Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Uticaj rasta na rizik od srčanog udara  (Pročitano 476 puta)
13. Jul 2010, 10:47:19
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64


Iako velikom broju ljudi to nije očigledno, najnovije istraživanje pokazalo je da kod osoba koje su niske rastom postoji mnogo veći rizik od pojave srčanog udara i prevremene smrti nego kod visokih ljudi.

Što ste niži rastom, to se i verovatnoća za pojavu kardiovaskularnih oboljenja sve više povećava, ističe jedan od vodećih istraživača na Univerzitetu u Finskoj. Otkriveno je takođe da kod rastom nižih osoba postoji povećan rizik od pojave ne samo težih srčanih udara već i smrti u odnosnu na osobe koje su visoke rastom. Kada se to predstavi brojčano, stopa rizika od pojave srčanog udara i prevremene smrti bezmalo je dva puta veća kod niskih osoba nego kod visokih.

Izveštaj o tome objavljen je u evropskom žurnalu za kardiovaskularna oboljenja, i to nakon analize 52 prethodno objavljene studije.

Kada se učini mali osvrt, već čitavih 60 godina istraživači vode diskusiju o mogućoj vezi između visine ljudi i srčanih oboljenja. Prvi izveštaj takve prirode objavljen je još davne 1951. godine.

Prvi korak koji je preduzeo tim istraživača bila je pretraga medicinske literature i izbor studija koje su bile najpostojanije sa naučne tačke gledišta. Nađene su 52 studije i 1.907 članaka napisanih o ovoj temi. Kada se podvuče crta, više od tri miliona ljudi je bilo uključeno u ove studije i ispitivanja.

S ozirom na to da su koncepti niskog i visokog sami po sebi relativni, u svrhu istraživanja upoređena je grupa sa rastom najvišim i grupa sa najnižim ispitanicima, tako što je granica za niske muškarce bila visina ispod 1,60 m, a za žene ispod 1,50 m. S druge strane, granica za visoke ljude iznosila je iznad 1,70 m, a za žene iznad 1,60 m.

Nakon temeljne analize 52 studije, otkriven je povećani rizik od razvoja zdravstvenih problema i prevremene smrti kod najnižih osoba. Tačnije, kod niskih muškaraca rizik od smrti veći je za 37%, a kod niskih žena za čak 55%. A zajedno, i kod niskih muškaraca i kod niskih žena, rizik od pojave srčanog udara uvećan je za čak 52%.

Zaključak

Pravi razlog koji stoji iza svega još uvek je nepoznat, ali na osnovu ovih nalaza smatra se da je glavni razlog taj što niske osobe imaju uže arterije. Ipak, da bi se to potvrdilo, potrebno je uraditi još dosta dodatnih detaljnijih istraživanja.



Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.