Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 08:41:06
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zaboravljene gejše  (Pročitano 1331 puta)
16. Dec 2007, 01:28:21
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Apple iPhone 6s
Zaboravljene gejše
Institucija gejši u današnjem Japanu nesumnjivo je prevaziđena, a do pred sam Drugi svetski rat u Zemlji izlazećeg sunca oko 40.000 Japanki bavilo se ovim zanimanjem

Nekada su gejše bile jedna od prvih asocijacija na pomen imena ove divne zemlje. Već dugo nije tako. Visoke tehnologije i način života sve sličniji zemljama Zapada gurnuli su u zapećak brojne tradicije ovog specifičnog društva. Danak modernom životu dala je i institucija gejše. Danas ih ima samo oko hiljadu, tek toliko da se tradicija ne zaboravi, da sasvim ne izumre veština koja se nekada učila dugo, istrajno i bila veoma cenjena. Upravo zbog toga, jednom godišnje se u Japanu održava specijalna manifestacija, dani namenjeni podsećanju na doba kada je biti gejša bilo stvar prestižnog društvenog statusa.

Mnogo je zabluda koje su se vezivale za dužnosti i veštine gejše. A ona danas radi gotovo isto što je radila i pre na stotine godina.

Odevena u tradicionalni kimono, prefinjenih manira, svira na trožičnom instrumentu šamisenu i graciozno izvodi tradicionalne plesove. Ova stara tradicija ostala je takoreći neizmenjena. Na lice i sada stavlja specijalnu belu boju, a kosu povezuje u karakterističnu punđu.

Gejše su se pojavile sredinom osamnaestog veka, a uslov za dobijanje zvanja bilo je ne samo široko obrazovanje već i veština pevanja i sviranja na raznim žičanim i usnim instrumentima (šamisen, tuzumi), izvođenje tradicionalnih plesova, poznavanje literature i poezije, kao i pravljenje cvetnih aranžmana. Siromašne porodice davale su žensku decu u specijalne višegodišnje škole za gejše, ali su samo neke od njih postajale prave gejše. Taj običaj se izgubio, ali i današnje gejše čitavog života usavršavaju svoje veštine.

Gejša je nešto poput domaćice u zapadnom smislu, ali je prvenstveno umetnica, koja svojim veštinama animira klijente, razgovara sa njima, služi ih pićem i trudi se da im bude prijatno. U tome se sastoji njihova profesija danas.

Sada se gejše uglavnom pozivaju na privatne zabave koje se održavaju u tradicionalnim restoranima ili čajdžinicama. Iznajmljivanje gejše košta najmanje od 400 do 500 dolara na sat, a obično se angažuju na četiri-pet sati.

Pre samo malo više od sto godina Japanci su bili fascinirani gejšama. Tako je, na primer, krajem devetnaestog i početkom dvadesetog veka prodato na hiljade fotografija poznatih gejši. Posle Drugog svetskog rata, gejše nisu bile samo zabavljačice u restoranima, već su snimale filmove i profesionalno se bavile pevanjem. Današnjim rečnikom govoreći, bile su zvezde.

Za razliku od perioda pre početka Drugog svetskog rata, kada je u Japanu bilo oko 40.000 gejši, 2003. bilo ih je samo hiljadu.

Institucija gejši je danas nesumnjivo prevaziđena.

Ipak, to je i danas deo tradicije Japana kojeg se oni ne stide. Naprotiv, s razlogom se trude da se sačuva od zaborava. U tom cilju, u Kagurazaki, jednoj od tokijskih četvrti za zabavu, udruženje gejši počelo je da održava godišnje predstave sa ciljem da probudi interesovanje javnosti za njihove veštine.
Japanski ples sadrži gracioznost koju je nemoguće naći u drugim kulturama, pa zato ne čudi što se ulaznice za ove manifestacije odmah rasprodaju. Ako jednog dana, na primer kad cvetaju trešnje, budete putovali u Japan, posetite neko mesto na kome gejše održavaju stari duh svoje zemlje. To je doživljaj koji se, kažu očevici, u sećanju nosi ceo život.
I. Š.

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 08:41:06
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.