Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 11:48:19
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zastava  (Pročitano 4534 puta)
10. Okt 2003, 08:52:57
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Zna li iko kako je nastala zastava Srbije?
Zanima me i poreklo zastave Hrvatske i njenog grba.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Reći ću ono što sam ja čuo o porijeklu srpske zastave, ali to su podaci koje sam ja čuo usmeno od različitih ljudi iz Srbije ili Hrvatske, različitih profila. Kada sam sam pokušao negdje u literaturi provjeriti te podatke nisam našao ništa ili gotovo ništa, stoga Aurelije, ako išta znaš od naslova, molio bih te da ostaviš ovdje pa da vidim može li se šta tu naći kod nas.

Za srpsku zastavu sam, dakle, čuo više varijanti, koje se zapravo mogu svesti na dvije. Jedna je "ruska", tj da je zastava nastala preokretanjem ruske zastave. Kasnije su dodana 4 C.
Druga verzija je da je riječ o plavoj, crkvenoj zastavi (plavo je boja pravoslavlja) sa četiri C. Otkuda su crvena i bijela boja čuo sam raznorazne priče. Opet dodavanje po uzoru na Ruse, neki su čak rekli po uzoru na Hrvate da se naglasi slavenska uzajamnost i slične priče, tu dolaze u obzir i Česi i ostali. Jedino je raspored boja morao biti takav da plava boja bude u sredini zbog križa.

Koliko vidiš teorije baš i nisu nešto pretjerano pouzdane. Meni logično zvuči ona "ruska", ali...treba vidjeti kada se srpska zastava u današnjem obliku prvi puta javlja. Zanimljiv je u tom smislu i Žerafinovićev spis, iako ga treba uzeti s dozom opreza, obzirom na razdoblje kad je pisan i na njegovu intenciju.


O hrvatskoj zastavi, naravno znam više, ali budući da si ovo stavio u temu srspki nacionalizam, gdje ja obično izazovem sukobe i slično, ovaj put ću se suzdržati od daljnjeg pisanja. Ako te zanima poslat ću ti na pp ili mail.

Pozdrav
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
4c ... 4 ocila...
Nisam uspeo previse naci o tome na google-u, ali znam da se 4 simbola zovu 4 ocila i da je pogresno tumaciti ih kao 4c
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 265
Citat: SerbianFighter
4c ... 4 ocila...
Nisam uspeo previse naci o tome na google-u, ali znam da se 4 simbola zovu 4 ocila i da je pogresno tumaciti ih kao 4c



Pitanje je....sta je to ocilo?

Smiley
IP sačuvana
social share
\x56 \x6f \x6a \x76 \x6f \x64 \x69 \x6e \x61
\x52 \x65 \x70 \x75 \x62 \x6c \x69 \x6b \x61
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 3021
mob
Nokia n80-1
Da li znate kako se nekada palila vatra kada nije bilo šibica i upaljača .. a jurenje munja nije bilo baš zabavno .. ???
Ako je nekom deda živ pitajte ga kako je palio lulu ili cigare .. nekada ..
Znate li šta je ognjilo .. ?
Evo ga jedan linkić ..

http://www.crwflags.com/fotw/flags/ba_serbs.html
IP sačuvana
social share
Svi za jednog - jedan za sve! Te noći kad me stignu potere, kurve sudbine .. sa dva lica ..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6095
mob
Apple iPhone
Znam da je zastava SCG sledece

Plava boja predstavlja nebo i ideale
Bela boja predstavlja sadasnjicu, covekovo bitisanje
Crvena boja predstavlja krv ratnik prolivenu za slobodu drzave

A zastava Srbije je nastala obrtanjem boja perhaps, stim sto ovo gore onda gubi na smislu...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Za zastavu Srbije sam pročitao da je nastala slučajno.

Knez Miloš je umolio Tursku vladu da njegovoj autonomnoj kneževini dozvoli posedovanje zastave koja bi se isticala pored turske. I pdluči Miloš da to bude ruska zastava i posla po nekom tu zastavu u Carigrad na potvrdu. Problem je nastao kada je poslanik došao da preda zastavu, jer on nije znao kako treba da je okrene, i na kraju ju je predao izvrnutu.

Kada su to Rusi čuli baš su se naljutili i tražili da se greška ispravi, ali se Milošu vrlo svidela ova nova zastava a i bio mu je pun k. Ruja kojih nigde nema kad ti trebaju.

Tako Srbija ima jedinstvenu zastavu a ne kao tamo neki rusoljupci Slovenci i Slovaci.

@ Laslo
Nego ne znam zašto bi se iko ljutio na razgovor o zastavi Hrvatske, ali ako ti tako misliiš slobodno pošalji odgovor na pp (promidžbeni program).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Bez Kralja ne valja

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 36126
Zastava Tamna Strana Meseca
mob
Apple Kineska kopija
Mora da se istoricari smeju kada citaju ovu temu, ali sta cemo svako je od nas cuo neku varijantu o nasoj zastavi te nije lose da je znamo. Crveni drugovi su dugo tu temu drzali pod Tabu tako da moja generacija nije smela to ni da spomene.
To o znacenju boja sto rece Eniac, ucio sam  u skoli a i cinjenica da Plava, bela i crvena su prisutne kod svih slovenskih naroda, sem novokomponovanih ili naroda ili zastava, sto se tice postanka ja sam slicnu pricu cuo kao Aurelije satim da nije bila zabuna nego su namerno Srpski politicari okrenuli Rusku zastavu naopako i tim trikom se sluzili kako bi neprijatelji mislili da idu Rusi koji su ruku na srce ipak malo jaci i brojniji nego Srbi. Istim trikom su se kasnije sluzili Slovenci jer su hteli da njihovi neprijatelji misle da idu Srbi.
Kazu da je prava nasa zastava jos od vremena Nemanjica bila svetlo plava sa zlatnim krstom, nesto slicno Svedskoj zastavi.
IP sačuvana
social share
Za sve nase [Lobotomiste], igrajte se i vi
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 132
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 11:48:19
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.