Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 14:00:06
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vukola ima najmanje 110 godina  (Pročitano 552 puta)
16. Maj 2006, 09:44:18
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.3
Najstariji Srbin pamti tri stoleća, ali ne zna kada je tačno rođen
Vukola ima najmanje 110 godina
Uveren je da gazi dvanaestu deceniju´ i da ima najmanje 116 jer je otac dugo čekao da ga upiše u knjige

Vukola Marković živi život kroz tri stoleća i verovatno je najstariji živi Srbin, ali i jedan od najstarijih ljudi na svetu. Prema podacima i dokumentima kojima raspolaže, rođen je 1896. godine u selu Stožer kod Bijelog Polja, ali tvrdi da ga je otac upisao u crkvene i državne knjige rođenih tek kada je već bio povelik, jer se u to vreme čekalo hoće li dete - poživeti.

Pre njega su se, priča Vukola, rađala njegova braća i sestre i nijedno od njih nije preživelo, pa se strahovalo da preživeti neće ni on. On je zbog toga vlastima i crkvi prijavljen kao prinova "kad je mogao podići bakrač sa pet litara mleka".

Kaže da se "bio dobro zamomčio" kada su Turci otišli iz Srbije i sa severa Crne Gore 1912. godine, jer je odlično upamtio to vreme, pa otuda i njegova tvrdnja da ima, najverovatnije, znatno više od 110 godina. Uveren je da gazi dvanaestu deceniju´ i da ima najmanje 116 godina! Pažljivi hroničari u Sandžaku, gde je najviše stogodišnjaka a na Pešteru ih je na desetine, zabeležili su da je 1998. godine umrla i u tom trenutku verovatno najstariji stanovnik planete - Draguna Martinović iz sela Jerebice kod Tutina, za koju se pouzdano znalo da se na onaj svet preselila u svojoj 119. godini.

Đed Vukola, kako ga oslovljavaju u Pljevljima, živi sa svojom drugom suprugom Kristinom, u oronuloj kući u strogom centru grada, u Vardarskoj ulici.

Dočekuje namernike na nogama, s motikom u rukama okopava cveće ispred kuće. Krepki starina kaže da uvek ponešto radi, još dobro vidi, a pohvalio nam se da su mu nikli i - novi zubi! Odavno je izgubio sluh, pa u razgovoru s njim pomaže supruga, koja je i sama već zagazila u desetu deceniju života.

Na pitanje o receptu za dugovečnost, kaže da je bio umeren u svemu. Najčešće je jeo beli mrs, voće i povrće i domaću hranu, svakodnevno je pio mleko, kafu gotovo da nikada nije ni pio, nikada nije pušio, niti se kada opio od alkohola, izuzev što je oduvek svakog jutra pio po jednu čašicu dobre, jake "šljive".

Veli da je njegov životni moto bio "lepo sa svakim", da mu je to sačuvalo zdravlje i pamet! Vukola je celog života radio, uglavnom se bavio izradom alatki od drveta, kućnih potrepština, vila, grabulja, a najčešće je radio kace za rakiju i beli mrs. Priča da je jednom domaćinu napravio kacu u koju je moglo stati šest tona šljiva.

- Ženio sam se dva puta, iz prvog braka imam sedmoro dece, od kojih je petoro živo. Sudbina je htela da sam doživeo duboku starost, da sam najstariji... meni nije do tih rekorda po godinama na mojim plećima. Bog je tako hteo i to je život, zaključi starina mašući rukom za oproštaj.



Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 14:00:06
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.