Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 11:43:15
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vrste ucenja?  (Pročitano 4246 puta)
02. Nov 2012, 19:59:52
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 228
Zastava Kraljevo
Browser
Chrome 22.0.1229.94
poz ljudi ...nisam znao koju temu da odaberem ali ovo mi je nekako bilo najblize posto ima veze sa psihlogijom..
ovako znaci treba da mi navedete par primera iz svake oblasti po jedan(molim vas nmj ono imas na guglu itd..posto sam vec trazi ali vecinom ima na eng..jeziku a aj bas dobro ne poznajem eng itd..
evo o cemu se radi ...
treba mi jedan primer iz oblasti psihologija-klasicno uslovljavanje(Ivan Pavlov-molim vas samo nmj njegov primer sa psom) znaci  da mi uz primer jos samo objansite sta je Uslovna draz,bezuslovna draz i sta je reakcija..
dalje: Instrumentalno ucenje isto jedan primer i  Instrumentalno ucenje ali u negativnom smislu..
i jedan primer "Ucenja po modelu".
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows 7
Browser
Chrome 22.0.1229.94
Biće da nisi dobro pretražio net, evo dobre stvari sa ovog linka:

Citat
Klasično uslovljavanje
Osnovni oblik učenja u periodu novorođenčeta i odojčeta je uslovljavanje. Ovajoblik učenja je primenljiv za objašnjenje određenih promena kod ljudi svih uzrasta. Klasično ili respodentno uslovljavanje je najjednostavniji oblik učenja koji dovodido stvaranja uslovnog odgovora, reakcije. Procesom klasičnog uslovljavanja se nekaveć postojeća bezuslovna reakcija vezuje za novu (neutralnu) draž koja se javlja istov-remeno ili nešto pre sa bezuslovnom draži koja izaziva tu reakciju. Klasično uslovljava-nje se odvija bez namere subjekta.

Ovaj oblik učenja objasnio je ruski fiziolog i psiholog Pavlov pomoću ogleda sa psimakoristeći hranu kao bezuslovnu draž za refleks salivacije kao bezuslovnu rekciju i zvuk zvonakao neutralnu (uslovnu) draž. Ako je zvuk zvona dovoljno puta ponovljen istovremeno ili nešto pre davanja hrane on počinje sam, i kad se izostavi davanje hrane, da izaziva salivaciju. Tadakažemo da je uspostavljen uslovni refleks. Za objašnjenje uslovnog refleksa Pavlov koristi sle-deće pojmove:

- potkrepljenje - primena bezuslovne draži sa, nešto pre datom, neutralnom (uslovnom)draži;
- orijentacioni refleks
- usmeravanje pažnje na neutralnu draž ("Šta je to?")
- analizator  - centar u korteksu koji odgovara na dospele impulse iz receptora;
- privremena veza - nastaje između neurona u korteksu čije se razdraženje poklapa uvremenu;
- iradijacija razdraženja- jače razdražen centar bezuslovne reakcije privlači sebi drugoslabije razdraženje u korteksu; iradijacija formira privremenu vezu;
- generalizacija - pojava da uslovni refleks izazivaju i draži slične uslovnoj draži; to jezato što je prethodna privremena veza formirana sa celim analizatorom;
- inhibicija - nastaje kada se uslovna draž ponavlja bez bezuslovne draži; ona ima zaštit-ni značaj - čuva nervni sistem od iscrpljenja, zato izaziva:
- gašenje - uslovnog refleksa; nakon pauze, perioda odmora uslovni refleks se opet možeizazvati - to je: spontano obnavljanje;
- uslovljavanje višeg reda - nastaje kada se neutralna draž potkrepljuje uslovnom draži.

Pavlov je isticao da je bezuslovnih refleksa relativno malo pa uslovni refleksiomogućavaju uravnoteženje delatnosti organizma sa uslovima okoline – prilagođava- nje. Dete vrlo rano počinje da se uslovljava na situaciju hranjenja. Na primer, pre početka dojenja majka stavlja bebu u određeni položaj za hranjenje; ubrzo dete počinje sa pokretima sisanja, kada se nađe u položaju za hranjenje. Uslovne reakcije mogu danastaju i vezuju se za kupanje, uspavljivanje i brojne druge situacije. Međutim, uslovljavanje ne izgrađuje samo dobre navike već se njime lako stvaraju i loše navike inepotrebni strahovi; tada govorimo o emocionalnom klasičnom uslovljavanju, kadauslovni strah nastaje posle jednog intenzivnog doživljaja.

Na primer: ako dete koje kroz prozor gleda da prolazi autobus (neutralna draž) - istov-remeno čuje zvuk groma (bezuslovna draž) snažno će se uplašiti (bezuslovna reakcija) i zapla-kaće. Sledeći put kada vidi da prolazi autobus (uslovna draž) pokazivaće strah (uslovna reakci- ja) (Mussen et al., 1984).

Psiholozi su koristili uslovljavanje u postupku ispitivanja senzorne osetljivosti, naprimer: da li dete čuje. Ako se korišćenjem zvuka kao neutralne draži može da formirauslovni refleks kod deteta, onda je to pouzdan znak postojanja akustičke osetljivosti.
Uslovljavanje je korišćeno i u terapiji radi promene loših navika kod dece. Najčešće se pominju primeri odvikavanja dece od noćne enureze i razuslovljavanje straha kod dece.

U razuslovljavanju se uslovna draž (izazivač straha) koristi umesto neutralne ipotkrepljuje prirodnom draži koja izaziva pozitivnu prirodnu reakciju deteta. Nakondovoljno ponavljanja formira se nova uslovna reakcija čime se istovremeno dete oslobađa od straha. Sa uzrastom, sazrevanjem nervnog sistema mehanizam uslovne rekcije se lakše ibrže uspostavlja i igra značajnu ulogu u sticanju novih iskustava i navika deteta

Na istom mestu ćeš naći i instrumentalno učenje i učenje po modelu, odmah posle k.u.

Naravno da mi ne pada na pamet da ti ja pišem primere, potrudi se sam ili batali. Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 11:43:15
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.108 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.