Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 14:44:15
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Glasanje
Pitanje: Dali bi ste sluzili Vojsku ?
DA
50%  (40)
NE
40%  (32)
Da ako me uhvate
1.3%  (1)
Samo civilno
8.8%  (7)
Ukupno glasova: 80
Idi dole
Stranice:
1 ... 40 41
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vojska...  (Pročitano 35821 puta)
Jet set burekdzija


Trajanje Hijerarhija Živina

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5665
Zastava Автономное территориальное образование Гагаузия
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Po pitanju tenkova npr Dejtonski sporazum je u ovom slučaju za nas najrelevantniji. U Aneksu 1-B tog sporazuma definisane su srazmere naoružanja SRJ (dakle Srbije, kao pravne naslednice), Hrvatske i BiH (na nivou 5:2:2), i to: tenkova, artiljerije (75mm ili više), oklopnih borbenih vozila, borbenih aviona, i borbenih helikoptera. U isto vreme, Dejtonski sporazum garantuje i same granice država-potpisnica. Dakle, ako se, u slučaju Kosova i Metohije, udara na same temelje Dejtonskog sporazuma, tu se udara i na sve njegove komponente, pa i one o dogovorenim srazmerama u naoružanju država-potpisnica (o unutrašnjem poretku same Bosne i Hercegovine da i ne govorimo).

Dakle, kao minimum, kao jako diplomatsko sredstvo, Srbija bi trebalo da se uzdrži od daljih ispunjavanja obaveza proisteklih iz Dejtonskog sporazuma kada su u pitanju ograničenja u naoružanju, dok god su u toku «pregovori» iliti «procesi» koji dovode u pitanje njen teritorijalni integritet, koji je Dejtonskim sporazumom garantovan (kao i Helsinškom poveljom i Poveljom UN), a koji se otvoreno ugrožava, i to ni manje ni više nego od strane država-garanata tog sporazuma, t.j. SAD, Francuske, Nemačke i Velike Britanije.

Naravno, ne treba zaboraviti ni psihološki momenat samog pregovaračkog procesa vezanog za Kosovo i Metohiju – sadašnjeg ili nekog budućeg.
U sadašnjim uslovima, dobrovoljno, jednostrano odricanje od čak i jednog tenka moglo bi se protumačiti kao znak da Srbija nije spremna da upotrebi sva sredstva koja su joj na raspolaganju da bi zaštitila svoju teritoriju i svoj narod.
Takav bi potez samo odmogao našoj pregovaračkoj poziciji, u kojoj bi naši argumenti ličili na čistu retoriku lišenu sredstava praktičnog delovanja i nužne, odbrambene reakcije. Mada se naši državnici upinju da isključe bilo kakav pomen čak i mogućnosti upotrebe vojnih sredstava radi odbrane teritorije zemlje – što je, inače, neotuđivo pravo svake zemlje u postojećem međunarodnom poretku – to još uvek ne znači da ta sredstva ne treba da budu negde u pozadini, kao latentni adut, kao faktor nepredvidivosti koji svaka strana koja ozbiljno pregovara mora da drži u rukavu (nešto, opet, poput argumenata Holbruka, Bernsa i Čekua o «mogućnosti izbijanja nasilja u slučaju odlaganja kosovske nezavisnosti»).


I sama sadašnja Stragegija odbrane , mada vidi malu verovatnoću od agresije na zemlju, upravo najveće opasnosti u tom smislu vidi u mogućim pokušajima nasilnog i neustavnog menjanja granica zemlje putem oružane pobune. A, s obzirom da jedan broj američkih i evropskih zvaničnika indirektno odobrava mogućnost izbijanja takve oružane pobune (stavom da «može izbiti» ako jedna, šiptarska strana ne bude zadovoljna ishodom pregovora, što predstavlja odobravanje putem davanja pseudo-analitičke prognoze), jasno je da se upravo sada nalazimo u situaciji koju je i sama naša Strategija odbrane okarakterisala kao izuzetno opasnu po pravni i teritorijalni poredak zemlje, kojeg je Vojska, inače, dužna da štiti. Uostalom, citirajmo samu Stategiju odbrane: «DržavaSrbija je odlučna da svim raspoloživim i dozvoljenim sredstvima štite svoje bezbednosne i odbrambene interese...»
A jedno od sredstava kojima trenutno raspolažemo, u vreme pretnje po naš teritorijalni integritet, jesu naših 1.000 tenkova.
 I, ne zaboravimo i to da je naša Strategija odbrane «privržena Završnom aktu iz Helsinkija i ostalim dokumentima OEBS-a, posebno u vezi sa nemenjanjem granica, razoružanjem i kontrolom oružja».
Dakle, privrženost samom OEBS-u nalaže nam i privrženost odbrani naših međunarodno priznatih granica.

Dakle, da li je baš ovo momenat da se nastavi sa sistematskim razoružavanjem Srbije? Jedan od glavnih argumenata koji se potežu iz samog Generalštaba je pitanje novca. «Nema novca» za održavanje veće vojske od one koja je «projektovana» (s tim što projekat nije dobio nikakvu zakonsku potvrdu od strane institucija ove zemlje).
Slučajnost? Ili «realnost»?
Hajde da kažemo da slučajnosti u politici nema, ili da se ne trebaju uzimati za ozbiljno kao argument. Što se tiče «realnosti», realnost možda jeste da nemamo novca za vojsku veću od projektovane. Ali može biti i da projekat ne valja. Da li je «potpuna profesionalizacija» vojske najbolje rešenje? Da li je to najefikasniji model, najjeftiniji?
Postoje li bolji, poput, na primer, švajcarskog, u kojem je ceo narod vojska, gde bez izlaska na redovnu vojnu vežbu nema viza za izlazak iz zemlje, i gde je protivzakonito nemati propisano naoružanje u kući? Tu je oficirski kadar veoma mali, što smanjuje i troškove, ali je zato vojno-odbrambeni potencijal zemlje ogroman. Ali, gde je javna debata o svemu ovome, i odakle nekom pravo da samovoljno sprovodi nikad ratifikovanu novu strategiju nečeg tako važnog kao što je odbrana zemlje?


Još je u prvim decenijama 20. veka Čerčil govorio kako su u Evropi "ostala još samo dva militarizma - pruski i srpski. Pruski smo na putu da uništimo, a ostao je još srpski". Tadić je kao Ministar odbrane bio samo puki izvršitelj Čerčilovog zaveta. Zato smo za njegova mandata i imali britanske narednike u generalštabu koji izdaju naređenja jugoslovenskim generalima. Pitanje uništavanja tenkova samo je najvidljivija manifestacija procesa koji se očigledno nastavlja (neka sadašnji ministar dokaže da nije tako, da vidimo da li je vojska kojom upravlja objekat ili subjekat u oblačenju ili skidanju hulahopki).
Ali, kao i kada je reč o švercu cigareta tokom 90-ih, ubistvu premijera, raznim privatizacionim prevarama, itd., doći će jednog dana na red i pitanje ko je bio odgovoran za razoružavanje Srbije.
Najnovija izjava načelnika generalštaba (30.06.2007) glasi da će se Srbija potruditi da se oslobodi svojih vojnih viškova, pošto joj po "projektovanom" brojčanom stanju toliko oružja nije potrebno.
A moje pitanje je i ovom prilikom - gde je ta "projekcija" verifikovana? U britanskom parlamentu? U srpskom sigurno nije.

Nisam advokat pomenutog.Kao sto rekoh,djakuzi na pomenutom mestu nikad nije ni postojao.

Ih bre Serbiko preterujes...Zna covek Smile


I u ostalom ne odgovori nam na pitanje o djakuziiju i na pitanje u kom parlamentu je ratifikovana Strategija odbrane

Ne vidim zašto bi Dejtonski mirovni sporazum, potpisan 1995. godine u američkoj vazduhoplovnoj bazi Rajt Peterson bio merilo za projekcije oružanih snaga Srbije u 2010. godine. Dejtonski sporazum je kreiran kako bi se zaustavio rat u Bosni uz međunarodne garancije  i paraf Srbije i Hrvatske.

Mnogo toga se promenilo u domenu oružanih snaga u čitavoj Evropi od početka devedesetih godina do danas. Sve članice NATO-a počele su da redefinišu vojnu doktrinu, transformišu i smanjuju svoje vojske koje su ranijih decenija bile projektovane da zaustave eventualnu invaziju Varšavskog pakta i SSSR-a. Francuzi su 1995. godine npr. imali 502.000 vojnika, a 2005 je 357.000 i idućih godina će nastaviti da opada. Portugalija je 1995. godine 78.000 vojnika a danas ih ima oko 45.000.

Nijedna zemlja na Balkanu se ne drži bukvalno gornjih granica definisanih subregionalnim sporazumom o kontroli naoružanja iz devedesetih godina niti je Dejton bilo kome više reper za oružane snage, već zajedničko delovanje unutar NATO-a. To važi i za Sloveniju i za Hrvatsku i za Bosnu i Hercegovinu i za Albaniju i za Makedoniju, Rumuniju, Bugarsku, Mađarsku pa i Crnu Goru. Zato nikome na Balkanu ne pada na pamet da drži hiljade tenkova, održava ročnu vojsku i izgrađuje bunkere prema svojim susedima.

U pravu si kada kažeš da Strateški pregled odbrane još uvek nije ratifikovan, i za to postoji logično objašnjenje jer je Ministarstvo odbrane tek od pre mesec dana u organskom sastavu Vlade Srbije.

Što se tiče pregovora oko Kosova - argument "mi imamo veliku vojsku" nema nikakvog značaja jer su UN i NATO garant bezbednosti tog prostora. Da je Milošević ostao na vlasti u Srbiji KFOR bi i danas održavao pojas kopnene zone bezbednosti do Vranja u kome vojske uopšte ne bi bilo.

@Stami,

Netačno je da su Zapadu smetale oružane snage SFRJ, naprotiv Jugoslavija je bila doživljavana kao tampon zona koja bi mogla da uspori napredovanje Varšavskog pakta u slučaju napada. Titova Jugoslavija je postojala i opstajala upravo zbog blokovske podeljenosti Evrope.

Ajzenhauer je Titu ponudio članstvo u NATO još pedesetih godina, jugoslovenska mlazna avijacija se rodila kroz vojnu pomoć koju smo dobijali od Vašingtona. Svi domaći borbeni avioni predstavljaju spoj jugoslovenske i zapadne vojne tehnologije - Jastreb, Galeb, Orao imaju britanske mlazne motore Rols-Rojs.

Mi smo ovde naravno učili propagandističke pričice o osloncu na sopstvene snage, a zapravo su svi ključni vojni projekti razvijani uz svesrdnu tehnološku pomoć i Zapada i Istoka.
« Poslednja izmena: 03. Jul 2007, 09:51:25 od danilobg »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 2610
 

vejt: zajednička vežba u srbiji
Tanjug - Пре 3 сата и 10 минута

BEOGRAD - Komandant Nacionalne garde Ohaja general major Gregori Vejt najavio je da će pripadnici Garde jesenas učestvovati na vežbi Vojske Srbije.

"Već u septembru, 40 pripadnika Nacionalne garde Ohaja doći će u Srbiju na novu zajedničku vežbu", rekao je Vejt za najnoviji magazin "Odbrana", ističući da će time biti obeležena godina dana uspešne saradnje sa Vojskom Srbije.
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Manijak sa severa

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5136
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple Iphone 5
Шутановац: Професионална војска до 2010. године


Министар одбране Драган Шутановац изјавио је вечерас да би Србија до 2010. године требало да добије професионалну војску и истакао да нема сазнања да се било који хашки оптуженик крије у војним објектима.

Професионална Војска Србије ће бити мања, али по правилу професионални војник "вреди више", рекао је Шутановац Телевизији "Авала", истакавши да војска треба да буде "димензионисана у оној мери у којој наше друштво може да плаћа".

На питање "да ли војска сада нешто конкретно чини на разрешавању двосмерне сарадње са Хагом", Шутановац је одговорио да "то чинимо сваки дан".

Он је рекао да се проверавају разне базе, складишта и касарне и да нема утисак ни сазнања, нити му је било ко сигнализирао да се било ко од хашких оптуженика налази у војним објектима.

"Тврдим да нико не троши средства грађана да штити (Ратка) Младића, да нико у војсци организовано то не ради", рекао је министар одбране.

Шутановац је казао да су, међутим, "један промил припадника војске 40 људи, да су десети део промила четири човека - сасвим довољно да помажу Младићу", и да би волео да свако у својој фирми може да гарантује до једног промила исправност те фирме. "До једног промила гарантујем. Испод тога јако тешко".

Он је најавио да ће све што буде пронашао у Министарству, а што је кршење закона, предати суду, укључујући и ствари које се односе на 1999. годину и "незаконито командовање".

Шутановац је истакао да је заинтересован да се казне одговорни за погибије седам војника код болнице "Драгиша Мишовић", који су имали очигледно наређење да раде нешто што није по правилу службе и да је "истеривање ствари" до краја у интересу војске.

Он је казао да војска нема уговоре са фабриком "Миле Драгић", али да би та фабрика и у будућности могла да буде добављач војске уколико буде имала производ који задовољава ценом и квалитетом војне потребе и да ће увек инсистирати на транспарентности.

У овом тренутку се готово 60 одсто новца који војска добија издваја и трансферише на плате и пензије, рекао је Шутановац, наводећи да у војсци има 30.000 запослених и 55.000 пензионера.
IP sačuvana
social share
"Srbin sam, rodjen u Hrvatskoj, imam grchki pasosh i gradjanin sam SAD. Mozda sam spijun?" - Predrag Stojakovic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Manijak sa severa

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5136
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple Iphone 5
Амбасадори и изасланици упознати са реформом Војске Србије


БЕОГРАД, 12. јула 2007. (Бета) - Министар одбране Драган Ссутановац и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Здравко Понош упознали су амбасадоре и војне изасланике акредитоване у Србији са завршеним организацијским променама војске и приоритетима у раду министарства, саопштено је данас.

У саопштењу Министарства одбране наводи се да је министар Шутановац, на састанку на којем су учествовали и представници међународних невладиних организација, рекао да сви принципи које је Влада Србије зацртала на почетку мандата "дубоко задиру" у послове одбране.

Он је као један од највећих проблема Министарства одбране навео непостојање већег дела законске регулативе и изразио очекивање да ће до краја месеца влада усвојити Презентациони документ и Безбедносни споразум са НАТО.

Изразио је наду да ће закони о одбрани и војсци, учешћу у мировним мисијама и о заштити тајних података бити на јесењем заседању скупштине.

"Залажем се за најотворенију могућу сарадњу Скупштине Србије и Министарства одбране и сматрам да је то у обостраном интересу и у корист грађана Србије", рекао је Шутановац на скупу у Клубу војске у Топчидеру.

Генерал Понош је одржао презентацију о спроводеним променама у војсци и нагласио да је цео процес спроведен у року од 13 месеци.

Као приоритете у будућем раду он је навео обуку припадника Војске Србије и њену професионализацију.
IP sačuvana
social share
"Srbin sam, rodjen u Hrvatskoj, imam grchki pasosh i gradjanin sam SAD. Mozda sam spijun?" - Predrag Stojakovic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 40 41
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 14:44:15
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.