Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 10:41:17
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Znate li sta nanosite na kozu?  (Pročitano 1651 puta)
04. Mar 2007, 11:44:02
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Koža je jedan od naših najvećih organa – čovjek prosječno ima oko 3 kg kože koja predstavlja polupropusnu membranu u naš organizam. Razne nečistoće i zagađivači iz okoliša ulaze u naš organizam upravo preko kože. Ono što nanosimo na kožu postaje jednako važno kao i ono što jedemo.

Što ulazi u sastav većine komercijalnih, pa i najskupljih, proizvoda za njegu? Uz hrpetinu kemijskih spojeva čije nazive ne razumijemo, na deklariranom sastavu (ako ga uopće ima!) naći ćemo vazelin, parafin, mineralna ulja. I za početak je dovoljno da se zaustavimo na tome. Parafin i vazelin su derivati nafte, ugljikovodici, i nisu srodni lipidima kože. Osim toga, njihove molekule su prevelike da bi prodrle kroz kožu, stoga se proizvodi na bazi njih ne upijaju u kožu, već ostaju na površini i ometaju prirodne funkcije kože – apsorpciju i eliminaciju. Osjećaj njegovanosti je kratkotrajan – koža nije dubinski nahanjena i opskrbljena vlagom. Zapravo, većina tzv. hidratantnih krema koži krade vlagu! Samozvani stručnjaci će vam reči da vam se koža naviknila na preparat, pa ga treba promijeniti.

Što je sa prirodnim proizvodima? Epitet prirodno je postao toliko IN da sve više proizvođača kozmetike svoje preparate deklarira kao prirodne. Međutim, da bi proizvod mogao godinama nepromijenjen stajati na policama u trgovini, mora u sebi imati hrpu konzervansa. Često se umjesto hladno prešanih biljih ulja koriste rafinirana, pročišćena, jednom riječju, obezvrijeđena – zbog produljenja roka trajanja. Masnu i vodenu fazu u kremama i losionima treba emulgirati – a rijetki su proizvođači koji koriste prirodne ili barem poluprirodne emulgatore, jer se oni, pogađate – lako kvare.

Alternativa?

Prirodna kozmetika, da. Ali takva gdje znate što je sastojak određenog preparate, bilo da ga sami spravljate, bilo da ga radi netko drugi, prema potrebama vaše kože.

Zašto biljna (hladno prešana) i eterična ulja?

Zato što biljna i eterična ulja prolaze kroz slojeve kože, njeguju je i hrane. Njihove spojeve koža prepoznaje i ugrađuje ih u svoje stanice, gdje uspostavljaju ravnotežu staničnih funkcija i potiču međustaničnu izmjenu tvari. Osim toga, većina eteričnih ulja, u većoj ili manjoj mjeri, imaju antibakterijsko i antiseptično svojstvo, i što je najvažnije, ne gube svoju učinkovitost djelovaja na neku bakteriju nakon dugog korištenja.

Većina ljudi, pogotovo oni sa masnijom kožom, ne žele ni čuti za ideju da na kožu nanose ulje. Osamdesetih i devedesetih godina bilo je popularno za kozmetiku namjenjenu masnoj koži istaknuti velikim slovima OIL FREE, pa je time kao pogodna za kožu koja prekomjerno luči sebum. Ulja su nepravedno označavana kao nešto loše, što zatvara pore i spriječava kožu da diše. Da. Ali mineralna ulja. Ulje jojobe naprimjer (zapravo tekući vosak) po svojoj kemjskoj strukturi slično je sebumu, a kod masne kože djeluje tako da smanjuje preveliku produkciju sebuma, blago otvara pore i oslobađa kožu štetnih naslaga. Istovremeno, izvrstan je ovlaživač svih tipova kože! Stoga, nemamo razloga bježati od ulja! Hladno prešano, nerafinirano biljno ulje jedna je od najboljih stvari koje možemo priuštiti svojoj koži!


Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
BIO - PREVARE U KOZMETICI

Ono što proizvođači kozmetike nazivaju napretkom, zapravo je prevara, dok o definitivnoj zabrani štetnih materijala malo tko u svijetu i razmišlja.
Proizvođači kozmetike svoj posao vrlo dobro poznaju: u tvorničkim halama proizvode kreme, a u parfumerijama prodaju nadu.
To je najsigurniji posao, jer ljudima ništa nije tako važno kao iluzije.
Iluzije o vječitoj mladosti, ljepoti i privlačnosti izvlače ljudima ogromne svote novaca iz džepa. U posljednje vrijeme u borbi za izvlačenje novaca za prodane iluzije, pridružilo se i izvlačenje novaca i od muškaraca.
Slogan je : « Sve vas njeguje čista priroda !. « Bio- njega postala je prodajni šlager. Biljnim ljekarnama pridružila su se odjeljenja i prodavaonice biološke hrane. Poslovi sa biljnim ekstraktima naprosto cvjetaju, a trgovci zadovoljno trljaju ruke.
Izraz « kozmetika « krije u sebi grčki korijen « kosmėo « što znači « uređivati «. Prirodna kozmetika, dakle, znači uređivati pomoću prirode.

Sa svim tim kozmetika nema mnogo zajedničkoga, bila ona bio- ili ne. U oba slučaja, na kožu se stavljaju mješavine koje proizvođač pravi kako hoće. Propisi koji treba potrošače kozmetičkih preparata štititi od prevare i štete po zdravlje, ne ispunjavaju svoju namjenu. Najopasniji sastojci u preparatima predstavljaju se kao boje, UV filteri, ili konzervansi. Ono što tvornice nazivaju napretkom, zapravo je prevara, a zabrana opasnih materija je još daleko.
Naravno, to je i razumljivo, kozmetika je druga najveća grana kemijske industrije. Sirovine za njegu tijela isporučuju multinacionalne kompanije koje su svemoćne, koje razmišljaju o unosnijim stvarima od otrova u njihovim posudicama i kremama.
Nova, drugačija, biološka kozmetika tražila bi i novu kemiju, sa puno više obzira.

Prirodna sredstva za uljepšavanje – ako takav naziv to zaslužuje – morala bi se zasnivati na potpuno novim sastojcima, potpuno novim sirovinama i naravno, potpuno drugačijim postupcima. Malo neke indijanske čarobne travice u noćnoj kremi nije dovoljno; kap jojobinog ulja u šamponu ne čini čuda, dok glavnina proizvoda stiže iz istih kemijskih tvornica kao i do sada.
Dovoljno je na ambalažu ili posudicu staviti crtež nepoznate biljke i već će se najobičnija vazelinska mast prodavati kao čudotvorna krema od ulja još čudotvornije biljke. Danas još nije utvrđeno koliko točno treba aniša ili nevena sadržavati jedan preparat, da bi mogao opravdati ime koje nosi.

U SAD- u je na snazi propis koji traži da proizvođač precizno navede sastojke svoga proizvoda. U Europi proizvođač odlučuje da li će i koliko svoje recepture otkriti kupcu. Međutim, pažljivim čitanjem što piše na kutijicama, može se mnogo toga saznati.
Nazivi koji se nalaze na posudicama, šamponima i ostalim kozmetičkim preparatima, jedva da se daju pročitati, a kamoli izgovoriti : ( butilhidroksitoluol- u sapunima, sintetički amidi masnih kiselina i natrij laurisulfat u mlijeku za kupanje, propilenglikol, aluminijklorhidrat i metalparaben u kao konzervansi i td..) Neke od tih sastojaka medicina poznaje samo kao alergene ili kancerogene . Ne, to nije prirodna kozmetika !

Čak i oni koji svoje preparate spravljaju po recepturama naših baka, nisu više imuni na kemiju. Za očuvanje tih preparata potrebni su konzervansi, naročito za sokove, vodene ekstrakte bilja, propolisa, aloje ili elastina.
Istinski , onaj tko želi sačuvati originalni sastav svojih proizvoda trebao bi se pridržavati jednostavnih načela koje su poznate svakome : što manje različitih sastojaka i što više onoga što se jede ili pije. Samo, takovi proizvođači ubrzo bankrotiraju.
Prednost prirodnih sirovina znači i novi izazov i preorijentaciju za industriju, kako tehnološki, tako i financijski, a to oni ne žele. Svaka čast pojedinim proizvođačima ( nećemo ih reklamirati, bar za sada ! ), koji za svoje podloge ( emulgatore ) koriste čisto prirodna sredstva. dakle, dokaz da se i to može. Podloge za sredstva za njegu tijela mogu se dobiti od prirodnih sirovina na ekonomičan način, na relativno jeftin i jednostavnim kemijskim postupcima. To dokazuje da postoji dovoljno materije koje bi proizvođači kemijskih sredstava mogli koristiti upravo iz prirode.

Uvažiti treba geslo : dobro za kožu – dobro je i za životnu sredinu. Ako je kemijanje ipak neizbježno, koristiti bi je trebali samo u slučajevima da zbog obrade koža neku materiju ne podnosi lošije i da se ne poremeti prirodni i ekološki sustav.
Prirodna – u punom smislu te riječi – zasluživati će svoj naziv samo pod uvjetima da prednost daje starijim i provjerenim samoniklim biljkama, a ako bilje treba uzgajati na plantažama, onda ne dolazi u obzir umjetno gnojenje mineralnim gnojivima uz dodavanjem hormona i pesticida .
Da li je bilo kojoj ženi poznato na koji način se uzgajaju biljke na plantažama iz kojih su napravljeni proizvodi koje one koriste ? Zar na čisto biološki način ?
Dakle, ako prija koži – ne prija životnoj sredini, bar za sada, jer, ipak biljke od kojih se prave pomade i kreme nije biološki čisto uzgojeno, a niti prerađeno !
Za proizvođača je to preskupo , i ne vidi profit, a njega samo to zanima !

Ne preostaje nam drugo nego se nadati da će se jedanput ipak početi proizvoditi i prodavati biološki čisti preparati, i biološki čista hrana , a do tada na vama je da odlučite.
Uostalom, tko tvrdi da nije tako, neka dokaže suprotno !

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 10:41:17
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.