Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Uticaj ultrazvuka na razvoj neurona embriona  (Pročitano 2257 puta)
28. Avg 2006, 11:07:52
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Profesor Paško Rakić govori o uticaju ultrazvuka na razvoj neurona embriona

Nežni mozak buduće bebe

Kod laboratorijskih miševa nesumnjivo je utvrđen poremećaj neurona kod okota, dalja ispitivanja daće mnogo podrobnije odgovore

Pregled ultrazvukom je potencijalno opasan po zdravlje bebe u utrobi! Ova vest, rezultat istraživanja naučnika sa Jejla, odjeknula je prošle nedelje u naučnim, ali i laičkim krugovima širom sveta. Jeste da je ispitivanje bilo rađeno na miševima, ali tim stručnjaka s renomiranog američkog univerziteta došao je do nespornih rezultata: produženo izlaganje gravidnih mišica ultrazvuku ispostavilo je račun u vidu poremećaja u strukturi mozga njihovih potomaka.

Na ove rezultate odmah su reagovali eminetni neurobiolozi širom sveta, a zajedničko za njihova saopštenja je bilo, slagali se ili ne sa nekim zaključcima Amerikanaca, da su utvrđene činjenice nesumnjive. Profesor Paško Rakić, vođa tima naučnika sa Jejla, ljubazno je pristao da odgovori na neka naša pitanja o ovom novom otkriću.

Planirate li istraživanje uticaja ultrazvuka na razvoj fetusa kod nekih viših sisara?
Da, dobili smo dozvolu od Nacionalnog instituta za zdravlje SAD da ispitamo eventualni uticaj ultrazvuka na razviće embrionalnog mozga majmuna, koji je, po veličini, dužini razvoja i ćelijskoj organizaciji sličniji čovekovom. To zahteva veoma opsežan rad koji uključuje statističku analizu pozicije neurona čija je DNK obeležena pre rođenja, a pozicija ispitana posle rođenja. Dozvola je data na pet godina.

Kada bi neka vama bliska ženska osoba bila trudna, šta bi ste joj preporučili - ultrazvuk ili ne?
Preporučio bih svaki medicinski indikovani pregled. Mi u radu izričito naglašavamo da smo našli relativno mali biološki efekat u mozgu miša posle upotrebe ultrazvuka duže od 30 minuta. Prema tome, dok se ne dobiju rezultati na majmunima, sadašnje uputstvo Nacionalnog instituta za zdravlje SAD i većine drugih zemalja je jasno - treba se ograničiti na medicinsko-indicirane preglede.

Kakvi su tačno priroda i opseg promena koje ste uočili na nervnom tkivu miševa? Kako su se miševi rođeni sa defektom razlikovali od normalnih?
To je komplikovano objasniti u kratkom članku. Tokom razvitka mozga neuroni migriraju iz centralnog dela mozga prema površini na svoju konačnu poziciju u moždanoj kori gde stvaraju sinaptičke veze i obavljaju svoju funkciju. Poremećaj položaja neurona ne može se uočiti na običnom patološkom pregledu mozga. Prema tome, DNK novostvorenih neurona mora se obeležiti pre rođenja, a njihova konačna pozicija ispitati posebnim tehnikama posle rođenja; ovaj metod se ne može koristiti na čoveku. Dakle, za sad imamo podatke samo o poremećaju položaja malog postotka neurona u mozgu miša, i te rezultate objavili smo da bi upozorili na postojanje biološkog efekta. Istraživanje ponašanja izloženih životinja je sada u toku i trajaće bar još godinu dana.

Da li vam je poznat mehanizam po kojem ultrazvuk utiče na nepravilan razvoj neuromreže?

Nije mi poznat. Međutim, moguće je da ultrazvučni talasi utiču na delikatne molekularne interakcije koje se odigravaju u toku dinamičnog procesa migracije neurona.

Da li je moguće uraditi relevantno statističko istraživanje kojim bi se razjasnilo postoji li eventualno veza između pregleda ultrazvukom i deformiteta kod novorođenčadi?
Kao što sam rekao u odgovoru na treće pitanje, patologiju je teško uočiti na ljudskom mozgu sa postojećim metodama, a promene ponašanja je dosta komplikovano porediti, jer treba uzeti u obzir mnogo varijabilnosti, kao, na primer, period trudnoće kada kortikalni neuroni migriraju, individualne razlike u kognitivnim karakteristikama... Neki podaci već postoje, ali su rezulati kontradiktorni.

Da li je nova ultrazvučna tehnika (nova bar u Srbiji) kojom se dobijaju tzv. 3D slike fetusa možda potencijalno opasnija od klasične ili tu nema bitne razlike?
To nismo ispitivali, ali je moguće.

Na čelu ste neurobiološke katedre Univerziteta u Jejlu; da li ste zadržali neke kontakte sa Univerzitetom u Beogradu i, ako jeste, kakve?
I posle odlaska u SAD održavao sam saradnju, dolazio sam da držim predavanja na Interdisciplinarnom centru i neki tadašnji studenti, kao na primer Nada Zečević, koji su se posvetili radu na razvoju mozga zahvaljujući mojem uticaju i pomoći, i danas rade u Americi. No, posle raspada Jugoslavije, prestao sam da održavam veze. Mislim da u Srbiji ima potencijalno talentovanih studenata i naučnika, ali nije lako raditi na najvišem nivou. Ima mnogo, ne samo finansijskih nego i društvenih problema da se razvije visokokvalitetna nauka. O tome je pisao moj kolega molekularni biolog Vlada Glišin.

Ovde možete reći bilo šta što smatrate zanimljivim za naše čitaoce, a ja vas nisam pitao.
Mnogi pitaju odakle sam jer je kod nas je to još uvek, izgleda, važno. Ja sam rođen u Rumi, gimnaziju završio u Sremskoj Mitrovici, a Medicinski fakultet u Beogradu. U neku ruku moja situacija je obrnuta od Tesline: Nikola Tesla je Srbin iz Hrvatske, a ja sam Hrvat iz Srbije. Školovanje u Jugoslaviji bilo je na prilično visokom nivou, ali sam ubrzo shvatio da su bazična istraživanja skupa i da se teško može nešto stvoriti na svetskom nivou.

Imao sam sreću da sam objavio otkriće, radi kojeg sam dobio poziv da radim u SAD. Tako sam 1969. godine na Medicinskom fakultetu Harvadskog Univerziteta prvo dobio mesto asistent profesora, a posle i vanrednog profesora za neuronauku; 1978. godine dobio sam poziciju profesora za neuronauku na Univerzitetu Jejl, gde sam osnovao novo odeljenje za Neurobiologiju. Moj glavni doprinos nauci je u otkrivanju ćelijskih i molekularnih mehanizama razvitka mozga, naročito uloga migracije neurona u toku stvaranja moždane kore malog i velikog mozga.

Neki od tih radova su na listi klasičnih citata i ušli su u većinu udžbenika embriologije i neuronauke. Kao rezultat, nedavno sam izabran za direktora novoosnovanog Kavli Institita za neuronauku na Jejlu. U 1996. sam bio predsednik Društva za Neuronauku Severne Amerike, koje ima preko 30.000 članova. Takođe sam verovatno jedini u svetu koji je postao član akademija nauka Hrvatske, Srbije i Sjedinjenih Američkih Država, što pokazuje da nauka nema granica.
I. Ć.


Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.