Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 17. Apr 2024, 01:13:43
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vlasotince - Grad Vina  (Pročitano 6258 puta)
07. Avg 2008, 02:58:51
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Sreca je jedini udarac koji me je promasio...

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 10305
Zastava u mom svetu bez patnji,lazi i bola....
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
SonyEricsson w350
Vlasotinca je, mozda, najpre istorija vina i vinogradarstva. Jos 1923. godine vlasotinacki vinogradari najpre se udruzuju, a potom i formiraju Vinarsku zadrugu. Tada se naglo razvija vinogradarstvo, pa kljucni problem postaje prerada i smestaj vina. Zato 1931. zadruga u centru ovog vinogorja podize veliki vinarski podrum – Donji podrum – kapaciteta 32 vagona. Sest godina kasnije siri se podrum, a nesto kasnije se gradi i Gornji podrum kapaciteta 50 vagona. Pred Drugi svetski rat vinarski trgovci Jovan Dimitrijevic Amerikanac i Milan Valcic su podigli dva podruma, pa je tako bilo dovoljno kapaciteta za smestaj grozdja sa vlasotinackog vinogorja. Mr Tomislav D. Marjanovic, koji odlicno poznaje prilike u vlasotinackom vinogorju, podseca da 1953. godine Sreska vinarsko-vinogradarska zadruga, koja je formirana objedinjavanjem svih zadruga, podize nove podrumske kapacitete – bacve od 20 i 25 vagona od armiranobetonskih cisterni. Razvojem vinogradarstva, sedamdesetih godina se podrumski kapaciteti uvecavaju na 630 vagona, a posle izgradnje savremenih armiranobetonskih cisterni oblozenih specijalnim limom kapacitet podruma doseze 900 vagona, sto je bilo dovoljno da se prihvati i preradi 1200 vagona grozdja. Pored atara samog Vlasotinca, poznati vinogradi su i u okolini Dadinca, Sisave, Donje Lomnice, Konopnice, Skrapeza i drugih mesta. Do sezdesetih godina u vinogradarstvu ovog kraja bio je zastupljen samo privatni sektor sa starim, tradicionalnim nacinom gajenja vinove loze – zupski nacin (kvadrat-cokot). Bilo je mnogo malih, razbacanih parcela, sto je otezavalo obradu vinograda. Kako bi unapredili vinogradarstvo, Vinarska zadruga je otkupila jedan deo starih vinograda na mestu Dubrava, u ataru sela Sisave i od 1960. do 1962. godine na povrsini od 50 ha podigla vinograde gde je primenjen nov nacin gajenja – spalir. Nesto kasnije, od 1969. do 1973. godine na mestu Beli kamen gradi se nova plantaza na oko 50 ha, a od 1975.- 1978. godine na potezu Utrine, na podrucju sela Glozana, nicu novi zasadi. U okviru sada uveliko zapostavljenog programa "Morava dva", od 1978. - 1985. godine, pristupa se komasaciji privatnih vinograda u katastarskim opstinama Orasja, Stajkovca, Sisave, Konopnice, Crnatova, Kozara, Dadinca i samog Vlasotinca. Na ovim lokalitetima komasacijom je bilo obuhvaceno oko 250 ha, ali je, u stvari, podignuto oko 160 ha savremenih vinograda. Istrazivanja govore da je pedesetih i sezdesetih godina vinogradarstvo zauzimalo oko 2,000 ha, ali se poslednjih tridesetak godina povrsine znatno smanjuju, vinogradi se krce i pretvaraju u njive, vocnjake i livade, bagremove i borove sume ili su jednostavno napusteni, pa su tako zarasli u korov. Sezdesetih godina Vlasotince postaje organizator velike turisticko-privredne i kulturne manifestacije Vinski bal. Posle vise godina ugasila se ova lepa priredba da bi od 1994. godine bila obnovljena i traje do danasnjih dana. Vinski bal se odrzava u centru grada, kraj reke Vlasine, na otvorenom, izmedju dva ovdasnja hotela – "Novog Zemuna" i "Grozda", na mostovima, pored mlina i brane i iznad jezera.

Izvor








« Poslednja izmena: 07. Avg 2008, 03:01:37 od c@ther!nee »
IP sačuvana
social share
I sve sto mogu i znam i kada osetim kraj iz sebe bar imam to sto bi svako pozeleo. I svaki svoj dan ja dobro pamticu znam, jer znam da prosla sam i sada spavam mirnim snom...
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Sreca je jedini udarac koji me je promasio...

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 10305
Zastava u mom svetu bez patnji,lazi i bola....
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
SonyEricsson w350
Slike:

reka Vlasina

Nesicev kej

brda Vlasotinca

brana,kej i grafiti na keju

hotel Grozd

sportski centar

panorama Vlasotince

most na Vlasini
IP sačuvana
social share
I sve sto mogu i znam i kada osetim kraj iz sebe bar imam to sto bi svako pozeleo. I svaki svoj dan ja dobro pamticu znam, jer znam da prosla sam i sada spavam mirnim snom...
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Sreca je jedini udarac koji me je promasio...

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 10305
Zastava u mom svetu bez patnji,lazi i bola....
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
SonyEricsson w350
Vinski Bal

Šezdesetih godina se po prvi put održava manifestacija posvećena vinogradarstvu ovog kraja: Vinski bal. Cilj manifestacije je promocija kulture i vinogradarstva za koje je vezan razvoj opštine. Vlasotinački vinogradari se još 1923. g. udružuju u Vinogradarsku zadrugu. Poznati vinogradarski predeli opštine su pored samog Vlasotinca, Dadince, Šišava, Donja Lomnica, Skrapež i drugi. Kao i svake godine prilikom manifestacije, koja se održava na obali reke Vlasine, kraj Nešićevog keja, bira se “Boginja vina” u čiju ulogu stupa devojka iz okoline. Za vreme trajanja manifestacije se proklamiše Nezavisna Kneževina Vlasotince sa izabranim knezom. Pored degustacije vina iz lokalnih vinograda sledi i bogati kulturno-umetnički program, praćen defileom Kneza glavnim ulicama Vlasotinca, kao i nastupima raznih muzičkih izvođača. Zastupljeni su svi žanrovi od trubačke muzike pa do rokenrola. Tu su i vlasotinački slikari, koji sa njihovim kolegama van Vlasotinca, otvaraju likovnu koloniju za vreme Vinskog bala. Tema njihovih radova je grožđe i vino. Vinski bal se održava u avgustu.    

Izvor
IP sačuvana
social share
I sve sto mogu i znam i kada osetim kraj iz sebe bar imam to sto bi svako pozeleo. I svaki svoj dan ja dobro pamticu znam, jer znam da prosla sam i sada spavam mirnim snom...
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Sreca je jedini udarac koji me je promasio...

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 10305
Zastava u mom svetu bez patnji,lazi i bola....
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
SonyEricsson w350
Vlasotince za vreme Vinskog Bala:


Nesicev Kej


Vlasina


Nastup grupe Van Gogh na Vinskom Balu 2006


Vatromet u ponoc
IP sačuvana
social share
I sve sto mogu i znam i kada osetim kraj iz sebe bar imam to sto bi svako pozeleo. I svaki svoj dan ja dobro pamticu znam, jer znam da prosla sam i sada spavam mirnim snom...
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Sreca je jedini udarac koji me je promasio...

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 10305
Zastava u mom svetu bez patnji,lazi i bola....
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
SonyEricsson w350
Ove godine ce se Vinski Bal odrzati od 28.-og do 30.-og avgusta.

Muzicke aktivnosti
1. vece Riblja corba
2. vece Kemal Monteno i Apsolutno romanticno
3. vece Tijana Dapcevic i Tanja Savic

U subotu od 30.08.2008. od 9 sati Zikina sarenica iz Vlasotinca.

detaljniji raspored aktivnosti uskoro..
IP sačuvana
social share
I sve sto mogu i znam i kada osetim kraj iz sebe bar imam to sto bi svako pozeleo. I svaki svoj dan ja dobro pamticu znam, jer znam da prosla sam i sada spavam mirnim snom...
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
Pozdrav svima! Imate li preporuku gde prenociti u Vlasotincu?
Hvala!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 17. Apr 2024, 01:13:43
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.