Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 17:04:33
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 4 gostiju pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 773 774 776 777 ... 797
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zasto mrzim Ameriku  (Pročitano 977212 puta)
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11709
Zastava Okolina "Venerinichinih brezuljaka"-najcesce !
mob
I-mate il` nemate
ШОКАНТНЕ ЧИЊЕНИЦЕ ИЗ ИСТОРИЈЕ:
Америка никад не би имала атомску бомбу да Борман није издао Немачку! Ево шта се догодило …
 12-11-2019 07:15 Свет Планета

Књига „Критична маса“ документује како су ове нацистичке бомбе коришћене за пројекат Менхетн, како би се довршиле уранијумска бомба, бачена на Хирошиму и плутонијумска бачена на Нагасаки.





Доказ да је Мартин Борман био агент илумината, а да је Други светски рат био шарада, лежи у чињеници да је он организовао трансфер напредне нацистичке технологије у САД на крају Другог светског рата.

Борман је био агент кабалистичких банкара који су подривали нацистички поредак. Хитлер га је штитио. Обојица су били немачки издајници.

Други светски рат замишљен је да уништи стари светски поредак и отвори пут новом. Илуминати су жртвовали 60 милиона људи свом богу Сотони. Човечанство је сотонистички запоседнуто кабализмом.

Пренос технологије откривен је у књизи Критична маса (1998) Картера Хајдрика. Књига је углавном занемарена због своје непријатне истине. Такође, Хајдрик, пажљив истраживач, није истакао значај својих налаза. Уместо тога, усредсредио се на детаље америчке производње атомске бомбе, Борманова кретања, У-234 итд. не би ли доказао своје сумње.

Резиме Хидрикове књиге:

“Према конвенционално прихваћеној историји, Сједињене Државе су биле прва земља која је изумела атомску бомбу и, као резултат, победила у рату против сила Осовине. Међутим, аутор Хајдрик тврди да америчка влада заправо није била у стању да произведе ни довољно обогаћен уранијум ни механизам прекидача неопходан за потпуно функционалан уређај.

Штавише, каже, Хитлерова Немачка је имала довољно урана за стварање бомбе, али је на крају донела одлуку да није у њеном најбољем интересу да га користи, јер би ризиковала еквивалент од две милијарде долара.


Уместо тога, пише аутор, Немачка је намеравала или да употреби довршену бомбу као снажан елемент у преговорима или да је преда Јапану. Аутор тврди да је Хитлеров заменик Мартин Борман покушао да склопи уговор са Јапаном, али је на крају тајно договорио предају материјала Сједињеним Државама.

Укратко, ова књига тврди да је Америка изгубила трку у наоружању, а без технолошког трансфера Немачке последица би могла да буде моћнији Совјетски Савез.

У овом трећем издању своје књиге Хајдрик се осврће на критике да ако су његове тврдње истините, било би огромних количина остатка неискоришћеног уранијума, иако ниједан није пронађен.

Међутим, он каже да је откривено 126.000 барела, што још више потврђује његову тезу. Хајдрикове теорије су подједнако провокативне колико и прецизне; за разлику од других истраживача, који су се фокусирали на личне извештаје и записе из Националне архиве, он је чешљао евиденцију о производњи уранијума, отпремнице и евиденцију металуршке израде коју су други углавном занемаривали.

Ова књига означава историјску прекретницу о сазнањима о атомској бомби и ниједно будуће истраживање не може занемарити њене убедљиве садржаје.

Реткост у академској литератури – заиста оригинална књига о изузетно важној теми. “

Поред обогаћеног уранијума, U-234 је такође носио планове, делове и особље за израду ракета В-4, млазних авиона Messerschmidt 262, па чак и стратосферски авион Henschell 130. “Пројекат Спајалица”, регрутовање нацистичких научника, био је наставак овог преноса технологије.

Хајдрик каже да је фабрика гума Буна у Аушвицу заправо била маска за обогаћивање уранијума. Потрошила је више електричне енергије од читавог Берлина и никада није производила гуму.


Каже да је Борман подморницом стигао у Шпанију. Читава операција прерушена је у пренос технологије у Јапан. Двојици јапанских морнаричких аташеа на броду било је дозвољено да изврше самоубиство када им је речено право одредиште.

Хајдрик је пронашао архивске доказе који доказују саучесништво САД-а и нациста. САД су биле свесне напретка U-234 и заштитиле су подморницу. Знали су Борманов положај. Он тврди да недостају кључни документи из архиве коју је посетио.

Хајдрик закључује: “Да би поверовали да се велики део акција описаних у овој књизи заправо догодио, треба веровати да је влада Сједињених Држава у неком облику и на неком високом нивоу била у савезу са Мартином Борманом и онима који су били укључени у његово бекство.”

Заиста су и били. Као и спашавање Бормана из Берлина од стране Британаца, трансфер технологије био је покренут као замена за Борманову (и Хитлерову?) безбедност после рата. Борман је све време био “савезнички” агент.

Нацисти су били лажна опозиција. На врху су радили за илуминатске банкаре који контролишу и фашизам и комунизам.

За кабалисте, рат је револуционаран чин јер повећава банкарску снагу и богатство, подрива цивилизацију, убија људе и остварује крајњи циљ: замену Бога – Сотоном.
(Pravda)
IP sačuvana
social share
Jedem da bih ziveo , a zivim da bih - jeVao...Pa sta ?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11709
Zastava Okolina "Venerinichinih brezuljaka"-najcesce !
mob
I-mate il` nemate
ЧИЈА ВОЈНА ТЕХНОЛОГИЈА ЈЕ БОЉА?
Амерички адмирал признао њихов крах:
САД зависе од увоза савремених компоненти из Русије!

 12-11-2019 16:43

Изградња ратних површинских бродова у САД је немогућа без набавке компоненти из Русије и Кине. Ово је изјавио амерички министар војно-поморских снага адмирал Ричард Спенсер. Он сматра, да Вашингтон мора да прекине зависност од увозних компоненти, тако што ће домаћим снагама да нађе адекватна заменска решења. Међутим, то неће бити ни мало лак задатак.


Амерички ратни бродови (Фото: navy. mil)

Како се догодило да САД постану зависне од својих директних геостратешких конкурената, могло се прочитати у тексту који је објавила РИА Новости.

„Крхки“ ланац снабдевања
Према речима Спенсера, ситуација по овом питању може ускоро да постане критична – а главни узрок је непредвидив ланац снабдевања. Како преноси интернет портал Financial Times, ова опасност је наведена у експертском истраживању које је наручено од стране комадне америчке ратне морнарице. Истраживање је показало да се у  изградњи ратних бродова многи добављачи ослањају на стране испоручиоце када је у питању набавка „одређених високотехнолошких и високопрецизних“ компоненти. Ово повећава вероватноћу да се ове компоненте набављају од геостратегијских ривала – у првом реду од руских и кинеских компанија.

 „Овакав приступ апсолутно није у скалду са националним интересима у контексту глобалног надметања између великих сила”, и стога добављачи „морају да знају шта раде”, нагласио је Спенсер.

Посебно забрињавају потези НР Кине, која покушава да „наоружа свој капитал“ помоћу пројекта „Један појас, један пут“. Министар је као еклатантан пример навео италијанску бродограђеивнску компанију Fincantieri, која учествује у изградњи ракетних фрегата за потребе РМ САД, а која је истворемено део кинеске стратегијске иницијативе.

Спенсер је такође оптужио НР Кину да различитим државама нуди кредите за покривање њихових дугова, где на такав начин стиче могућност да над њима оствари контролу. Кинези су успоставили контролу над великим бројем поморских лука у државама трећег света, и уколико Пекинг у једном моменту одлучи да онемогући њихову употребу за бродове РМ САД, наше снабдевање у Индо-Пацифичком региону ће у потпуности бити паралисано- напомиње Спенсер.

Пентагон је уверен да је главни задатак савремене америчке војне индустрије да се ослони на сопствене капацитете и постане аутономна од зависности од иностраних компоненти, посебно оних које долазе из Русије и Кине. Тачније, неопходно је успоставити технолошки ланац снабдевања и комплетну производњу изводити на територији САД.

 „Уколико не променимо пут који сада следимо, и не заузмемо курс одрживог и предвидљивог финансирања делова наше индустрије у којој имамо изазове (космос, сајберпространство, војно-поморска сфера), ризикујемо да изгубимо трку са Русима и Кинезима- рекао је Џозеф Данфорд, председник Обједињеног комитета начелника штабова САД на форуму о међународној безбедности у Халифаксу.

Према његовим речима, Пентагон је идентификовао 14 технолошких области у које Русија и Кина улажу, формирао је прогнозу за 2025. годину, и назначио где би Сједињене Државе и њихови савезници требале више да улажу.

Не само да нема новца, него нема ни нових идеја
Међутим, ови планове неће бити лако реализовати јер највеће инвестиционе банке нерадо сарађују са одбрамбеним предузећима. Америчка влада је чак покренула специјалан програм за привлачење приватног капитала ради улагања у војне пројекте. Инвеститорима се обећавају велике владине наруџбе за производњу нове технике у свим областима – од одржавања бродова до производње оружја.

У међувремену, док индустрија чека на новац приватних инвеститора, војних званичници се суочавају са бројним проблемима буџетске природе, у циљу реализације плана о интегрисаној производњи свих компоненти на тлу САД. Само за време мандата садашњег америчког председника Доналда Трумпа, рад државних институција је два пута прекинут услед недостатка финансијских средстава. Прошлог јануара је њихова блокада трајала рекордних 35 дана.

„Тешко је у таквој ситуацији уверити домаће добављаче да ће њихово пословање бити исплативо ако почну да улажу у производњу, ослањајући се искључиво на гаранције које даје Пентагон,“ напомиње Financial Times.

Међутим, постоји ту још један проблем који је можда и још малигнији од самог аспекта финансирања. А то је неминовни губитак војне супремације, услед недостатка нових идеја. Америчке технолошке компаније једноставно не желе да сарађују са Пентагоном.

Тако се руководство глобалне корпорације Google суочило са тешким притиском својих запослених да изађе из пројекта употребе система вештачке интелигенције за анализу видео-материјала, који прикупљају војни сателити. Против употребе система вештачке интелигенције у војне сврхе иступио је и генерални директор SpaceX и Tesla Илон Маск, један од оснивача комуникационог софтвера Skype Јан Талин, председник института „Future of Life“ Макс Тегмарк, са више од три хиљаде разних специјалиста из сфере врхунске технологије.
IP sačuvana
social share
Jedem da bih ziveo , a zivim da bih - jeVao...Pa sta ?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
pa oni su ih sve prihvatili...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11709
Zastava Okolina "Venerinichinih brezuljaka"-najcesce !
mob
I-mate il` nemate
„Вол стрит журнал“ је открио тајни пројекат „Гугла“ за прикупљање медицинских података

КАРИКАТУРА
16:16 12.11.2019(освежено 16:55 12.11.2019)

„Гугл“, у партнерству са једним од највећих америчких здравствених система, ради на пројекту прикупљања и анализирања личних здравствених података од милиона људи у 21 америчкој држави, наводи лист, позивајући се на изворе упознате са ситуацијом.

Медицински пројекат Гугл
Међу прикупљеним подацима су дијагнозе, историје болести са именима пацијената и друге информације.

Према изворима „Вол стрит журнала“, ни пацијенти ни медицинско особље нису били обавештени о коришћењу личних података.
Коментаришући овај случај, представници америчке корпорације су изјавили да је пројекат у складу са америчким законом и да су лични подаци пацијента безбедни.
(Sputnjik)
IP sačuvana
social share
Jedem da bih ziveo , a zivim da bih - jeVao...Pa sta ?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11709
Zastava Okolina "Venerinichinih brezuljaka"-najcesce !
mob
I-mate il` nemate


Ники Хејли о Чуркину и Небензји и руској политици:
Руси нам нису пријатељи

© AFP 2019 / DON EMMERT
СВЕТ
21:14 12.11.2019(освежено 21:20 12.11.2019)

Бивша стална представница Сједињених Америчких Држава у УН Ники Хејли објавила је мемоаре, у којима је писала како је сарађивала са руским дипломатама.


Хејлијева се налазила на челу америчког представништва у УН у периоду од 2017. до 2018. године.

Она наводи да за време њеног рада сарадња са руским дипломатама није била лака. Виталија Чуркина сматрала је сјајним ривалом, а, према сопственим речима, Василију Небензји није веровала, иако је сарађивала са њим, што подразумева одређени ниво поверења.

„Није нам ишло наруку то што је, када сам се први пут појавила у УН, стални представник Русије био искусан и вешт дипломата по имену Виталиј Чуркин. Виталиј је као дете био глумац у СССР-у и на најмање непоштовање реаговао је претераном драматичношћу“, испричала је Хејлијева.
Она је, међутим, истакла да је Чуркин „имао један квалитет какав се ретко виђа у Савету безбедности — могао је да говори без папира“.

Књига бивше сталне представнице САД у УН Ники Хејли
© AFP 2019 / JUSTIN SULLIVAN
Књига бивше сталне представнице САД у УН Ники Хејли
У другој половини 2017, па до 2018. године Хејлијева је сарађивала са новим сталним представником — Василијем Небензјом.

„Почетком 2018. године наша неслагања са Русима постала су толико озбиљна да је почело да се говори о новом Хладном рату у Уједињеним нацијама.
Отишла сам код Василија и рекла да, зарад добрих односа у Савету безбедности, морамо да нађемо бар неке области у којима можемо да се слажемо.
Он је, вероватно, сматрао да је то добра идеја, зато што ме је позвао на ручак на Дан светог Валентина“, пише Хејлијева.
„Василиј ми се свидео, али му нисам веровала. Био је благ, умео да буде шармантан и да засмејава, али се одавао. Понекад сам могла да утврдим колико је напет, према начину на који је жвакао жвакаће гуме са никотином.
Провели смо на ручку два часа, изврдавајући, све док се коначно нисмо сложили да можемо заједно да радимо на Авганистану и Африци. То није било много, али било је нешто“, додаје она.


Хејлијева је у својој књизи оштро критиковала руску политику, укључујући и политику према Сирији, Украјини и Венецуели. Она, такође, изражава неслагање са америчким председником Доналдом Трампом, и то због, по њеном мишљењу, сувише благих речи о Русији на конференцији за штампу са председником Владимиром Путином у Хелсинкију.

„Рекла сам му (Трампу): ’Руси нам нису пријатељи. Никада нам неће бити пријатељи. А Ви сте се изразили као да им полажемо рачуне‘“, пише Хејлијева. Она наводи и да може да разуме Трампа, који преферира лични стил комуникације и „зна да разоружа саговорника“.
(Sputnjik)
IP sačuvana
social share
Jedem da bih ziveo , a zivim da bih - jeVao...Pa sta ?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
to je to...uspela u zivotu...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11709
Zastava Okolina "Venerinichinih brezuljaka"-najcesce !
mob
I-mate il` nemate





НЕМАЈУ НИ СТИДА НИ СРАМА!
НАТО О АГРЕСИЈИ НА СРБИЈУ:
Кампања није била против српског народа, већ у циљу заштите цивила!

 13-11-2019 13:39


НАТО никад неће вршити притисак на Србију да му се придружи, поручио је помоћник генералног секретара НАТО-а за јавну дипломатију Тачам Илдем.





Он је уједно истакао и да Алијанса подржава преговоре између Београда и Приштине и представља регионално присуство у облику Кфора на КиМ.

„Желимо стабилан, безбедан и напредан Западни Балкан“, рекао је Илдем на конференцији „Пролазимо кроз зидове“, коју организује Центар за евроатлантске студије, у оквиру Седме београдске НАТО недеље.

Два су кључна разлога за то, казао је Илдем.

„Прво, делимо са вама ваше виђање демократије и добросуседских односа са другим земљама и међународним организацијама. Друго, кад су суседи НАТО-а безбедни и стабилни и ми смо стабилни и безбедни“, нагласио је он.

Илдем је нагласио да НАТО схвата терет који Србија носи у очувању регионалне стабилности и подржава њене амбиције за ближу интеграцију са ЕУ.

„Схватамо одлуку да постанете партнер НАТО-а, али да не тражите чланство“, рекао је Илдем.


Помоћник генералног секретара НАТО-а за јавну дипломатију је истакао да НАТО не говори својим партнерима шта да раде, већ само омогућава дијалог по питањима сигурносних изазова. Он је додао да НАТО и његове чланице у потпуности разумеју право свих земаља да воде сопствену безбедносну политику и да доносе одлуке о томе како ће је применити.

То укључује и право да земља донесе одлуку до које мере ће бити ангажована у сарадњи са НАТО-ом, казао је Илдем.

Он је рекао да "НАТО схвата да је контроверзан у Србији, јер су сећања на ваздушну кампању 1999. године и даље болна за многе, поготово за оне који изгубили вољене".

„НАТО кампања никад није била против српског народа, већ у циљу заштите цивила“, тврди Илдем и додаје да је "сваки невини живот који је изгубљен трагедија због које жале".





Извор: Танјуг

 Smile






Naravno da su i te kako sveza secanja na zlocin koji su pocinili nad gradjanima Srbije tokom  zlikovackog i nezakonitog bombardovanja Srbije i CG 1999 - te i da mogu da budu sigurni da im nisu svi gradjani Srbije ni zaboravili , a ni oprostili .
Kao i da nije dovoljno to sto ce neki od ambasadora da se "krsti sa tri prsta" ili sto ce neki od njegovih predhodnika "da ide pored reke i da skuplja papire , kese  i plasticne flase ".



Ne , dame i gospodo iz NATO pakta .
Niste valjda pomislili da je tacno ono sto je mantrao Dzemi Sej "bombardujte Srbe , jer ce oni to i tako i tako da zaborave" ...?!
Za pocetak bi mogli da pokupite  i odneste iz Srbije ono sto ste "nam ostavili na cuvanje na KiM" , a ciji je stepen poluraspada preko 4 milijarde godina ;  zatim da obezbedite skrinnig svih prezivelih boraca i stanovnika koji su u momentu vazdusnih udara bili na teritoriji juzno od Nisa i svim gradjanima koji su bili pod bio - hemijskim udarima boraveci u blizini rafinerija i hemijskih fabrika na koje ste besomucno bacali tone i tone avio - bombi  i naravno kvalitetno lecenje prezivelih i obolelih i materijalno obestecenje za pretrpljeni strah i unistena materijalna dobra  .
« Poslednja izmena: 13. Nov 2019, 18:28:46 od lorimel »
IP sačuvana
social share
Jedem da bih ziveo , a zivim da bih - jeVao...Pa sta ?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11709
Zastava Okolina "Venerinichinih brezuljaka"-najcesce !
mob
I-mate il` nemate
 Smile

Ovaj ...#@$ k`o foka !
Pa , nije mu bas cela Srbija toliko "napr`dna" , pa da mu poveruje u te mantre  ...!



"АМЕРИЧКИ АМБАСАДОР ГОДФРИ:
 Србија је економски и политички лидер у региону!

 13-11-2019 15:34

САД су потпуности подржавају циљ Србије да се прикључи ЕУ, поручио је данас амерички амбасадор у Београду Ентони Годфри додајући да одлука председника САД да одреди изасланика за преговоре Београда и Приштине показује подршку дијалогу на највишем нивоу.





Он је, обраћајући се на панелу о односима Србије и Америке на конференцији "Пролазимо кроз зидове", коју организује ЦЕАС у оквиру Седме Београдске НАТО Недеље, рекао да је Србија политички и економски лидер у региону и да игра кључну улогу за стабилност региона.

Годфри је нагласио да је у стратешком интересу САД да се Србија развија као модерна, демократска и наредна земља "која је у миру са својим суседима, у којој је успостављена владавина права и у којој постоје одређени стандарди живота за све грађане".

- У том смислу, Америка подржава ЕУ интеграције и чланство у НАТО. Србија је тренутно у критичној тачки развоја и српрско руководство мора да поведе Србију у новом правцу развоја. Поштујемо српску неутралност и одлуку да буде војно неутрална и, у том смислу, покушавамо да развијемо даљу економско-политичку сарадњу са Србијом - рекао је Годфри.

Он је подсетио да је Метју Палмер јасно образложио да је циљ САД да интергација Западног Балкана на Запад мора да буде завршена.

- За нас то подразумева чланство у ЕУ и НАТО, за цео Западни Балкан, односно за оне земље које желе да се придруже НАТО - рекао је Годфри.

Када је реч о томе што није дато зелено светло за отварање преговора са Северном Македонијом и Албанијом, Годфри је рекао да се САД надају да ће се те препреке превазићи.

Подсетио је и да је председник Србије Александар Вучцих током самита у Охриду рекао да жели да цео регион напредује на путу ка ЕУ и "да се осмисли један режим међусобне сарадње на нивоу региона који ће бити усклађен са његовим даљим евроатланским интеграцијама".

- Ми смо већ преузели кључне кораке у помагању Србији да крене даље тим путем евроатланских интеграција - рекао је Годфри.

Он је додао да америчка помоћ, која углавном иде преко УСАИД-а, има за циљ да помогне Србији у европксим интеграцијама, али да је пред нама још пуно рада и напора.

- Србија већ предводи на многим фронтовима. У том смислу подржавамо све успехе који су постигнути у екононском сектору. Америчка техничка помоћ, заједно са другим партнерима, допринела је оствареном напретку како би се побољшали услови за инвестиције и пословање у Србији - навео је амбасадор.

Он је додао да Америка у Србији промовише заједничке вредности људских права, али да, како тврди "напади на медије и слобода медија представљају препреку у демократском развоју".

- Неопходно је да се воде отворене дебате у свим темама на широком друштвеном нивоу. Желимо да помогнемо овој земљи да се развије даље и у смислу медијских слобода. Ми помажемо партнерима да развију демократске институције, и да помогну рањивим друштвеним групама, етничким мањинама и да се боре против корупције. Трудимо се да будемо партнер Србији у свим овим напорима - рекао је Годфри.




Извор: Танјуг
IP sačuvana
social share
Jedem da bih ziveo , a zivim da bih - jeVao...Pa sta ?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11709
Zastava Okolina "Venerinichinih brezuljaka"-najcesce !
mob
I-mate il` nemate
„Непристојна понуда“ Доналда Трампа Ердогану

© AP Photo / POOL
АНАЛИЗЕ И МИШЉЕЊА
18:05 13.11.2019

Пише Оливера Икодиновић


Након што је Реџеп Тајип Ердоган добио „непристојну понуду“ Доналда Трампа, уговор вредан 100 милијарди долара под „повољним условима“, као и помоћ у решењу ситуације око санкција које Вашингтон треба да уведе против Анкаре због куповине руских система С-400, намеће се као логично питање да ли ће Ердоган на то пристати.


Московски експерти сматрају да заправо Трамп и не може да понуди Ердогану посебне преференције, а и у случају да се то догоди, Ердоган неће на њих пристати, јер је за турског лидера повратак блиској сарадњи са САД немогућ после многих потеза и тешких речи из Вашингтона.

Пре свега, САД тренутно раде на нацрту закона о признавању геноцида над Јерменима, што је за Турску „ударац испод појаса“. Уз то, нико у Анкари није заборавио Трампове претње о могућем уништавању турске економије, као и претње америчког државног секретара Мајка Помпеа употребом војне силе против Турске због операције против Курда на северу Сирије.
„Такав договор је у духу Доналда Трампа. У овој ситуацији дешава се оно што он воли — прво, претње, затим заказивање преговора и на крају понуда која је са његовог становишта позитиван излаз из ситуације. Друга ствар је што се сада у САД очигледно све променило, као и у њиховим односима с Турском. Јасно је да већ сада не зависи све од Трампа, него и Конгрес има озбиљан утицај. Укидање санкција у овом тренутку није искључиво право америчког председника, о томе би требало да одлучи Конгрес. Будући да је покренут поступак импичмента, Трамп сада има компликован однос чак и са делом републиканца, а да не помињемо демократе, па је самим тим тешко замислити да ће он бити у стању да прогура укидање санкција. То је практично нереално“, рекао је за Спутњик руски експерт Дмитриј Солоников.





Трампова  "непристојна понуда" оставља Турсакој могућност за маневар
Према мишљењу Солоникова, у овом тренутку је нејасно шта садржи „непристојна понуда“ и какав трговински уговор може бити понуђен Анкари у актуелним условима, али многи амерички експерти верују да ће Трамп у стилу правог бизнисмена оставити Турској могућност да купи најновије америчке авионе Ф-35 који коштају милијарде долара и да је спреман да поново прими Анкару у програм Ф-35, с обзиром на то да Турска жели да купи више од 100 авиона Ф-35. То питање је нарочито актуелно и након што је турски лидер уочи пута у Вашингтон поручио да Анкара може купити руске ратне авионе ако САД откажу испоруку авиона Ф-35.

Западни аналитичари сада очекују да ће Трамп покушати ову ситуацију да одржи у стању статуса кво до новембра идуће године, а да ће после избора, ако остане на месту председника, омогућити Турској да набави Ф-35, без обзира на ситуацију са С-400.
Кључна тачка спотицања у односима двеју држава и НАТО савезника остаје турска набавка руских система С-400, због чега је Анкара суспендована из програма Ф-35 и због чега је амерички Конгрес спреман да економски казни Турску, што је у складу са законом о борби против непријатеља Америке путем санкција, такозваног закона ЦААТСА.

Међутим, „Вашингтон пост“, позивајући се на своје изворе, наводи да је Трамп прошле недеље послао писмо Ердогану у којем су набројани предлози који треба да послуже побољшању америчко-турских односа и да је предложио решење везано за С-400.

Како је саопштио извор листа, вашингтонска администрација инсистира да се С-400 не употребљава, како Руси не би могли да „имају приступ средствима комуникације и заштите америчког ловца Ф-35“. У таквом случају, Анкара се може вратити програму развоја вишенаменског ловца Ф-35 и избећи санкције.

Да ли ће Ердоган одустати
Амерички законодавци ће највероватније критиковати ове предлоге америчког председника, јер се многи сенатори и конгресмени залажу за увођење ограничења против Анкаре. Како наводи лист, управо ове услове је Вашингтон и предлагао Анкари у октобру са циљем да се заустави операција у Сирији, али су покушаји остали неуспешни.

Због тога се очекује да ће управо руски системи за противваздушну одбрану и санкције бити једна од главних тема на данашњем састанку Трампа и Ердогана у Белој кући.
Постоје и мишљења да Трамп може позвати Турску да не активира С-400 до 2020. године, а у случају новог председничког мандата, продаће Ф-35 заједно са америчким системом „Патриот“, који је Турска годинама неуспешно покушавала да купи, пре него што се окренула С-400.

Експерти су уверени да без обзира на притиске САД  Ердоган неће одустати од експлоатације С-400, јер је то пре свега питање националне безбедности, али и поноса за њега и Турке.
(Sputnjik)
IP sačuvana
social share
Jedem da bih ziveo , a zivim da bih - jeVao...Pa sta ?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11709
Zastava Okolina "Venerinichinih brezuljaka"-najcesce !
mob
I-mate il` nemate
Trump nudi Erdoganu 100 milijardi dolara da se „riješi sustava S-400“
Donald Trump Recep Tayyip Erdoğan
N. Babić
N. Babić
13. 11. 2019.


Kao što je poznato, Turska bi trebala sklopiti još jedan ugovor za kupnju ruskih sustava S-400, a pregovara se i kupnja zrakoplova Su-35S.
Iz Ankare su poručili da su uzeli malu pauzu i da su pregovori trenutno u zastoju, dok je Moskva odgovorila kako za njih eventualni ishod u koje Turska ne bi kupila S-400 ne znači ništa, jer za ove sustave protuzračne obrane „kupci ionako čekaju u dugom redu“.
U pokušaju da osujeti realizaciju ugovora, ali i da se Ankara „riješi sustava koje je već dobila“, američki predsjednik Donald Trump ponudio je turskom predsjedniku Recepu Erdoganu ugovor vrijedan 100 milijardi dolara i “zaobilazno rješenje” za rješenje situacije sa sankcijama zbog kupnje ruskih sustava protuzračne obrane S-400, javljaju američki mediji.

Prema pisanju The Washington Posta, pozivajući se na izvore u Bijeloj kući, Trumpovi prijedlozi za poboljšanje odnosa između Sjedinjenih Država i Turske sadržaj su pisma koje je Erdoganu upućeno prošlog tjedna.

Prema američkom listu, Trumpovi prijedlozi vjerojatno će “razljutiti” zastupnike u američkom Zastupničkom domu, koji su u listopadu podržali uvođenje sankcija Turskoj zbog njezine vojne operacije u Siriji.

Prošle nedjelje su Sjedinjene Države zatražile su  od Turske „da se riješi sustava S-400“. To bi bio veliki uspjeh Trumpove uprave, iako je malo vjerojatno da će se Erdogan riješiti već isporučenih sustava.

Podsjetimo, ranije u srijedu je visoki predstavnik administracije Washingtona rekao kako Ankara može očekivati “ogromne koristi” zahvaljujući programu proizvodnje američkih višenamjenskih borbenih zrakoplova F-35, ali da bi ih se to postiglo, potrebno je “riješiti problem” oko ruskih protuzračnih raketnih sustava S-400.

Američki predsjednik Donald Trump reći će to turskom kolegi Recepu Tayyipu Erdoganu kada bude posjetio SAD.

„Za SAD je neprihvatljiva prisutnost ruskih protuzračnih raketnih sustava S-400 u Turskoj, članici NATO pakta“, najavio je pomoćnik predsjednika Sjedinjenih Država za nacionalnu sigurnost Robert O’Brien.

“U NATO-u nema mjesta za S-400 i NATO ne može dozvoliti značajne vojne nabavke od Rusije, američki predsjednik će to vrlo jasno prenijeti Erdoganu kada dođe ovdje u Washington”, rekao je američki dužnosnik.

“Ako se Turska ne riješi S-400, sankcije prema  zakonu o “Suprotstavljanju američkim protivnicima putem sankcija”, CAATSA,  će vjerojatno proći odobrenje u Kongresu, uz podršku većine obje stranke”, dodao je O’Brian.

Podsjetimo, Rusija je u studenom završila isporuke svih komponenti S-400 u Tursku. Isporuka druge pošiljke može se provesti u okviru rasporeda, izvijestio je u Ankari.

Ali ostaje nejasno što Erdogan dobiva, a što gubi ako pristane na prijedlog koji predstavlja presedan u globalnoj trgovini oružjem?

Middle East Eye piše kako bi Turska mogla biti primljena u partnerski program projekta F-35 ako pristane da ne aktivira sustave S-400 i se obveže da ubuduće neće kupovati ruske sustave oružja.

Erdogan bi se trebao sastati s Trumpom danas navečer u Washingtonu, a glavna tema će biti pitanje turskog sporazuma o nabavi S-400. Na razgovoru će sudjelovati čak dva visoka zapovjednik NATO pakta koji će govoriti o ovom pitanju i turskom upadu u sjevernu Siriju, područje gdje su SAD namjeravale stvoriti kurdsku kvazidržavu.

Čini se da je pod pritiskom Kongresa  Bijela kuća izgubila strpljenje i zaista želi okončati debakl sa S-400, bilo sankcioniranjem Turske, bilo prijetnjama sankcijama kako bi Ankaru primorala da prihvati njene uvjete.

Trump je u pismu koje je prošlog ponedjeljka dostavljeno Erdoganovom pomoćniku Ibrahimu Kalinu ponudio specifičan način rješavanja problema bez izricanja kazni. Kao što sm rekli, Turska ne bi trebala aktivirati sustave S-400, morala bi dopustiti redovite posjete američkih dužnosnika koji bi provjerili stanje sustava i Ankara bi se trebala obvezati da više neće kupovati rusko oružje.

POSAO VRIJEDAN 100 MILIJARDI DOLARA?

Ako Erdogan prihvati njegove uvjete, Trump se također obvezao da će vratiti Tursku u program F-35 i sklopiti bilateralni trgovinski sporazum vrijedan 100 milijardi dolara. Što bi ovaj sporazum obuhvaćao, nije jasno, jer SAD nisu u situaciji riješiti unutarnje probleme, pogotovo ne dati poticaj turskom gospodarstvu u ovolikom iznosu, ma o kojem se poslu radilo.

Iako nije spomenuto u pismu, Trump je javno više puta rekao kako bi Turska za obranu svojih teritorija trebala kupiti američke raketne sustave Patriot. Ankara je pregovarala o ovoj mogućnosti, ali SAD nikada nisu pristale na prijenos dijela tehnologije ili da se sustavi proizvode u Turskoj, što je za Erdogana neprihvatljivo, skupo i nepotrebno.

Erdogan je novinarima prošlog tjedna rekao da je još uvijek zainteresiran za Patriote, iako još uvijek pod navedenim  uvjetima.

Trumpov zahtjev da se Turska „riješi“ sustava S-400 proizlazi iz toga da je njegova administracija ovlaštena sankcionirati zemlje koje posluju s ruskom vojnom industrijom, što čini prema zakonu kojeg je američki Kongres ratificirao 2017. godine, zakonu CAATSA, ili „Suprotstavljanju američkim protivnicima kroz sankcije“.

Iako je Turska potpisala sporazum s Moskvom puno prije kupovine, američki su diplomati rekli da i dalje podliježe zakonom predviđenim sankcijama.

Ako bi se Turska uspjela vratiti programu F-35, mogla bi kupiti gotovo 120 ovih borbenih zrakoplova iz Sjedinjenih Država. Turska bi također mogla nastaviti proizvoditi dijelove zrakoplova koji bi turskim kompanijama tijekom životnog vijeka programa mogli donijeti devet milijardi dolara prihoda.

ERDOGAN SUMNJA U PONUDU

Međutim, Trumpovo pismo, kako se čini, nije uvjerilo Erdogana da postupi po želji Washingtona. Erdogan je, odgovarajući dopisom, rekao Trumpu da Turska neće razgovarati o pitanju sustava S-400 na temelju pretpostavki.

Ponovio je svoj zahtjev za formiranjem zajedničkog odbora za rješavanje problema i nastavio braniti argument da unutar turske obrambene strukture S-400 i F-35 mogu biti kompatibilni.

Tursko vodstvo i dalje vjeruje da bi Erdogan mogao uvjeriti Trumpa da pronađe alternativno rješenje za krizu kada se njih dvojica sastanu na ručku i proširenom bilateralnom sastanku u Bijeloj kući.

Robert O’Brien, novi Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost, izjavio je u nedjelju da će SAD učiniti “najbolje” kako bi Turska ostala unutar NATO pakta.

Upitan u intervjuu za CBS hoće li Trump staviti veto na sankcije protiv Turske, O’Brien je rekao: “Moramo vidjeti što će se dogoditi. Ako se Turska ne riješi tih S-400, Turska će osjetiti utjecaj tih sankcija.“

“U NATO-u nema mjesta za S-400 i rusko oružje. To je poruka koju će mu predsjednik vrlo jasno prenijeti kad bude ovdje u Washingtonu”, rekao je Robert O’Brien.

Kad ju je kontaktirala agencija Middle East Eye, Bijela kuća je odbila komentirati priču, a ured turskog predsjednika je odbio dati bilo kakav komentar.

Erdogan se „malo“ odmiče od Rusije i sada opet želi pridobiti naklonost SAD-a".

https://www.logicno.com/politika/trump-nudi-erdoganu-100-milijardi-dolara-da-se-rijesi-sustava-s-400.html
« Poslednja izmena: 13. Nov 2019, 23:54:50 od lorimel »
IP sačuvana
social share
Jedem da bih ziveo , a zivim da bih - jeVao...Pa sta ?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 773 774 776 777 ... 797
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 17:04:33
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.106 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.