Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 08:03:50
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 18 19 21
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vjerska nastava, silovanje razuma...  (Pročitano 19054 puta)
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 261
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Nokia 
Crkva, ako propoveda istinsku veru ne nameće mržnju protiv druge vere. Deca bi naučila da treba da vole svoju veru i poštuju tuđu. Hteo bih da napomenem samo da sam kao pripadnik pravoslavne veroispovesti i da sam kao mladić imao prilike i odlazio u katoličke crkve, razgovarao sa njihovim sveštenicima, isto tako sam nekoliko puta išao i u džamije i razgovarao sa hodžama, i nikada se nisam susreo sa situoacijom da mi neko nameće svoju veru i mene nipodaštava zbog pripadnosti drugoj veri. Znači upoznao sam se sa nekoliko vera ali sam ostao veran mojoj veri i veri mojih predaka, nije me ubilo to što sam saznao nešto više o drugim veram, naprotiv proširilo mi je vidike, i na kraju sam shvatio da osnovni postulati  hrišćanstva i muhamedanstva se temelje najako sličnim stvarima.
Demokratija šta god rekli o njoj je ipak bolja od majorizacije (mislim da nisam pogrešio naziv), tj. vladvine manjian nad većinom i nametanje stavova manjine većini, što bi decky999 berovatno želeo sudeći po njegovim stavovima.
@tartex
Zašto misliš da će im ovako biti ispran mozak, jer zato što će imati priliku da nauče nešto više i nešto novo, pa mnoge predmete uče mnogo više u svom obrazovanju a kasnije pobegnu od njih bez obzira da li je to matematika, hemija, fizika, biologija i da neređam dalje. Zar nemisliš da je ispiranje mozga i to što se od završetka II svetskog rata bilo učilo kroz druge predmete o veri i crkvi, i smanjivala uloga i značaj crkve i vere u biću jednog naroda.
Vratio bih se na moral i etiku, deset božijih zapovesti, da ih ne nabrajam sada, govore i o osnovnim vrednostima svakog ljudskog društva i učenje dece tim vrednostima može doprineti samo jačanju njihove svesti o osnovnim vrednostima jednog društava, što je danas, a kao posledica raznoraznih učenja od drugog svetskog rata naovamo doprinelo da imovina nije sveta i da nije ništa strašno ukrasti, da nije strašno ilagati, da nije strašno, po nekima je čak i poželjno činiti preljubu, e to želim da se promeni i da se deca od malena usmeravaju ka tim vrednostima i odrastaju svesni mnogih stvari.
Običaji jesu paganski rituali, ali su ijako lepi, pa neće šskoditi da ih čuju i znaju. Upoznao sam se sa običajima drugih vera i bili su mi simpatični pa sam voleo da odlazim kod prijatelja na njihove praznike i prisustvujem njihovim verskim praznicima i običajima koji ih prate, kao što su i oni prisustvovali mojim praznicima i običajima, i nevidim ništa loše u tome.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
 Smatram da deca treba da imaju gradjansko vaspitanje,da uče o realnosti i sredini u kojoj žive,svetu koji ih okružuje a ne da im se nudi dogmatika i nevidljiva učenja zasnovana na slepom verovanju.
  Moje dete će ići ako mi bude reklo-"jaoo tata,ja baš hoću da idem na veronauku"..Ali to se ne dešava jer ih  roditelji obično šalju tamo ne pitajući ih za zdravlje jer "oni znaju najbolje"...
Klanjanje slikama,slavljenje likova proglašenih za svece,muškarci levo-žene desno,ponizno klanjanje..Zar to nije više nego suludo?O čemu mi pričamo???
"Ljubim ruke pope"..!?Pa,mogu li da nosim ljubav prema Bogu ako sam vernik u svom srcu?Zar mi trebaju božji advokati?I ko za ime sveta,može da mi potvrdi čiste svesti da je tako kako crkva govori???
 
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Leo
Pol Žena
Poruke 319
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
SonyEricsson 
taxtex   Smile   Smile    Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 261
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Nokia 
Neverujem da će dete iz porodice gde roditelji ne idu u crkvu i ne praznuju svetkovine želeti da uči o veri, a raste pored roditelja koji ne veruju i ne idu u crkvu. Građansko vaspitanje jeste lepo, ali učenje dece o stanju u društvu koje iz godine u godinu pada sve niže, generalno, u društvu koje gubi svaki osećaj za moral i dostojanstvo, gde se kao u praistoriji, protežira zakon jačeg? U čemu je loše ako se neko pokloni i poljubi ikonu svetca? Ne proglašavaju se svi svetcima, nego pojedinci i pojedinke, koji su u svom životu i vremenu postigli nešto posebno po čemu su postali poznati. Da li je loše pokloniti se i poljubiti ikonu Svetog Save, recimo, prosvetitelja koji je svoj život posvetio uspostavljanju nekih osnovnih pravila i načela, tadašnjih zakona, učenju, koliko je to bilo moguće za to vreme?
Da li je možda normalno kad deca počnu da sazrevaju, počnu da konzumiraju razne narkotike, da se upuštaju rano u seksualne odnose i često menjaju partnere, da možda odu u neku sektu koja propoveda i podržava i nameće promiskuitet kao jedino važno?
Pričanje o crkci njenom učenju kao dogmi jeste donekle tačno, ali samo donekle tačno. Danas postoje stvari za koje crkva daje svoje objašnjenje, a naučnici ga nemaju, kao što naučnici daju objašnjenje o nekim stvarima za koje crkva daje drugačije? Da li je treba da verujem da je čiovek nastao od majmuna slepo, nisam video takav proces, nikada ga nije niko video, ali je eto darvin tako rekao i to je tačno, pa ako je tako zašto još ima majmuna koji se pentraju po drvetu, zašto nisu svi evoluirali? Ili da postavimo i to kao tačno, pa da se onda zapitamo kako je onda nastao majmun? Nije li ovo možda isto dogma?
Sve je u životu manje ili više dogma. Mi, i naše ponašanje, naši ciljevi u životu, sredstva kojima smo spremni da se borimo da smo došli do tih ciljeva je jedino važno, način na koji smo spremni da se borimo za svoj život ali kroz osnovna pravila koja se ogledaju u poštovanju tuđih osnovnih prava takođe, a o tome se na kraju krajeva govori i u deset božijih zapovesti i u osnovnim načelima vere, mogu da doprinesu da neko postane samo bolji čovek i član društva, nikako gori zbog toga pto je kao dete učio versku nastavu u školi.
Priče o tome šta dete želi su izlišne i služe za sakrivanje roditeljai nihove volje jer deca još nemaju formiran stav i njima je lako manipulisati, a to najlakše mogu roditelji, realno gledano. Zato pustite decu da se upoznaju sa nečim novim, da pitaju sve što im nije jasno, pa da sami polako kroz sazrevanje odluče hoće li sutra kad odrastu biti vernici i koliki će vernici biti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Bosch ima centrifugu
Odgovor na tvoje prvo pitanje :

Zasto se ne bi klanjali svecima - zato sto je to ikonoljublje i time se gazi prva bozija zapovest. Klanjanje idolima a ne Bogu je strogo zabranjeno hriscanskim moralom i etikom. Da li ti verujes u Boga ili u svece i crkvu koja ih propagira?
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6;M
mob
Sony xperia
Citat
Neverujem da će dete iz porodice gde roditelji ne idu u crkvu i ne praznuju svetkovine želeti da uči o veri, a raste pored roditelja koji ne veruju i ne idu u crkvu.

E vidis da gresis. U crkvu sam mozda usao 10-ak puta. Kada su moja deca dosla pred taj izbor, pitao sam sta ce uciti iz veronauke. Smatrao sam da osnovno gradjansko vaspitanje, mora biti deo i verskog ucenja. Da li ce uciti da ljubi ruke popu, da se klanja ikonama i td ili ce uciti o veri u stilu pesnici u srpskom, obrada njihovih dela, uciti o ljubavi, postovanju i postenju. Kada sam dobio te odgovore potvrdnim, pristao sam. Moja deca i danas im ne pada na pamet da rade ono sto obicno ovde pominju. Sve to im dodje kao jedna informisanost.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
taxtex   Smile   Smile    Smile
Moj naklon draga devojko  Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 261
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Nokia 
Odgovor na tvoje prvo pitanje :

Zasto se ne bi klanjali svecima - zato sto je to ikonoljublje i time se gazi prva bozija zapovest. Klanjanje idolima a ne Bogu je strogo zabranjeno hriscanskim moralom i etikom. Da li ti verujes u Boga ili u svece i crkvu koja ih propagira?
Ne, poljubiti ikonu znači izraziti poštovanje prema nekom svetcu, njegovom životu i delu. To nije idolopoklonstvo, jer nigde nećete naći da se neki svetac reklamira, niti da na televiziji pratite svakodnevno njegov život. Verujem u Boga jedinoga, a poštujem svetce i njjhov doprinos veri i ljudskom rodu.
Banalizovanjem i uprošćavanjem činjenica možete rušiti svoju veru i nalaziti razloge da sebe opravdate bacajući krivicu na druge, pa i na samu crkvu. Znam da i u crkvi, kao i u svim segmentima društva postoje ljudi koji izokreću istinske ciljeve i namere crkve, ali ja svoju veru ne gledam kroz nikoga, već je nalazim u sebi.
Verovali ili ne, u crkvu nisam otišao jako dugo, jer danas svi odlaze tamo iz pomodarstva, a ne zbog vere, ali veru nisam izgubio, praznujem i poštujem sve svetce, postim, da pročistim telo i um od grehova, slavim svoju krsnu slavu i jedino tada odlazim u crkvu, ali to ne umanjuje moju veru u Boga.
Pitanje je da li decky999, nemam nameru da te prozivam, više iz znatiželje pitam, veruješ u nešto, i u šta? Ne očekujem odgovor, na ovo pitanje, postavljam ga hipotetički.
@lightsoft
U replici meni ti si sebe diskvalifikovao. Složio si se da ti deca uče veronauku tek kada si se uverio da neće učiti ono što ti ne želiš, svaka dalja priča je na tu temu iluzorna i bezpredmetna.
Voleo bih da ovde od nekoga čujem jasne razloge, obkjektivne prirode, za i protiv verske nastave, a ne da slušam opravdanja i branjenje svojih ličnih interesa, kroz prizmu subjektivnog posmatranja na svet.
« Poslednja izmena: 29. Avg 2007, 02:37:26 od misterxxl »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
 Deca žele igru,nemojmo im puniti male glavice programima.Mala deca su sjajni primer kakvi mi treba da budemo umesto što pokušavamo da ih regrutujemo i stavimo pod kontroli...
   Ljudi se plaše drugih ljudi koji su slobodni uticaja bilo čega.neka rastu slobodna,religija je ionako za nesrećne.
  Kad nesrećnih nebi bilo-koja bi svrha crkve bila?Kad bi ljudi bili srećniji manje bi išli da se mole.
 Kad me noge ne bole i ne razmišljam o njihovom postojanju.
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6;M
mob
Sony xperia
Citat
@lightsoft
U replici meni ti si sebe diskvalifikovao. Složio si se da ti deca uče veronauku tek kada si se uverio da neće učiti ono što ti ne želiš, svaka dalja priča je na tu temu iluzorna i bezpredmetna.

Tacno ne zelim sve ono sto je vec taxtex rekao, da ne ponavljam. Zelim da taj predmet bude isto kao matematika, srpski, fizika, ...znaci da sticu znanje i saznanje o necemu, a ne da ih uce raznim mistifikacijama. Mnoge stvari koje su u religiji i veri, vec se moze naucnim objasnjenjima objasniti, i to podosta toga.
Ko je sebe diskvalifikovao, uvideces jednog dana, ako uopste budes zeleo da to uvidis.

Citat
Ne, poljubiti ikonu znači izraziti poštovanje prema nekom svetcu, njegovom životu i delu.

Postovanje je nekad bilo i ljubiti ruku starijem, a da li je taj prethodno brisao dupe nakon sto je isao u wc, nebitno. Sto se sada ne izrazava tako postovanje.

Citat
Voleo bih da ovde od nekoga čujem jasne razloge, obkjektivne prirode, za i protiv verske nastave, a ne da slušam opravdanja i branjenje svojih ličnih interesa, kroz prizmu subjektivnog posmatranja na svet.

Pa zar predhodnik 20-ak strana ti ne kazuju nista. Procitaj ih ponovo.
Zar i tvoji razlozi za, nisu subjektivne i licne prirode?? Osim ako tvoje misljenje nije crkveno, pa po tome nemas svog misljenja, nego branis crkvene stavove. Nemoj samo reci da se tvoje i crkveno poklapaju.
« Poslednja izmena: 29. Avg 2007, 07:38:47 od lightsoft »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 18 19 21
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 08:03:50
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.