Beograd, Novi Sad -- Bivši američki ambasador Vilijam Montgomeri smatra da je antinatoovska retorika DSS-a zapravo usmerena protiv DS-a.
Montgomeri smatra da je razlog za takav stav Demokratske stranke Srbije domaća politika. "DSS je nezadovoljna vladinom koalicijom, gde većinu ministarskih pozicija drže druge partije. Nezadovoljna je i ličnom popularnošću predsednika Tadića", smatra Montgomeri.
"Nezadovoljna je padom svoje popularnosti u stanovništvu. I posebno je nezadovoljna anketama koje pokazuju da je DS daleko popularniji od DSS", naveo je bivši američki ambasador u autorskom članku, koji možete čitati u rubrici Moj ugao.
Cilj takve politike je da dovede Demokratsku stranku u nezgodan položaj, smatra on. "DS je prisiljena da ignoriše sve glasniju retoriku protiv NATO ili da je napadne", navodi on.
To se pokazuje i u naporu DSS-a da odloži predsedničke izbore posle perioda konsultacija o Kosovu, smatra on.
Montgomerio takođe navodi da će političke odluke o budućnosti Kosova doneti Evropska unija, Sjedinjene Države i Rusija i da NATO nije centar napora da se razreši kosovska situacija.
On smatra da se antinatoovska retorika zapravo uklapa u viđenje sveta ruskog predsednika Vladimira Putina. "Nazivanje nezavisnog Kosova 'NATO-državom' je u skladu s filozofijom hladnog rata, koju Putin sve više promoviše", smatra Montgomeri.
"Izgleda da Rusija okuplja blok zemalja kojima je jedina zajednička stvar netrpeljivost prema Zapadu. Srbija se kreće sve dalje i dalje niz ovu klizavu padinu, verovatno verujući da ne preduzima bilo kakve korake 'koji se ne mogu preokrenuti'", navodi on.
O ovoj temi više čitajte i u Pregledu štampe.
"Koštunica radi za radikale"
Direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić je izjavio da je najnovija kampanja iz DSS-a protiv NATO-a u sferi iracionalne politike, koja bi za Srbiju mogla imati pogubne posledice.
On je za novosadski Dnevnik kazao da "iza te politike povratka u prošlost stoje savetnici premijera Vojislava Koštunice, koji od 90-ih praktično nisu ni izlazili iz kabineta na Novom Beogradu".
"Oni su jednom već dizali Miloševića preko Kosova, a sad to pokušavaju s Koštunicom. Apsurdno je, međutim, što i Koštunica želi da nastavi tim Miloševićevim putem", istakao je Janjić.
On je, međutim, ukazao na to da "ni Boris Tadić nije potpuno nevin u celoj priči", zamerajući predsedniku Srbije što je pregovore o Kosovu "u potpunosti prepustio Koštunici i njegovim savetnicima".
Na pitanje kakve bi motive mogla imati vlast Srbije za sukob s NATO-om uoči novog ciklusa pregovora o statusu Kosova, Janjić je odgovorio da je "očigledno da Koštunica to i ne čini zbog velike brige za Kosovo, jer zaoštravanje odnosa sa Zapadom nikako ne ide u prilog pregovorima o statusu".
"On zapravo na ovaj način pokušava da se približi radikalima, jer vidi da je njegova vlast pri kraju. Koštunicu i DSS ne ugrožava ni DS ni G17 plus, već to što ne može da napravi prodor u glasačkom telu veći od šest odsto", kazao je on.
"Zato pokušava da opstanak na vlasti obezbedi zastrašivanjem i izolacijom Srbije, za šta računa na radikale. Ali, mislim da više ne može da računa s tim da radikali rade za njega, već jedino s tim da on radi za radikale", zaključio je Janjić.
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . " Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.
Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.