. Mi možemo da se dignemo mnogo brže.

JEVROSIMOVIĆ: Prioritet je infrastruktura. Jer koga god investitora da povedete od Beograda do Užica, on tri puta sleti s Ibarske magistrale. I izgubi volju da priča. Dakle, pre svega, dobri putevi, a onda i sva ostala infrastruktura - informatička, telekomunikaciona...


Stalo se ponavlja da Srbija ima kvalitetne ljude. Pa gde su oni?

DRAKULIĆ: Kvalitetni ljudi neće da se mešaju u ovo blato. Kad bi znali da će premijer biti neka X ličnost koja nije tako stranački opredeljena, napravila bi se vrhunska vlada. Sa vrhunskim stručnjacima. Pa mi imamo ljude u najvećim finansijskim institucijama u svetu. I ne pada im na pamet da dođu. Bar za sada.

JEVROSIMOVIĆ: Ima dosta dobrih kadrova, ali u mojoj struci najbolji su otišli. Mi svake godine dobijamo spisak studenata ETF, odsek informatika, koji su diplomirali sa ocenom 9-10. Od nekih sedamdesetak imena iz prošle godine, jedan ili dva su ostali ovde i čekaju odlazak vani. Ja nisam verovao svojoj službi, pa sam uzeo spisak i jednog po jednog zvao da se uverim.

Kako da te ljude vratimo? Tako što ćemo mi obezbediti uslove slične kao vani. Mi u firmi imamo dosta povratnika iz Kanade, Nemačke i SAD. Ali zato je u „Komtrejdu“ godišnji fond plata oko 10 miliona evra.


Da li ste uprkos svemu optimisti?

DRAKULIĆ: Ja sam optimista da stvari mogu da se promene, ali ako budu isti ljudi neće se mnogo promeniti. Imamo premijera koji spava i opet hoćemo da izaberemo takvog istog premijera. Pa to je katastrofa. Ne možemo birati premijera koji ne razume šta je privreda. Ja vam tvrdim da 90 kapaciteta u srpskoj privredi može da se pokrene. Pogledajte samo to Prahovo koje stoji šest godina, niko ne poteže to pitanje. Pa, da sam se time bavio, ne bi mi u zemlju ušao kilogram ukrajinskog đubreta.

JEVROSIMOVIĆ: Konkurencija gleda na ovo tržište kao na jedno od najbrže rastućih u Evropi. I tu ima dosta optimizma. Ali nema pravog razvoja. Teško čovek može da se bavi biznisom a da ne bude optimista. I mi svi jesmo optimisti, ali to, moram da kažem, malo predugo traje.


Koji su vaši planovi u narednih pet godina? Ostajete li u Srbiji?

JEVROSIMOVIĆ: Mi smo trenutno u fazi izlaska na Londonsku berzu. Pre toga ćemo verovatno 20 odsto prodati nekom investicionom fondu. A onda bi kupili neke firme u regionu koje se bave informatičkom tehnologijom kako bi pre izlaska na Berzu još više digli vrednost kompanije. Ekspanzijom u celoj Istočnoj Evropi planiramo da postanemo lider u ovom biznisu.

DRAKULIĆ: Dosta zavisi od toga šta će biti sa Borom. Nama je bila ideja da, ako dobijemo Bor, da uzmemo i „Novkabel“, pa bi imali oko 100.000 tona proizvodnje tih poluproizvoda - 50.000 u Sevojnu i toliko u kablovskoj industriji. U narednih nekoliko dana objavićemo još jednu akviziciju. Potpisivanjem jednog velikog ugovora, mnogo većeg od ovog za kupovinu austrijske i mađarske flote, dobili smo jedan veliki rudnik. Zainteresovani smo i za Prahovo koje bi moglo da proizvodi 600.000 tona raznih proizvoda, a što se tiče žitarica, namera nam je da dođemo do nekih 3,5 miliona tona do kraja 2008.

Branislav Krivokapić

    Beograd regionalni centar

    Gde je Srbija u informatičkom smislu?
    JEVROSIMOVIĆ: Na pretposlednjem mestu u Evropi, odmah iza Albanije. Vrednost hrvatskog tržišta je u ovom momentu 600 miliona evra, duplo više od našeg tržišta.

    Beograd je, čini se, ipak nešto drugo.
    JEVROSIMOVIĆ: Beograd, sam po sebi, postaje regionalni centar. Tako nas svet sve više gleda. I gospodin Drakulić i ja svoje kompanije, iako su one multinacionalne, vodimo iz Beograda. Ali u državi za to nemaju sluha. Vi trenutno imate velike donacije gde vam se traži sertifikat o domaćem poreklu. A naša Privredna komora ne može nama da izda takav sertifikat jer mi još uvek podrazumevamo proizvodnju od 51 odsto. A to nema ni IBM, nema niko. Na tenderima nastupam sa sertifikatima iz CG, BiH, Bugarske.


    Ne upravljam iz Šekspirove

    Jeste li vi član kluba u Šekspirovoj?
    DRAKULIĆ: Jesam.

    Veruje se da su to ljudi koji upravljaju Srbijom?
    DRAKULIĆ: To nije tačno. Ja ne želim da mene neko doživljava kao čoveka koji iz Šekspirove upravlja Srbijom. Mi tamo nemamo svi iste interese.

    Da li ćete kupiti i Jugoslovensko rečno brodarstvo (JRB)?
    DRAKULIĆ: Prijavićemo se, a da li ćemo kupiti - videćemo. Sve zavisi od toga šta će drugi da ponude. To je veoma stara flota sa velikim brojem zaposlenih.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.