Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Dec 2024, 03:28:15
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zaštita od svemirske prašine  (Pročitano 782 puta)
23. Sep 2006, 23:05:40
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Zaštita od svemirske prašine
Električni prekrivač
Svaka nabijena čestica se podiže i odnosi je elektromagnetski talas

Jeste li ikad probali da izvadite nešto iz kutije napunjene zrncima stiropora? Gurnete ruku unutra, a kad je izvadite komadići se drže za vaše prste. Pokušavate da ih otresete, ali oni ne otpadaju. Umesto toga, izgleda kao da odskaču samo da bi se, opet, negde prilepili.

To je klasičan primer statičkog elektriciteta. Tako se ponaša Mesečeva i, po svemu sudeći, Marsova prašina.

Dvanaest astronauta iz programa „Apolo”, koji su se spustili na Zemljin satelit između 1969. i 1972. otkrili su da je tamošnja prašina neočekivani izazov. Ne samo da se sastruže (abrazija) delimično uvuče kroz spoljne rukavice na svemirskom odelu, nego je ima svuda. I što su se više trudili da je otresu sa sebe, to je više ulazila u materijal od kojeg je izrađeno odelo.

Delom je prianjala zbog svog oštrog, nepravilnog oblika, koji je posledica udara meteorita milionima godina unazad. Oštri rubovi čestica nalik su kandžama koje se kače za stvari poput čička mikroskopske veličine.

Naboj sada odbija

A drugi razlog bilo je elektrostatičko pražnjenje. Na Mesecu ultraljubičasti sunčevi zraci, koji ne nailaze na prepreku, imaju dovoljno energije da izbace elektrone iz gornjeg sloja tla (regolit) dajući površini svake čestice prašine pozitivan naboj. Što su čestice manje, manja je masa, a jači naboj na površini i zato se više lepe.

Istraživači pod vođstvom Karlosa Kalea iz Laboratorije za elektrostatiku i fiziku površina u Svemirskom centru „Kenedi” (SAD), smislili su trik kako da iskoriste elektrostatički naboj čestice za odbijanje, a ne privlačenje.

Seniči Masuda, profesor na Tokijskom univerzitetu, poznat i kao pionir elektrostatike, sedamdesetih godina otkrio je „električnu zavesu”. Nije ni mislio na Mesec ili Mars, proučavao je šta se događa u filterima za pročišćavanje vazduha jer su ulazeće čestice smoga često bile naelektrisane. On je ismislio tzv. električni prekrivač, niz paralelnih elektroda, tankih bakarnih žica na štampanoj pločici, udaljenih jedna od druge santimetar, preko kojih je pustio naizmeničnu struju.

Umesto na sve paralelne elektrode odjednom, Seniči Masuda je pomalo menjao napon svake sledeće elektrode. To je izazvalo mali pomak u elektromagnetskom polju svake, tako da je u odnosu na susednu bila malo izvan faze. Stvoren je, naime, elektromagnetski talas koji je bez zastoja horizontalno prelazio preko površine na kojoj se nalaze elektrode.

Prozirne elektrode

Svaka nabijena čestica na površini podizala se i putovala sa elektromagnetskim talasom, kao što okeanski gura surfere.

Videvši da se prašina nakupila na solarnim panelima „Marsovog tragača”, što je izazvalo smanjene napona i nepouzdan rad robota, Karlos Kale se pitao može li se „električni pokrivač” prilagoditi svemirskim uslovima. Da bi kroz njega prošla sunčeva svetlost, uređaj je morao da ima prozirne elektrode. Umesto od bakarnih žica, elektrode su od indijum-titanijumskog oksida (ITO), prozirnog poluprovodničkog oksida, koji najčešće koriste za ekrane na dodir (touch screen) u prenosnim spravama.

Elektrode su približene na samo nekoliko milimetara, a rezultat je prozirni film savitljiv kao ploča od vinila, koji je nazvan elektrodinamička zaštita od prašine. Kad je prozirni štit bio prekriven prašinom koja je, uglavnom, iz površinskog vulkanskog pepela (naravno, na Zemlji), i stavljen u komoru u kojoj se veštački stvarao Mesečev ili Marsov površinski pritisak, radio je savršeno. Veći deo prašine za nekoliko sekundi bio je izbačen napolje.

Ali, nijedna prekrivka nije sadržala čisto gvožđe ili mrvice stakla koji se nalaze u pravom Mesečevom regolitu. I dok se očekuje dobar učinak štita na velikim, ravnim ili blago zakrivljenim površinama, kao što su solarni paneli i viziri na astronautskim kacigama, nabori na svemirskim odelima su veći izazov. Iako su filmovi savitljivi, posle izvesnog vremena će pući!

Sada se tanano podešavaju napon, učestalost, faze i druga električna svojstva putujućeg elektromagnetskog talasa da bi bio delotvorniji. Ujedno se ispituje kako će se ova skalamerija ponašati u uslovima niske gravitacije.

Saša Prpa

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Dec 2024, 03:28:15
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.062 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.