Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zašto, koliko god da želite, ne možete da promenite svoj  (Pročitano 647 puta)
24. Apr 2005, 03:18:39
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Zašto, koliko god da želite, ne možete da promenite svoj život
Iluzije, perfekcionizam i strah od patnje
i greške blokiraju sve vaše odluke
Često želite da promenite svoj život i okrenete novi list. Svesni ste da se to postiže menjanjem navika i donošenjem novih, drugačijih odluka. Ali, često nailazite na prepreke i blokade koje vas u tome sprečavaju

Svetski psiholozi navode nekoliko osnovnih razloga koji dovode do blokade u trenucima kada morate da donesete važnu odluku. Njihovo imenovanje može vam pomoći da ih prevaziđete:

1. Ne možete da izrazite sopstvena osećanja
Ne možete da izrazite osnovna osećanja kao što su ljubav, radost, bes, tuga ili strah. To je nesvestan proces koji svoje korene ima u najranijem detinjstvu i vremenom se sve više razvija. U suštini, reč je o usvojenim modelima ponašanja, koje su vam autoriteti nametnuli. Izražava se frazama kao što su "muškarci na plaču" ili "nemoj da se smeješ tako glasno", koje su usađene blokade i ometaju izražavanje. U svakom slučaju, ukoliko potiskujemo sopstvene emocije, otežavamo sami sebi donošenje važnih odluka. Bojite se njihove ispravnosti i potrebna vam je potvrda autoriteta koji bi ih odobrio.

2. Izbegavate probleme i nezadovoljstva usled straha od patnje
Osobe koje su patile, počinju da biraju rešenja koja ih neće ponovo dovesti u isto stanje. Često se boje promena, strahujući unapred od loših ishoda. Zadovoljavaju se postojećim stanjem. Njima se preporučuje da počnu sa manjim odlukama jer se vremenom mogu osloboditi straha i preuzeti punu odgovornost za svoje izbore.

3. Nedostatak sistema vrednosti
Dešava se da ljudi izgube moć pravilnog vrednovanja stvari, što se najbolje vidi po tome kako troše svoje vreme i energiju, koji im je stil života, i kakvim ljudima su okruženi. Ukoliko pravilno ne sredite svoje prioritete, svaka sledeća odluka može vas odvesti dalje od sopstvene suštine i uvesti u začarani krug pogrešnih poteza. Zastanite za trenutak i napravite listu zaista važnih stvari kojima morate posvetiti više vremena. Na taj način ćete bolje upoznati sopstvene težnje i olakšati sebi donošenje budućih odluka.

4 Nedostatak samopouzdanja
Problem da se odluka donese, često leži u podsvesnom strahu da nijedna opcija nije dovoljno dobra. Premišljanje usled nedostatka poverenja u sopstveni sud često vodi odustajanju od bilo kakve akcije.

5. Nezadovoljstvo, depresija i tuga
Javljaju se često zajedno. Važno je otkriti njihov uzrok i što pre ga rešiti. Ovo stanje je opasno, ne samo zato što onemogućava normalan život, već i što se, ukoliko duže traje, može odraziti i na zdravlje. Ove emocije mogu biti toliko jake da je za njihovo rešavanje potrebno potražiti pomoć stručnjaka.

6. Idealizacija ili nerealna slika sebe
Mnoge osobe se idealizuju i pokušavaju da reše probleme iz perspektive te zamišljene osobe. Oni precenjuju svoje mogućnosti i zanemaruju realnost. Često svom životu i odlukama pridaju važnost koja ne postoji. Kada suprotstave svoje želje i mogućnosti, dešava im se da izgube samopouzdanje i povlače se.

7. Potcenjivanje sopstvenih vrednosti, zavisnost od drugih i želja da im se udovolji
Svaki put kada odustanete od sopstvenih odluka negirate sami sebe. U svakodnevnom životu na taj način izbegavate sukobe i svađe, udovoljavate drugima i povlačite se. Takav stav umanjuje vašu slobodu i mogućnost izbora. Očekujete od drugih da prihvate vaše stavove, ali ako to izostane, vi se povlačite da biste izbegli sukob.

Zavisnost od tuđeg mišljenja može vas ozbiljno ugroziti i zato hrabro nastupite i izborite se za sopstveni stav.
Želja da se ugodi drugima, ukoliko preraste u stalni model ponašanja, može dovesti do gubljenja sopstvenog identiteta i da budete omalovažavani od okruženja.

8. Perfekcionizam i potreba za posedovanjem
Počiva na verovanju da postoje savršene situacije i odluke koje garantuju dobar ishod. Strah da niste dovoljno dorasli situaciji, ili da za realizaciju vaše odluke nije pravi trenutak, koči bilo kakvo delovanje. Treba razlikovati želju da budete dobri u nečemu od perfekcionizma. Prva počiva na realnom sagledavanju stvari, dok je druga uzaludna težnja ka nečemu što ne postoji.

Potreba za posedovanjem je podsvesna težnja da se ima i postigne sve, da se razmotre sve mogućnosti, i da se nikada ne pogreši. U ovom slučaju blokadu izaziva težnja da se ima uvek više novca, vremena, snage i talenta.

9. Živeti u iluzijama
Usko je povezana sa izbegavanjem suočavanja se realnošću i verom da će se dobre stvari tek dešavati. Osobe kojima je ovo svojstveno zatvaraju oči pred problemima koji im se dešavaju i uljuljkavaju se u izmišljenom svetu. Tumače situacije kako njima odgovara i ne žele da menjaju bilo šta. Pored toga, nisu u stanju ni da realno sagledaju mogućnosti koje im se pružaju i propuštaju prilike da poboljšaju svoj život.

10. Strah od greške
Pogađa ličnosti koje žele da su uvek u pravu. Strah od neuspeha stopira mnoge njihove akcije. To je u vezi sa perfekcionizmom, preteranim očekivanjima, potrebom za prihvatanjem ili negiranjem sopstvenih vrednosti. Blokade u ovom slučaju su podsvestan strah od greške i osude okruženja.

Ukoliko ste se pronašli u nekom od ovih opisa, potrudite se da pobedite svoje strahove i zagospodarite sopstvenim životom.
Priredila J. Nikolić
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
mob
Nokia Luvmya 520
U mojoj temi "Misaoni proces koji spasava Dusu" sam dao odgovor na resenje apsolutno svih problema
Zivota.
U tvojem Nesebicnom Pokusaju da se Sagleda Sustina Postojanja,Iskoristio bih slobodu da prokomentarisem Stavku #1. Wink
"Osecanja" bih prekrstio u "Emocije",to je cisto tehnicka kozmetika,koja je u sustini Nebitna.
Za Zivot su mnogo bitnija Cula ; Vid,Sluh,Govor,Miris i Ukus.Zivot Bez Cula bi se Pretvorio u Pakao.
Emocije MORAJU biti Eliminisane iz Zivota.Sve sto nam treba je  Istinska Ljubav (John Lennon),
Istina o Nasem Zivotu,koja ce nasin Culima dati Novi Zivot.
Mi nesmemo zahtevati od Zivota da Budemo Neko drugi,moramo uciniti najbolje da se ponosimo onim
sto jesmo.
Tada ce Stavke od 2-10 Nestati

                                             Sa Postovanjem
                                                                    DJ YuPiteri
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


vid' noge, prava transformerska :chuckel:

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14402
Zastava beograd
sta ako neko samo zeli da bude ono sto jeste,a jeste ocecajna osoba(EMOTIVAC)???
kako onda da bude ono sto jeste i da izbrise emocije iz svoga zivota?
da li treba da se oslanjamo samo na svoje instinkte,zivotinjske nagone i u zivotu postupamo impulsivno bez trunke razmisljanja ili preispitivanja svojih postupaka?
treba da radimo sve ono sto zelimo i kada god to zelimo?
treba da prihvatimo istinu da mi nismo nista vise od pukih brojeva koji su upisani u nekakvom programu i koji svi imaju svuj pocetak,sredinu i kraj unapred isplanirane?
kojih onda zakona treba da se drzimo,da li uopste postoje za nas nekakvi zakoni ili ogranicenja u bilo kom smislu?da li mi onda postajemo svemocni?posto je nasa sudbina da se ne plasimo nicega i da ne mislimo o tome zasto je to tako nismo li mi onda besmrtni?
da li mi onda treba sami da donesemo svoje zakone koji ce za svakog pojedinca biti razliciti ili postoje neki obrazci ponasanja koji ce nam garantovati srecu,a primenljivi su na sve nas?
IP sačuvana
social share
u pocetku sam krenuo slabo,a onda sam naglo popustio...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
mob
Nokia Luvmya 520
sta ako neko samo zeli da bude ono sto jeste,a jeste ocecajna osoba(EMOTIVAC)???
kako onda da bude ono sto jeste i da izbrise emocije iz svoga zivota?
da li treba da se oslanjamo samo na svoje instinkte,zivotinjske nagone i u zivotu postupamo impulsivno bez trunke razmisljanja ili preispitivanja svojih postupaka?
treba da radimo sve ono sto zelimo i kada god to zelimo?
treba da prihvatimo istinu da mi nismo nista vise od pukih brojeva koji su upisani u nekakvom programu i koji svi imaju svuj pocetak,sredinu i kraj unapred isplanirane?
kojih onda zakona treba da se drzimo,da li uopste postoje za nas nekakvi zakoni ili ogranicenja u bilo kom smislu?da li mi onda postajemo svemocni?posto je nasa sudbina da se ne plasimo nicega i da ne mislimo o tome zasto je to tako nismo li mi onda besmrtni?
da li mi onda treba sami da donesemo svoje zakone koji ce za svakog pojedinca biti razliciti ili postoje neki obrazci ponasanja koji ce nam garantovati srecu,a primenljivi su na sve nas?
Ljubav i radost jako lako prelaze u mrznju i tugu.Uklanjanje emocija prihvatanjem sudbine kao nepobitne istine dovode istinsku ljubav u tvoj zivot.Neograniceni izvor energije koja se sa tvog zivota prenosi na sve sto te okruzuje.Kad se to desi ,dobijas novo shvatanje zivota koji zivis.Ti i dalje donosis odluke i biras nacin zivota,ali potpuno bez straha od ishoda.Sve Negativnosti iz tvog sistema nestaju.Neces negativno uticati na sudbine bliznjih,i razlog za
zabrinutost nestaje,zahvaljujuci cinjenici da oni takodje imaju sudbinu.
Ogradjivanje od uticaja materijalnog sveta,ka cilju potpune duhovnosti je malo teza prepreka,posto su novci neopevana  ovisnost.
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


vid' noge, prava transformerska :chuckel:

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14402
Zastava beograd
kako sam donosis odluke i ne brines se za ishod,kada samo jedna ispravna odluka garantuje zivot,a sve druge vode u smrt?
treba li da prestanemo da se brinemo oko toga da li cemo umreti donosenjem pogresne odlukeAko ne mozes da direktno odgovoris,nemoj uopste da odgovaras na ovaj nacin.Moj predhodni post je izgleda bio uzludan ili te je mrzelo celog da ga procitas.
IP sačuvana
social share
u pocetku sam krenuo slabo,a onda sam naglo popustio...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
mob
Nokia Luvmya 520
kako sam donosis odluke i ne brines se za ishod,kada samo jedna ispravna odluka garantuje zivot,a sve druge vode u smrt?
treba li da prestanemo da se brinemo oko toga da li cemo umreti donosenjem pogresne odlukeAko ne mozes da direktno odgovoris,nemoj uopste da odgovaras na ovaj nacin.Moj predhodni post je izgleda bio uzludan ili te je mrzelo celog da ga procitas.
trenutno sam u procesu Re-finansiranja kuce,koji ce mi otplatiti auto,dve kreditne karte,
sistem preciscavanja vode u kuci(za koji sam izbekeljio 4000$)i jos par sitnica,tako da sam
malo "bizi",ali cu definitivno odgovoriti na sva tvoja razmisljanja.
trebalo bi da pokusas da se relaksiras dok razmisljas,ovo je na kraju krajeva samo razmena
osecanja.
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


vid' noge, prava transformerska :chuckel:

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14402
Zastava beograd
ma nema problema,u redu je ako ne mozes na sve da odgovoris....nego samo sam nesto mislio da ne propustim da ,,spasim dusu,, ako to vec funkcionise.
ali kao sto ti rece sve je to samo razmena misljenja i zato bi i ti trebalo da se ponasas u skladu sa tim,a ne da tvrdis kako ,,znas,, svoju sudbinu.Ti samo MISLIS da znas i da je sve tako kako propovedas.
IP sačuvana
social share
u pocetku sam krenuo slabo,a onda sam naglo popustio...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.