Planet kruži oko crvenog patuljka, udaljenog oko 22.000 svjetlosnih godina od Sunca Astronomski konzorcij otkrio je smrznutu loptu leda i kamenja 5,5 puta veću od Zemlje koja kruži oko središnjeg dijele naše galaktike. To je prvi iz nove klase hladnih, malih esktrasolarnih planeta.
Otkriće nazvano OGLE-2005-BLG-390Lb, udaljeno je 20.000 svjetlosnih godina od Zemlje i rezultat je tehnike nazvane efekt gravitacijske leće, koja se oslanja na sposobnost gravitacije da iskrivljuje svetlost.
Promatranjem svjetlosti milijuna zvijezda odjednom, astronomi mogu reći kad jedna zvijezda prođe ispred svjetlije, ali udaljenije. Tada gravitacija iskrivljuje njihove svjetlosti onako kako bi to napravila optička leća.
Ako bliža, ili 'zvijezda-leća' ima planet i njega će obasjati svjetlost pozadinske zvijezde. Jedino tako astronomi mogu otkriti relativno male planete oko neke zvijezde.
Zahvaljujući kolebanju koje gravitacija uzrokuje na tim zvijezdama uočeno je više od 170 vrućih Jupitera, masivnih, plinovitih tijela koje kruže jako blizu svojih zvijezda.
Astronomi iz OGLE-a (Optical Gravitational Lensing Experiment), međunarodne mreže teleskopa koja prati 170 milijuna zvijezda u središtu Mliječne staze, 11. srpnja prošle godine otkrili su zvijedu koja je počela jače svijetliti.
Astronomi iz projekta PLANET (Probing Lensing Anomalies NETwork) i MOA (Microlensing Observations in Astrophysics) su udružili snage i 9. kolovoza kombiniranim promatranjima iznad sporog zatamnjivanja otkrili su malo, poludnevno svjetlucanje.
Astronomi, njih 73 iz tri suradnička projekta, svoja su zapažanja o drugom promatranju efekta gravitacijske leće objavili u novom izdanju časopisa Nature.
Planet kruži oko male, bljedunjave zvijezde na udaljenosti koja je tri puta veća nego udaljenost Zemlje od Sunca pa je samim tim vjerojatno hladan kao Pluton. Da se nalazi u Sunčevom sustavu, nalazio bi se između Marsa i Jupitera.
Za razliku od vrućih Jupitera, koji prozuje oko svojih zvijezda u nekoliko dana i čija površinska temperatura dosiže i nekoliko tisuća stupnjeva, na OGLE-2005-BLG-390Lb-u temperatura je oko -220°C i za puni krug oko zvijezde mu treba oko 10 godina.
Ovo otkriće ide u prilog teoriji da planeti manji od Neptuna dominiraju na udljanosti od 1 do 10 astronomskih jedinica njihovih zvijezda, kažu autori studije. To se poklapa s vodećom teorijom o formiranju planeta, prema kojoj najprije nastaju jezgre leda i stijena veličine nekoliko Zemlji, a tek nakon toga i uz ponešto 'sreće' nastaju plinoviti divovi poput Jupitera.
"Ovo je nevjerojatno uzbudljivo", kaže astronom Sara Seager iz Odjela za zemaljski magnetizam iz Carnegie instituta iz Washingtona.
"Otvaranjem novog prozora za nove 'super-Zemlje' (OGLE-2005-BLG-390Lb je najmanji do sada pronađeni egzoplanet), otvara se mogućnost da su takvi planeti uobičajeniji od brzovrtećih plinovitih lopti koji su postajali vijest zadnjih godina", kaže ona.
No, svi su ti pronađeni planeti osigurali svjetlu budućnost efektu gravitacijske leće, kao i potrazi za nastanjivim planetima veličine Zemlje izvan Sunčevog sutava.
Zanimljivo je da je među 73 istraživača iz 12 zemalja (od čega četiri žene) koji su sudjelovali u istraživanju bila i hrvatska znanstvenica, Riječanka Dijana Dominis (35).
"Novi planet otkrili smo uz pomoć mreže teleskopa raspoređenih po cijeloj Zemlji, koristeći tzv. efekt gravitacijske leće. Od za sada poznatih metoda za otkrivanje ekstrasolarnih planeta, jedino naša ima mogućnost otkriti planete poput Zemlje. Mislim da je samo pitanje vremena kada ćemo otkriti neki planet izvan Sunčeva sustava na kojem je moguč život", rekla je Dijana Dominis Jutarnjem listu.
Više: ESO - The European Southern Observatory Homepage MOA OGLE PLANET Nature
Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.
Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.