Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Maj 2024, 13:56:27
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Читање мисли  (Pročitano 553 puta)
15. Jan 2010, 10:09:50
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Теоретски, можете анализирати унутарњи говор. Другим речима, имате некога ко само размишља и машину која вам то избацује!



Да ли су научници на корак ближе „читању мисли”?

Користећи рачунарско опонашање (модел) како мозак обрађује слике, снимљени узорци неуролошких збивања (активности) претварају се у слике онога што је испитаник видео.

Иако смо деценијама удаљени од практичне примене, дотично проучавање би једног дана могло да уроди „читачима снова” и рачунарима контролисаним мислима.

Свакако бисте то, најпре, пожелели када бисте овладали „читањем мисли”, сматра неуронаучник Џек Галант са Универзитета Беркли (САД). Истраживање које је спровео с колегом Томасом Неселарисом заснива се на претходном заједничком раду. Нови приступ, описан у чувеном часопису „Њурон”, користи сложенији поглед на центре за вид (визуелне) у мозгу.

Резултати више указују на реконструкцију него идентификацију, коју Џек Галант повезује са илузионистичким варком с картама: изаберете једну из шпила, а илузиониста погађа која је то. А он зна све које сте могли да видите.

У најновијем изучавању, међутим, карта може да буде фотографија или било шта у свемиру, а илузиониста мора да погоди иако то никада није видео!

Програм извукао

Истраживачи су за осмишљавање модела користили снимач (скенер) функционалне магнетске резонанце (fMRI) за мерење протока крви у мозгу да би пратили неуролошку активност троје људи који су гледали фотографије свакодневних призора и предмета. На почетку су надгледали делове мозга повезане са облицима предмета. Касније су обратили пажњу на подручја чије се узнемирење може довести у везу са општим класификацијама, попут „зграда” или „мала група људи”.

Када су подесили (калибрисали) образац (модел), прешли су на други низ слика. Пошто су протумачили неуролошке узорке, програм је из базе од шест милиона слика извукао, управо, оне које се односе на то што су испитаници гледали.

Франк Тонг, неуронаучник са Универзитета Вандербилт, који проучава како се мисли испољавају у мозгу, изјавио је за исти научни часопис да поменуто проучавање није била баш јасно, али је задивљујуће. Поготово у појединостима које су прикупљене мерењима, и даље поприлично непрецизним.

Очитавања сигнала магнетске резонанце су податке из милиона неурона претварала у јединствене блокове. У питању су гомиле информација, за сада нема другог начина да се допре до њих без отварања лобање и директног приступа.

Џек Галант се нада да ће смислити поступке објашњавања (интерпретације) других врста мерења мождане активности, као што су скенирање оптичким ласером и класичним електроенцефалограмом (EEG). Могућу примену приступа види у медицинским справама и рачунарским програмима, као што су CAD-CAM или „фотошоп” који би визуелне чињенице непосредно извлачили из мозга.

Иако су такве направе и програми удаљени деценијама, теоретски, можете анализирати унутарњи говор. Другим речима, имате некога ко само размишља и машину која вам то избацује!

Бити у туђој души

Сви смо ми, у суштини, читачи туђих мисли. Не верујете? Научници сматрају да су, коначно, одгонетнули загонетку која је хиљадама година тиштала обичне људе и заокупљала учене главе.

Уживљавање омогућује да доживимо осећања, да откријемо и разумемо жеље и намере, да посматрамо појаве очима других. Како то настаје, остаје предмет жучног спорења међу проучаваоцима сазнања (когниција).

Сама замисао је дуго оспоравана, сада су се нагомилали докази.

Изучавајући нервни систем главе макаки мајмуна, неуронаучници су се 1996. нашли у чуду наишавши на грозд ћелија у делу мозга задуженом за планирање покрета (премоторни кортекс). Та група ћелија се укључивала не само када је животиња изводила неки покрет, већ и када је видела да неко други то чини. Ћелије су се, наиме, одазивале на исти начин и када би мајмун посегнуо за кикирикијем или само када је са завишћу посматрао свог сабрата или човека да покушава исто. Зато што су одражавале радњу коју је макаки уочио код других, истраживачи су их назвали „огледалским неуронима“.

Каснији огледи су потврдили да такве нерве имају и људи, што је изазвало ново изненађење. И не само да су се у овим нервним ћелијама огледале радње, већ су се одражавала осећања и осећаји.

„Огледалски нерви” указују и на то да желите да ускочите у „душевне ципеле” друге особе, закључили су неуронаучници. У суштини, откривају да се ви већ налазите у туђој души.



Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
To su fenomenalne stvari, ali ce tu biti zescih zloupotreba. Treba odmah raditi na odbrani od citaca misli, a najbolja je odbrana ne misliti nista, sto je jedna od tezih stvari Smile Isticnjacke meditacije i usredsredjivanje na prazninu pomazu vezano za to. Znaci kad si u nirvani nema sanse da te neko ocita. Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Hronicar svakodnevice


al sam COOL

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 872
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.17
mob
Mitsubishi 111
 Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
cappi de tutti cappi
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Ko pre devojci, sam u nju upada

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11114
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.38
mob
Samsung Galaxy S10
Ma nema od toga ništa. Kad se setim emisije od pre neki dan koja se bavi time kako čovek vidi, tj razume informaciju koju dobije preko vida, pa kako se smenjuju hemijski i električni impulsi u mozgu..... a pogotovu misli, ja mislim da će mnogo vode Savom proteći dok se takvo nešto uopšte shvati dovoljno jasno da bi se to moglo zloupotrebljavati, tako da - siguran sam, ne brinem Smiley
A da je to moguće, ne da bi se zloupotrebljavalo, nego bi se sigurno zloupotrebljavalo, i to prvo u vojne svrhe, u ime demokratije  Smile
IP sačuvana
social share
Isterajte zlo iz žena. Uterajte im dobro!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Бог чува Србе.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2032
Zastava Pančevo
OS
Windows 7
Browser
Safari 3.0.195.38
A da je to moguće, ne da bi se zloupotrebljavalo, nego bi se sigurno zloupotrebljavalo, i to prvo u vojne svrhe, u ime demokratije  Smile
Smile
IP sačuvana
social share
Тврд је камен за онога ко на њему спав'о није,
jа сам рођен на камену зато камен мекан ми је.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Moreeee! Mene nece nikada uhvatiti! Ima da odem do onih bakica na Kalemegdanu, sto heklaju stonjake, pa da ih pitam: "Bako, a posto da se ishekla jedan faradejev kavez?" Smile Smile
« Poslednja izmena: 19. Jan 2010, 13:21:06 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
mob
Nokia N70
Auuuuuuuuuu Smile Smile
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Hronicar svakodnevice


al sam COOL

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 872
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
mob
Mitsubishi 111
pusti snovi pusti snovi
IP sačuvana
social share
cappi de tutti cappi
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Maj 2024, 13:56:27
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.12 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.