Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zašto ne volimo psihički bolesne  (Pročitano 793 puta)
22. Apr 2009, 19:46:11
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
mob
Nokia the best
Zašto ne volimo psihički bolesne



Temelj suvremenog liječenja psihijatrijskih bolesnika je uzimanje djelotvornih lijekova u dovoljnoj dozi i dovoljno dugo vremena. Ključno je ipak kako će okolina gledati na terapiju.

Ponaša li se naše društvo odgovorno prema duševnim bolesnicima? Razmatralo se to na na opatijskom simpoziju "Duševni bolesnik i pokazatelji uspješne psihijatrijske prakse" i okruglom stolu "Društveno pravni status duševnih bolesnika danas" na kojima je prisustvovalo gotovo 180 psihijatara iz Hrvatske, BiH i Slovenije.

Stručnjaci su krenuli dobro i odmah istaknuli da su mogućnosti uspješnog liječenja teških duševnih bolesnika danas sve veće, tako da suvremena psihijatrija može velikom broju takvih bolesnika omogućiti poželjan psihosocijalni razvoj, obiteljski, profesionalni i socijalni život.

No nisu samo medicinari i pacijent odgovorni. Društvena podrška i poželjna socijalna okolina mogu utjecati na ishod liječenja i poboljšanje kvalitete života oboljelih od mentalnih bolesti. Zbog toga je nužno zahtijevati promjenu položaja duševnog bolesnika na ljestvici vrijednosti pojedinca ili društva.

Faktori koje ne treba zanemariti:

Lijekovi

"Temelj suvremenog liječenja teških psihijatrijskih bolesnika je uzimanje djelotvornog lijekova u dovoljnoj dozi i dovoljno dugo vremena" istaknula je je prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc.

Subjektivni osjećaj oporavka kod samog pojedinca

No prema riječima prof. dr. sc. Vere Folnegović Šmalc brojna istraživanja pokazuju da veliki problem u liječenju predstavlja individualni odgovor bolesnika na terapiju i kontinuirano prihvaćenje terapije. Dok je kontrola simptoma bez sumnje važna u određivanju bolesnikova cjelokupnog zdravlja, nedavna istraživanja pokazuju da subjektivni osjećaj dobrobiti uvelike utječe na suradljivost (compliance) i prihvatljivosti (adherence) shizofrenih bolesnika prema liječenju. Subjektivni osjećaj dobrobiti je važna komponenta kvalitete života bolesnika.

Rani početak liječenja

Prof. dr. sc. Vesna Medved istaknula je da bolesnici koji imaju rani terapijski odgovor imaju bolji ishod liječenja te da ishod liječenja duševnih bolesnika ovisi i o duljini neliječenja njihove psihoze.

Uklapanje u društvo

Prema riječima dr. sc. Marine Šagud danas je krajnji cilj liječenja u psihijatriji uklapanje duševnih bolesnika u društvo.

Novi lijekovi i prekidanje terapije

Prof. dr. sc. Miro Jakovljević istaknuo je da su razvoj novih antipsihotika i potreba za istraživanjem njihovih prednosti potaknuli i znanstvenike i farmaceutsku industriju da sve više uzimaju u obzir važnost perspektive bolesnika i kvalitete života kao bitnih parametra ocjene kliničkog ishoda istraživanja. Međutim dostupna liječenja povezana su čestim prekidima liječenja, relapsom i povratkom bolesti te neadekvatnost liječenja kod većine bolesnika sa duševnim poremećajima dovodi do stalnih rezidualnih simptoma i tjeskobe kao i do niske razine životnog zadovoljstva i osjećaja blagostanja.

Strah od ludila

"Psihijatrijski bolesnik plaši društvo samom svojom pojavom, ne samo zbog svoje agresivnosti koja je potencijalna nego i zbog moguće identifikacije svakog člana društva odnosno osjećaja da se to i njemu moglo dogoditi, a znamo da su strah od psihičkog poremećaja i strah od smrti dva najveća straha" rekao je prof. dr. sc. Goran Dodig i dodao: "Društvo bi trebalo osigurati uvjete za liječenje duševnih bolesnika, a to radi u skladu sa svojim mogućnostima ili razumijevanjem samog problema na način kako je to u određenom društvu moguće. Isto tako društvo bi trebalo razvijati odnose koji će omogućiti jednakopravnost duševnih bolesnika s ostalim bolesnicima."

Financijska potpora države

Za ilustraciju brige našeg društva o duševnim bolesnicima prof. dr. sc. Vlado Jukić iznio je podatak da se za jedan dan boravka duševnog bolesnika u bolnici, u prosjeku izdvaja 215,16 kuna, dok se za boravak zatvorenika u zatvoru izdvaja 301 kuna, a prof. dr. sc. Ljubomir Hotujac dodao je da živimo u društvu koje se neodgovorno ponaša prema duševnim bolesnicima.

Zaključno je istaknuto da terapijski savez psihijatar-bolesnik, terapija individualno prilagođena svakom bolesniku, kao i dobra educiranost članova bolesnikove obitelji i drugih članova terapijskog tima te i društvo u cijelini mogu znatno pomoći u ostvarivanju najpoželjnijeg cilja liječenja duševnog bolesnika, a to je funkcionalna remisija i reintegracija u društvo.

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.