Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 14:37:34
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Yugo je stao-moralo se i to jednom desiti!! :))  (Pročitano 1028 puta)
23. Jan 2009, 23:15:10
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.19


Ko je citao moje prethodne tekstove,seca se avantura sa “gospodinom” iz naslova price-Yugom. Prosli smo zajedno pola bivse Jugoslavije-Dubrovnik,Crnu Goru,Bosnu,cak i Albaniju,a o Srbiji,uzoj i siroj i da ne govorim…I nikad se nije desilo nista “nepredvidjeno”.Medjutim,kao sto i naslov rece-i to se moralo desiti…jednom barem,da Yugo ipak “opravda” ono sto vecina populacije misli o njemu-da je nepouzdan,spor,sklon kvarovima,nesiguran-jednom recju-KRS! Smiley

No,bilo kao bilo…20.januar je velika slava u nas Srba-Sveti Jovan.Vec nekoliko godina unazad,odlazim u Brcko kod prijatelja,koji slave Svetog Jovana.Ranije,ti su se odlasci svodili na visesatno klackanje autobusima “Laser-Brcko”(o udobnosti i kvalitetu putovanja sa njima mogao bi se napisati poseban tekst),ali poslednjih dve,tri godine,putujem svojim autom,kakav kod da je! Smiley

Do Brckog se moze stici na nekoliko nacina.Prvo-autoputem do Sremske Mitrovice,pa preko Kuzmina,Sremske Race(gde,kao,prelazite nekakvu granicu:),pa dalje preko Bijeljine do Brckog.Drugi nacin je rezervisan za one koji zele da ustede na putarini,pa vas put vodi preko Obrenovca,Sapca,Pavlovica cuprije(gde vam opet naplate prelaz preko mosta u iznosu od 120 dinara),pa opet preko Bijeljine do Brckog.I treci,po meni najoptimalniji i najbrzi nacin,auto-putem preko Hrvatske,do mesta Spacva,gde se iskljucujete i vozite jos 30 kilometara do Brckog.Na prve dve varijante potrosicete 3 ili 4 sata,a ovako,mozete stici i za 2!Yugo

Obzirom da imam uredno vazeci pasos,na kome i dalje (nazalost) pise Savezna Republika Jugoslavija,moj saputnik Vlado i ja odlucili smo se za put preko Croatie,pouceni iskustvima od prosle godine-znacajnom smanjenju duzine citavog putovanja.Dan je bio idelan za ovo doba godine,prvi put u 2009-toj videh sunce! :)Sve je teklo savrseno glatko,auto-put gotovo prazan,bez guzve.Cak smo i stopera povezli,na naplatnoj rampi u Simanovcima-jednog starijeg gospodina,koji je isao cak za Prijedor,ali je na informaciju da idemo preko Hrvatske ipak insistirao da ga ostavimo kod Sremske Mitrovice.Dobro..stvar licnog izbora! Smiley

Granicni prelaz Srbije i Hrvatske kod Batrovaca lici,pa…ustvari,ne razlikuje se uopste od obicne naplatne rampe,s tim sto je razlika samo u tome jer ce vam ovde zatraziti pasos.Za ulazak u Hrvatsku zvanicno vam je potrebam i zeleni karton,uz medjunarodnu vozacku dozvolu,ali nam to niko nije trazio-valjda se podrazumeva da ih imamo.Na onoj,takozvanoj,nicijoj zemlji,izmedju dva prelaza-nalazi se veliki travnjak,koji je sada u zimskom periodu samo gomila sasusenog cveca,ali u prolece i leto,proceveta cvece koje predstavlja veliki hrvatski grb(sahovnicu i sve ostalo sto ide uz to:).To,ruku na srce,zaista izgleda lepo,mada mi taj grb bas i ne spada u spisak omiljenih..Smiley

Hrvatska strana bivseg auto-puta bratstva i jedinstva pokazuje brojne razlike u odnosu na nas deo.Sam asfalt je mnogo kvalitetniji,bez “zakrpa”,a na svakih kilometar-dva nalaze se SOS telefoni kao i svetlece table koje vas obavestavaju o trenutnoj temperaturi vazduha,vremenu i deonici puta na kojoj se nalazite.Takodje,ogranicenje brzine je 130 km/h,za razliku od nasih 120.

Kod sela Spacva,nakon nekih 20-tak kilometara voznje auto-putem,iskljucujemo se,i placamo putarinu-pardon,cestarinu od 1evro,sto je recimo 7-8 hrvatskih kuna.E,tu sad krece sustina ove price..Smiley Put je i dalje dobar,kvalitetan,sela kroz koja prolazimo su uredna i cista.Upada u oci da skoro nigde ne mozete videti Zastavina vozila,za razliku od nasih gradova i sela! Smiley Na ulazu u selo Gunja,poslednje selo pred granicu sa BiH,i ulazak u Brcko,naleteli smo na mozda jedinu vecu rupu na putu odkako smo krenuli iz Beograda.I bas ta da nam “presudi” :)A samo par minuta pre toga,(kao da sam predosetio)kroz glavu mi je prosla misao u stilu-”Da se Yugo pokvari ovde,sumnjam da bi bilo rezervnih delova za popravku.” Nekoliko trenutaka kasnije,volan je poceo da se ponasa vrlo cudno,da poskakuje i po ravnom putu,i da “otkazuje poslusnost” u iole vecoj krivini.Nekako tacno u centru Gunje,nakon malo ostrije krivine,zacuo se zvuk metala kako se rasipa po asfaltu- i volan vise nije mogao ni levo ni desno! :)Divno mesto da vam stane automobil,zaista! Smiley Ali..kako po prirodi nisam panicar,postupih po propisima:nekako smo se pomerili s puta,sva cetiri migavca,i….razmisljanje sta sad! Prijatelja iz Brckog smo pozvali odmah,da bar dodje po nas,jer smo vec sa mesta gde smo se zaustavili videli granicni prelaz ka Bosni,odnosno most na Savi,koji cim predjete,nalazite se u samom centru grada Brckog.Za to vreme su se,znatizeljni prolaznici vec osvrtali i zagledali naseg Yuga na samrti,beogradske tablice i nalepnice “SRB” izlepljenje na nekoliko mesta.Smiley

Naravno,nije problem proci kroz Hrvatsku sa BG tablicama,to ljudi svakodnevno rade,pogotovo na ovoj deonici,a i sam sam nekoliko puta vec ovuda prolazio..Ali,svako zadrzavanje u drzavi nasih komsija nosi sa sobom odredjeni rizik,narocito ukoliko “pauzu” pravite u manjim mestima….a povrh svega ako vam se dogodi ovo sto se desilo nama…A i mrak se lagano poceo spustati..Ma divota jedna! Smiley

Srecom,naisla je patrola policije(srecom?!:).Ipak,moj prijateljski savet svim kojima se desi slicna neprilika-odmah pozovite ili zaustavite policiju.Na taj nacin,ako nista drugo,iskljucujete mogucnost “bliskog susreta” sa lokalnim stanovnistvom,koje je,bog-te-pita-kako raspolozeno tog dana! Smiley)Policajac je bio zaista izuzetno ljubazan,mada i on pomalo zacudjen u stilu “sta,kako,zasto”,no..uputi nas covek na JEDINOG majstora u selu,koji MOZDA radi danas..Smiley Dodatni problem je i u tome,sto hrvatski i bosanski granicari ne dozovoljavaju prelaz granice neispravnim vozilima,jer smo razmisljali o “slepanju” do Brckog.Ali,rekoh..ta mogucnost je otpala-i sad molimo Boga da je Jedini Majstor dobre naravi i raspolozenja,i da je uopste dosao na radno mesto danas! Smiley)Srecom,nasli smo ga!! Njegova se kuca nalazi na samo stotinjak metara od granice sa Bosnom(ma…cisto da znate,ako vas put nanese nekad u te krajeve:)).Dijagnoza je postavljena lako-”otisao” je kineticki zglob na levom tocku,iako je Jedini Majstor “pronasao” jos nekoliko kvarova,verovatno videvsi priliku za dobrom zaradom..Celo zadovoljstvo kostace nas 175 kuna,50 maraka,ili 25 evra…Pa kako kome odgovara…:) A i sreca nasa,rece Jedini Majstor,sto je bas pre neki dan u Jedinu Prodavnicu auto-delova u selu,stigao kontigent delova za Zastavu.Nisam mogao a da se ne zapitam “zasto”,jer nijednu Zastavu ne videsmo! No dobro..da ne mozgam puno o tome! Krpi majstore!!! Smiley A i prijatelj iz Brckog je u medjuvremenu stigao,te predjosmo njegovim Pezoom na drugu stranu.Ljudiiii…ostade mi Yugo u Hrvatskoj!! Smiley)

I dok smo mi cestitali slavu,pojeli zito-supu-sarmu-svinjetinu,i sve sto ide uz to..posao zamene kinetickog zgloba bio je zavrsen.Toga dana sam 4 puta presao hrvatsku granicu,jednom iz Beograda u Batrovcima,i tri puta na mostu na Savi kod Brckog..Od 4 puta-2 puta svojim kolima.Uh,kakva zbrka.Mislim da su carinici vec razmisljali sta li to prebacujemo i svercujemo iz Gunje u Brcko,i obrnuto! Smiley)

Valjda na ovakvim situacijama covek ponesto i nauci,barem to da ne krece na put sa autom koji uskoro slavi punoletstvo…Ali,ne i u mom slucaju:))…jos iste veceri,nakon obilnog slavskog obroka,Yugo je gazio ka Tuzli,gde moj prijatelj iz Brckog radi kao stomatolog.Plan je bio da tamo prespavamo,pa ujutro nazad preko Majevice(opasna planina),Ugljevika i Bijeljine nazad za Srbiju(da izbegnemo Hrvatsku,ipak)…

Iako mi je namera bila da posle ipak srecnog povratka u Srbiju,napisem par reci o Tuzli,gradu od 150.000 stanovnika,nepredvidjene okolnosti su me primorale da promenim temu,te o samoj Tuzli samo nekoliko reci(i slika).Veliki grad,koji velicinom i arhitekturom pomalo podseca na Novi Sad.Izuzetno velika,i veoma primetna,zagadjenost vazduha posledica je postojanja termoelektrane,solane,i drugih brojnih fabrika.Ali…svi i dan-danas koristimo tuzlansku so u svojim domacinstvima! :)U centru grada,nesto slicno onome sto sam imao prilike da vidim u Dubrovniku.Velika tabla na kojoj pise….a pogledajte sliku,mucno mi je da pisem sta se nalazi na tabli!!

Mozda bih stigao da napisem i jos koju rec o Tuzli,Brckom,i uopste citavom putu..ali zurim kod mog Jedinog Majstora,da jednom zauvek(do prve sledece prilike) postavi pravu dijagnozu,i odredi adekvatnu terapiju mom Yugu,jer ja,od ovakvih i slicnih poduhvata-ne odustajem!!! Smiley)


Izvor: gDestinacija
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Linux
Browser
Mozilla (Debian-2.0.0.17-
 :frown: Divna prica, narocito me je dirnuo detalj u vezi sa lokalnim stanovnistvom.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 14:37:34
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.