Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: USS "Bonhomme Richard" iz 1765, maketa Modelist 1/400  (Pročitano 5496 puta)
18. Mar 2010, 18:46:43
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
Iako je III Novogodisnji kup daleko, resio sam da pocnem ovo cudo, kako bih povecao broj maketa iz ove oblasti, obzirom da su malo zastupljeni.

Kada sam kupovao maketu ponadao sam se da je velika barem 15-18 cm, medjutim na moje zaprepastenje maketa je sicusna, bar kad je jedrenjak u pitanju. Cemu onda tako velika kutija? Smile I inace kutije su dosta vece od onoga sto staje u njih - nije mi jasno, al' pustimo to.

Naravno moja zaboravnost je kriva sto sam poceo sklapanje trupa pre nego sto sam sve fotografisao, ali i sadrzaj je mali: jedan okvir sa jarbolima, dve polutke trupa i palubom, i postoljem za maketu; jedan okvir sa topovima sitnim do iznemoglosti i sidrima; list plastike sa "naduvanim" jedrima; listic sa zastavicama i uputstvo za sklapanje na ruskom!
Prava avantura i izazov. Sve je tako malo i sturo, nisam odusevljen, ali ko me je tero! Smile

Zamislicu da sam negde u nekom zavucenom malom selu u okolini Niznjegordskija, koji je opet negde jogoistocno od Novosibirska, pa makete retko dolaze. Smile

Evo prvo slika kutije i sadrzaja a onda slede slike sklopljenog trupa i palube stegnutih gumama. Toliko za pocetak. Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

BonhRichKutija 2.jpg
(186.65 KB, 1024x768)
BonhRichSadrz 1.jpg
(174.33 KB, 768x1024)
BonhRichSadrz 2.jpg
(189.8 KB, 1024x768)
BonhRichSadrz 4a.jpg
(139.57 KB, 768x1024)
BonhRichSadrz 3s.jpg
(93.03 KB, 1024x768)
BonhRichSadrz 5.jpg
(161.75 KB, 1024x768)
BonhRichSadrz 6.jpg
(172 KB, 1024x768)
BonhRichSpajTrupa 1.jpg
(151.4 KB, 1024x768)
« Poslednja izmena: 18. Mar 2010, 19:52:02 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20

Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
 Smile

Evo i malo istorije:

USS* "Bonhomme Richard" (Dobri covek Ricard) iz 1765
*=United States Ship = Brod Sjedinjenih Drzava
    
Ime:         Bonhomme Richard
Graditelj:         Randall & Brent Shipyards
Porinut:        1766
Preuzet:        4 February 1779
U sluzbi:        4 February 1779
Van sluzbe   25 September 1779
Sudbina:        Potopljen u bitci

Glavne karakteristike:
Tezina:    998 t  (1014 t)
Duzina:    152 ft (46 m)
Sirina:    40 ft (12 m)[1]
Gaz:    19 ft (5.8 m)[1]
Pogon:    Jedra
Posadat:    380 oficira i mornara
Naoruzanje: 28 x 12-pound smoothbore, 6 x 18-pound smoothbore, 8 x 9-pound smoothbore

Prvi americki "Bonhomme Richard", prethodno "Duc de Duras", je bila fregata Kontinentalne mornarice (Continental Navy). Originalno je bila "East Indiaman", trgovacki brod sagradjen 1765.g. u Francuskoj za Francusku Istocnoindijsku Kompaniju (French East India Company)  za saobracaj izmedju Francuske i istoka (Orient, istocne franc. kolonije). Kraj Luj XVI ju je predao John-u Paul Jones-u 4. februara 1779, kao pozajmicu SAD-u od strane francuskog brodoskog magnata Jacques-Donatien-a Le Ray-a.

Jones ju je preimenovao u "Bon Homme Richard" (obicno ispravnije francuski pisano kao "Bonhomme Richard") u cast Benjamin-a Franklin-a, americkog zastupnika u Parizu , ciji je popularni almanah "Poor Richard's Almanac" izlazio u Francuskoj pod nazivom "Les Maximes du Bonhomme Richard".

19 Juna 1779, "Bonhomme Richard" je isplovio iz Lorient-a za Bordo, u konvoju trgovackih i vojnih transportnih brodova, zajedno sa brodovima "Alliance", "Pallas", "Vengeance", i "Cerf", gde su naisli na Britance u Biskajskom Zalivu. Primorana da se vrati u luku zbog popravki, ova eskadra je ponovo zaplovila 14. augusta 1779.  Ploveci severozapadno, oko zapadne obale Britanskih ostrva, u Severno More a onda niz istocnu obalu, eskadra je zarobila 16 trgovackih brodova.

23. septembra 1779, sukobili su se sa britanskom Baltickom flotom od 41 broda u konvoju na celu sa brodovimaHMS (Her Majesty Ship = brod njenog velicanstva) "Serapis" i "Countess of Scarborough", pored Flamborough Head-a (v. sl.). Bitka koja je usledila trajala je cetiri sata i kostala je zivota skoro polivinu i americkih i britanskih posada.
U pocetku, izgledalo je da je britanska pobeda neminovna, posto je tesko naoruzani "Serapis" upotrebio svoje nadmocnije naoruzanje i vecu vatrenu moc i pogadjajuci "Bonhomme Richard"-a sa razornim efektom, ubijajuci pri tome mnostvo Amerikanaca. Komandant "Serapis"-a je tada pozvao Jones-a na predaju a ovaj je odgovorio: "Gospodine, ja jos nisam ni poceo da se borim!". Na kraju je Jones uspeo da se prikaci na "Serapis", anulirajuci bolju pokretljivost svog protivnika i pokusavajuci da iskoristi prednost velicine svoga broda i vecu brojnost svoje posade. Pokusaj Amerikanaca da predju na "Serapis" je bio odbijen, kao sto je i pokusaj Britanaca da predju na "Bonhomme Richard". Konacno, kada se jos jedan Jones-ov odred (verobvatno se radi o jos jednom brodu, kojem?) ukljucio u borbui (izazvavsi nepaznjom ozbiljnu koratelarnu stetu na ""Bonhomme Richard"-u), ngde oko 22:30 h britanski kapetan se predao. "Bonhomme Richard", dobro rastresen, u pozaru i ozbiljno propustajuci more, uprkos svim naporima da se spase, tone u 11.00 h 25. septembra 1779. John Paul Jones je na zarobljenopm "Serapis"-u odjedrio u Ujedinjene Provincije (tj. Sjedinjene Americke Drzave) na popravke.

Iako je "Bonhomme Richard" potopljen u bitci, zavrsetak bitke je uverio francusku krunu da je mudro potpomagati americke kolonije (misli se na USA) u borbi za odvajanje od britanskog autoriteta (iako su SAD proglasile nezavisnost 1776, rat je trajao do mira potpisanog u Parizu 1783). Poraz "Serapis"-a, ni manje ni vise nego u domacim vodama, osamutio je Britanski admiralitet.

Mesto na kome pociva "Bonhomme Richard" predmet je mnogih spekulacija. Sprovedeni su brojni pokusaji i napori da se locira olupina. Zakljucno sa 2005. g. ovi napori su ostali bezuspesni (tekst od 2005 nije azuriran, ocigledno. Da li je za zadnjih 5 godina nesto nadjeno, ostaje da se istrazi). Lokacija olupine je, pretpostavlja se, na dubini od 180 stopa (oko 60m) kod Flamborogh Head-a u Yorkshire-u, gde se, u blizini (ovo i ne znaci da je bas tu blizu!), i odigrala bitka. Prisutnost drugih raznih olupina u ovoj oblasti i jedan vek ribarenja mrezama koje se povlace po dnu, zakomplikovali su sve potrage.

Ovaj tekst i nije u svim pojedinostima tacan (na pr. Jones je na Serapisu prvo otplovio za Holandiju, itd.) ali to i ovde nije tema. I ovoliko je za upoznavanje sa brodom sasvim dosta.

Reference:.
1. ^ a b c d e f g h i "USS Bonhomme Richard". Dictionary of American Naval Fighting Ships. Navy Department, Naval History & Heritage Command. http://www.history.navy.mil/danfs/b8/bonhomme_richard-i.htm. Retrieved 30 November 2009.

Tu su i ilustracije (umetnicki crtez broda, uljana slika bitke, portret John Paul Jones-a, satelitski snimci rta Flamborough Head, stari svetionik, obala...)

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Bonhomme Richards vs. Serapis – 1779.jpg
(28.17 KB, 210x349)
Flamborough Head, 1779,art.jpg
(22 KB, 400x288)
jpj2.gif
(68.52 KB, 260x348)
Flamborough Head sat 1 shm.jpg
(151.34 KB, 510x582)
Flamborough Head sat 2 shm.jpg
(183.02 KB, 639x599)
Flamborough Head sat 3.jpg
(105.6 KB, 748x630)
Flamborough Head Old Lighthouse 1.jpg
(62.72 KB, 331x500)
Flamborough Head 1s.jpg
(203.99 KB, 1024x562)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
mob
SonyEricsson C702i
 Smile Smile Smile Smile
Samo napred majstore Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
Evo jos niza fotografija u fazi lepljenja trupa - cisto da se malo sagleda i po neki detalj. Nisau lose uradjeni. Smile Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

BonhRichSpajTrupa 2.jpg
(209.02 KB, 1024x768)
BonhRichSpajTrupa 3.jpg
(214.93 KB, 1024x768)
BonhRichSpajTrupa 4.jpg
(207.55 KB, 1024x768)
BonhRichSpajTrupa 5d1.jpg
(173.8 KB, 768x1024)
BonhRichSpajTrupa 6.jpg
(154.12 KB, 768x1024)
BonhRichSpajTrupa 7.jpg
(144.3 KB, 1024x768)
BonhRichSpajTrupa 8.jpg
(147.74 KB, 1024x768)
BonhRichSpajTrupa 9d1.jpg
(157.06 KB, 768x1024)
BonhRichSpajTrupa 10.jpg
(175.31 KB, 768x1024)
BonhRichSpajTrupa 11.jpg
(181.99 KB, 1024x768)
BonhRichSpajTrupa 12.jpg
(186.99 KB, 1024x768)
BonhRichSpajTrupa 13.jpg
(166.98 KB, 1024x768)
BonhRichSpajTrupa 14.jpg
(174.75 KB, 1024x768)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
Iako sam malo studirajuci ovaj brod, kao i makete drugih koji su ga radili (u mnogo krupnijim razmerama) utvrdio da je ova maketa podosta netacna i najblaze receno povrsna (na pr. citav krmeni deo je bez ikakvog detalja - nedopustivo!), ipak sam odlucio da nastavim sa radom. Izazov je izazov. Smile

Elem, super lepak kojim sam spojio trup i palubu, nakon sto se dobro osusio, pokazao se u vidu belih fleka (sl.1-3, crvene strelice), koje je trebalo ukloniti. To sam uradio uglavnom skalpelom, a zatim sam povrsine turpijao (sl.4) i brusio videnom smirglom.
Rezultat tih prvih radova nije los (sl.5-9, zelene strelice pokazuju povrsine super lepka koje zapunjuju procepe, dok crvene pokazuju rupe koje treba popuniti, kao i povrsine koje treba ismirglati).
Sledi naravno jos zapunjavanja i smirglanja pre prvog prskanja u boji svetlog drveta - sto ce biti problem naci. Moracu u stvari sam da kontam neku smesu boja.
Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

B.RichardTrupSredj 1.jpg
(154.86 KB, 1024x768)
B.RichardTrupSredj 2sh.jpg
(146.24 KB, 1024x768)
B.RichardTrupSredj 3sh.jpg
(133.04 KB, 768x1024)
B.RichardTrupSredj 4.jpg
(139.59 KB, 768x1024)
B.RichardTrupSredj 5sh.jpg
(148.57 KB, 768x1024)
B.RichardTrupSredj 6sh.jpg
(184.18 KB, 1024x768)
B.RichardTrupSredj 7sh.jpg
(169.78 KB, 1024x768)
B.RichardTrupSredj 8sh.jpg
(171.6 KB, 768x1024)
B.RichardTrupSredj 9sh.jpg
(156.46 KB, 1024x768)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
mob
Nokia N70
Lepo...
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
Gitovanje! Isprobao sam dragoceni beli Tamiya git. Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

B,RichardGit 01.jpg
(187.53 KB, 768x1024)
B,RichardGit 02.jpg
(161.14 KB, 768x1024)
B,RichardGit 03.jpg
(155.71 KB, 768x1024)
B,RichardGit 04.jpg
(101.67 KB, 768x1024)
B,RichardGit 05.jpg
(109.64 KB, 768x1024)
B,RichardGit 06.jpg
(180.78 KB, 1024x768)
B,RichardGit 07.jpg
(166.72 KB, 1024x768)
B,RichardGit 08.jpg
(171.25 KB, 1024x768)
B,RichardGit 09.jpg
(129.33 KB, 1024x768)
B,RichardGit 10.jpg
(196.92 KB, 1024x768)
B,RichardGit 11.jpg
(153.61 KB, 1024x768)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3

Jos jedno remek delo. Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Bez Kralja ne valja

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 36126
Zastava Tamna Strana Meseca
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
mob
Apple Kineska kopija
svaka cast... ja za to imam dve leve ruke....
IP sačuvana
social share
Za sve nase [Lobotomiste], igrajte se i vi
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.334 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.