Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zdravije voće i povrće jarkih boja  (Pročitano 4586 puta)
17. Okt 2005, 13:03:26
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Američki nacionalni institut za rak daje prednost tamnim namirnicama

Zdravije voće i povrće jarkih boja


Ako priželjkujete da naučna istraživanja donose i dobre vesti, ne samo one zastrašujuće, sigurno će vas zanimati biljni pigment, antocijanin (što na grčkom znači plavi cvet). Antocijanini su pigmenti koji voću i povrću daju plavu, purpurnu ili tamno crvenu boju. Takođe stvaraju široku paletu boja pupoljaka i cvetova, a jesenje lišće boje purpurno i crveno, mada ne bismo savetovali da jedete ovo cveće ili lišće.

Više od 10 skorašnjih studija naglašavaju potencijalne prednosti upotrebe plave, purpurne i tamno crvene hrane. Američki Nacionalni institut za rak pokušava da navede Amerikance da svakodnevno unose pet do devet porcija voća i povrća živih boja, uključujući plavo i purpurno.

Antocijanini su, verovatno, najvažnija grupa vidljivih biljnih pigmenata, ako izuzmemo hlorofil, tj. zeleni pigment koji biljkama pomaže da sunčevu svetlost transformišu u ugljene hidrate. Ima oko 300 plavičastih pigmenata, svi sa visokim antioksidantskim sposobnostima. Još nije bilo obimnih studija na ljudima, ali istraživanja u laboratorijskim uslovima i na životinjama navode na zaključak da ovi pigmenti blokiraju hemikalije koje uzrokuju rak i sprečavaju rast tumora.

Zatim mogu pomoći zaceljivanje rana i štititi krvne sudove od oštećivanja slobodnim radikalima, tako sprečavajući nastanak kardiovaskularne boleti. Pomažu telu da gasi upale, a postoje dokazi da poboljšavaju vid, uključujući sposobnost adaptiranja na mrak (malo se zna o tome šta se dešava sa antocijaninima prilikom obrade i kuvanja). Biljke koje sadrže antocijanin prepune su i drugih važnih fitohemikalija, kao što su keratin, lignan i elagična kiselina, a vlakna, vitamine i minierale da ne spominjemo.

Hrana plave i purpurne boje

Porodica plavih/purpurnih biljaka je ogromna: crno (plavo) grožđe, borovnice, kupine, zova, crni dud, smokve, suvo grožđe, crveni kupus, plavi patlidžan, šljive, crne ribizle ili suve šljive. Teško da ćete ovde naći, ali znajte da postoji purpurni krompir i šargarepa, crni pirinač i plavi kukuruz, dok se purpurni paradjz tek razvija.

Hrana crvene boje

A kad već uzimate plavo i purpurno voće, ne zaboravite crveno: kupus, cveklu, jabuke, trešnje i jagode, koji su takođe bogati anticijaninima i drugim pigmentima. Jedna studija Univerziteta u Ilinoisu razmotrila je potencijalni uticaj jagoda na ljudsko zdravlje. Sa svo jom paletom fitohemikalija, uključujući anticijanine, jagode nude sve gore navedene koristi. Osim toga, preliminarna istraživanja na životinjama ukazuju da ishrana bogata jagodama može biti korisna i za mozak koji stari. Studije na životinjama nisu dokaz da je nešto dobro i za čoveka. Ali jagode i druga obojena hrana izuzetan su izvor vitamina i zaista otelovljavaju bogatstvo prirode.

Ako ste do sad vitamine tražili po apotekama, znajte da je tezga sa voćem i povrćem mnogo bezbednji, jeftiniji i pouzdaniji način da čuvate svoje zdravlje, a užitak za čula ukusa da ne pominjemo.



Izvor: Glas Javnosti \ Priredila S. Ilić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.066 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.