Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: "Zimski bluz" iliti kada raspolozenje ode u minus  (Pročitano 9178 puta)
28. Jan 2013, 18:14:10
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Safari 536.26.17
mob
Apple iPhone SE 2020
Kada raspoloženje ode u minus
J. J. | 28. januar 2013. 12:43    | Komentara: 0
Sindrom promene raspoloženja uslovljen godišnjim dobima ili "zimski bluz".Od promena raspoloženja zbog zime pati više od 120 miliona ljudi širom planete, najviše stanovnici Kanade, Aljaske, skandinavskih zemalja, ali sve više i Balkana


Od promena raspoloženja zbog zime pati više od 120 miliona ljudi širom planete

PRILIKOM slučajnog susreta dva prijatelja jedan upita: "Ćao, kako si?", a drugi odgovori: "Ah, onako, kao ovo vreme". Koliko ste samo puta čuli, ili sami izgovorili ovu rečenicu? Iako nam je ova fraza ušla u rečnik, pa je ponekad izgovaramo tek tako, u njoj ima mnogo istine.

Vreme prilično utiče na nas, na to kako se osećamo, ponašamo, reagujemo, a zima je posebno "nezgodan" period za raspoloženje, tvrde stručnjaci. Nema toplog dodira sunčeve svetlosti, sat je vraćen unazad, dan se završi maltene čim počne, zelenilo ne krepi oči, fali nam vitamina D, sve zgrade su sive, ljudi namršteni i sumorni, umotani u kapute, šalove i kape tamnih boja.


I priroda ima drugačije ruho, sve je golo i prazno, nekako deluje napušteno i staro. Kako se okruženje menja, menja se i naš psihofizički status, raspoloženje nam ide "u minus", baš kao i energija i volja.

Mnogi od nas izrazito su neraspoloženi, apatični, sumnjičavi, namrgođeni, neprijatni prema drugima...

Takvo ponašanje toliko je rašireno da su mu naučnici dali ime "zimski bluz". Ako spadate u one kojima se od same pomisli na tmurne i hladne dane smrkne pred očima, ne brinite.


Patite od sindroma promenljivog raspoloženja uslovljenog godišnjim dobom. Istraživanja pokazuju da se januar smatra najtežim među zimskim mesecima i tokom njega su simptomi "zimskog bluza" najizraženiji.

Neki uspevaju da "preguraju" do praznika, ali, kada sve prođe, vrate se u redovan ritam posla i obaveza, "bluz" ih stigne i potpuno "slomi". Ali, ne birnite, to nije zauvek, nije nešto što ne možete da promenite, tvrde stručnjaci. Potrebno vam je malo dobre volje, veselih boja, prijatnih razgovora i susreta...


U jednoj studiji Medicinskog fakulteta u Beču naučnici su došli do odgovora kako se to zima igra sa našim raspoloženjem. "Problem" potiče od različitog prenosa serotonina, važnog neurotransmitera, odnosno hormona zadovoljstva.

Njega prenosi određeni protein koji ga iz ćelijskog međuprostora ponovo "pumpa" nazad u ćeliju. Leti, kada dnevna svetlost duže traje i kada je toplo, prenos serotonina je slabiji, što utiče da više serotonina ostane u sinpasi (mestu između dve nervne ćelije). Zimi se sve to menja, a rezultat je pojačan apetit, želja za slatkišima, povećana potreba za snom i energetski pad.

To utiče na raspoloženje, stanje psihe i način na koji se ophodimo prema ljudima. Zbog toga su neki od nas tokom hladnih dana džangrizavi, hronično umorni, neprijateljski "raspoloženi" prema lepoti i zadovoljstvima.

Naučnici tvrde da "zimski bluz" više pogađa žene, posebno one između 30 i 40 godina, zbog hormonskog statusa i građe tela, a najčešći simptomi su depresija, stalan nedostatak energije, problemi sa koncentracijom, žudnja za jačom hranom i slatkišima, nervna labilnost...

Muškarce pogađaju identični simptomi, ali oni na njih daleko blaže reaguju. Američki psiholozi tvrde da je u prirodi većine žena potreba da budu lepe, prvenstveno sebi, a kako opisani simptomi kod 86% žena dovedu do porasta telesne težine, psiha uradi svoje. Nezadovoljstvo izgledom, malo svetla, loše vreme, pa na sve to i deprseivno raspoloženje, "smrt" su za lepši pol.
Istraživanja su pokazala da čak 78% žena više voli leto, proleće, pa čak i jesen, dok im je zima poslednja na listi omiljenih godišnjih doba, a čak i one koje su izjavile da vole zimu uglavnom su "zaljubljene" u skijanje. Žene se osećaju lepše leti, nose šareniju garderobu, misle da su privlačnije i seksepilnije.

A kako nam je život uglavnom onakav kakve su nam misli, ne čudi što je zima "najneraspoloženije" godišnje doba.

"Zimski bluz" najizraženiji je u zemljama severa, na mestima gde hladnoća traje dugo, pa najdepresivniji ljudi žive, prema istraživanjima, u Kanadi, na Aljasci i skandinavskim zemljama. Međutim, sve je više i stanovnika Evrope koje stiže "zimski bluz", posebno na Balkanu. Generalno, od promene raspoloženja uslovljenih godišnjim dobom pati više od 120 miliona ljudi širom planete.

Ovaj poremećaj i zvanično je proglašen za oboljenje, ali stručnjaci naglašavaju da, da biste dobili dijagnozu, simptomi moraju da traju neprekidno dve godine, kao i da lekar mora biti specijalizovan da prepozna ovu vrstu bolesti. Samo 5% ljudi koji se loše osećaju zimi zaista pate od ovog poremećaja. Kod većine, sa prvim lepim danima simptomi "zimskog bluza" nestaju i sve se ponovo vraća u normalu.

Naučnici tvrde da oni koji ne mogu sami da se izbore sa lošim raspoloženjem i depresivnim stanjima mogu da pokušaju terapiju svetlom, odnosno fototerapiju koja je dala odlične rezultate.

Može da pomogne i kognitivno-bihevioralna terapija, a ponekad i samo druženje sa dragim ljudima, dom raskošnih boja, zagrljaj nekog koga volimo.


"Zimski bluz" uništi i mnoge ljubavi, pokazuju istraživanja. "Ljubavna" statistika pokazuje da se najviše veza završi u decembru, posebno pred Novu godinu, jer su ljudi opterećeni simptomima "zimskog bluza" manje spremni na kompromise, nisu u stanju da realno sagledaju svoj ljubavni život, pa su i raskidi ili razvodi često posledica trenutnih raspoloženja. Zanimljivo je i da se retko ko venčava zimi, tek 6% parova, pokazuju istraživanja.

Zato, ako vam se čini da vaš emotivni život nije poseban, da je isprazan ili dosadan, odluku ostavite za proleće. Tada će sve izgledati lepše i bolje, pa možda i vaš partner.

Ali, stručnjaci upozoravaju da nije dobra ideja čekati da nam proleće donese i lepša odećanja.

Ko priželjkuje sreću, radost i smeh, na tome mora da radi onda kada je najteže - upravo zimi. Direktor Univerzitetske klinike za psihijatriju i psihoterapiju u Beču, Sigfried Kasper kaže da su samo osobe koje su i tokom zime aktivne i pozitivne u stanju da razviju tzv. "prolećna osećanja".



LEKOVI PROTIV “BLUZA”

Postoje načini da sprečite simptome "zimskog bluza" ili da ih barem ublažite. Evo šta stručnjaci savetuju:

* Čak i kada vas mrzi da se pomerite iz toplog doma jer napolju duva ili veje, idite napolje. Kretanje je važno, tvrde stručnjaci! Zima i hladnoća ne treba da vas spreče da provodite vreme na svežem vazduhu, jer će tako telo dobijati više kiseonika, što će ublažiti simptome.

Povećana koncentracija ugljen-dioksida uspavljuje i oslabljuje imuno sistem. Osim toga, treba iskorisiti svaki sunčan zimski dan jer svetlost ima elementarnu ulogu za "prolećna osećanja".

Osim toga, mrežnjača u ljudskom oku je tzv. istaknuti deo mozga, gde se prima svetlost koja preko očnog nerva ide u međumozak, najvažniji upravljački centar vegetativnog nervnog sistema. Tako se u zavisnosti od jačine svetlosti aktiviraju različiti neurotransmiteri, pa i serotonin, koji, između ostalog, regulišu funkcije organizma - temperaturu, libido, apetit, aktivnost želuca i creva, rezerve šećera i rast...

* Svaki put kada siti poželite da pojedete najveće parče torte ili još jedan obrok bogat ugljenim hidratima i mastima, pokušajte da se obuzdate. Psiholozi tvrde da u takvim situacijama nije loše pogledati slike na starih letovanja, na kojima smo preplanuli, sa manje kilograma i nasmejani. I samo se setite kako ste tada izgledali i da će vas ono što upravo nameravate da pojedete samo još više udaljiti od slike u koju gledate.


Jedite voće, uzimajte vitamine, suplemente u dogovoru sa lekarom. Ako baš morate nešto da grickate neka to bude zdrava hrana.

* Uređen život je najbolja odbrana od "zimskog bluza", tvrde stručnjaci. Družite se sa svojim prijateljima, napravite žurku, ne izbegavajte pozive da provedete prijatno veče sa dragim ljudima. Upoznajte i nekog novog. Različiti pogledi na svet, neplanirani susreti i ljudi od kojih možete nešto naučiti, dobra su prevencija "zimskog bluza".

* Uspostavite ritam spavanja i budnosti, jer je svaki poremećaj sna okidač za loša raspoloženja. Idite u krevet koliko je god moguće u isto vreme i budite se ranije. Nemojte vikendom da ustajete u podne, jer će svetlosti biti samo još 3-4 sata.

* Idite na neku rekreaciju, upišite kurs neke veštine koju ste oduvek želeli da steknete, kupite sobni bicikl...

* Živite lepše, kvalitetnije, nasmešite se nepoznatom čoveku koji vas je zaustavio na ulici da vas nešto upita. Izvedite psa u šetnju, igrajte se sa decom. Okitite kuću, pokušajte da se radujete malim stavrima. Upalite sva svetla po kući, sklonite zavese sa prozora, stavite mirišljave sveće na police. Obucite vedre boje, crni šal zamenite narandžastim ili crvenim, stavite po krevetu raznobojne jastučiće.

* Pustite omiljenu muziku. Istraživanja pokazuju da muzika koju volimo blagotvorno deluje na psihu.

* Aromaterapija može da učini čuda za raspoloženje. U tmurnim zimskim danima koristite eterična ulja, a posebno je efikasan miris citrusa, jer asocira na tople sunčane letnje dane.

* Pojačajte unos serotonina. Njegovu produkciju podstiču čokolada, mleko, sir, riba, voće, vino...

* Okružite se biljakama jer istraživanja pokazuju da kuća puna cveća smanjuje mogućnost da vas "bluz" uhvati. Za raspoloženje su posebno dobre biljke koje zimi cvetaju.

* Što više se smejte. Okružite se ljudima koje volite. Zagrlite ih, poljubite, recite im koliko su vam važni. I budite strpljivi, proleće nije tako daleko kako se vama čini.

Izvor: Novosti




Da li ste od onih koji jedva cekaju da se ova prokleta zima zavrsi ili uzivate u "ho-ho-f*cking-ho" zimskim carolijama?
Ima li nekih lekova za ovu boljku sem odlaska na 6 meseci na neku plazu sa picem u ruci?

Mogu li ovi hipi saveti da pomognu i koji su vasi?
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


I Am My Own Savior!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 8650
Zastava Vrčin
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Alcatel One Touch
Citat
Ima li nekih lekova za ovu boljku sem odlaska na 6 meseci na neku plazu sa picem u ruci?





Ma koja bre zima!? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.12
Ja sam "prolecno dete" pa mi ni zima ni leto nesto ne odgovaraju previse. Ali podnosim i jedno i u drugom i ne smeta mi. Te promene mi nekako nisu do vremena, nego vise do coveka i njegovog stanja duha. Leti cu pre u slobodno vreme izaci u setnju, voziti biciklu itd. ali zimi cu pre uzeti da procitam neku knjigu ili pogledati neki film itd.

Citat
Mogu li ovi hipi saveti da pomognu i koji su vasi?
Ne steti a sto ne steti mozda moze i da koristi.  Smile

Salu na stranu, ne vidim da se nesto razlikuju niti da su nesto stetni. Mada, mnogi ljudi kojima je sve "smor"(kao jednoj mojoj drugarici) sve ovo mogu da kazu i za leto i da ih moraju te iste savete da primene kada je bilo koje godisnje doba...
« Poslednja izmena: 28. Jan 2013, 19:41:37 od marko 284 »
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 18.0
Saveti su na mestu, generalno, ali je ovaj, makar u mom slučaju, totalni epic fail:

Citat
* Svaki put kada siti poželite da pojedete najveće parče torte ili još jedan obrok bogat ugljenim hidratima i mastima, pokušajte da se obuzdate. Psiholozi tvrde da u takvim situacijama nije loše pogledati slike na starih letovanja, na kojima smo preplanuli, sa manje kilograma i nasmejani. I samo se setite kako ste tada izgledali i da će vas ono što upravo nameravate da pojedete samo još više udaljiti od slike u koju gledate.
Nekad mi ništa na svetu ne prija toliko kao parče torte ili čokolade ili bilo kakvo džinovsko ušećereno govno, samo da šećer prži mozak. Ovo za gledanje slika sa letovanja je još veći EPIC fail, pošto se svaki put skenjam kad gledam slike, kako sam bila preplanula, mršava, na nekom predivnom moru, a sad smrdim u stanu i čekam da dođe proleće.
« Poslednja izmena: 28. Jan 2013, 21:36:40 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
androidNepoznat
Browser
Opera 11.10
mob
Apple iPhone SE 2020
Ja sam rodjena u zimu i neopisivo mrzim istu...
Sta vise, ponekad pomislim da potvrdjujem neki new crap principe i pratim prirodni tok... od energije u prolece do totalne depresije i bezvolje zimi..
Mislim da je zbog toga sto mi generalno fali sunca, tj. svetla sto se ogleda u tome da mogu da spavam i u sobi obasjanoj fluo cevima...

« Poslednja izmena: 29. Jan 2013, 11:57:34 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows 7
Browser
Chrome 24.0.1312.56
mob
Samsung 111111
Ja sam rodjen avgusta a vise volim zimu (ako to ima bilo kakve veze)  Smile
Meni zima ekstra,vise se sjebem leti nego zimi..nemam pojma sto.
U zimi ti hladno uleti ti vruce  Smile
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Linux Ubuntu
Browser
Mozilla Firefox 11.0
mob
Nokia 
Danasnji dan , suncan, umesto da mi donese malo svetlosti u nadrndano emotivno stanje cini me jos gorom - em mi se spava, em sam sva njanjava, em mi se nista ne radi a trebala bih danas milion stvari. Sad sam je jos vise ubedacila. Smile
Ne podnosim zimu. Ni kad je suncan dan.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.8.2
Browser
Safari 536.26.17
mob
Apple iPhone SE 2020
Isti slucaj... vec danima samo zeeeeevam... i razvlacim se.. Osecam se tromo, debelo, zapusteno... mentalno i fizicki... Pre neki dan sam gledala sat vremena solju sa kafom koja mi se nalazi na stocicu pored kreveta... i mrrrrrzelo me da je dohvatim...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


I Am My Own Savior!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 8650
Zastava Vrčin
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Alcatel One Touch
Eh, kanda si jedina ovde. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Боље да боли истина него да утеху пружа лаж

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 4000
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.12
па ја зиму просто обожавам, сваког децембра кад нема снега за НГ ја размишљам како је Русија моја обећана земља. Зима је најдивније могуће годишње доба. Шетње по вејавици, тишина, шкрипање снега под чизмама, црвени носићи...

ма, зима рулс  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.