Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 04:30:33
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: William Wallace  (Pročitano 4933 puta)
06. Avg 2006, 00:18:50
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
William Wallace

Sir William Wallace( oko 1270.- 23. kolovoza 1305.), legendarni škotski odmetnik, nacionalni junak i vođa Škota u Ratovima za škotsku nezavisnost. Bio je visok blizu dva metra.

Škotska njegova doba bila je okrutno potlačivana od strane engleskih okupatora. Prvi put su ga napali dok je prodavao ribu. Nakon ubojstva supruge, osvećuje njenu smrt ubivši njenog krvnika. Tadašnji kralj Engleske, Edward I. zvan Dugonogi, počeo je okrutnu hajku na njega i sve Škote.

11. rujna 1297. Wallace pobjeđuje Engleze u bitci kod Stirlinškog mosta. Za taj uspjeh dobiva titulu Sir i biva imenovan glavnim zapovjednikom cijele škotske vojske. U toj bitci pobio je 5400 od 10.000 Engleza.

Nakon poraza u bitki kod Falkirka, Wallace ubija iz mraka, osvećujući se svojim protivnicima. 5. kolovoza 1305. uhićen je kada ga je jedan plemić izdao. Mučen je i ubijen u mukama. Tijelo mu je raščetvoreno, a udovi postavljeni na kolce i izvješeni u 4 engleska grada. Bliski suradnik bio mu je Hamish Campbell.

Škotska nezavisnost izborena je 1314. bitkom kod Bannockburna.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Место где је мучен и погубљен...

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

mesto gde je pogubljen william wallace.jpg
(76.79 KB, 736x590)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


OK...idemo dalje...

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11512
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
William Wallace


Iako Gibsonov prikaz Wallaceova života u 'Hrabrom srcu' ostavlja dojam da se radi o mitološkoj osobi, William Wallace itekako je bio stvaran, posebno za Škotsku krajem 13. stoljeća, u njenim počecima borbe za oslobođenje od engleske vlasti



Jedan od najvećih škotskih nacionalnih heroja i neosporivi vođa 'pokreta otpora' u vrijeme početka duge i uspješne borbe protiv engleske vlasti ušao je u legendu zahvaljujući još srednjovjekovnim zapisima i pjesmama. Naravno da velik dio priče o njegovim djelima koji datira iz onog doba nije uvijek mjerodavan i vjerodostojan, ali povjesničari su ipak uspjeli otkriti dio istine o ovom velikom, u doslovnom smislu, čovjeku.

Da bi shvatili važnost uloge Williama Wallacea u škotskoj povijesti, morali biste barem djelomice poznavati ondašnje političke i društvene prilike. Naime, u vrijeme Wallaceova rođenja Škotskom je dvadesetak godina vladao kralj Alexander III, a njegovu je vladavinu karakterizirala stabilnost i mir. Međutim, kad je 1286. umro od posljedica pada s konja, ostao je bez nasljednika, nadživio je sve sinove, pa su škotski plemići njegovu četverogodišnju unuku Margaret proglasili kraljicom. Ona se pak u osmoj godini na putu iz rodne Norveške u Škotsku razboljela i umrla.

Engleski kralj Edward I, poznatiji kao Dugonogi, kojeg su Škoti kao nepristranog 'suca' pozvali da razriješi problem, situaciju je prepoznao kao plodno tlo za širenje svoje vlasti. Na anglo-škotsku granicu stigao je s velikom vojskom te objavio da je došao kao vrhovni vladar riješiti svađe u vazalnoj državi, prisilivši potencijalnog kralja i druge veleposjednike da mu plaćaju danak. Nakon nekoliko krvavih bitki i nemilosrdnog klanja, Škotska se 1296. predala u engleske ruke.

Podaci vezani uz njegovo rođenje nisu posve sigurni, jedni kažu da je rođen 1270, a drugi 1276. Ta nesigurnost i nije tako čudna kad se većina poznatih podataka bazira na epskoj pjesmi iz 15. stoljeća Blind Harry (Slijepog Harryja) ili Henryja Redovnika koji je napisao 'The Acts and Deeds of Sir William Wallace, Knight of Elderslie'. Taj je autor inspirirao ne samo velike pjesnike kasnijeg doba, poput Burnsa, Byrona, Keatsa i Wordswortha, već je bio i primarni izvor Randallu Wallaceu za pisanje 'Hrabrog srca'. Nakon njega, o škotskom je heroju istraživao i pisao u 19. st. Sir Walter Scott.

Kad se činjenice stave na stranu, William Wallace ostaje predstavnik duha običnog čovjeka koji se bori za slobodu, a protiv ugnjetavanja i tlačenja, i koji je tada razotkrio škotsko plemstvo kao grupu neprincipijelnih oportunista. Za razliku od njih, koji su surađivali s Englezima u zamjenu za financijsku dobit, Wallace nikad nije tražio slavu niti od nje profitirao. Osigurano mu je mjesto heroja u škotskoj povijesti.


Spomenik W. Wallaceu u Stirlingu, Škotskoj


Wallaceov otac, Sir Malcolm (ili prema nekim zapisima Alan) Wallace, bio je mali zemljoposjednik i slabo poznati škotski vitez, čiju imovinu nije naslijedio William, već stariji brat Malcolm. O njihovu djetinjstvu nema puno pouzdanih podataka. Navodno ih je odgojio ujak, koji je bio svećenik, u blizini Stirlinga, a poučavao ih je osim latinskom i francuskom jeziku i borbenim vještinama. Za Williama se smatra da je bio izrazito visok za ono vrijeme kad je prosječna visina bila oko metar i pol, blizu dva metra.

Premda se vjerojatno pripremao da postane svećenik, sudbina je htjela drugačije i mladi Wallace, još tinejdžer, zamrzio je sve englesko kad mu je otac 1291. ubijen u besmislenom pokolju i navali engleskih vojnika. Njegov odmetnički život navodno je započeo kad su ga na tržnici u Lanarku dva engleska vojnika izazivali dok je prodavao ribu. To je, naravno, preraslo u svađu koja je završila ubojstvom vojnika. Izdana je tjeralica za Williamom Wallaceom.



Scena iz Gibsonove vizije priče o Wallaceu


Međutim, ni o tom periodu njegova života ne zna se puno detalja, osim da je živio izvan zakona, uglavnom izbjegavajući Engleze, povremeno se sukobljavajući s njima. Nakon prvog incidenta navodno je ubio i Sir Williama Heselriga, šerifa u Lenarku, u svibnju 1297. kojemu je odrezao sve udove na tijelu kako bi osvetio smrt supruge Marion Braidfute, ako je vjerovati pjesmi Slijepog Harryja.

S vremenom je Wallace zadobio povjerenje naroda te organizirao vlastitu 'vojsku', čime je postao neprijatelj kralja, a ne samo odmetnik. 1297. Škoti su kod Stirlinga, dvorca koji je predstavljao važnu utvrdu Engleza, pobijedili brojčano moćniju englesku vojsku, vođeni Andrewom de Morayem i Williamom Wallaceom. Time se dokazao ne samo kao patriot, već i kao izvrstan vojni taktičar. Moray je tri mjeseca kasnije umro od rana zadobivenih na bojištu, dok je Wallacea Robert the Bruce, jedan od 'zakonitih' škotskih prijestolonasljednika, proglasio vitezom.


Navodni Wallaceov mač

Više zapisa iz onog doba se poklapa govoreći o još nekim pothvatima i pobjedama Williama Wallacea koji je sve do 5. kolovoza 1305. izbjegavao uhićenje. Izdao ga je Sir John de Menteith, škotski vitez odan kralju Edwardu (zapravo željan posjeda i financijske kompenzacije), predavši ga engleskim vojnicima u blizini Glasgowa. Prebacili su ga u London gdje su ga okrunili hrastovim vijencem, koji je simbolizirao kralja razbojnika i odmetnika, te izložili javnom linču. Na optužbu je, navodno, odgovorio riječima: 'Ne mogu biti izdajica kralja Edwarda, kada nikad nisam bio njegov podanik!'

Pogubljen je 23. kolovoza 1305. U to vrijeme, a i sljedećih 500 godina, kazna za izdaju podrazumijevala je vješanje, ali prije kraja, još živog osuđenika, skinuli bi s vješala, odrezali mu pojedine udove i na koncu glavu. To se upravo desilo i ovom velikom škotskom heroju. Glavu su mu izložili na vrhu London Bridgea, a pojedine udove u Newcastleu, Berwicku, Perthu i Stirlingu.

Najpoznatija obrada priče bez sumnje pripada filmu Mela Gibsona iz 1995. 'Hrabro srce', koji je osvojio i Oscara. Ove se godine obilježava obljetnica 700 godina od smrti Williama Wallacea, a najviše pažnje je zasigurno privukla izložba u New Yorku za vrijeme Tartan Weeka na kojoj je izložen navodni Wallaceov mač, težak dvije i pol kile, koji je ovom prilikom po prvi put napustio Škotsku!


www.electricscotland.com - W. Wallace
Wikipedia - William Wallace


Tportal \ AS
IP sačuvana
social share
Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 04:30:33
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.12 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.