Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zlatimir Pantić već 25 godina proučava magijske običaje istočne Srbije  (Pročitano 7356 puta)
07. Jul 2006, 16:30:28
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Zlatimir Pantić već 25 godina proučava magijske običaje istočne Srbije
Babe i katanci u borbi protiv čuma
Oko stotinak vračara ima po srpskim i vlaškim selima. Po vlaškim selima ih ima po dve - tri u istom mestu, dok srpskim "gospodari", najčešće, samo jedna. Tarifa: kol'ko daš

Šta bi jednog referenta u mesnoj kancelariji moglo da "natera" da iz hobija počne da proučava običaje i verovanja u istočnoj Srbiji i tako se upusti u magijski svet bajanja i čaranja?! Kaže, samo želja da se tradicija ne zaboravi. Shvatio je, priča, da je sve manje starih ljudi koji mogu da svedoče o natprirodnim čudima. Tako je pre 25 godina počeo bitku protiv zaborava koja traje i danas.

- Počeo sam u vreme kada nije bilo ovoliko elektronike, negde još ni struja nije stigla - priča Zlatimir iz Štubika kod Negotina, a na kolenima, kao pravi ćata "čuva" crnu aktovku sa papirima.

- Koristio sam događaje kao što su slave da bih pričao sa ljudima. Ja nikad ništa slično nisam doživeo...

Koliko se ljudi danas vraćaju crkvi, smatra Zlatimir Pantić, toliko se "obraćaju" i magiji, podjednako i mladići i devojke, ko zbog ženidbe, ko zbog udaje. Oko stotinak vračara ima po srpskim i vlaškim selima. Po vlaškim selima ih ima po dve-tri u istom mestu, dok srpskim selom "gospodari", najčešće, samo jedna.

- Sve vračare koriste nečiste sile, al' nijedna neće to javno da prizna. Navodno, ne traže ništa, nemaju "tarifu", al' ti da do znanja da treba da platiš - počinje priču Zlatimir.
Za izvođenje magijskih radnji, zaključio je Pantić tokom višedecenijskog proučavanja, važno je mesto, vreme, rekviziti i vrsta basme, odnosno teksta koji se izgovara. Kada se devojka, iz nekog mesta u istočnoj Srbiji, obrati vračari za pomoć pri udaji, ova je odvede na reku, noću, kad je pun mesec.

- Prvo četiri puta mora da izgovori da za tog i tog momka hoće da se uda. I vračara i devojka se svuku do gole kože, preko sebe navuku belo platno i zalaze do pojasa u vodu. Tada se rade određene magijske radnje i izgovara određeni tekst. Sve se ponavlja tri noći zaredom i traje po jedan sat. Devojka mora da se, ako su čini uspele, uda za tri dana - objašnjava Zlatimir.
   
      

LOV NA VEŠTICU JAVORKU

"Veštice su postale rođenjem od žene el' devojke koja je začela od đavola, a rođene nekrštene dana. To je vreme od Božića do Bogojavljenja. Takva ženska deca kad porastu postanu zla i naopaka stvorenja", beleži Zlatimir Pantić kazivanje baba Gergine u svojoj knjizi "Tako je bilo, očiju mi".
- U podnožju Kupinove Glavice živela neka Javorka, koju sam u mladosti često viđala na vašarima. Ponašala se mlogo čudno. Nikad nije krštena, ni u crkvu ušla. Jednu noć sam, da prespavam, provela noć u Javorkine kolibe ka' na trnju. Celu noć sam na tovanu slušala strašne vike, dreke i ciktanja, pa u ranu zoru napuštila sam kolibu i nisam se osvrtala za sobom. Još tad sam bila ubeđena de Javorka nije obična žena, nego može bit veštica, čuma, mora el' nešto slično. Javorka ništa ne jede, ne loži vatru, ne priča ni s kim i nikad ne spava u kolibi.
Kasnije su krenuli na Javorku. Dugačkim konopcem, železa postavili ka sredini avlije, tu kud je stajalo korito s vretenima. Železa oboriše vretena, Javorka naišla, te ji u isti ma' poklopiše zajedno s vešticom. I to je bio Javorkin kraj.

Postoje neke čini koje i oni "neupućeni" mogu samostalno da rade, ali to ne mora uvek da bude uspešno. Tako, recimo, ako mladić želi da "osvoji" devojku, rekao bi Pantić, treba mu samo jedan katanac!
- Uzme katanac, otvori ga i kad prođe njegova izabranica, mladić ga zatvori, zaključa. Tada pomisli na nju i tim postupkom zaključava devojku u svoje srce - priča Zlatimir. Ipak, prvo se utvrđuje šta se radi i odatle se polazi. Da li je u pitanju crna, bela ili siva, odnosno ljubavna, magija. Postoje spiritualne vračare koje komuniciraju s dušama mrtvih, a bela magija se najčešće koristi za ozdravljenje, uspeh u poslu i slično.

- Najrasprostranjenije je gledanje u karte, svaka Ciganka zna da gleda... "Gleda" se i u zrna kukuruza, pasulja, dlan, kuglu, pa čak i u plećku, na beleg ili u ikonu - otkriva Pantić "rekvizite" kojima se razne vidovite babe služe.
- Da bi se načinilo zlo, treba mnogo manje nego za dobro. Zlo dolazi lakše, kao i bolest... I brojevi su mnogo važni, u spravljanju i otklanjanju magije. I to neparni - tri, pet, sedam, devet. Najviše se koriste tri i devet. Tri puta se obaje ako je teža magijska radnja, a da bi uspela, najbolje je sve ponoviti devet puta.

Često se koriste magijske trave, raskovnik, pelin, beli luk, ljuta paprika, bosiljak, kopitnjak... Postoje nečista i čista mesta za izvođenje magijskih radnji, groblja, bunjišta, raskrsnice, utrine odnosno izvori, livade, potoci, proplanci..

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.