Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 19:39:11
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zavirivanje u atomski tranzistor  (Pročitano 689 puta)
05. Dec 2006, 06:35:46
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Zavirivanje u atomski tranzistor
Putovanje atoma
Holandski istraživači uspešno pratili prenos električnog naboja u najmanjoj čestici


Zamislite da pratite putovanje jednog jedinog atoma kroz majušni tranzistor. Odmah se nameće radoznalo pitanje: čemu to može da posluži?

Istraživači sa univerziteta za tehnologiju Delft i iz Zadužbine za proučavanje materije (Holandija) to su, upravo, obelodanili u uglednom naučnom časopisu „Fizikal rivju leters”. I objasnili da su u stanju da mere svojstva i barataju obogaćenim atomom u stvarnim poluprovodničkim uslovima.

Šta to znači obogaćenim?

U elektronskoj industriji se odavno koriste poluprovodnički materijali, pretežno silicijum, kojima se dodaju atomi nekih drugih da bi se poboljšala provodljivost. Stručnim jezikom, pojava se naziva dopiranje (slično dopingovanju sportista). Silicijum malo zagadite ili unesete izvesne nečistoće da biste postigli željene električne osobine.

Sa neprekidnim smanjivanjem sastojaka mikroprocesora (minijaturizacija), nailazi se na prepreke predviđene načelima fizike. Postoji konačna granica do koje će se stići za deset-petnaest godina, odavno opisana poznatim Murovim zakonom. Pojedinačni začinjeni atomi suočavaju se s kudikamo većim iskušenjem: na putu mu se ispreči nešto znatno većih razmera, nalik balvanu u poređenju s najmanjom osnovnom česticom (sastoji se od tri kvarka koje nijednom današnjom silom nije moguće rastaviti).

Holandski naučnici su se upustili u nadgledanje takvog putešestvija koje je jedino vidljivo pod veoma uveličavajućim mikroskopima. I šta su zapazili?

Odranije je poznato da se dva čipa (mikroprocesori), iako načinjena istovetnim postupkom, u stvarnosti, donekle, različito vladaju. Imajući u vidu da se broj dodatnih (doping) atoma svaki put snižava zbog pominjane minijaturizacije, stiglo se do nekoliko tuceta koje su stručnjaci u stanju da nadgledaju. A ponašanje svakog pojedinačnog deluje na ostale u nizu (koloni), što znači da utiče na ispunjenje zadataka namenjenih tranzistoru.

U krajnjem ishodu, potpuno istovetni tranzistori ispoljavaju drugačije odlike, zbog čega su mikroelektroničari već uznemireni. Za nekoliko godina, naime, upašće u škripac iz kojeg nema izlaza.

Zato su se dve holandske istraživačke ustanove opredelile da izuče kretanje pojedinačnog atoma, pokušavajući da ga usmeravaju i mere stanja u koja je dospeo.

U tu svrhu izabrali su naročitu fotroničku spravu koja beleži prenos električnog naboja u atomu. Povrh toga, ona je snimala kvantnomehanička svojstva čestice, omogućavajući tako istraživačima da ubacuju jedan ili dva elektrona da kruže svojim putanjama oko protona.

Za uzorak su uzeli usavršeni industrijski tranzistor, izrađen u istraživačkom centru u Luvenu (Belgija), koji se sastojao od sićušnih žica približne debljine 35 nanometara (nanometar je milioniti deo milimetra). Kroz tanušne provodnike propustili su jedan obogaćeni atom arsena. Žičica je povezana na ulaz (gate) kojim je stizao električni napon. Potankim merenjem električnih svojstava čestice od ulaza do izlaza uočili su veoma zanimljive učinke.

Dotično istraživanje neće odmah razrešiti sve nedoumice buduće nanoelektronike, ali je omogućilo novi uvid u kvantnomehaničko ponašanje tranzistora u nano-veličinama. Ujedno su saznali šta se događa u čvrstim materijalima u toliko malim razmerama, što će iskoristiti u osmišljavanju pojedinih vrsta kvantnih kompjutera.

Začinjeni ili dopingovani atomi silicijuma primeniće se, nema sumnje, u izradi raznovrsnih nanotehnoloških naprava.

--------------------------------------------------------------------------

Nanoklavir

Druga grupa istraživača iz dve pomenute naučne ustanove nedavno je prvi put izvela podešavanje najmanje na svetu klavirske žice. Majušna žica je izvučena iz nanocevčice koja je, u proseku, bila dugačka jedan mikrometar (hiljaditi deo milimetra), a u prečniku imala dva nanometra (milioniti deo).

Kad su je prikačili i zategli, izmerili su kolikom učestalošću treperi – nekoliko desetinki megaherca. Ponašala se kao svaka žica na klaviru ili gitari.

Naravno, svrha proučavanja nije izrada majušnog muzičkog instrumenta (pisano), već treperenje nanožica koje će se koristiti u pojedinim senzorima. Na primer, razlika u titranju može da otkrije jedan jedini virus.

Stanko Stojiljković

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Memento Mori

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 7891
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
 Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 19:39:11
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.