Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 09:35:18
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vinski turizam u Srbiji čeka bolje dane  (Pročitano 2652 puta)
22. Feb 2010, 17:58:37
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
U Srbiji se nekada pravilo dobro vino, pa se nameće pitanje zašto je vino izgubilo bitku sa rakijom i pivom i da li je posle globalne vinske „šardonizacije“ i „kaberneizacije“ sada došlo vreme da na glas dođu one retke vrste vina koje se neguju u Srbiji?



Ruski junak Ilja Muromec snagu je, kažu, dobijao u dodiru sa „majčicom zemljom“, dok su Grci, Rimljani i Gali koristili specijalne napitke zahvaljujući kojima su pravili čuda od junaštva. I srpski junak Marko Kraljević ispijao je jako „rujno vino“ kojeg je na ovim prostorima bilo u izobilju, toliko da je mogao „pola da pije, a pola Šarcu da daje“.

U Srbiji se, dakle, nekada dobro i jako vino pravilo, pa se, reklo bi se logično, nameće pitanje kada je i zašto taj napitak izgubio bitku sa rakijom i pivom i da li je posle globalne vinske „šardonizacije“ i „kaberneizacije“ sada, možda, došlo vreme da na glas (i na cenu) dođu one retke vrste Bahusovog božanskog pića koje se neguju u Srbiji? Ovo su neka od pitanja upućenih Nebojši Markoviću, profesoru na katedri za vinogradarstvo Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu i jednom od najboljih domaćih stručnjaka za podizanje vinograda.

- Srbija ima devet rejona pogodnih za uzgoj loze i proizvodnju kvalitetnog vina. Reč je o području Subotičko-horgoške peščare, zatim rejonima u Sremu, južnom Banatu, Pocerju, Šumadiji (uz Veliku i Zapadnu Moravu) kao i o Krajinskom podrejonu. Na jugu Srbije su Nišavsko-južnomoravski i Kosovski rejon. Ova podela napravljena je prema klimatskim i topografskim karakteristikama terena koji se prostiru na nadmorskoj visini od 80 do 500 metara. Ali, uprkos dugoj tradiciji u Srbiji je sve manje vinograda. Prema zvaničnim statističkim podacima vinovom lozom zasađeno je 65.000 hektara, ali oni koji se bave vinogradarstvom znaju da se rod ubira tek sa trećine te površine, odnosno sa oko 25.000 hektara.

Ipak, sve više se vino pije i u Srbiji, to je nekako postalo nobles. Da li je to dobar znak?

- Moglo bi se reći da jeste, mada se nekada uzgoj vinove loze vezivao za siromašnije krajeve, tamo gde je bila siromašnija zemlja, sa više kamena i peska... Ali, svakako bi trebalo istrajati u nameri da Srbija obnovi tradiciju vinogradarstva. Naročito tamo gde su vinogradi nekada bili veoma zastupljeni, mislim pre svega na područja Fruške gore, Krčedina, Vršca, Palića, Subotice, Horgoša, Deliblatske peščare, kao i na potez od Sremskih Karlovaca do Bele Crkve. U centralnoj Srbiji, to su Oplenac, Topola, selo Zeoke, kod Lazarevca i Obrenovca. Pa Rajačko vinogorje i područje Negotinske Krajine, ali i sve atraktivniji valjevski kraj, koji je poznat po rakiji šljivovici. Zatim tu je i Aleksandrovac koji, zbog klime slične onoj u francuskoj pokrajini, još zovu i „srpski Bordo“. Vinogradi u Župi aleksandrovačkoj sada su napadnuti fitoplazmom, ali činjenica je da sa tog područja dolaze odlična vina.

Ranije su se vinogradari „borili“ sa peronosporom ili pepelnicom koje su se uništavale plavim kamenom ili modrom galicom. Sada se sve češće pominje fitoplazma i još neke nove bolesti. O čemu je reč?

- Te bolesti su mnogo opasnije od peronospore, koja je napadala samo list i prinos. Fitoplazma napada čitavu biljku i uništava je. Ipak, nije sve tako crno i ja verujem da smo na dobrom putu da Župu aleksandrovačku i njene vinograde ponovo oživimo.

Zanimljiva je priča o vrstama grožđa i vina. Koje su od njih najviše zastupljene u Srbiji?

- Najpopularnije vrste u svetu, a i kod nas su „sovinjon beli“, „šardone“, „pino noar“ (kod nas poznatija kao burgundac crni), „merlo“, „kaberne sovinjon“, rajnski i italijanski rizling. Zanimljivo je, takođe, da se u novim vinogradima, kod Krčedina recimo, sada sve više uzgaja i „sira“ ili „širaz“. U svetu se sve više vinogradari vraćaju sortama kao što su „muskat frontinjan“, „muskat petitgren“, „muskat otonel“, „zinfandel“, „nebiolo“, „proseko“...

Mislite na „prošek“?

- Ne, to nije dalmatinski „prošek“. Reč je o italijanskom vinu. Raduju, međutim, procene da će sve više do izražaja dolaziti naše „zaboravljene“ vrste grožđa i vina kao što su „prokupac“, „smederevka“, „plovdina“, pa onda „seduša“ iz Baškog Banaštora ili sorte kao što su „neoplanta“, „petra“ ili „sila“. To su veoma kvalitetne sorte, i po prinosu i po snazi, koje su stvorili eksperti Sima Lazić, Petar Cindrić i profesor Lazar Avramov. Samo za Avramova vezuje se nastanak 23 nove sorte, što vinskog što stonog grožđa.

Da i unuci nauče

Nije retkost da se unuci sretnu sa spravama koje su u proizvodnji vina koristili njihovi dedovi, a da ne znaju čemu služe. Na primer, ne znaju da se bela vina uglavnom spremaju u tzv. inoks sudovima, a crna u inoks posudama i hrastovim buradima od 225 litara koja su pre upotrebe iznutra nagorela. Između hrasta i vina stvaraju se polifenolna jedinjenja, što ovom piću daje poseban ukus i miris - kaže naš sagovornik.

Vinski trag Rimljana i Grka

Da li je natpis „Un vignieti chiamato Friuli“, na plakatu koji stoji na zidu Vašeg kabineta, još jedan od dokaza da su Rimljani ostavili upečatljiv trag na razvoj vinogradarstva na području Srbije?

- Uticaj je najpre krenuo sa grčke strane, a kasnije su stigli i Rimljani. Uticaj helenske kulture bio je naročito izražen u grčkim kolonijama koje su nastajale u mediteranskom pojasu. Grožđe je u Sirakuzu, Korkiru, Isu... stizalo iz Grčke. Kasnije, posle osvajačkih pohoda Rimljana, ojačao je uticaj Apeninskog poluostrva.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 10
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
Nokia 6300
Oplenacka berba u Topoli je jedan od primera promocije vinskog turizma u Srbiji.Ja sam iz Topole,pa,mozda sam i malo pristrasan,ali ta manifestacija je za svaku pohvalu.
IP sačuvana
social share
Eki
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 09:35:18
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.