Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Virtuoz na violini  (Pročitano 1631 puta)
20. Avg 2005, 08:40:14
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Virtuoz na violini

Uživanje u muzici koju stvara virtuoz na violini nije privilegija modernog čoveka.

Prema nekim istorijskim podacima, još pre nekoliko hiljada godina ljudi su koristili žičane instrumente napravljene od životinjskih ostataka, poput kornjačinog oklopa ili morskih školjki, ili od drveta, preko čijih šupljina su bile zakačene žice napravljene od najrazličitijih materijala. Sviranje na ovakvom instrumentu zahtevalo je mnogo veštine, pogotovu što nije postojalo gudalo, već su muzičari svirali povlačeći žice prstima. Interesantno je da je muzičar ovaj instrument držao nadomak usta, a ne na ramenu.

U nekim knjigama pominje se ravanastron, instrument sa žicama, na kome je svirano oko 5.000 godina pre naše ere u Indiji. Pretpostavlja se da je preteča violine bio instrument rabab, ili rebab, koji se sastojao od rezonantne kutije i tankog dela, nazvanog vrat, na kome je stvarana muzika u Persiji i Arabiji. Na Najstarijem kontinentu violina se prvi put pominje početkom devetog veka, a pretpostavlja se da je u Evropu stigla iz Azije. Više od 450 godina bilo je potrebno da ovaj instrument dobije današnji izgled i zvuk.

Polovinom 11. veka na Evropskom kontinentu pojavljuju se dve vrste žičanih instrumenata. U prvoj su bili oni koji su imali veliku rezonantnu kutiju, a mali vrat, dok su se u drugoj vrsti nalazili oni koji su imali malu rezonantnu kutiju, jedva malo ispupčenu, i tanak, dugačak vrat. Krajem 11. veka violina polako počinje da dobija svoj oblik i prvi put se pojavljuje naziv za ovaj instrument - viela. U srednjem veku violina postaje dominantan instrument i na dvorovima i u narodu, pre svega, kako se pretpostavlja, zato što je bila laka i muzičar je mogao jednostavno da je drži, stvarala je lep zvuk i na njoj su veoma lako mogle da se sviraju sve note solmizacije.

Broj žica na violini polako je rastao s jedne ili dve u početku na tri i četiri, da bi krajem 11. veka imala pet žica, a s vremenom je prste zamenilo gudalo. Naziv violina pojavio se u Nemačkoj i Francuskoj u 16. veku. Svoj definitivni izgled ovaj instrument je dobio u prvoj polovini 16. veka, a najpoznatiji majstori u izradi violina bili su Italijani.

U vekovima koji su usledili čuveni kompozitori stvarali su muziku za violinu, a svetski virtuozi su oduševljavali publiku na svim kontinentima svirajući na njoj. Iako je violina kakvu danas poznajemo stara više vekova, njena popularnost je ista kao i u vreme kada je nastala.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.