Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zbog čega nastaju i kako se leče iznenadni i snažni napadi besa  (Pročitano 10289 puta)
09. Maj 2006, 19:12:09
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Zbog čega nastaju i kako se leče iznenadni i snažni napadi besa
Histerija: hir ili bolest?

Histerija je zagonetna nervna bolest koju je opisao još Hipokrat. Sama reč histerija potiče od grčke reči „histerus“, što znači materica. Još u antičkoj Grčkoj smetnje histerične prirode zapažene su prvobitno kod mladih udovica, pa se poremećaj dovodio u vezu s nezadovoljenim seksualnim nagonom. Stoga se dugo verovalo da od histerije boluju samo žene, iako ona pogađa oba pola. Savremena medicinska statistika govori da na 10 histeričnih žena dolazi jedan muškarac histerik. Ali kod jačeg pola bolest ima težu formu. Inače, od histerije boluje približno osam odsto stanovništva.

Histerija je oblik neurotične mentalne bolesti koja se može ispoljavati kao fizičko oboljenje praćeno raznim psihološkim poremećajima, bez ikakvog organskog oboljenja u njihovoj osnovi.

Danas psihijatri histericima nazivaju:

Histerične ličnosti

To su osobe koje se od rođenja odlikuju impulsivnim crtama karaktera, razvijenom i pomalo uvrnutom maštom. U osnovi histeričnog karaktera leži psihička i emocionalna nezrelost. Takve osobe imaju stalnu težnju za isticanjem, skretanjem pažnje na sebe: svi doživljaji imaju dramatičan karakter i samo se njima uvek nešto neobično dešava. To je zapravo nezreo način reagovanja, želja da se bude u centru pažnje i da se takvoj osobi svi dive. Njima se preporučuje psihoterapija da bi im se pomoglo da koriguju ponašanje i lakše se adaptiraju u društvu.
Histerična neuroza

To stanje može biti i urođeno i stečeno. Neretko se prvi put pojavljuje u detinjstvu kad dete dobija napad besa, pada na pod, počinje da se bacaka, udara sve oko sebe i histerično plače. Takvo ponašanje se mora preseći u korenu. Kako? Jednostavno sačuvajte hladnokrvnost i ostanite potpuno ravnodušni. Jednostavno se sklonite i nastavite da radite svoj posao. Kad ostane bez publike, dete će se samo smiriti.

Histeriku je uvek potreban auditorijum, jer bez njega gnev brzo splasne. I, naravno, dete sa simptomima histerične neuroze obavezno treba lečiti, jer će se sa uzrastom stanje samo pogoršavati.

Histerična psihopatija

To su najteži slučajevi oboljenja. Histerični napadi takvih bolesnika imaju grub, brutalan karakter - s gubitkom svesti, narušenom sposobnošću kretanja (odjednom im se oduzimaju noge), pa čak i izvijanjem tela u obliku mosta. Ti ljudi nisu prevaranti, niti glume ludilo: njima je zaista potrebna pomoć psihijatra.

Kako prekinuti histerični napad

Ako je moguće, histerika treba ostaviti samog i napad će se, bez odgovarajuće publike, stišati sam od sebe. Lakši histerični napad može da prekine nagli, iznenadni bol: recimo, treba mu jako stisnuti ruku, bolno ga uštinuti ili čak ošamariti. Pokušaj da se uspostavi dijalog i molbe da se smiri samo će još više razdražiti histerika. Zanimljivo je da histerični napad mnogo teže pada okolini nego samom bolesniku. On se često ni ne seća napada, dok se okolina još dugo nalazi pod utiskom dramatične situacije.

Kako razlikovati histerika od galamdžije

Histerik je rođeni glumac, osoba koja ne ume da vlada sobom. Napad nastupa iznenada, za njega nije uvek potreban povod, ali je uvek neophodna publika. Bolesnik pada, ali se obično nikad ne ozledi, počinje da mlatara nogama i rukama, da se uvija celim telom, da škrguće zubima. Pri tom drži čvrsto zatvorene kapke i pritiska ih ukoliko neko pokuša da ih otvori. Napad ne može da prekine snagom volje, a kad sve prođe, seća se samo fragmenata i ne može da objasni zašto se to dogodilo. Napad je ponekad praćen znojenjem, lupanjem srca, osećajem stezanja knedle u grlu, dolazi do pogoršanja motorike, tikova, drhtavice itd. Napad može da traje od nekoliko minuta do nekoliko sati. Posle oseća kajanje i grižu savesti. Jedino rešenje za ovakve osobe jeste odlazak kod psihijatra. Pametno odabrana terapija i psihoterapija može da proredi i znatno ublaži napade.

Galamdžija i svađalica nije psihički bolesnik, već osoba koja ima emocionalni problem. Dok histerik dobija napad samo s određenim povodom, dotle je kavgaždija uvek naprasit i agresivan. Za razliku od pravog histerika, on uvek postavlja jasne zahteve, čak čitav spisak tih zahteva. Iako izgleda razjareno, on zapravo savršeno može sebe da kontroliše. Za čas se smiri čim dobije šta je tražio ili, naprotiv, ako oseti da mu okolina odlučno pruža otpor. Kolege mogu da ga obuzdaju socijalnim merama, recimo ako zaprete da će da pozovu miliciju. Posle frke koju je podigao, kavgadžija se seća svake reči. Ne oseća kajanje, niti stid. Šta s njim da se radi? Ne treba nasedati na provokacije, potrebno je čvrsto ostati pri svom stavu, ne dozvoliti nasilniku da vama manipuliše.
CDC/JS

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.