Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 20:06:51
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vrlo okretna zvijezda  (Pročitano 1040 puta)
15. Jan 2006, 20:46:58
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
Vrlo okretna zvijezda


Prikaz milisekundnog pulsara   
Novootkrivena zvijezda u gusto naseljenom području blizu središta Mliječne staze vrti se 716 puta u sekundi – brže nego je većina dosadašnjih teorija tvrdila da je uopće moguće.   

Najbrža rotirajuća neutronska zvijezda oktrivena je u gustom oblaku zvijezda blizu središta naše galaktike. S obzirom da se okrene 716 puta u sekundi – brže nego što većina teorija kaže da je moguće – mnogi će istraživači biti prisiljeni nanovo postaviti svoje modele.

Neutronske zvijezde nastaju kad na kraju svog života eksplodira masivna zvijezda i iza sebe ostavi supergustu, rotirajuću kuglu neutrona. Ti zvijezdani leševi sa svojih polova emitiraju jake radio valove i nazivaju se pulsari.

Većina pulsara rotira samo nekoliko puta u sekundi, ali neke se mogu vrtjeti i stotinu puta brže. Ti, tzv. milisekundni pulsari fijuću naokolo tako brzo jer se smatra da su 'ukrali' masu, a i kutni moment, od zvijezde suputnice negdje tijekom njihove prošlosti.

Skupina astronoma, predvođena Jasonom Hesselsom sa Sveučilišta McGill u Montrealu, je novi pulsar, koji se okrene 716 puta u sekundi, odnosno ima frekvenciju 716 herca, otkrila pomoću 100-metarskog teleskopa Green Bank u Zapadnoj Virdžiniji. Prethodn 'vlasnik' rekorda bio je pulsar otkriven 1982. godine, koji titra na 642 Hz.

Gravitacijski valovi
Novootkriveni pulsar, nazvan PSR J1748-2446ad, zanimljiv je zbog toga jer se vrti brže od 700 Hz, što su astronomi smatrali krajnjom zvijezdanom brzinom. Iako većina pulsara ima dovoljno vlastite gravitacije da bi se mogli vrtjeti i do 3000 puta u sekundi prije nego se raspadnu, svi od prethodno otkrivenih 150-ak pulsara vrtjeli su se sporije od 700 Hz.

To je navelo znanstvenike da vjeruju kako emitiraju gravitacijske valove – teoretske koncentrične krugove u vremensko-prostornom tkanju – koji održavaju njihovu vrtnju 'pod kontrolom'. Za masivnine brzorotirajuće objekte koji nisu savršeno simetrični vjerovalo se da u tim valovima odašilju energiju, s time da brži objekti oslobađaju kudikamo više energije od sporijih.

Bryan Jacoby, stručnjak za pulsare u Nacionalnom istraživačkom vijeću iz Washingtona i nije bio član istraživačkog tima, kaže da se za taj učinak 'zida od cigle' smatra da je vrlo djelotvoran na ograničenim brzinama vrtnje.

"Ubrzate li malo vrtnju, oslobađate kudikamo jače gravitacijeske valove", kaže on. "Zato postojanje ovog pulsara znači da brojevi (za ograničenje brzine) nisu baš točni, a možda ni čitava pretpostavka iza teorije nije dobra".

Autori studije se slažu s njim, tvrdeći da bi usporavanje emisije gravitacijskih valova moralo postati značajno kad se vrtnja poveća iznad 700 Hz te da bi teoretičari morali napraviti reviziju vlastitih modela, koji su kao graničnu mjeru postavili 700 Hz.

U sjeni velikana
Istraživači kažu da brzina pulsara znači da bi se raspao kad bi imao promjer veći od 16 kilometara. Masu mu, u skladu s prethodnim promatranjima, procjenjuju na dvostruku masu Sunca. No, ne mogu ga izmjeriti neposredno jer oko njega kruži 'napuhnuta' zvijezda koja oko 40% vremena blokira svijetlost pulsara.

Zato jer četiri od pet najbržih poznatih pulsara ima svoje pratitelje, znanstvenici kažu da ovo otrkiće može značiti da postoje još brži pulsari, ali da još nisu uočeni jer ih zakriva neka debela zvijeda.

Pronalazak tih zvijezda moglo bi biti ključan jer je "određivanje maksimalne moguće rotacije važno za razne astrofizičke probleme", kažu istraživači.

Jacoby se slaže, tvrdeći da brzina pulsara na kraju može otkeiti i njegovu gustoću i tako baciti novo svjetlo na ponašanje materije u tako velikoj gustoći. "To je temeljna fizika koja je važna u mnogo širem smislu od samog proučavanja neutronskih zvijezda", misli on.

PulsarPSR J1748-2446ad pronađen je u oblaku od zvijezda starih 10 milijardi godina nazvanom Terzan 5, koji se nalazi 28.000 svjetlonih godina od centra galaktike. U Terzanu 5 do sada su otkrivena 33 milisekundna pulsara – najveći otrkiveni broj u ikojem oblaku u galaktici.


Više:
McGill University: Jason Hessels
NRAO: Scott Ransom
Science




   
IskonInternet   
13.01.2006.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 20:06:51
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.