Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 14:54:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zaštita autorskih prava  (Pročitano 3689 puta)
15. Maj 2012, 19:38:14
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
Browser
Opera 11.64
Evo ovako;

Napisao sam scenario za dugometražni film koji želim da šaljem producentima i ostalima na čitanje radi eventualnog otkupa prava na snimanje ili same procene. Želim da eleminišem mogućnost krađe ideja ili delova ili prisvajanja rada, želim da zaštitim ono što je izašlo iz moje glave kao moje, i mirno pokušam da pretočim u filmsku traku.

Zato me interesuje kako mogu da zaštitim taj scenario. Kome se obratiti, kakvi su uslovi, koliko bi to koštalo, pa čak i koji producent bi mogao da ga uzme na čitanje.

Hvala unapred.  Smile
IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
Browser
Nokia 070
mob
Samsung 
Svojstvo autora se stiče samim činom stvaranja. Delo po Zakonu o autorskim i srodnim pravima uživa pravnu zaštitu ako ispunjava dva uslova: orginalnost i formu. Potrebno je da delo orginalna duhovna tvorevina i da ima određeni oblik, u tvom slučaju to je postojanje scenarija. Sve ostalo nije bitno.
Pošto je scenario napisan,  već uživaš pravnu zaštitu.
U slučaju povrede na raspolaganju ti stoje tužbe koje podnosiš osnovnom sudu (po osnovu ugovorne ili vanugovorne odgovornosti).
Možeš se sam starati o zaštiti dela ili brigu o tome prepusti organizaciji za kolektivno ostvarenje sa kojom sklapaš ugovor.
U vezi sa stvaranjem filmskog dela postoji nužno koautorstvo. Tu su osim tebe koautori producent i reditelj. Sa producentom sklapaš ugovor o kinematografskom delu na osnovu koga mu prenosiš ovlašćenja na snimanje, puštanje u promet i prikazivanje dela, za šta ti producent plaća naknadu. U slučaju povrede ugovora na raspolaganju imaš tužbu zbog neispunjenja ugovorne obaveze.
Scenarista po pravilu zadržava pravo da samostalno iskorišćava delo, osim ako ugovorom nije drugačije predviđeno. Producent je u obavezi da snimi film i da ga po završetku snimanja u roku od godinu dana javno prikazuje, osim ako iz ugovora ne proizilazi nešto drugo.
U vezi traženja producenta ne mogu da ti pomognem.
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.64
Hvala na brzom odgovoru.  Smile

Delo je originalno, ne pozivam se na radnju iz nekog drugog autorskog dela. Problem je u tome što nemam osnovu na kojoj bih dokazao da sam ja vlasnik autorskih prava. Neko može samo da izbriše moje ime i prezime i ubaci svoje i prijavi ga kao svoje delo.

Konkretno me interesuje gde treba da ga prijavim i koliko će me koštati zaštita od eventualne zloupotrebe, odnosno treće lice koje će da potvrdi istinitost mog autorstva.
« Poslednja izmena: 15. Maj 2012, 23:34:06 od Zlaya90 »
IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
Browser
Nokia 070
mob
Samsung 
To je problem jer koliko znam ne postoji organ koji se bavi evidentiranjem autorskih dela. Zaštita je prepuštena samim autorima i njihovim udruženjima.
Zato povedi sam računa. Ako nekom daješ scenarijo na čitanje traži da ti izda potvrdu da je to delo primio i obavezno čuvaj primerak dela kod sebe.
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak Scorpio
Pol
Poruke 10671
OS
Windows XP
Browser
Chrome 18.0.1025.168
Pogledaj film Secret Window i pazi da ne prodjes k'o Dzoni Dep.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.64
Ako nekom daješ scenarijo na čitanje traži da ti izda potvrdu da je to delo primio i obavezno čuvaj primerak dela kod sebe.

Odlična ideja.  Smile

Pogledaj film Secret Window i pazi da ne prodjes k'o Dzoni Dep.  Smile

Znam, gledao sam. Smile

IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows XP
Browser
Chrome 19.0.1084.46
mob
Samsung GT-S7580
Samo da cestitam na scenariju..  Smile Sa srecom..  Smile

Jbt sto ima pametnih ljudi okolo..  Smile
« Poslednja izmena: 16. Maj 2012, 17:13:03 od Lazar Milic Milic »
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.64
Samo da cestitam na scenariju..  Smile Sa srecom..  Smile

Jbt sto ima pametnih ljudi okolo..  Smile

Hvala.  Smile
IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.64
E, a sada se razmišljam.

Recimo da ja dam Marku da pročita scenario i on potpiše da neće da zloupotrebi scenario i pošalje nekom drugom. Marko pristane. U isto vreme ili malo kasnije, Janko potpiše da on neće da zloupotrebi. Sutra dođe Darko koji je ukrao scenario ili neke njegove delove od Janka ili Darka.

Šta dalje? Smile

P.S. Znam da vas smaram, ali pomozite.

IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
Browser
Nokia 070
mob
Samsung 
Male su šanse da se to desi.
U svakom slučaju imaš pismeni dokaz sa potpisom i pečatom da si scenario dao Marku, kao i tvoj primerak koji čuvaš kući. Dovoljno dokaza.
Ako si pretrpeo štetu možeš tužiti Marka ili Janka što ga nisu čuvali kako treba.
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 14:54:37
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.