Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 17
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Većina studenata želi da napusti Srbiju čim diplomira  (Pročitano 12613 puta)
Jet set burekdzija


Једна стара радост - Зора Новог дана

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6599
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Веровали или не, они који ме знају са форума, и ја сам био у том фазону...
Али сам се 1999. запослио без икакве везе, са препоруком професора код кога сам дипломирао. Други су дипломски спремали две недеље, па нису имали ништа, ја сам се потрудио три месеца, па сам од тога имао нешто. И то говори нешто о неким стварима... Наравно, студирао сам "оно што се тражи". Луксуз је студирати само оно што волиш.
Онда сам решио да дам шансу јакој фирми, па после промене режима и држави, генерално. Како ми није ишло лоше изгубио сам вољу за пресељењем.
Иначе, пошто је ово политички форум, да је само до политике, одавно не бих био у Србији. Овде ме везује оно што сам постигао. Везују ме и неке друге ствари, на трагу онога што Путница рече... Тада, док сам студирао нисам мислио о томе, али вероватно би ме и то у пракси дочекало, да сам отишао...
IP sačuvana
social share
У свом срцу он чува путеве мира, али ипак држи своје оружје у приправности... То је живот самураја, начин на који зарађује своју одећу, храну и заклон; при том се његово срце одмара, а он је спреман да на дуге стазе отплаћује своје обавезе према господару и свој дуг према родитељима...
Наша храброст у рату плашила је странце. Нас странци никада нису поробили, нити су нам одузели земљу.
Јамага Соко
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 13134
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Мој живот у иностранству

Ваша искуства
У Ирској, међу Пољацима


У ову чудну земљу сам стигао пре отприлике годину и по дана. Дуго сам се двоумио између Енглеске и Ирске,и не могу тачно да одговорим зашто је избор пао баш на Ирску. Прво ме је збунио тај њихов саобраћај, па после све остало. У првих месец дана много пута су око мене шкрипале аутомобилске гуме, док се нисам привикао на то да кола увек долазе из правца који не очекујеш, а још горе је било када сам почео и бицикл да возим....али сада је већ много лакше.

Лоше ствари овде су: киша, која пада више пута на дан или неколико дана без прекида, без обира на то које је годишње доба (овде ионако постоје само два: рано пролеће и позна јесен) затим велике кирије (двособан стан је око 1200 евра месечно), криминал - убиства која су свакодневна појава овде у Даблину, прљавштина која је посвуда, чудна храна, изласци који се своде на то да се у петак и суботу увече оде до локалног паба, "убије" од пића, у недељу се лече од мамурлука и у понедељак поново на посао. Такође на полицама по самоуслугама има јако мало ствари које су по укусу некога који је дошао са "континента" - све се своди на сланину, хлеб из кесе, све од ментола, чоколаде, кексови, чајеви, сосови за месо?? На срећу отворено је доста пољских продавница (овде живи око пола милона Пољака) и ту  могу да се купе ствари по "нашем"укусу: павлака, вегета, виршле, кисели купус и сл.

А добре ствари су овде: зараде (минималац је око 9 евра на сат), цене (све је јевтиније него код нас – од хране, козметике, до фирмиране гардеробе). За цене ћу навести само један пример: овде 1 литар сунцокретовог уља кошта 80 центи, што је око 70 динара, замало нисам пао у несвест када сам видео колико кошта код нас!!!

Ја сам имао срећу, па сам већ првог дана по доласку  у Ирску нашао посао, мало захваљујући знању језика, мало искуству, а какву имам школу нико ме није ни питао!!! Радим у једном великом супермаркету зове се „Лидл“, који је у немачком власништву и представља ланац од преко 2000 продавница широм Европе. Испрва сам радио само ноћу (најт пек) углавном сам почињао у 23.00 па док не завршимо, у зависности од тога који је дан, углавном око 8-9 ујутро, и тада ми је почетна плата била 9.75 евра на сат, плус 25% ноћни додатак. Сада, после нешто више од годину дана у фирми повећали су ми сатницу на 11.75 евра - то зову "бонус за верност“, наиме после сваке навршене године повећавају плату индивидуално око 10 %, тако да сада новајлија који ради исти посао као и ја има 10% мању плату . Посао је тежак али се исплати радити поштено, јер у овој фирми може и да се напредује, али не по основу улизивања него само несебичним вредним радом!!! Иначе кад дођем доле, кући, сви ме само питају „колико зарађујеш“ али ме нико до сад није питао „колико треба да радиш за ту плату“!!

Супермаркет у коме радим има дневни промет око 100.000 евра, што значи да 6 камиона робе долази сваке ноћи, које истоварује 4-6 „најт пекера“... простије речено око 100-120 палета робе!!!Наравно после тога се мора поспремити да ујутру буде све „ко ново“... Ја још увек могу да вуглим иако сам најстарији у радњи (имам 40 година), углавном радим са момцима од око 20 година, али доста пута брже и боље урадим него они, зато ме шеф цени, а богами и регионални менаџер ме зна по имену иако је задужен за један округ од 6 продавница и има око 300 људи испод себе!!!

Интересантно је и то да у мојој фирми раде скоро искључиво странци, емигранти из бивших источно европских земаља: Пољаци (око 90%), Литванци, Естонци, Мађари...само су менаџери Ирци. Навешћу један пример: у мојој радњи у Моор улици радимо нас 65. Менаџер и заменик су Ирци а остали смо сви странци!!! И тако је свуда где треба много да се ради, а не плаћају најбоље(за ирске услове). На срећу купци су углавном странци, јер је овај ланац супермаркета убедљиво најјевтинији у Ирској, па сви који штеде, купују овде, купаца Ираца има мало, што због дугачких редова на касама, што због тога што им не значи много разлика у ценама, а када уђу, увек галаме и буне се што их нико не разуме (Ирски акценат је толико јак и специфичан, да често и људи који долазе из Енглеске, САД, или Канаде ништа не разумеју, па како ћемо онда ми странци??)

Ево и једне прошлонедељне анегдоте на ту тему: на паузу идемо у једну малу просторију као нпр наша чајна кухиња, они је зову кантина, где имамо један сто, пар столица, микроталасну, тостер, и тако то. Углавном пре неки дан седим са две когинице касирке, наравно Пољакиње, и наиђе и наш шеф, менаџер Брајан, и тако мало у шали мало у збиљи каже он да ће нам донети школску таблу у кантину, и да ће нас у паузи учити енглески (јер,руку на срце, овде сви добро раде и сви нас цене, али на жалост већина особља лоше говори енглески). Сви смо се смејали, а ја сам се мало замислио, па кад ме је питао шеф шта си се замислио, ја му одговорим да му идеја није лоша, стварно доста људи лоше говори енглески, али ја мислим да би много лакше било да он и његов заменик Марк почну да уче Пољски, јер му је ионако 90% људи из Пољске....на то смо се сви добро насмејали, и рекао ми је да идеја уопште није лоша, и да је већ научио неколико речи на Пољском ... Мени на срећу иначе то није тако стран језик јер доста личи на наш: „добре“ значи добро, „пиwо“ је пиво, „кључик“ је кључ, „њема“ је нема, итдитд...

Често пожелим бурек и разне српске ђаконије, али на жалост једем их само пар пута годишње када идем на годишњи одмор...Срећом имам интернет као и сви овде,срећом није скуп,мобилни интернет је 30 евра месечно (као 4 кутије цигарета) па читам наше новине и слушам нашу музику на радију! И тако се одвија мој живот овде у Ирској 2008.године. Још треба да скрпим довољно за неки станчић и кола, и мораћу да останем овде још пар година а после ће ме пребацити у Мађарску, такође у „Лидл“ али као менаџера, јер имам одговарајућу школску спрему и говорим течно неколико језика: Мађарски, Руски и Енглески!!!

До тада ћу овде киснути сваки дан, и чекати да засија сунце на дуже од 2 минута... Поздрав свима.

Синиша Богданов, Даблин, Ирска
[објављено: 01/04/2008]
« Poslednja izmena: 29. Apr 2008, 14:12:35 od Теодора »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Ko ponese kajace se a ko ne ponese kajace se vise!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 6301
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Nokia E
Citat
Ja jos uvek, sa mojom diplomom ne trebam ni jednom poslodavcu, ni drzavi. Posao se dobija preko veze.

Већина послодаваца је сада приватна, тако да ова констатација постаје питање свим апологетама неолиберализма који говоре у стилу "приватник нема интереса да толерише корупцију, непотизам..." Кад оно видиш да има!
Такође, осам година прошло од "демократских промена". И шта би? Ништа!

А коју диплому имаш? Из хеклања?! Можда је то проблем Smile
S'obzirodam da je sturirao 6 godinaneki fax od 4 godine to j eili pravo ili ekonomija, sta ce Srbiji pravnik ili ekonomista jer smo mi privredu unistili a ekonomiju nikada nismo ni imali tolko beskorisnih kadrova a rudnici placu za rudarima, izvolte na prekvalifikaciju ili vam je ispod casti da rmbanjem zaradjujete posteno koru hleba!
Sto se tice odlaska studenata i radnika u inostranstvo ja nemam nista protiv svako treba da radi da bi mu bilo bolje u ovoj zemlji ili u drgoj nebitno je! To sto bi nekao ostao ovde da radi za neku sicu lovu ne znaci niti da je hrabar niti da je glup mozda jednostavno nema izbora! Uostalom cini me se da vecina onih koji se expresno skoluju i zaposljavaju u drzavnom sektoru su clanovi komunisticko lopovskih porodica i demokratskih stranaka danas isto kao sto ce mozda sutra biti radikalnih frakcija, zacarani krug se zatvara i nema izlaska!
Opet kazem svako treba da radi za svoju dobrobit i za dobrobit svoje porodice ako je za taj cilj potrebno da se ode u eu ili u usa nemam nista protiv ako mozes idi radi zivi za sebe za porodicu za buducnost, jer je ipak zivot samo jedan!
IP sačuvana
social share
„Tromo se vreme vuče i ničeg novog nema, danas sve ko juče sutra se isto sprema."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 29778
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
E bogami ja bih u Irsku otisla sa jednom knjigom i vizom tamo, i nista mi vishe ne treba  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 13134
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
E bogami ja bih u Irsku otisla sa jednom knjigom i vizom tamo, i nista mi vishe ne treba  Smile


Ја не бих тамо живела, да ми плате!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone 3Gs
E bogami ja bih u Irsku otisla sa jednom knjigom i vizom tamo, i nista mi vishe ne treba  Smile

uh.. definitivno... da mogu da izaberem jednu zemlju gde cu ziveti narednih par meseci.. Irska.. Smile


nego.. dosta sanjarenja.. Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

photo_lg_ireland.jpg
(74.11 KB, 564x450)
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 263
Zastava УБеркистан
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Ако већ сањаримо ипак је Куба или Џамајка мој сан.
Ја кад дипломирам одо у рудник,јбга мора неко.А не гадим се ни пушке за Косово.Шта ћеш неки нису расли у Дизниленду.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Једна стара радост - Зора Новог дана

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6599
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ја бих волео у свакој, или скоро свакој, земљи да живим/радим по неколико месеци. Да стекнем праву слику о свету у коме живим. Ирска би ми ту била при врху листе из неких културолошких разлога. Мада, вероватно ми се ипак не би свидело.

А што се тиче теме - колико је отишло Пољака и Румуна из својих земаља... И треба онда нешто да генерализујемо и закључујемо о Србији?
Не, то вам је глобализација.
Одавде су људи одлазили још шездесетих иако се није живело много горе него на том западу. Пример је мој ујка који је 1969. успео да робија у Француској, у затвору који је прављен за генерале који су планирали атентат на Де Гола. Наравно, после је радио и за цивиле Smile
Хоћу да кажем, увек постоје људи које не држи место. Економски услови и клима у дурштву шире опсег могућих емиграната.
IP sačuvana
social share
У свом срцу он чува путеве мира, али ипак држи своје оружје у приправности... То је живот самураја, начин на који зарађује своју одећу, храну и заклон; при том се његово срце одмара, а он је спреман да на дуге стазе отплаћује своје обавезе према господару и свој дуг према родитељима...
Наша храброст у рату плашила је странце. Нас странци никада нису поробили, нити су нам одузели земљу.
Јамага Соко
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Intel Core 2 Quad Inside

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5400
Zastava Belgrade City
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12;
mob
Apple iPhone 7 Plus
Ja vec znam da cu master odradjivati negde u inostranstvu (verovatno u Londonu) a jedino mesto na kome bih zeleo da zivim posle studija osim Srbije je Australija.
« Poslednja izmena: 29. Apr 2008, 14:47:48 od zare88 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 13134
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Пре више година летовала сам са другарицом у међународном омладинском центру на Лападу - Дубровник.
Тамо је било доста младих Ираца. Моја блесава другарица се одмах затреска у једног и оде да му куцне на врата - хтела је да му поклони неке ауто-карте бивше нам земље.
А кад тамо - његови другови умрли од смеха и њој није било јасно зашто...
Он јој је после објаснио да се тако нешто код њих не догађа - да девојка иде момку на врата и да је то код њих тешка грешка.
Она је шокирана и увређена чула за још неке "шиптаролике" обичаје и неписана правила понашања међу половима и вратила се у нашу собу бесна ко рис.
Углавном - Ирци - северни Шиптари.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 17
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.104 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.