Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zasto je ljudima potreban dokaz da bi verovali??  (Pročitano 12408 puta)
20. Nov 2006, 04:30:17
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
X puta smo na ovim diskusijama dodirnuli ovu problematiku ali je nikad nismo proanalizirali malo dublje.

Elem - malte ne u svim religijama ovog sveta uvek orbitira nekakva specijalna persona mistichno/mesijanskog sklopa koja igra ulogu Bozijeg glasnika, poslanika, proroka. Da li je Hrist, Mojsije, Krishna ili George W. Bush, uvek ima neki lik koji je zaduzen za obavljanje misticnih radnji koje treba da ubede ljude (obicne smrtnike) u dve stvari - da su oni zaista prave mesije (jer, boze moj, ima mangupa na svakom cosku), drugo, da je njihov Bog bas onaj pravi i da salje ljudima spasenje.

Okreni obrni taj neki mesija nikada nece biti prihvacen od strane plebsa osim ako nema u rukavu nekakav trik, magiju ili chudo koje ranije niko nije video i chime ce da dokaze svoju autenticnost. Jedan veoma zanimljiv primer sa ovih diskusija je izjava jednog od pravoslavnih hriscana na temu sta je bolje pravoslavna ili katolicka crkva: " Pravoslavlje je blize Bogu jer ima vishe chudotvoraca". Nekako ispade da se tezina religije meri brojem chuda koja su ostvarena od strane posvecenika iste.

Pitanje je - kakva je vaznost chuda i magije ako je put skoro svake religije da izbavi ljudske dushe iz materijalnog oklopa i vrati Bogu. Zasto bi bog slao izaslanike koji treba da vade bele zeceve iz sesira i da se velicaju chudotvorstvima. Osim toga Joca je vec pitao ali ajde da ponovim - sta je ustvari chudo. Nesto sto trenutna nauka ne moze da objasni. ali kakve veze ima nauka sa Bogom onda. Sta ako nauka kroz 10 godina objasni nesto sto smatramo chudom danas? Da li to znaci da Bog ne postoji ili samo da mi ne poznajemo dobro prirodu oko nas i da nam nauka nije bas dobro razvijena?? I samim tim kakve onda takvo "chudo" ima veze sa Bogom uopste??
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 443
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
jer, boze moj, ima mangupa na svakom cosku

Pa valjda je u ovome poenta, svako moze izjaviti da je Boziji izaslanik, da bi ti ljudi poverovali moras da pokazes da tvoj Bog ima neku moc tj. da je tebi podario neku moc kao dokaz da te on salje. I ne mislim bas da je ljudima potreban dokaz da bi verovali, pogledaj samo Bibliju, a ljudi opet veruju u to sto pise ili barem veruju da postoji Bog opisan u Bibliji.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
To je OK - ali namera pitanja ide malo dublje - malo cak dotice cuveno pitanje o merodavnosti kokoske i jajeta - cemu sluze proroci i njihova cuda?? Zasto su ljudima potrebni proroci da bi verovali.

Ili da preformulisem - da su verovanja koja postoje danas medju ljudima produkt prica i trikova gomile raznoraznih samozvanih proroka ili mozda ipak postoji neki licni osecaj koji svakog od nas (manje vishe) vodi ka traganju za nasim poreklom i sustinom.

DA li su ljude religiozne tabule raze kojima treba definisana doktrina i proroci da bi poceli da veruju u nesto ili je zrno i iskra vere vec u choveku??
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


***God - Warden Tombs***

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 3789
Zastava Srbija
OS
Windows 98
Browser
Opera 7.22
mob
Samsung 
Verovali u sta??? Lose si pokrenuo temu a odgovor uopsteno, ko nema poima o cemu se radi je: Dokaz nam je potreban zato sto je na svetu sve vise lazova!!!  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 443
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
Potrebna je potvrda (ili dokaz), ljudima nije dovoljan osecaj da nesto postoji jer ce se onda javiti i onaj tracak sumnje da mozda i nisu u pravu, a dobrom delu ljudi je potrebno da veruju u nesto. Jedini dokaz postojanja za nesto sto se ne moze dokazati je u brojnosti ljudi koji veruju, mislim da ni proroci ni cuda tu ne igraju neku bitnu ulogu, dobro igraju u pocetku, ali nisu toliko bitni za ocuvanje verovanja kroz generacije. Nisu Srbi pravoslavci zato sto su od svih religija shvatili da je ta najubedljivija, to je nesto sto se prenosi nasledjem, isticanje kvantiteta cudotvoraca je samo dokazivanje, kako sebi tako i svima ostalima da je bas ta religija ona koja je u pravu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


May God have mercy upon my enemies 'cause I won't

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 9393
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple iPhone 7
Evo jedan primera zašto mi treba dokaz. Meni je negde sredinom maja rekao brat da je Stiva Irvina pojeo krokodil. Nisam mu verovao u trenutku, ali pošto je bio ozbiljan ajde kao možda jeste stvarno.
4. septembra odem ja slučajno na Wikipediju i vidim vest dana. Poginuo juče Stiv Irvin, probola ga raža...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Trebao si da pitas mene i ja bi ti rekao istinu...

Elem, problematika je u tome sto se ljudi vezuju za cuda i raznorazna isceljenja i placuce ikone ili ne znam ni ja za sta kao za otelotvorenja Boga. Sustina pravog duhovnog puta je totalno suprotna - da ljude osobodi vezivanja za formu. Pa koji tp Bog shalje znake koji govore o njemu a ustvari ljudima otezava put do njega??

Meni to vishe lici da ljudi koji spoznaju neki deo istine umisljaju da im je dato da drugim ljudima sire znanje i otvaraju oci ali bez znanja i svesnosti ko je spreman da mu se oci otvore a ko nije. Onda sami od sebe prave Mesije i proroke i sami se vezujuci za emocije ljudi koji ih prate - lazno velicajuci sebe i takozvane "bozije znake" oni se udaljavaju od Boga kao i ljudi koji ih prate. Totalni haos nastaje kada "prorok" umre a iza njega ostane horda ucenika koji "misle" da znaju sta je ucitelj hteo da im kaze. Naravno vrlo brzo se desava da im se misljenja razilaze - i odjednom od jednog ucenja nastane 150 od kojih ni jedno nemaju nimalo veze sa onim sto je mozda i trebalo da se prenese.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 443
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
Pa greska proroka je oduvek i bila u tome sto su mislili da mogu svima da otvore oci. Vecina ljudi ne zeli da previse razmislja o takvim stvarima, oni zele da im se da odgovor, zele pastira, ili kako je Sopenhauer rekao: "Filiozofija je za elitu, religija je za mase".

Mislim da je u Life of Brian genijalno prikazana potreba mase za vodjom (u ovom slucaju religijskim), npr. ova scena to odlicno prikazuje:

Brian: I'm not the Messiah! Will you please listen? I am not the Messiah, do you understand? Honestly!
Girl: Only the true Messiah denies His divinity.
Brian: What? Well, what sort of chance does that give me? All right! I am the Messiah!
Followers: He is! He is the Messiah!
Brian: Now, fuck off!
[silence]
Arthur: How shall we fuck off, O Lord?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Mudrost Svetog Monty Pythona je ipak neprevazidjena  Smile Smile
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 594
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
Sta ako nauka kroz 10 godina objasni nesto sto smatramo chudom danas? Da li to znaci da Bog ne postoji ili samo da mi ne poznajemo dobro prirodu oko nas i da nam nauka nije bas dobro razvijena?? I samim tim kakve onda takvo "chudo" ima veze sa Bogom uopste??

Zanimljivo. Kaže se da život nije samo prepun čuda nego je i sam po sebi čudo, a to važi za one koji su prestali da ga prihvataju zdravo za gotovo. Ipak neke stvari, kao Bog na primer, mislim da će uvek ostati enigma, čak i za one koji su ga videli.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.