Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 08. Avg 2025, 12:03:14
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: VS: Novi život lovca na “nevidljivog“  (Pročitano 1023 puta)
02. Jul 2014, 09:15:22
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
Browser
Mozilla Firefox 29.0
mob
Sony xperia
VS: Novi život lovca na “nevidljivog“

Uz pomoć domaće pameti modernizovan radar P-12, koji je 1999. otkrio američki „F-117“. Bolje prepoznaje vazdušne ciljeve, otporan na rakete



VOJSKA Srbije odnedavno koristi prvi modernizovani radar u raketnom sistemu PVO „Neva“. Prototip je već u Drugom divizionu 250. raketne brigade, čija je baza u kasarni u Jakovu kod Beograda. Ova jedinica, uz lovačku avijaciju i jedinice za vazdušno osmatranje, javljanje i navođenje, zadužena je da neprekidno brine o vazdušnom prostoru Srbije.

Radar tipa P-12 namenjen je otkrivanju letelica, a pomoću njega vojska dobija kompletan pregled situacije na nebu. Najveći uspeh u istoriji tog tipa radara je otkrivanje „nevidljivog“ aviona F-117, koji je zahvaljujući njemu oboren iznad Buđanovaca marta 1999. godine. Modernizacijom radara Vojska Srbije je dobila još potpunije i preciznije informacije o situaciji u vazduhu, što omogućava brže i preciznije reagovanje.

- Radar P-12 modernizovan je u potpunosti zahvaljujući domaćoj pameti - objašnjava major Bojan Virijević iz Drugog raketnog diviziona. - Na tome su radili stručnjaci Vojno-tehničkog instituta u saradnji sa domaćom firmom „Iritel“. Njihovim radom dobili smo efikasniji radar, spreman i za buduća dodatna usavršavanja.

Gotovo svi glavni delovi radara zamenjeni su savremenim. Ceo proces praćenja ciljeva na nebu je digitalizovan, a ubrzana je i obrada dobijenih podataka. Među najvažnijim efektima modernizacije je i činjenica da radar P-12 danas neuporedivo bolje prepoznaje ciljeve na nebu.

- Nije zanemarljivo ni povećanje radarskog dometa, koji je do sada bio 250 kilometara u prečniku, odnosno do 25 kilometara visine - objašnjava poručnik Vladimir Matić. - Dobijeni podaci omogućavaju jedinicama PVO pravovremeno reagovanje, a mogu da se koriste i u civilne svrhe. Dobili smo mogućnost da čovek koji upravlja osmatranjem ne sedi u kabini radara, već na udaljenom bezbednom mestu.



„Raketaši“ ističu da su iskustva iz 1999. godine pokazala su da radar P-12, bez obzira na godinu proizvodnje, dobro otkriva čak i zaštićene „stelt“ („nevidljive“) letelice. To je bio najjači argument da se krene u osavremenjavanje ovog uređaja. Karakteristike njegovog zračenja, uz to, takve su da ga čine otpornim na protivradarske rakete kojim su naoružani borbeni avioni. Napravljen je 1955. godine, a Rusi su na njemu izveli niz modernizacija od kojih je nastao model P-18, koji, takođe, koriste naše oružane snage.

SARADNIK “NEVE“

P-12 je značajna karika u sistemu odbrane državnog vazdušnog prostora. Njegovo zračenje „osvetljava“ situaciju na nebu i otkriva moguće neprijateljske avione i rakete. Po prepoznavanju cilja, podaci se predaju nišanskom radaru koji prati cilj i obezbeđuje navođenje rakete.

Poslednja faza reagovanja u slučaju napada iz vazduha je aktiviranje rakete „neva“ i njeno navođenje na cilj.

Preuzeto sa ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 30.0
Pozdravljam svaki korak napred! Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4005
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 30.0

Dobro je da se barem nesto radi.  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 08. Avg 2025, 12:03:14
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.054 sec za 13 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.