LONDON - Pristalice otvorene rasprave o ratnim zločinima tokom operacije "Oluja" u Hrvatskoj suočavaju se sa otporom javnosti, koja se ove akcije seća sa bezrezervnim odobravanjem, navodi se u Izveštaju o balkanskoj krizi koji objavljuje londonski Institut za istraživanje rata i mira.
U izveštaju se ocenjuje da većina Hrvata taj događaj, koji se zvanično slavi kao Dan pobede i domovinske zahvalnosti, smatra briljantnom vojnom operacijom, ali da slučaj Gotovine, generala optuženog za zločine nad srpskim stanovništvom u toj akciji, postaje sve više težak kamen oko vrata Hrvatske.
"Deset godina posle hrvatske vojne operacije 'Oluja', u kojoj je zauzet Knin i okolna područja u kojima su hrvatski Srbi proglasili sopstvenu državu, ova vojna akcija još uvek izaziva kontroverze", navodi se u tekstu i napominje da uspomenu na tu vojnu akciju u velikoj meri opterećuju ratni zločini koji su se dogodili za vreme i posle akcije. "Slučaj Gotovine, koji je u bekstvu od 2001. godine, postao je teški kamen oko vrata za Hrvatsku, usporavajući njen napredak ka prijemu u članstvo Evropske unije", piše Institut.
Hrvatske vlasti više ne negiraju da je bilo ratnih zlošina, ali tvrde da su ih počinile otpadniške grupe koje nisu bile organizovane niti ovlašćene za preduzimanje takvih akcija, navodi se u tekstu. Tako i bivši hrvatski ministar inostranih poslova Mate Granić u memoarima koji uskoro treba da budu objavljeni tvrdi da "nema sumnje da su se stvari otrgle kontroli posle operacije 'Oluja', što je ukaljalo inače briljantnu vojnu pobedu", piše Granić u svojoj knjizi. On navodi da je do sada tim povodom ispitivano oko 3.000 ljudi, ali da nema zvaničnih podataka o tome koliko je njih tačno kažnjeno.
Sve to govori da je i 10 godina posle, rasprava o "Oluji" u Hrvatskoj i dalje nepopularna, iako i u Saboru postoje poslanici, poput Damira Kina (Istarski demokratski savez), koji se nisu ustručavali da o njima i ranije javno govore. Prema podacima Hrvatskog helsinškog komiteta za ljudska prava, više od 400 Srba je ubijeno i preko 22.000 kuća spaljeno za vreme i posle operacije 'Oluja'", piše Institut.
Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.
Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.